Προς το περιεχόμενο

ΕΕΤΤ: Έγκριση τιμών για το VDSL


FarCry

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με σημερινή της Απόφαση, η Ολομέλεια της ΕΕΤΤ προέβη σε έγκριση των τιμών του ΟΤΕ, που ρυθμίζονται με βάση την κοστοστρέφεια, για τη διάθεση προς τους υπόλοιπους παρόχους υπηρεσιών χονδρικής ευρυζωνικής πρόσβασης, μέσω τεχνολογίας VDSL.

 

Όπως επισημαίνεται, η ΕΕΤΤ ολοκλήρωσε τη διαδικασία ελέγχου του υποβληθέντος μοντέλου από τον ΟΤΕ εντός του προβλεπόμενου χρονοδιαγράμματος και σύμφωνα με τις προβλέψεις του Ευρωπαϊκού Πλαισίου αναφορικά με την ανάπτυξη δικτύων επόμενης γενιάς.

 

Σε αυτό το πλαίσιο, το αργότερο εντός έξι μηνών από την ισχύ της ανωτέρω απόφασης, και υπό την προϋπόθεση ότι ο ΟΤΕ θα είναι τεχνικά έτοιμος να παρέχει χονδρικές υπηρεσίες, θα μπορούν να διατεθούν προϊόντα λιανικής ευρυζωνικής πρόσβασης, μέσω δικτύου VDSL.

 

Για τους Έλληνες καταναλωτές, η παροχή ευρυζωνικών υπηρεσιών μέσω τεχνολογίας VDSL, η οποία διαδέχεται την αντίστοιχη του ΑDSL με ταχύτητες έως 24 Mbps, εξασφαλίζει υψηλότερες ταχύτητες πρόσβασης μέχρι 50 Mbps.

 

Η απόφαση της ΕΕΤΤ αποτελεί ένα ακόμη σημαντικό βήμα προς τη διασφάλιση συνθηκών υγιούς ανταγωνισμού στην αγορά των σταθερών ευρυζωνικών δικτύων, καθώς και προς τη συντονισμένη και συντεταγμένη μετάβαση της Ελλάδας στις νέες δικτυακές υποδομές ηλεκτρονικών επικοινωνιών.

 

 

Source.png Πηγή: capital.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Αυτό που μου αρέσει είναι το ΜΕΧΡΙ 50.

 

πάντα υπάρχει αυτό, αλλά ευτυχώς δεν έχει άμεση σύγκριση με το αντίστοιχο του adsl...

 

Τιμες ξερουμε?

 

μιλάει για τιμές χονδρικής το άρθρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"εξασφαλίζει υψηλότερες ταχύτητες πρόσβασης μέχρι 50 Mbps."

 

Ο "κακoπροαίρετος" ο πελάτης έχει πάντα ερωτήσεις...

1) Ένας πελάτης οποιασδήποτε εταιρείας, ο οποίος με πακέτο "adsl, μέχρι 24Mbps" "πιάνει" 10Mbps (με ευνοϊκό τυφώνα), άν περάσει στην καινούργια τεχνολογία (όταν και άμα με το καλό φτάσει στην γειτονιά του το FTTN) που "εξασφαλίζει ... μέχρι 50Mbps" πόσα Mbps θα "πιάνει"; (στα πλαίσια την πραγματικής πραγματικότητας όχι της εικονικής)

2) Αυτός/αυτή που πρόσθεσε το "εξασφαλίζει" στην παραπάνω πρόταση ή δεν ξέρει τι του γίνεται ή ξέρει κάτι που δεν ξέρω. Άν τυχόν συμβαίνει το δεύτερο.... δώστε κανένα link να μορφωθούμε και εμείς ρε παιδιά.

3) Μήπως λείπουν 2 Mbps από την ανακοίνωση; (γιατί το adsl το "διαφημίζουν" μέχρι 24 όχι μέχρι 20)

4) Εάν όλα κυλήσουν όμορφα και ωραία, γιατί έχω μια υποψία ότι θα πρέπει με το ζόρι να έχω τον ίδιο πάροχο και για τηλεφωνία και για internet/κ.λπ. (εχμ, για εμένα,προς το παρόν, δεν είναι έτσι, παρά το πείσμα των provider να με "κοπαδοποιήσουν" (το να με "στανιάρουν" είναι άραγε δόκιμο; ) :) )

 

(e)Viva la FFTH!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"εξασφαλίζει υψηλότερες ταχύτητες πρόσβασης μέχρι 50 Mbps."

 

Ο "κακoπροαίρετος" ο πελάτης έχει πάντα ερωτήσεις...

1) Ένας πελάτης οποιασδήποτε εταιρείας, ο οποίος με πακέτο "adsl, μέχρι 24Mbps" "πιάνει" 10Mbps (με ευνοϊκό τυφώνα), άν περάσει στην καινούργια τεχνολογία (όταν και άμα με το καλό φτάσει στην γειτονιά του το FTTN) που "εξασφαλίζει ... μέχρι 50Mbps" πόσα Mbps θα "πιάνει"; (στα πλαίσια την πραγματικής πραγματικότητας όχι της εικονικής)

2) Αυτός/αυτή που πρόσθεσε το "εξασφαλίζει" στην παραπάνω πρόταση ή δεν ξέρει τι του γίνεται ή ξέρει κάτι που δεν ξέρω. Άν τυχόν συμβαίνει το δεύτερο.... δώστε κανένα link να μορφωθούμε και εμείς ρε παιδιά.

3) Μήπως λείπουν 2 Mbps από την ανακοίνωση; (γιατί το adsl το "διαφημίζουν" μέχρι 24 όχι μέχρι 20)

4) Εάν όλα κυλήσουν όμορφα και ωραία, γιατί έχω μια υποψία ότι θα πρέπει με το ζόρι να έχω τον ίδιο πάροχο και για τηλεφωνία και για internet/κ.λπ. (εχμ, για εμένα,προς το παρόν, δεν είναι έτσι, παρά το πείσμα των provider να με "κοπαδοποιήσουν" (το να με "στανιάρουν" είναι άραγε δόκιμο; ) :) )

 

(e)Viva la FFTH!

 

 

Για καποια θεματα που λες εχεις δικιο αλλα το 4 δεν το καταλαβαινω. Απο που απορεει το δικαιωμα του πελατη να φτιαχνει οτι πακετο επιθυμει αυτος;

Εσυ μπορεις να θες τηλεφωνο Cyta και adsl forthnet, εγω μπορει να θελω τηλεφωνια OTE και adsl tellas, οι εταιριες δεν ειναι υποχρεωμενες να γινουν λαστιχο σε οτιδηποτε σκεφτει ο καθε πελατης.

Αυτο θα εχει και τεχνικα προβληματα, σκεψου την περιπτωση βλαβης οπου η μια εταιρια ριχνει το φταιξιμο στην αλλη.

Δηλαδη εγω θελω ενα αυτοκινητο Mazda με κινητηρα απο Alpha Romeo, δεν μου το δινει κανεις, θα παραπονεθω για κοπαδοποιηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το νεο ΚΑΦΑΟ είναι κοντά στο σπίτι του τότε κατα 99% έχει εξασφαλισμένα τα 50mbit...

 

Ναι αυτο σημαινει οτι θα βαλουν νεες καμπινες και καφαο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To καλό με το vdsl2 είναι το αυξημένο upload και όχι τόσο το download αφού μπορεί να συγχρονίζει ψηλά το modem αλλά με το τι τελικά ταχύτητα θα κατεβάζει έχει να κάνει με τις υποδομές και τις γραμμές διασύνδεσης του κάθε isp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχουν ηδη περιοχες που εχουν ετοιμο vdsl και 3 beta testers που μπαινουν και στο ινσομνια εδω και 2 χρονια.

ειναι διαφορετικη τεχνολογια απο το adsl οποτε οπως και να χει θα χετε καλυτερες ταχυτητες αφου στα καφαο θα υπαρχει και ενα dslam κατι που δεν εγινε στις adsl(δεν εβαλαν mini dslam

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...