Προς το περιεχόμενο

Κόστος Ζωής και μισθοί στις Βρυξέλλες


pix_lax82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι δικοί μου γνωστοί Βρυξέλες παραπονιούνται για τον καιρό. Καμια σχέση με Ελλάδα.

Μέχρι και Ιούλιο φέτος έβρεχε και αν βγεις απο το σπίτι απόγευμα έπρεπε να πάρεις μπουφανάκι μαζί σου.

 

Το θέμα του καιρού μην το παραμελήσεις, καθότι αν έχεις μεγαλώσει Ελλάδα και έχεις συνηθίσει την φάση ήλιος/ζέστη σε συγκεκριμένες περιόδους του χρόνου [Μάη-Οκτώβρη] το οτι θα είναι βδομάδα ολόκληρη με συνεφιά-ομίχλη-βρόχα μέσα στον Ιούνιο θα σου κάτσει στο λαιμό στην αρχή. :unsure:

 

Δεν είναι προσωπικές εμπειρίες (Εύα διόρθωνε όπου μπορείς) , μεταφέρω ξένα παράπονα, απλά έχουν ενταθεί οι συζητήσεις γύρω απο το θέμα Βρυξέλες τελευταία :X

 

Περικαλω να προωθηθει :P

 

Aνταλλαζω θεση εργασιας και σπιτι στην Κυπρο με αντιστοιχο στις Βρυξελλες . Εγγυωμαι:

-Ηλιο 300 μερες το χρονο μινιμουμ

-Μινιμουμ θερμοκρασια σε περιπτωση βαρυχειμωνιας τους 10 - 12C

-Θαλασσα με καταγαλανα νερα και παραλιες πλημυρισμενες απο Ρωσιδες και λοιπο πρωην ανατολικο μπλοκ.

-Ελληνικη κουλτουρα και ταμπεραμεντο απτους ντοπιους σε ολο του το μεγαλειο, για να νιωθετε σαν στο σπιτι σας.

-Tροικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Οι δικοί μου γνωστοί Βρυξέλες παραπονιούνται για τον καιρό. Καμια σχέση με Ελλάδα.

Μέχρι και Ιούλιο φέτος έβρεχε και αν βγεις απο το σπίτι απόγευμα έπρεπε να πάρεις μπουφανάκι μαζί σου.

 

Το θέμα του καιρού μην το παραμελήσεις, καθότι αν έχεις μεγαλώσει Ελλάδα και έχεις συνηθίσει την φάση ήλιος/ζέστη σε συγκεκριμένες περιόδους του χρόνου [Μάη-Οκτώβρη] το οτι θα είναι βδομάδα ολόκληρη με συνεφιά-ομίχλη-βρόχα μέσα στον Ιούνιο θα σου κάτσει στο λαιμό στην αρχή. :unsure:

 

Δεν είναι προσωπικές εμπειρίες (Εύα διόρθωνε όπου μπορείς) , μεταφέρω ξένα παράπονα, απλά έχουν ενταθεί οι συζητήσεις γύρω απο το θέμα Βρυξέλες τελευταία :X

 

Παρακαλώ να προωθηθεί:

 

Ανταλλάσω θέση εργασίας και σπίτι στη Ραφήνα με αντίστοιχο στις Βρυξέλλες (προτιμητέες περιοχές Ixelles, Kraainem (όχι Quatre Bras!), Woluwe St Lambert.

 

Προσφέρω:

- Σπίτι κοντά στη θάλασσα.

- Γραφείο πλήρως εξοπλισμένο.

- Ήλιο, beach bars κλπ

- Ελληνική κουλτούρα, ουζάκι, χωράφια δίπλα σας για αγροτικές εργασίες.

 

ΥΓ: Η Τρόικα δεν είναι δική μου για να την δώσω, όπως κάποιος ανταγωνιστής μου...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την τριτη γυρισα απο ελλαδα και φτανω εδω και εχει μια τελεια θερμοκρασια γυρω στους 20 βαθμους, ελαφρυ αερακι, ηλιο, καθολου συννεφια και τα απολαμβανω ολα αυτα απο την βεραντα μου (κι οχι μονο) στον 8ο οροφο στο woluwe st lambert αγναντευοντας το shopping του woluwe και ολη την πρασιναδα που κατακληζει την περιοχη. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας χέζετε λέω εγώ με τον καιρό σας στην Ελλάδα. 25 μέρες τον μήνα βρέχει εδώ, και σήμερα το πρωί έκανε 8 βαθμούς. 8!!!!

 

ωραια δροσουλα. να κοιμασαι με το παπλωμα και να το ευχαριστιεσαι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσυπογραφω για το παπλωμα. Επισης δωσμου 25 μερες το μηνα συνεφια και βροχη και παρε μου τη ψυχη. Με το φως ποτε δε τα πηγα καλα, πρωτιστως λογω αλλεργιων αλλα και επειδη μου φαινεται πολυ μονοτονο απο πλευρας καιρου μια μερα που εχει μονο ηλιοφανεια.

 

Οσο για τον παρεδωσε, βελτιωνω την προσφορα μου και προσφερω και σεατ ιμπιζα ντιζελ δεξιοτιμονο μιας και θα μου ειναι αχρηστο στις Βρυξελλες (εμ ειμαστε και Anglais με τα δεξια μας τα τιμονια εμεις εκει στο νησι).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

[...]

 

Οσο για τον παρεδωσε, βελτιωνω την προσφορα μου και προσφερω και σεατ ιμπιζα ντιζελ δεξιοτιμονο μιας και θα μου ειναι αχρηστο στις Βρυξελες (εμ ειμαστε και Anglais με τα δεξια μας τα τιμονια εμεις εκει στο νησι).

 

Ανεβάζω τα stakes: ποδήλατο, ανοιχτό αυτοκίνητο, γυναίκα.

Θα κρατήσω τον σκύλο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, μην είδατε μισθό 2700 και νομίζετε ότι όλοι οι μισθοί είναι έτσι στο Βέλγιο. Μίλησε για γραφεία ευρωπαικής ένωσης (που οι μισθοί έχουν ήδη κουτσουρευτεί κατά πολύ για τους καινούργιους, πάνε οι καλές εποχές) και όχι για απλή δουλειά. Αυτές τις δουλειές με το τουφέκι της κυνηγούν, λέτε να είναι χαζοί οι Βέλγοι να της αφήνουν για τους ξένους;

 

Ο μέσος μισθός δεν έχει καμία σχέση με τα 2700, και να θυμίσω ότι το Βέλγιο είναι η χώρα που θα σε μαμήσει στην φορολογία, αφού ξεπερνάει το 43%. Εντάξει, είμαστε σε καλύτερη κατάσταση από την Ελλάδα, αλλά το Βέλγιο δεν παύει να είναι τα Βαλκάνια της Βόρειας Ευρώπης και δεν έχει καμία σχέση με τις γειτονικές του χώρες, Γαλλία, Ολλανδία, Γερμανία και Λουξεμβούργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Καλά, μην είδατε μισθό 2700 και νομίζετε ότι όλοι οι μισθοί είναι έτσι στο Βέλγιο. Μίλησε για γραφεία ευρωπαικής ένωσης (που οι μισθοί έχουν ήδη κουτσουρευτεί κατά πολύ για τους καινούργιους, πάνε οι καλές εποχές) και όχι για απλή δουλειά. Αυτές τις δουλειές με το τουφέκι της κυνηγούν, λέτε να είναι χαζοί οι Βέλγοι να της αφήνουν για τους ξένους;

Εννοείς ότι στα όργανα της Ευρωπαϊκής Ένωσης δουλεύουν κατά κύριο λόγο Βέλγοι και δεν αφήνουν τους ξένους να παίρνουν τις καλές δουλειές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, μην είδατε μισθό 2700 και νομίζετε ότι όλοι οι μισθοί είναι έτσι στο Βέλγιο. Μίλησε για γραφεία ευρωπαικής ένωσης (που οι μισθοί έχουν ήδη κουτσουρευτεί κατά πολύ για τους καινούργιους, πάνε οι καλές εποχές) και όχι για απλή δουλειά. Αυτές τις δουλειές με το τουφέκι της κυνηγούν, λέτε να είναι χαζοί οι Βέλγοι να της αφήνουν για τους ξένους;

 

Ο μέσος μισθός δεν έχει καμία σχέση με τα 2700, και να θυμίσω ότι το Βέλγιο είναι η χώρα που θα σε μαμήσει στην φορολογία, αφού ξεπερνάει το 43%. Εντάξει, είμαστε σε καλύτερη κατάσταση από την Ελλάδα, αλλά το Βέλγιο δεν παύει να είναι τα Βαλκάνια της Βόρειας Ευρώπης και δεν έχει καμία σχέση με τις γειτονικές του χώρες, Γαλλία, Ολλανδία, Γερμανία και Λουξεμβούργο.

 

ρε gigisoni ωρες ωρες απορω αν ζεις στο βελγιο η σε αλλη χωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς ότι στα όργανα της Ευρωπαϊκής Ένωσης δουλεύουν κατά κύριο λόγο Βέλγοι και δεν αφήνουν τους ξένους να παίρνουν τις καλές δουλειές;

Εννοώ ότι πάνε οι καλές εποχές που πήγαινες να δουλέψεις στην Ευρωπαική ένωση και έβγαζες φωτοτυπίες και μοίραζες τα γράμματα και έπαρινες 2,000 το μήνα καθαρά.

Για να δουλέψεις στην Ευρωπαική ένωση δεν είναι πια τόσο απλό, έχουν περάσει πια οι καιροί των μισθών της τάξεως των 4.000 το μήνα και δεν υπάρχει πια μονιμότητα. Επίσης ο εργαζόμενος στην Ευρωπαική Ένωση δεν φορολογείται σύμφωνα με την φορολογία του Βελγίου, θεωρείται expat και έχει άλλη φορολόγηση, εξου και οι υψηλότεροι μισθοί σε σχέση με τους βέλγικους.

Και εγώ όταν είχα έρθει εδώ, σαν expat πληρωνόμουν (όχι στην Ένωση, σε καινούργια εταιρία που άνοιξε εδώ και ήρθα σαν προιστάμενος να μάθω τη δουλειά σε Βέλγους), και έπαιρνα 800 ευρώ παραπάνω κάθε μήνα από τον Βέλγο υπήκοο που είχε την ίδια ακριβώς θέση με μένα, και αυτός έβγαζε και περισσότερη δουλειά αφού μιλούσε και γαλλικά και ολλανδικά και μπορούσε να συννενοηθεί με τους πελάτες, ενώ εγώ μόνο αγγλικά, ιταλικά και ελληνικά που μου ήταν σχεδόν τελείως άχρηστα στις συναναστροφές με τους πελάτες.

Παρόλ'αυτά, με το που σταμάτησα τη δουλειά, είχα δικαίωμα στα βέλγικα επιδόματα, αν και πλήρωνα πολύ λιγότερη φορολογία όσο δούλευα σε σχέση με τους βέλγους, σε αντίθεση με τον υπάλληλο της Ευρωπαικής ένωσης που όταν τελειώσει το συμβόλαιό του πχ δεν θα έχει δικαίωμα στο βέλγικο ταμείο ανεργίας. Και αυτό γιατί αν και πλήρωνα λιγότερη φορολογία, πλήρωνα φόρους στο βέλγικο κράτος, ενώ ο υπάλληλος της Ευρωπαικής ένωσης δεν πληρώνει φόρους στο βέλγικο κράτος γιατί βασικά δεν είναι υπάλληλος σε βέλγικη επιχείρηση, αλλά πληρώνεται από την Ευρωπαική Ένωση. (Σε αντίθεση βέβαια, ένας βέλγος υπήκοος που θα πιάσει δουλειά στην ευρωπαική ένωση θα πληρώνει και φόρους στο βέλγικο κράτος, γιατί δεν παύει να είναι βέλγος υπήκοος).

 

Για να δουλέψεις στην Ευρωπαική Ένωση δεν είναι και τόσο απλά τα πράγματα. Χώρια τις γνωριμίες, παίζουν και εξετάσεις που πρέπει να δώσεις, που οι προκαταρκτικές δεν έχουν καμία σχέση με το αντικείμενο της δουλειάς. Πχ μαθηματικά προβλήματα για δουλειά σαν μεταφραστής (που δεν είναι δύσκολα αλλά η ώρα που σου δίνουν είναι λίγη) για να φεύγει η σαβούρα και μετά από όσους έχουν μείνει δίνονται εξετάσεις πάνω στη μετάφραση για να δωθούν οι θέσεις. Αυτό εννοούσα όταν είπα ότι τις κυνηγούν με το τουφέκι, είναι δύσκολο να πιάσεις δουλειά εκεί, αν ήταν τόσο εύκολο οι περισσότερες θέσεις θα είχαν καλυφθεί από βέλγους.

 

ρε gigisoni ωρες ωρες απορω αν ζεις στο βελγιο η σε αλλη χωρα

Και εγώ θα ήθελα να ήξερα ποια είναι αυτή η μέση δουλειά στο Βέλγιο που θα σου αποφέρει 2700 το μήνα. Για πες μου την να την δοκιμάσω κι εγώ.

Όπως επίσης θα ήθελα να μου διαψεύσεις το γεγονός ότι οι γειτονικές χώρες του Βέλγιου είναι σε καλύτερη οικονομική κατάσταση από εμάς.

Όπως και γενικά το Βέλγιο σε σχέση με βόρεια ευρώπη είναι σε χειρότερη κατάσταση, και ναι, μας έχει αγγίξει και εμάς η οικονομική δυσχέρεια που υπάρχει. Όχι βέβαια όπως την Ελλάδα, καμία σχέση, αλλά μην μου πεις ότι είμαστε σε καλύτερη κατάσταση από Ολλανδία, Λουξεμβούργο, Γερμανία, Γαλλία, Αγγλία και Σκανδιναβικές χώρες. Δεν έμεινε καμία άλλη χώρα της βόρειας ευρώπης (πάντα για ευρωζώνη μιλάω, όχι Πολωνίες και πρώην ανατολικές χώρες). Διάψευσέ μου ότι το Βέλγιο είναι τα Βαλκάνια της βόρειας ευρώπης (ευρωζώνη).

Και επίσης θα ήθελα να μου διαψεύσεις το γεγονός ότι η φορολογία στο Βέλγιο είναι του ποσοστού 43% και άνω.

 

Γιατί εγώ δεν αμφιβάλλω ότι ζεις στο Βέλγιο, αλλά ίσως να μην έχεις καταλάβει καλά τις καταστάσεις που επικρατούν, ίσως λόγω ηλικίας, ίσως έχεις πολύ καλή εκπαίδευση και έχεις πολύ καλή δουλειά, ίσως γιατί δεν ζεις μόνη σου.

 

Πχ καταστάσεις του στυλ, είμαι ελεύθερος και πληρώνω μεγαλύτερη φορολογία από έναν παντρεμένο (που δουλεύει και η γυναίκα του, άρα έχουν μεγαλύτερο εισόδημα) εγώ τις βρίσκω πολύ κουφές, αφού ο εργένης έχει έναν μισθό και πολύ περισσότερα έξοδα να πληρώσει, αφού δεν τα μοιράζεται με κάποιον άλλον. Και όμως είναι κάτι που ισχύει εδώ στο Βέλγιο και ελάχιστοι το γνωρίζουν όταν έρχονται για δουλειά εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε καλα δεν ειπαμε οτι με 2700 ειτε 3000 εισαι και βασιλιας εκει

αλλα μην τα ισοπεδωνουμε κ ολα

 

οσο αφορα την ΕΕ

απτο site τους

 

http://ec.europa.eu/...fficials_en.pdf

 

τωρα προφανως αν καποιος πηγαινει με προσωρινο συμβολαιο ειτε κατι παρομοιο ε ο μισθος του μπορει να ειναι κ χαμηλοτερος αυτο ισχυει παντου οχι μονο στα οργανα της ΕΕ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...