Προς το περιεχόμενο

Κόστος Ζωής και μισθοί στις Βρυξέλλες


pix_lax82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν θελω να στο χαλασω αλλα μπορει να περιμενεις και 2 χρονια μεχρι να σε επιλεξουν.

Κι εδώ μετά παίζουν ρόλο οι γνωριμίες για τις οποίες μίλησα κάποια στιγμή πριν...

Αν είσαι τυχερή θα έρθει γρήγορα, αν όχι, ίσως και παραπάνω από 2 χρόνια που είπε η Εύα...

 

Γενικά μην περιμένεις αυτό και πότε, ψάχνε και για κάτι άλλο ταυτόχρονα, και όταν με το καλό σε ειδοποιήσουν αν δεν έχεις κάτι άλλο καλύτερο τότε έρχεσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η reserve list ισχύει για ένα χρόνο.. μετά από εκεί χέστα. τί να πώ.. αν είμαι τόσο άτυχη να μην με καλέσουν μέσα σε ένα χρόνο. ευτυχώς έχω δουλειά στην ελλάδα δεν είναι ότι κρεμιέμαι ντε και καλά από εκεί. απλά είπα να βελτιώσω λίγο την κατάστασή μου γιατί εδώ τα πράγματα όλο και χειροτερεύουν. τώρα τί εννοείς gigisoni ότι χρειάζονται γνωριμίες? πάλι μέσο και εκεί??? έλεος!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η reserve list ισχύει για ένα χρόνο.. μετά από εκεί χέστα. τί να πώ.. αν είμαι τόσο άτυχη να μην με καλέσουν μέσα σε ένα χρόνο. ευτυχώς έχω δουλειά στην ελλάδα δεν είναι ότι κρεμιέμαι ντε και καλά από εκεί. απλά είπα να βελτιώσω λίγο την κατάστασή μου γιατί εδώ τα πράγματα όλο και χειροτερεύουν. τώρα τί εννοείς gigisoni ότι χρειάζονται γνωριμίες? πάλι μέσο και εκεί??? έλεος!!

Για τις εξετάσεις, όχι δεν χρειάζεται. Δεν ξέρω τι εξετάσεις έδωσες εσύ και για τι είδους δουλειά, εδώ όσους γνωρίζω που δουλεύουν μετά έδωσαν και συνεντεύξεις. Ίσως να έχουν αλλάξει τα πράγματα, ίσως να εξαρτάται και από τη θέση. Αν έχεις άτομο μέσα μπορεί να προωθήσει τον φάκελό σου καλύτερα. Παντού ισχύει αυτό.

Η διαφορά απλά είναι ότι αυτός που θα προωθηθεί, θα είναι πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα μ'εσένα, σε αντίθεση με το μέσο της Ελλάδας που βλέπεις τον άσχετο να παίρνει την θέση ενός πτυχιούχου. Ή τουλάχιστον έβλεπες, δεν ξέρω τι γίνεται τώρα πια, δεν ζω Ελλάδα.

 

Α, και όσον αφορά την reserve list. Δεν την βγάζουν στο έτσι, είναι για τα άτομα που υπολογίζουν ότι θα βγουν σε συνταξιοδότηση, θα μείνουν έγκυες οπότε παίζει άδεια, θα έχουν αναρρωτικές, κτλ. Μπορεί πχ να υπολογίζουν ότι στον επόμενο χρόνο από αναρρωτικές και συνταξιοδοτήσεις θα χρειαστούν 100 άτομα (λέω εγώ τώρα, ένα νούμερο). Τελικά όμως κάποιοι δεν αποφάσισαν να βγουν στην πρόωρη σύνταξη και κάποιες δεν έμειναν έγκυες, οπότε δεν χρειάστηκαν 100 άτομα αλλά 80. Έτσι δουλεύει, κάπως το σύστημα.

 

Και σε λίγα χρόνια δεν θα έχει και μόνιμους πια, εκτός από ελάχιστους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι θέσεις είναι προκαθορισμένες με βάση την προκήρυξη του διαγωνισμού. δηλαδή για ελλάδα 25 θέσεις, αγγλία 75, κλπ κλπ. χώρια που με βάση τα τελικά αποτελέσματα είναι λιγότερα τα άτομα που πέρασαν, πχ. στην reserve list της αγγλίας πέρασαν μόνο 35 αντί 75. το ίδιο ισχύει για όλες τις χώρες που συμμετείχαν. επίσης η reserve list δεν είναι αυτό που αναφέρεις. είναι η λίστα με τους επιτυχόντες από την οποία θα "τραβάνε" το προσωπικό. σίγουρα θα προηγηθεί συνέντευξη πριν την πρόσληψη εννοείται αυτό, είναι μέσα στην διαδικασία. και οι θέσεις είναι μόνιμες. δεν είσαι contract ή temporary agent. προσωπικά δεν έχω ακούσει να είναι κάποιος στην reserve list και να μην τον προσλάβουν τελικά. εάν γινόταν κάτι τέτοιο τότε κανείς δεν θα συμμετείχε στον διαγωνισμό αφού θα επρόκειτο ουσιαστικά για απάτη γιατί για να περάσεις απλά ξεκολώνεσαι. τώρα τί να σου πώ?? λες να είμαι εγώ η τυχερή?? θα δείξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι θέσεις είναι προκαθορισμένες με βάση την προκήρυξη του διαγωνισμού. δηλαδή για ελλάδα 25 θέσεις, αγγλία 75, κλπ κλπ. χώρια που με βάση τα τελικά αποτελέσματα είναι λιγότερα τα άτομα που πέρασαν, πχ. στην reserve list της αγγλίας πέρασαν μόνο 35 αντί 75. το ίδιο ισχύει για όλες τις χώρες που συμμετείχαν. επίσης η reserve list δεν είναι αυτό που αναφέρεις. είναι η λίστα με τους επιτυχόντες από την οποία θα "τραβάνε" το προσωπικό. σίγουρα θα προηγηθεί συνέντευξη πριν την πρόσληψη εννοείται αυτό, είναι μέσα στην διαδικασία. και οι θέσεις είναι μόνιμες. δεν είσαι contract ή temporary agent. προσωπικά δεν έχω ακούσει να είναι κάποιος στην reserve list και να μην τον προσλάβουν τελικά. εάν γινόταν κάτι τέτοιο τότε κανείς δεν θα συμμετείχε στον διαγωνισμό αφού θα επρόκειτο ουσιαστικά για απάτη γιατί για να περάσεις απλά ξεκολώνεσαι. τώρα τί να σου πώ?? λες να είμαι εγώ η τυχερή?? θα δείξει.

 

Ίσως μιλάς για τη δική σου θέση, γιατί εγώ μία ματιά που έριξα στο σάιτ, μέσα στους temporary agents είναι οι προκηρύξεις. Και σου είπα, δεν είναι απάτη, το ότι θα είσαι στην reserve list και δεν θα σε πάρουν (γενικά μιλάω, όχι εσένα) δεν σημαίνει ότι παίχτηκε απάτη. Η reserve list δεν σου διασφαλίζει κατά 100% την εργασία, παίζουν και άλλοι παράγοντες ρόλο.

Τι είδους διαγωνισμό έδωσες για μόνιμη θέση, αν επιτρέπεται; Μάλλον καλύτερα, τι δουλειά πρόκειται να κάνεις εννοώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο διαγωνισμός είναι της epso (european personnel selection office) μέσω του οποίου στελεχώνονται οι ευρωπαικοί φορείς. είναι για την κατηγορία των assistants (AST) στην γραμματειακή υποστήριξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι την ξέρω την epso, απλά μου κάνει εντύπωση γραμματεία και μόνιμη θέση.

Τέλος πάντων, εσύ ξέρεις καλύτερα.

 

Πάντως ο μισθός μια χαρά είναι, αν είναι 2700 καθαρά το μήνα, δεν θα έχεις πρόβλημα εδώ. Τα λέμε από κοντά, όταν με το καλό, αν θέλεις τόσο να γνωρίσεις Έλληνες θα σου πω και πού να πας για να γνωρίσεις άλλα άτομα από Ελλάδα. Αν και δεν το συνιστώ, καλύτερα συναναστροφές με ξένους, περισσότερα θα μάθεις και περισσότερο θα σε βοηθήσουν από τους Έλληνες εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολύ :-) ευχαρίστως να τα πούμε και από κοντά όταν και όποτε έρθει η ώρα. για συναναστροφές με ξένους παρά με έλληνες μου έχουν πει και φίλοι μου.. τώρα τα ακούω και από σένα. γιατί το λές αυτό by the way??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολύ :-) ευχαρίστως να τα πούμε και από κοντά όταν και όποτε έρθει η ώρα. για συναναστροφές με ξένους παρά με έλληνες μου έχουν πει και φίλοι μου.. τώρα τα ακούω και από σένα. γιατί το λές αυτό by the way??

 

εξαρταται τους ελληνες. οι ξενοι δεν προσεγγιζονται τοσο ευκολα οσο νομιζεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί εγώ όταν ήρθα δεν ήξερα κανέναν. Εξαιτίας μου ήρθαν και άλλοι Έλληνες και δούλεψαν εκεί που δούλεψα εγώ. Δεν είχα ιδέα τι παίζει στην χώρα και κανείς δεν με βοήθησε. Κάθε φορά που πήγαινα σε κάποιον έλληνα (από τα ελληνικά μαγαζιά) βοήθεια δεν είχα. Παράδειγμα, χαλάει το αμάξι μου και ο έλληνας γκαραζιέρης μόλις κατάλαβε ότι έπεσε σε άσχετο με την χώρα κοίταζε να βγάλει όσο το δυνατόν περισσότερα. Ο μόνος Έλληνας που με βοήθησε, ήταν ένας ταξιτζής τον οποίο έτυχε να τον γνωρίσω πριν φύγω από Ελλάδα, κατά τύχη και δυστυχώς έχασα το τηλέφωνό του. Όλοι οι υπόλοιποι για τα μπάζα. Περισσότερο με βοήθησαν οι Τούρκοι για παράδειγμα, παρά οι Έλληνες. Όταν πρωτοήρθα νοίκιασα Madou που μένουν πολλοί τούρκοι, δεν το έκανα επίτηδες, απλά δεν ήξερα και νοίκιασα εκεί. Να'ναι καλά οι άνθρωποι, πολλές συμβουλές πήρα από αυτούς, αν και είχα πολλές δυσκολίες στο να συνεννοηθώ μαζί τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε γιγισονι ελεος εισαι η μεγαλυτερη drama queen του ινσομνια. ελα κλαψε και στον ωμο μου,

 

Δεν κατάλαβα, δεν μπορώ να πω την εμπειρία μου; Βοήθεια από έλληνες όταν πρωτοήρθα (άγνωστους φυσικά έλληνες) δεν είχα. Όση βοήθεια πήρα ήταν από άγνωστους Βέλγους ή άλλες εθνικότητες, οι έλληνες πιο πολύ ως πακέτο με έβλεπαν ν'αρπάξουν όσα μπορούσαν.

Και ναι, εξαιτίας μου ήρθαν στο Βέλγιο 15 άτομα από Ελλάδα και δούλεψαν στην εταιρία που δούλευα εγώ. Αν δεν πρωτοερχόμουν εγώ και να τους προτείνω μετά, ούτε αυτοί θα είχαν έρθει.

 

Άμα με θεωρείς drama queen, απλούστατα μην διαβάζεις τα ποσταρίσματά μου, δεν σου έχω βάλει κανένα μαχαίρι στο λαιμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλα αυτα που λεει περι Ελληνων δεν ειναι και τοσο λαθος, τα εχω διπλο και τριπλοακουσει και απο μεταναστες σε αλλες χωρες. Στη Γερμανια υπαρχουν Ελληνες που γυρευουν Ελληνες ανεργους κυριως της νεας γενιας μεταναστων και τους εξαπατουν με διαφορα τεχνασματα στο ονομα της εμπιστοσυνης μεταξυ συμπατριωτων σε ξενο τοπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε γιγισονι ελεος εισαι η μεγαλυτερη drama queen του ινσομνια. ελα κλαψε και στον ωμο μου,

 

Μπα η μεγαλύτερη είναι περίπου 2.15μ και χοντρός. Τι να κλάσει ο ζιζιζονι;!;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα η μεγαλύτερη είναι περίπου 2.15μ και χοντρός. Τι να κλάσει ο ζιζιζονι;!;

Εντάξει μικρή είναι ακόμα. Όταν ίσως με το καλό αποφασίσει στα 27 της να ξενιτευτεί σε κάποια χώρα που δεν ξέρει κανέναν και δεν μιλάει την γλώσσα τους και δεν έχει πια κοντά την αγκαλιά των γονιών και γνωστών της και με το καλό περάσουν τα χρόνια και φτάσει στην ηλικία μου, τότε ίσως γνωρίσει και αυτή την drama queen των 2.15μ και 130 κιλών από κοντά. Και θα δει από κοντά πόσο σε βοηθούν οι άλλοι έλληνες εκεί όταν πάρουν χαμπάρι ότι είσαι άσχετος και δεν μιλάς την γλώσσα της χώρας. Της εύχομαι όμως όλα να της πάνε βολικά και να μην χρειαστεί ποτέ της να το μάθει από πρώτο χέρι, πάντα μόνο από internet dramas να τα διαβάζει.

 

Μέχρι τότε δεν παρεξηγώ, μην ανησυχείς :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...