Προς το περιεχόμενο

Κόστος Ζωής και μισθοί στις Βρυξέλλες


pix_lax82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει μικρή είναι ακόμα. Όταν ίσως με το καλό αποφασίσει στα 27 της να ξενιτευτεί σε κάποια χώρα που δεν ξέρει κανέναν και δεν μιλάει την γλώσσα τους και δεν έχει πια κοντά την αγκαλιά των γονιών και γνωστών της και με το καλό περάσουν τα χρόνια και φτάσει στην ηλικία μου, τότε ίσως γνωρίσει και αυτή την drama queen των 2.15μ και 130 κιλών από κοντά. Και θα δει από κοντά πόσο σε βοηθούν οι άλλοι έλληνες εκεί όταν πάρουν χαμπάρι ότι είσαι άσχετος και δεν μιλάς την γλώσσα της χώρας. Της εύχομαι όμως όλα να της πάνε βολικά και να μην χρειαστεί ποτέ της να το μάθει από πρώτο χέρι, πάντα μόνο από internet dramas να τα διαβάζει.

 

Μέχρι τότε δεν παρεξηγώ, μην ανησυχείς :)

 

#

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 235
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εξαρταται τους ελληνες. οι ξενοι δεν προσεγγιζονται τοσο ευκολα οσο νομιζεις.

 

+1

 

Αν και δεν το συνιστώ, καλύτερα συναναστροφές με ξένους, περισσότερα θα μάθεις και περισσότερο θα σε βοηθήσουν από τους Έλληνες εδώ.

 

Εννοείς με Τούρκους ,Μαροκανους, κ.τ.λ. αλλά όχι με Βέλγους ενώ θα πάει να ζήσει στο Βέλγιο. :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει μικρή είναι ακόμα. Όταν ίσως με το καλό αποφασίσει στα 27 της να ξενιτευτεί σε κάποια χώρα που δεν ξέρει κανέναν και δεν μιλάει την γλώσσα τους και δεν έχει πια κοντά την αγκαλιά των γονιών και γνωστών της και με το καλό περάσουν τα χρόνια και φτάσει στην ηλικία μου, τότε ίσως γνωρίσει και αυτή την drama queen των 2.15μ και 130 κιλών από κοντά. Και θα δει από κοντά πόσο σε βοηθούν οι άλλοι έλληνες εκεί όταν πάρουν χαμπάρι ότι είσαι άσχετος και δεν μιλάς την γλώσσα της χώρας. Της εύχομαι όμως όλα να της πάνε βολικά και να μην χρειαστεί ποτέ της να το μάθει από πρώτο χέρι, πάντα μόνο από internet dramas να τα διαβάζει.

 

Μέχρι τότε δεν παρεξηγώ, μην ανησυχείς :)

 

FYI ξενιτευτηκα στα 16 και δεν ηξερα την γλωσσα και παιζει να ξενιτευτω και παλι τωρα. Επισης δεν ειμαι τοσο αφελης ωστε να ψαχνω βοηθεια απο αγνωστους ελληνες στο διαβα μου.

 

ααα και δεν εχω καμια αγκαλια γονιων εδω και χρονια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

FYI ξενιτευτηκα στα 16 και δεν ηξερα την γλωσσα και παιζει να ξενιτευτω και παλι τωρα. Επισης δεν ειμαι τοσο αφελης ωστε να ψαχνω βοηθεια απο αγνωστους ελληνες στο διαβα μου.

 

ααα και δεν εχω καμια αγκαλια γονιων εδω και χρονια.

Ήσουν και μόνη σου στα 16.

Και όταν δεν μπορούσες να συνεννοηθείς στα γαλλικά, δεν έψαχνες άλλον τρόπο, είμαι σίγουρος, γιατί δεν είσαι αφελής πώς να το κάνουμε.

Καλά την αγκαλιά μην την παίρνεις και κυριολεκτικά, δεν είπα και ότι βυζαίνεις, χαλάρωσε. Με τον μπαμπά και την μαμά όμως μένεις.

Και για drama queen όχι ακόμα διαβάζεις, αλλά απαντάς και στα ποσταρίσματά μου.

Τα θέλει μάλλον ο κώλος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήσουν και μόνη σου στα 16.

Και όταν δεν μπορούσες να συνεννοηθείς στα γαλλικά, δεν έψαχνες άλλον τρόπο, είμαι σίγουρος, γιατί δεν είσαι αφελής πώς να το κάνουμε.

Καλά την αγκαλιά μην την παίρνεις και κυριολεκτικά, δεν είπα και ότι βυζαίνεις, χαλάρωσε. Με τον μπαμπά και την μαμά όμως μένεις.

Και για drama queen όχι ακόμα διαβάζεις, αλλά απαντάς και στα ποσταρίσματά μου.

Τα θέλει μάλλον ο κώλος σου.

 

οχι, εδω και χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι, εδω και χρονια.

Καλά το μένεις μην το παίρνεις και κυριολεκτικά, δεν είπε και ότι συγκατοικείτε, χαλάρωσε. Στην ίδια ήπειρο όμως μένετε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω ότι από τα 16 ήσουν ανεξάρτητη, γιατί αυτό εννοούσα με την λέξη "μένεις", δεν εννοούσα ακριβώς την συγκατοίκηση. Ακόμα και αν οι γονείς ήταν σε άλλη ήπειρο, πάλι στην αγκαλιά τους ήσουν αν σου πλήρωναν τα έξοδα.

 

Έλα, ξεκόλλα, γιατί εγώ μπορεί να είμαι drama queen, εσύ έχεις καταντήσει ακριβώς το αντίθετο και θέλεις και να σε πιστέψουμε κιόλας, που ενώ θα έπρεπε να γνωρίζεις τους μισθούς της χώρας που ζεις, κάθεσαι και γελάς με τις "αγγελίες" του στυλ ανταλλάσσω σπίτι και δουλειά και γυναίκα στην Ελλάδα με δουλειά στις Βρυξέλλες και δεν λες τίποτα.

 

(Και με την ευκαιρία βρες μου μια λέξη που να χαρακτηρίζει ακριβώς το αντίθετο της drama queen, γιατί δεν την βρίσκω τώρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε, τουλάχιστον βρήκαμε κάτι κοινό, γιατί και εμένα μου αρέσει το Βέλγιο.

Αλλά όταν με ρωτούν δεν τα θεοποιώ τα πράγματα, τα παρουσιάζω όπως είναι, σε αντίθεση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το μένεις μην το παίρνεις και κυριολεκτικά, δεν είπε και ότι συγκατοικείτε, χαλάρωσε. Στην ίδια ήπειρο όμως μένετε.

 

 

κλαιω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλαιω

Σιγά, θα πάθουν αγκύλωση τα δάχτυλα, πάτησες 6 πλήκτρα για να γράψεις δύο posts, αρχίζεις και χαλάς μου φαίνεται

:P

 

Εννοείς με Τούρκους ,Μαροκανους, κ.τ.λ. αλλά όχι με Βέλγους ενώ θα πάει να ζήσει στο Βέλγιο

Οι Βέλγοι δεν είναι ξένοι για τον Έλληνα; :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσένα βρε gigisoni οι δικοί σου δεν σου πλήρωσαν τίποτα?

Στο δρόμο σε άφησαν από τριων χρονών που μπουσουλούσες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσένα βρε gigisoni οι δικοί σου δεν σου πλήρωσαν τίποτα?

Στο δρόμο σε άφησαν από τριων χρονών που μπουσουλούσες?

Όταν ήρθα εδώ, πριν φύγω μου έδωσαν 2 χιλιάρικα, δηλαδή κάτι λιγότερο από τα 3 πρώτα μου ενοίκια.

Στα 16 με συντηρούσαν, από τα 19 είμαι ανεξάρτητος οικονομικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω είμαστε πολλοί εδώ στις BXL. Για να πω την αλήθεια ο gigisoni μια χαρά τα λέει σε γενικές γραμμές. Καταρχήν μην συγκρίνουμε με Ελλάδα γιατί δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης (δυστυχώς). Αλλά η αλήθεια είναι ότι αν είσαι Βέλγος στο Βέλγιο δε συμφαίρει και πάρα πολύ (γιατί οι ξένοι έχουν το expat status και γλυτώνουν πολλά). πχ εγώ από το 53% φόρο εισοδήματος που θα έπρεπε να έχω, τώρα είμαι στα 35% που είναι πολύ καλά. Οι βέλγοι .... τον μπούλο και φυσικά δεν τους αρέσει να τους το θυμίζουμε :)

 

Αν δεν εχεις το expat status και πάλι καλά είναι αλλά φυσικά οι γειτονικές χώρες γίνονται ακόμα πιο ελκυστικές. Αλλά δεν μπορείς να πεις με τπτ οτι αξίζει περισσότερο Ολλανδία, Γερμανία ή Γαλλία πχ πρέπει να συγκρίνεις κατά περίπτωση γιατί ναι μεν μπορεί να παίρνεις περισσότερα εκεί αλλά στο τέλος λόγω υψηλότερου κόστους ζωής να μην κανεις οσο αποταμίευση περίμενες. Εγώ όντως αν δεν είχα το expat status το βέλγιο μπορεί να μην με ικανοποιούσε χρηματικά (έχω ψάξει για δουλειά εδώ και παντα δίνανε λιγότερα ή τα ίδια χωρίς expat status, ποτέ περισσότερα, και μερικές φορές με κόβανε γιατί ο μισθός μου τώρα ήταν πολύ μεγάλος για τα στανταρτ τους).

 

Γενικώς το Βέλγιο το έχω λίγο για την μπουρδελοχώρα του Βορρα :) Δεν είναι τόσο οργανωμένοι και τόσο μηχανές όσο οι γείτονες (Γερμανία, Ολλανδία), έχουν το χαος τους αλλά το κοντρολάρουν μια χαρα, σε σχέση με Ελλ... γκουχ γκουχ ονόματα μη λέμε. Σε γενικές γραμμές η χώρα λειτουργεί αλλα έχω τις αμφιβολίες μου για το ποσο sustainable είναι η ανάπτυξή του.

 

Τώρα για τη φίλη που έρχεται commission μιας και ξέρω αρκετά για τις assistant competition του epso (έχω γνωστούς!) για δουλειά γραμματέας είναι απίστευτα λεφτά (στο βέλγιο για δουλειά γραμματέας ούτε ζωγραφιστά θα έβλεπες 2000 ευρώ. Πιο πολύ στα 1600 παίζουν αλλά και πάλι εξαρτάται από την περίπτωση. Πόσο μάλλον τα 2500 - 2700 που δίνουν στην ΕΕ (ναι ισχύει). Όταν ξοδεύεις λεφτά άλλων (βλ φορολογουμένων) πως να το κάνουμε οι μισθοί φουσκώνουν. Οπότε δε χρειάζεται να το ψάξεις πολύ, έρχεσαι με κλειστά τα μάτια χωρίς δεύτερη κουβέντα. Το πολύ πολύ αν δε σου αρέσει η χώρα, ο τρόπος ζωής κτλ την κάνεις (που το βλέπω χλωμό με τέτοια λεφτά). Δεν ξέρω και κανέναν να έχει φύγει

 

Εννοείται ότι πληρώνουν σχεδον μηδέν φόρους, έχουν αφορολόγητα αμάξια, είναι μόνιμες οι θέσεις (τουλάχιστον σε αυτό το διαγωνισμό που έδωσε η φίλη μας εδώ) και ένας θεός ξέρει πόσα άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...