Προς το περιεχόμενο

Κόστος Ζωής και μισθοί στις Βρυξέλλες


pix_lax82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 235
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το λες και εσυ ο ιδιος, πρεπει να τα ξερεις πολυ καλα για να γνωριζεις οτι ειναι ανοιχτα, αυτο εσυ το θεωρεις νυχτερινη ζωη;

Oταν στον δρομο εχει ελαχιστο κοσμο και πρεπει να ψαχνεις τα μαγαζια με το μικροσκοπιο;

Tα κλαμπ και οι λεγομενες ντισκο τους ειναι ελαχιστες, γι'αυτο και φυσικα καθε φορα ειναι γεματες.

 

Για Βρυξελλες μιλαω παντα.

Σε σχέση με την υπόλοιπη Ευρώπη; Φυσικά και το θεωρώ νυχτερινή ζωή, γιατί και στις 4 το πρωί να βγεις θα βρεις μαγαζί να πιεις ποτό, σε αντίθεση με άλλες πόλεις που μετά τις 10 δεν έχει τίποτα. Όπως και φαί, μπορεί να μην έχει ανοιχτά τα εστιατόρια πολυτελείας, αλλά θα βρεις κάτι να φας, σε αντίθεση με υπόλοιπη Ευρώπη που δεν έχει τίποτα.

 

Κλαμπ και ντίσκο έχει καμιά 10ριά, λίγα τα λες για πόλη μεγέθους Θεσσαλονίκης; Χωρίς να σου βάλω μέσα τις γκέι ντίσκο, αν τις προσθέσω κι αυτές αυξάνει ο αριθμός κατά πολύ.

Παράδειγμα, http://www.stib.be/reisweg-itineraire.html?l=en

τράβα στο Landmark και στο Type βάλε Nightlife και θα βγάλει τα κλαμπ (όχι όλα όμως).

Πόσα μεταμεσονύχτια κλαμπ έχει η Θεσσαλονίκη; Παραπάνω; Όχι μπαράκια, κλαμπ κανονικά.

Και μην ξεχνάς τις συναυλίες που γίνονται στην πόλη από γνωστούς και μη καλλιτέχνες, κάτι που η Ελλάδα πάσχει. Κάτι πήγε να γίνει μετά τους Ολυμπιακούς αγώνες, τώρα με την οικονομική κατάσταση ξαναγυρνάμε σε εποχές '80 και '90 που μας σνόμπαραν όλη την ώρα. Τις σάλες με τα κονσέρτα, επίσης πάσχει η Ελλάδα. τα θέατρα, πόσα θέατρα έχει η Θεσσαλονίκη μου λες; Δεν θυμάμαι πάνω από τρία να έχει, στις Βρυξέλλες ξέρω καμιά 10ριά.

 

Κι εγώ τα πρώτα δύο χρόνια δεν είχα ιδέα τι παίζει στην πόλη. Τα επόμενα 3 κάτι άρχισα να μαθαίνω, από εκεί και έπειτα έμαθα καλά. Και αν όπως είπες οι Βέλγοι σου φάνηκαν κρύοι, κάπως δικαιολογεί την κατάσταση γιατί δεν τα γνώρισες, γιατί κακά τα ψέματα από τους ντόπιους μαθαίνεις την πόλη, όχι από τους ξένους.

 

Τέλος πάντων, φυσικά σαν την νυχτερινή ζωή της Ελλάδας δεν έχει, αλλά οι Βρυξέλλες δεν είναι πόλη που από τις 10 πρέπει να έχεις γυρίσει σπίτι γιατί μαύρη μαυρίλα σ'έφαγε. Μπορεί να μην έχει την ποιότητα και την πολυτέλεια της Ελλάδας, αλλά αν συμβιβαστείς θα περάσεις καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να προσθεσω επισης οτι πολλα καλα μαγαζια (εστιατορια μπαρακια κτλ) δεν ειναι στο κεντρο.

 

πχ http://www.cookandbook.be/

 

photos

https://www.google.be/search?q=cook%20and%20book&aq=0&sugexp=chrome,mod%3D5&um=1&ie=UTF-8&hl=en&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=FbEzUKrgMcrL0QXLwoGoBg&biw=1152&bih=610&sei=KrEzUNvyBrGM0wWe-YCYBw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσα μεταμεσονύχτια κλαμπ έχει η Θεσσαλονίκη; Παραπάνω; Όχι μπαράκια, κλαμπ κανονικά.

:-D :-D Υπάρχουν κλαμπ στη Θεσσαλονίκη που ξεκινάνε πρόγραμμα πριν τις 11?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:-D :-D Υπάρχουν κλαμπ στη Θεσσαλονίκη που ξεκινάνε πρόγραμμα πριν τις 11?

Γιατί, είπα ότι ξεκινούν στις Βρυξέλλες πριν τις 11;

Απλά για τον αριθμό λέω, δεν τα λες λίγα τα κλαμπ τους για πόλη μεγέθους σαν την Θεσσαλονίκη. Σύγκρινε με Ιταλία πχ ή ακόμα και Γερμανία ακόμα και Παρίσι που είναι πολύ μεγαλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λολ

Ώρες ώρες ειλικρινά απορώ με μερικούς, διαβάζουν τα ποσταρίσματα και απλά προσπαθούν να βρουν κάτι να την πουν στον άλλον αφήνοντας στην απ'έξω το υπόλοιπα και κρατώντας μόνο ένα κομμάτι,

ή απλά δεν τα διαβάζουν και όπου πέσει το μάτι τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το μάτι μου εδώ έπεσε τι εννοείς με το παρακάτω;

 

Μπορεί να μην έχει την ποιότητα και την πολυτέλεια της Ελλάδας, αλλά αν συμβιβαστείς θα περάσεις καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ μαν, αλλά μηδενίζοντας τις πιθανές νυχτερινές εξόδους στην υπόλοιπη Ευρώπη για να αναδείξεις τη νυχτερινή ζωή των Βρυξελλών, δε χρειάζεται ο οποιοσδήποτε να κάνει το οτιδήποτε για να στην πει, τα καταφέρνεις μία χαρά και μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το μάτι μου εδώ έπεσε τι εννοείς με το παρακάτω;

 

Μπορεί να μην έχει την ποιότητα και την πολυτέλεια της Ελλάδας, αλλά αν συμβιβαστείς θα περάσεις καλά.

Αυτό που λέω, τι δεν καταλαβαίνεις;

Σορρυ μαν, αλλά μηδενίζοντας τις πιθανές νυχτερινές εξόδους στην υπόλοιπη Ευρώπη για να αναδείξεις τη νυχτερινή ζωή των Βρυξελλών, δε χρειάζεται ο οποιοσδήποτε να κάνει το οτιδήποτε για να στην πει, τα καταφέρνεις μία χαρά και μόνος σου.

Κι εγώ σόρι μαν, αλλά αν αυτό κατάλαβες ότι έγραψα, ή εσύ δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις ή εγώ δεν ξέρω τι γράφω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν αναφέρεις πως στις Βρυξέλλες μπορείς να ας μετα τις 10 σε αντίθεση με την υπόλοιπη Ευρώπη, δεν υπάρχουν και πολλά περιθώρια για παρερμηνείες απο τους αναγνώστες των μηνυμάτων σου. Με το συμπάθιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν αναφέρεις πως στις Βρυξέλλες μπορείς να ας μετα τις 10 σε αντίθεση με την υπόλοιπη Ευρώπη, δεν υπάρχουν και πολλά περιθώρια για παρερμηνείες απο τους αναγνώστες των μηνυμάτων σου. Με το συμπάθιο.

 

θα συμφωνισω μαζι σου οτι ειπε πολυ βαρια κουβεντα που δεν ισχυει με τπτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν αναφέρεις πως στις Βρυξέλλες μπορείς να ας μετα τις 10 σε αντίθεση με την υπόλοιπη Ευρώπη, δεν υπάρχουν και πολλά περιθώρια για παρερμηνείες απο τους αναγνώστες των μηνυμάτων σου. Με το συμπάθιο.

 

Εγώ εστιατόριο ανοιχτό μετά τις 10 δεν έχω δει κάπου. Αν έχεις δει εσύ, πάω πάσο. Και δεν είπα ότι ισχύει παντού αυτό, το γενίκευσα γιατί σε γενικές γραμμές αυτό υπερισχύει σε αντίθεση με Ελλάδα που άνετα βρίσκεις εστιατόρια και ταβέρνες και πολύ καλά μαγαζιά και ακριβά για φαγητό ανοιχτά μετά τις 10 το βράδυ.

Και για Βρυξέλλες είπα "θα βρεις κάτι να φας" δεν είπα ότι είναι τα πάντα ανοιχτά.

 

Όπως και

μηδενίζοντας τις πιθανές νυχτερινές εξόδους στην υπόλοιπη Ευρώπη για να αναδείξεις τη νυχτερινή ζωή των Βρυξελλών]

δεν ξέρω πού ζεις και πού είσαι. Να μιλήσουμε για Παρίσι και τι έχει για τον Παριζιάνο; Τουριστικά τύπου Μουλέν Ρουζ τ'αφήνουμε στην άκρη. Ιταλία; Ρώμη που πήγα, Παρασκευή και Σάββατο έπαιζε κάτι, καθημερινές νέκρα η πόλη. Γερμανία το ίδιο. Ολλανδία με εξαίρεση τουριστικές πόλεις, σε 3-4 που πήγα και έμεινα σε φίλους πάλι νέκρα. Ούτε coffee shop δεν έβρισκα. Βρυξέλλες σε αντίθεση, από την πρώτη μέρα που ήρθα εδώ για συνέντευξη για δουλειά, πολύ πριν με προσλάβουν και έρθω μόνιμα, μου έκανε εντύπωση που βρήκα ανοιχτό μαγαζί για ποτό, ένα καραόκε θυμάμαι κοντά στην De Brouckere στο κέντρο της πόλης. Το πρώτο μου βράδυ στις Βρυξέλλες. Τι να πω, αν είμαι τόσο γκαντέμης και η Ευρώπη σφίζει από νυχτερινή ζωή και δεν το έχω πάρει χαμπάρι, πάω πάσο.

 

EDIT

Για καθημερινές μιλάω, φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εστιατόριο ανοιχτό μετά τις 10 δεν έχω δει κάπου. Αν έχεις δει εσύ, πάω πάσο. Και δεν είπα ότι ισχύει παντού αυτό, το γενίκευσα γιατί σε γενικές γραμμές αυτό υπερισχύει σε αντίθεση με Ελλάδα που άνετα βρίσκεις εστιατόρια και ταβέρνες και πολύ καλά μαγαζιά και ακριβά για φαγητό ανοιχτά μετά τις 10 το βράδυ.

Και για Βρυξέλλες είπα "θα βρεις κάτι να φας" δεν είπα ότι είναι τα πάντα ανοιχτά.

 

Όπως και

 

δεν ξέρω πού ζεις και πού είσαι. Να μιλήσουμε για Παρίσι και τι έχει για τον Παριζιάνο; Τουριστικά τύπου Μουλέν Ρουζ τ'αφήνουμε στην άκρη. Ιταλία; Ρώμη που πήγα, Παρασκευή και Σάββατο έπαιζε κάτι, καθημερινές νέκρα η πόλη. Γερμανία το ίδιο. Ολλανδία με εξαίρεση τουριστικές πόλεις, σε 3-4 που πήγα και έμεινα σε φίλους πάλι νέκρα. Ούτε coffee shop δεν έβρισκα. Βρυξέλλες σε αντίθεση, από την πρώτη μέρα που ήρθα εδώ για συνέντευξη για δουλειά, πολύ πριν με προσλάβουν και έρθω μόνιμα, μου έκανε εντύπωση που βρήκα ανοιχτό μαγαζί για ποτό, ένα καραόκε θυμάμαι κοντά στην De Brouckere στο κέντρο της πόλης. Το πρώτο μου βράδυ στις Βρυξέλλες. Τι να πω, αν είμαι τόσο γκαντέμης και η Ευρώπη σφίζει από νυχτερινή ζωή και δεν το έχω πάρει χαμπάρι, πάω πάσο.

 

EDIT

Για καθημερινές μιλάω, φυσικά.

 

μιλας τωρα για την λιγοτερο τουριστικη περιοχη ολων των βρυξελλων :P :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...