Προς το περιεχόμενο

Κόστος Ζωής και μισθοί στις Βρυξέλλες


pix_lax82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μιλας τωρα για την λιγοτερο τουριστικη περιοχη ολων των βρυξελλων :P :P :P

Μόνο τουρίστες δεν είχε εκεί. Και επειδή ψιλοπήγαινα τα πρώτα δύο χρόνια, το μαγαζί δεν δούλευε με τουρίστες (και μεταξύ μας τώρα πού να δουλέψει με τουρίστες χάλια ήταν, τύπου καφενείου δεκαετίας του '80 στην Ελλάδα, και μέσα στον καπνό χωρίς εξαερισμό να σκάσεις). Είχε όμως κόσμο, δεν τους έλεγες Βέλγους φυσικά όλους, αλλά ήταν κάτοικοι. Και το λέω αυτό γιατί τους γνώρισα μετά. Πχ είχε μία παρέα Ιταλών, που τουλάχιστον 2 φορές την βδομάδα πήγαιναν και τραγουδούσαν, γύρω στα 10 άτομα. Όχι τουρίστες, κάτοικοι που δούλευαν Βρυξέλλες.

 

Α, και είπα κοντά στην De Brouckere, δεν είπα στην De Brouckere, σε κάτι στενά ήταν μέσα, αν δεν το ήξερες δεν πήγαινες προς τα εκεί να δεις τι έχει, μέρα ίσως να περνούσες, βράδυ αποκλείεται. Είχα ρωτήσει κάποιον στον δρόμο αν έχει πουθενά ανοιχτό μαγαζί για να πιω ένα ποτό, κάτι όχι γκέι γιατί από γκέι αρκετά, και με έστειλε εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μου ερχεται κανενα μαγαζι στο νου οπως το περιγραφεις. βεβαια δεν εχω παει και ποτε σε καραοκι οποτε λογικο. αντιθετως γνωριζω ολα τα live music.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μου ερχεται κανενα μαγαζι στο νου οπως το περιγραφεις. βεβαια δεν εχω παει και ποτε σε καραοκι οποτε λογικο. αντιθετως γνωριζω ολα τα live music.

http://www.cityplug....ge.html#reviews

 

Μην τον βλέπεις κεντρικό τον δρόμο, βράδυ τριγύρω δεν έχει τίποτα ανοιχτό. Οικήματα έχει μόνο. Την μέρα απλά περνάν αμάξια.

 

Βρήκα μια φωτό

 

46-1.jpg

 

Δεξιά και αριστερά τραπέζια το ένα κολλημένο με το άλλο, στη μέση διάδρομος να περνάς, και στο βάθος η σκηνή που ανεβαίνεις και τραγουδάς. Τραπέζια και καρέκλες σε στυλ καφενείου Ελλάδας, δεκαετίας '80, κάτι σαν τα καφέ στο St Gery. Έχω καιρό να πάω τώρα, αν έχει κάνει ανακαίνιση, θα σε γελάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας με τις εμπειρίες του, δε χρειάζεται να γενικευουμε όμως. Κάνεις λάθος πάντως για τη νυχτερινή ζωή.

 

Δεν μας τις λες όμως τις εμπειρίες σου, απλά λες ότι υπάρχει.

Όχι τίποτ'άλλο, να ξέρουμε κιόλας, αν τύχει και πάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.cityplug....ge.html#reviews

 

Μην τον βλέπεις κεντρικό τον δρόμο, βράδυ τριγύρω δεν έχει τίποτα ανοιχτό. Οικήματα έχει μόνο. Την μέρα απλά περνάν αμάξια.

 

 

στην Fossé aux loups ; θα μας τρελανεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην Fossé aux loups ; θα μας τρελανεις;

Τι άλλο είχε εκεί και δεν το είχα δει; Για βράδυ μιλάω, μέρα δεν θυμάμαι να είχα περάσει.

 

Είναι από την πάνω πλευρά του θεάτρου, που εκείνη την περίοδο ήταν κλειστό λόγω ανακαίνισης, το εμπορικό πιο κάτω δεν είχε χτιστεί ακόμα, μαγαζιά είχε μέσα στην είσοδο του μετρό, την παλιά, που το βράδυ έκλειναν, δεν θα με τρελάνεις τώρα. Μην συγκρίνεις με σήμερα, μιλάω για 8 χρόνια πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και ήταν αυτό το 2005-2006 ανοιχτό μετά τα μεσάνυχτα και καθημερινές κιόλας. Με δουλεύεις τώρα.

Και ναι, το είδα το βιντεάκι και τι λέει η τύπισσα, ρεστοράν ήταν και τα βράδια κλειστό. Δεν θα μου πεις τώρα πράγματα που τα γύρισα και ξέρω τι παιζόταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ήταν αυτό το 2005-2006 ανοιχτό μετά τα μεσάνυχτα και καθημερινές κιόλας. Με δουλεύεις τώρα.

Και ναι, το είδα το βιντεάκι και τι λέει η τύπισσα, ρεστοράν ήταν και τα βράδια κλειστό. Δεν θα μου πεις τώρα πράγματα που τα γύρισα και ξέρω τι παιζόταν.

 

το ωραριο λειτουργειας του αλλα λεει. αλλωστε εσυ ειπες οτι εκει εχει μονο οικηματα κι εγω σου εδιξα ενα εστιατοριο. δεν καταλαβενω γτ εχεις παντα εριστικο τροπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ωραριο λειτουργειας του αλλα λεει. αλλωστε εσυ ειπες οτι εκει εχει μονο οικηματα κι εγω σου εδιξα ενα εστιατοριο. δεν καταλαβενω γτ εχεις παντα εριστικο τροπο.

 

Γιατί μιλάω για εποχή 2005-7 που πήγαινα εκεί κάποια βράδυα. Επιμένεις λες και μιλάω για σήμερα, ενώ ήδη έγραψα ότι στο Backstage έχω να πατήσω καιρό, πάνω από 2 χρόνια και δεν ξέρω αν έχει κάνει ανακαίνιση. Και εσύ μου μιλάς για σήμερα. Οικήματα είχε το 2005, αν περνούσες με τα πόδια μετά τα μεσάνυχτα έβλεπες δεξιά και αριστερά μην σε ακολουθάει κανένας, γιατί ψυχή δεν περνούσε, ούτε αμάξια στο δρόμο.

 

Τέλος πάντων, δεν το συνεχίζω, ήδη βαρέθηκα, ξέρεις καλύτερα κι εγώ είτε παραλογίζομαι είτε φαντασιώνομαι καταστάσεις είτε μου'ρχεται το Αλτσάιμερ και αρχίζω και ξεχνάω. Έχεις δίκιο, φίσκα στα μαγαζιά και στον κόσμο ήταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιος χεστηκε για το 2005; σημερα μας νοιαζει τι εχει.

 

Ε τώρα σίγουρα με δουλεύεις. Μίλησα για όταν πρωτοήρθα στις Βρυξέλλες που με το πρώτο βράδυ βρήκα ανοιχτό μαγαζί για ποτό μεταμεσονύχτιο που είχε κόσμο, πού ήταν, απαντάς ότι είναι στην περισσότερο περιοχή των Βρυξελλών, απαντώ ξανά ότι πήγαινα εκεί τα δύο πρώτα χρόνια και δεν είχε τουρίστες και περιγράφω πώς ήταν το μαγαζί, ξαναπαντάς ότι δεν το έχεις ακουστά, σου λέω πού είναι και πώς ήταν τότε, αρνείσαι ότι είναι έτσι και μου δίνεις το λινκ και σου ξαναλέω ότι δεν ήταν έτσι και τώρα μου λες χέστηκες για τότε.

 

Η συζήτηση από πού ξεκίνησε, από την περιγραφή του μαγαζιού που ήταν ανοιχτό και βρήκα πριν 8 χρόνια. Εσύ ξαφνικά την έφερες στο παρόν, τι να σου πω, αν δεν προσέχεις τι γράφει ο άλλος δεν φταίω εγώ. Βλέπεις παρελθοντικούς χρόνους και μου μιλάς για παρόν, εγώ φταίω; Και σου λέω και ημερομηνίες και ότι θέατρο ήταν κλειστό τότε και εμπορικό δεν υπήρχε ακόμα.

 

Τουλάχιστον να ξέρω άλλη φορά να μην σου απαντώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα σας ,

 

Είμαι νέος στο forum (σαν εγγεγραμένος χρήστης) αν και το παρακολουθώ για διάφορα θέματα εδώ και μία δεκαετία.

Θα ήθελα ρωτήσω το εξής σε σχέση με τη φορολογία στο Βέλγιο η οποία είναι περίπου στο 40%.

Έμαθα πως αν κάνω χρήση του expat status θα έχω μικρότερη φορολογία. Σε αυτή την περίπτωση θα θεωρούμαι non-resident

για το Βέλγιο και resident για την Ελλάδα ? Θα πρέπει δηλαδή να κρατήσω τη φορολογική έδρα στην Ελλάδα και να δηλώνω τα εισοδήματα μου και στις δύο χώρές?  Έχει κάνει κάποιος χρήση του expat status?

 

Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...