Προς το περιεχόμενο

Αγορά κουταβιού Γιορκσάϊρ Τεριέ


Barbara1980

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ναι . αν ο "εκτροφέας" είναι γελοίος , θα το πάρει πίσω και θα δώσει άλλο . Λες και είναι ανταλλακτικό ας πούμε .

Να πώς γεμίζουν τα pet shop με δυσπλαστικά σκυλιά .

 

Πιο γελοίος είναι αυτός που θα πάει το σκυλί πίσω αν είναι ελαττωματικό λες και είναι αντικείμενο, αλλά όλοι ξέρουμε ότι υπάρχουν και οι τύποι που αγοράζουν σκυλιά για τη μούρη και για την επίδειξη και αν τους βγει άρρωστο ή δυσπλαστικό, το ξαμολάνε στα χωράφια. Ο εκτροφέας καλά κάνει και το παίρνει πίσω, έτσι δείχνει και ότι ενδιαφέρεται για το ζώο και ότι δεν είναι λαμόγιο που σκέφτεται μόνο το κέρδος.

 

Τα pet shop αγοράζουν από εκτροφεία? Δηλαδή δύο μηνών που πουλάνε κουτάβια τα pet shop, έχουν εμφανίσει δυσπλασία? Πλάκα κάνετε μερικοί? Διαβάστε να μάθετε πότε ακριβώς εμφανίζεται η δυσπλασία στα σκυλιά και σκεφτείτε πριν την πετάξετε.

 

Αυτό το ρόλο παίζει ακριβώς το εκτροφείο, να πάρει πίσω ένα σκυλί με δυσπλασία, γιατί έχει τις γνώσεις, την εμπειρία, το χώρο και τον χρόνο να ασχοληθεί μαζί του και να το μεγαλώσει όπως πρέπει. Με σωστή αγωγή γίνονται θαύματα.

 

Αντιθέτως τον BYB ψάξε βρες τον μόλις τσεπώσει τα 300 ευρώπουλα και πες του να σου δώσει τα λεφτά σου πίσω, να γελάσει και ο κάθε πικραμένος.

 

ΥΓ. Με την ιδια λογικη μηπως εσυ εχεις εκτροφειο και κονομας απο εκει?

 

Μακάρι να είχα, θα το διαφήμιζα με κάθε επισημότητα. 

 

Στα σκυλια δεν υπαρχουν επιστροφες ασχετα αν μερικοι πουλανε και αυτο το παραμυθι.

 Αν σου φέρω γραπτώς τη συμφωνία για επιστροφή Γερμανικού, για οποιοδήποτε λόγο (όχι μόνο δυσπλασία, αλλά και προβληματικό χαρακτήρα κλπ) θα μου δώσεις το 900άρι να πάρω το κουτάβι που γουστάρω?

 

Βάζω στοίχημα ότι δεν έχεις πατήσει ποτέ σε εκτροφείο, εντούτοις έχεις άποψη επί παντός επιστητού γύρω από το θέμα.

 

Και φυσικά είναι γνωστή η νοοτροπία του Έλληνα "θα το βρω εγώ φθηνότερα" και μετά καταλήγει να το πληρώνει στο δεκαπλάσιο γιατί η κουτοπονηριά, ως γνωστόν, δεν βγαίνει σε καλό.

 

Γι' αυτό μετά συναντούμε τα παρακάτω φαινόμενα με ανεξέλεγκτη δράση σε όλη την Ελλάδα

 

http://www.skai.gr/player/TV/?MMID=106784

 

1000 ευρω εγω γαλλικο παντως απο εκτροφειο δεν βρηκα πουθενα προπερσυ,1500+ ναι,αλλα πλακα μας κανετε.

 

Δηλαδή εγώ βρήκα Γερμανικό σε ένα από τα πιο γνωστά εκτροφεία στην Ελλάδα, με 900 (το αρσενικό, 800 το θηλυκό) και εσύ βρίσκεις Γκρένενταλ με 1500? :shock:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα μαλλον δεν εχετε ιδεα μερικοι τι παιζει με τα σκυλια.

1000 ευρω απο εκτροφειο λεει η αλλη ειναι υπερβολικα. Και πως η διαφορα εκτροφειου απο ιδιωτη ειναι 300 ευρω.

Ο αλλος λεει πως το εκτροφειο θα παρει το σκυλι πισω αν εμφανισει προβλημα.

Τα εκτροφεια τους μαθαινουν κοινωνικοποιηση και το crate!!! Απλα ωχ!

 

Λοιπον η διαφορα ιδιωτη απο εκτροφειο παιζει αναλογως με την ρατσα βεβαια στο χιλιαρικο.

Στα σκυλια δεν υπαρχουν επιστροφες ασχετα αν μερικοι πουλανε και αυτο το παραμυθι.

Το σκυλι θα το παρεις 3 μηνων. Την κοινωνικοποιηση και να του μαθεις το crate (ημαρτον!!!) το κανεις ανετα εσυ. Δεν χρειαζεται να πληρωσεις 1000 ευρω παραπανω γι΄αυτο. Και περα απο αυτο ο ιδιωτης τι νομιζετε τα κανει τα σκυλια. Τα βαραει με βουρδουλα και θα γινει ακοινωνικοποιητο το σκυλι?

Συγγνωμη που σου το λεω αλλα εχεις μεγαλη αγνοια πανω στο θεμα. Δε φαινεται να ξερεις ουτε τι ειναι οι εκθεσεις μορφολογιας ουτε να εχεις πατησει ποτε σου σε σωστο εκτροφειο.

 

Απ ολα αυτα που εγραψα εσυ κρατησες το crate. Και ναι φιλε μου ειναι μεγαλη διευκολυνση να παρεις το σκυλο και να ξερει τα βασικα. Ειπαμε απο εκτροφεα παιρνεις για μορφολογια, υγεια και χαρακτηρα. Συν τα αλλα που εγραψα.

 

Το ανετα που λες ειναι παρα πολυ γενικο, σκυλια κυριαρχικων φυλων που εχουν αποχωριστει προωρα την τοκετομαδα , τις περισσοτερες φορες σε δυσκολευουν πολυ, ακομα και για να τους κοψεις το δαγκωμα. Εχω ξοδεψει παρα πολλες ωρες της ζωης μου απο το 2006 που ασχολουμαι περισσοτερο, σε σκυλοφορουμς, και τα προβληματα δυστυχως ειναι πολλα.

 

Ξερεις τι μπορει να κανει ακομα και αθελα του ο ιδιωτης? να δαγκωνει το κουταβι κι αυτος να το χαιδευει και να του το ενισχυει. Να χει ενα παιδι που θεωρει παιχνιδι να τρομαζει τα κουταβια. Να χει μια γυναικα ή εναν γνωστο που θα του δωσει και μια στο κωλο, γιατι τι εγινε. Τραματικες εμπειριες σε αυτη την ηλικια δυσκολα ξεπερνιουνται.

 

Πειτε μου λοιπον ποιος ιδιωτης παει τα σκυλια του σ εκθεσεις, τους κανει τις απαραιτητες εξετασεις (δε λεω τιποτα για γνωσεις, χαρακτηρα κλπ αυτα τα δυο μονο) και δε τα δινει κατω απο 2μηνων κι εγω θα νιωσω μαλακ@ς που πηρα απο εκτροφεα. Δεν υπαρχουν τετοιοι ανθρωποι. Κι αν υπαρξουν, θα ναι μετρημενοι στα δαχτυλα του ενος χεριου.

 

Τα Γαλλικα Μπουλντογκ ειναι απο τις πιο ακριβες φυλες λογω των προβληματων υγειας που αντιμετωπιζουν. Ειναι ρατσα ας πουμε που το 90% χρειαζεται τεχνητη σπερματεγχυση και καισαρικη μετα. Αυτα φυσικα ανεβαζουν το κοστος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια συμφωνω διαφωνοντας!Οκ ο ιδιωτης δεν θα κανεις την "επαγγελματικη" δουλεια που κανει ο εκτροφεας αλλα δε θα τα αφησει και στην μοιρα τους σε αθλιες συνθηκες οπως τα σκυλια των πετσοπαδων(puppy mills),παρολα αυτα,εκνευριζομαι απειρα οταν υπαρχει η πεποιθηση οτι απο 2 καθαροαιμα δεν μπορει να προκυψει κουταβι αντιστοιχο του εκτροφικου,η μονη διαφορα ειναι οτι ο ενας το κανει απο hobby και ο αλλος για επιβιωση,εξου και τα 1500ευρω για το γαλλικο,πραγμα που ειναι 80-90% καθαρο κερδος...δεν ειναι ευγενη ιδρυματα τα εκτροφεια ουτε ο κανονας.Φυσικα δε πας να παρεις ομως κουταβι απο ιδιωτη μικροτερο των 2 μηνων,απο κει και περα ειναι στο χερι σου να διαμορφωσεις τον χαρακτηρα του σκυλου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε "αδερφε" προφανως ειναι καλυτερη επιλογη ενας "σωστος" ιδιωτης απο πετ σοπ! Απλα ακομα κι αυτος ο "σωστος" ανθρωπος που θα τα μεγαλωσει με αγαπη, στο ζευγαρωμα του δε θα εχει προσεξει αυτα που κοιταει μονο ενας εκτροφεας. Δηλ το θεμα της υγειας πχ ειναι κατι παρα πολυ σημαντικο.. Παρε τη χρυση ευκαιρια και κανε λιγα τηλεφωνα σ αυτους που δινουν γερμανικους ποιμενικους. Ρωτα τους ποσοι εχουν εξετασεις δυσπλασιας και βγαλε τα συμπερασματα σου.

 

Δε μιλαμε παραλογα, λεμε πραγματα που αντικειμενικα ισχυουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι,δεν μιλατε παραλογα,παραλογα ειναι τα φραγκα που ζητανε για την δουλεια που κανουν,πηρα τον σκυλο μου απο εκτροφειο στην σερβια,1000 ευρω φθηνοτερο,εκανα και το ταξιδακι μου.Οτι και να λεμε τωρα,κλαιν μαιν,εγω σε αυτη τη "ρατσα" στην ελλαδα φραγκα δε δινω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια συμφωνω διαφωνοντας!Οκ ο ιδιωτης δεν θα κανεις την "επαγγελματικη" δουλεια που κανει ο εκτροφεας αλλα δε θα τα αφησει και στην μοιρα τους σε αθλιες συνθηκες οπως τα σκυλια των πετσοπαδων(puppy mills),παρολα αυτα,εκνευριζομαι απειρα οταν υπαρχει η πεποιθηση οτι απο 2 καθαροαιμα δεν μπορει να προκυψει κουταβι αντιστοιχο του εκτροφικου,η μονη διαφορα ειναι οτι ο ενας το κανει απο hobby και ο αλλος για επιβιωση,εξου και τα 1500ευρω για το γαλλικο,πραγμα που ειναι 80-90% καθαρο κερδος...δεν ειναι ευγενη ιδρυματα τα εκτροφεια ουτε ο κανονας.Φυσικα δε πας να παρεις ομως κουταβι απο ιδιωτη μικροτερο των 2 μηνων,απο κει και περα ειναι στο χερι σου να διαμορφωσεις τον χαρακτηρα του σκυλου.

 

Καλά, δεν είπαμε ότι τα δέρνουν κιόλας οι ιδώτες ή τα κρεμάνε με μανταλάκια από το μπουγαδόσχοινο, αλλά λέμε ότι μεταξύ των δύο ο εκτροφέας κάνει σωστά τη δουλειά (όχι όλοι οι εκτροφείς φυσικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα ωραιος! Μ αρεσουνε πολυ τα γαλλακια αλλα την εχουνε κανει τη φυλη πολυ φιλασθενη δυστυχως γαμωτο :( Αν θελησω να ξαναπαρω μικροσωμο θα θελα να ναι γαλλικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή προαναφέρθηκε ένα μεγάλο ποσοστό κέρδους προς τους κανονικούς εκτροφείς, να πω ότι οι περισσότεροι βγάζουν το ψωμί τους απο την εκπαίδευση κυρίως και όχι απο γέννες.

Μιλάω πάντα για τους επαγγελματίες εκτροφείς και όχι για αυτούς που βάζουν την σκύλα να γεννήσει, πάνε στον κτηνίατρο και μετά κατευθείαν αγγελία στην χρυσή ευκαιρία με 300 και 500 ευρώ.

 

Οι εποχές είναι όντως δύσκολες για σκύλο, πόσο μάλλον για σκύλο μορφολογίας απο εκτροφέα, αλλά δεν γίνεται να συγκρίνουμε τους επαγγελματίες εκτροφείς με αυτούς που απλά ζευγαρώνουν σκυλιά και θέλουν να ονομάζονται εκτροφείς. Τουλάχιστον είναι σπαστικό για αυτούς που ξέρουν τι βρομιά κυκλοφορεί εκεί έξω με δαύτους..

Αν δεν θέλει κάποιος να δώσει 900+ ευρώ, τότε δεν θελει ράτσα αλλά εμφάνιση για να κάνει μόστρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια συμφωνω διαφωνοντας!Οκ ο ιδιωτης δεν θα κανεις την "επαγγελματικη" δουλεια που κανει ο εκτροφεας αλλα δε θα τα αφησει και στην μοιρα τους σε αθλιες συνθηκες οπως τα σκυλια των πετσοπαδων(puppy mills),παρολα αυτα,εκνευριζομαι απειρα οταν υπαρχει η πεποιθηση οτι απο 2 καθαροαιμα δεν μπορει να προκυψει κουταβι αντιστοιχο του εκτροφικου,η μονη διαφορα ειναι οτι ο ενας το κανει απο hobby και ο αλλος για επιβιωση,εξου και τα 1500ευρω για το γαλλικο,πραγμα που ειναι 80-90% καθαρο κερδος...δεν ειναι ευγενη ιδρυματα τα εκτροφεια ουτε ο κανονας.Φυσικα δε πας να παρεις ομως κουταβι απο ιδιωτη μικροτερο των 2 μηνων,απο κει και περα ειναι στο χερι σου να διαμορφωσεις τον χαρακτηρα του σκυλου.

Τα ειπε ολα ο Anastazio.

 

 

 

Γι' αυτό μετά συναντούμε τα παρακάτω φαινόμενα με ανεξέλεγκτη δράση σε όλη την Ελλάδα

 

http://www.skai.gr/player/TV/?MMID=106784

 

Τωρα με αυτο το βιντεο τι θες να πεις. Αυτα καταλαβες πως λεμε εμεις οταν εννοουμε ιδιωτες. Το παραπανω πιο πολλες πιθανοτητες εχει να το κανει εκτροφεας νομιμος παρα ιδιωτης οπως το λεω εγω.

 

 

 

Συγγνωμη που σου το λεω αλλα εχεις μεγαλη αγνοια πανω στο θεμα. Δε φαινεται να ξερεις ουτε τι ειναι οι εκθεσεις μορφολογιας ουτε να εχεις πατησει ποτε σου σε σωστο εκτροφειο.

 

Και εγω συγγνωμη που σου το λεω αλλα πιστευω πως οτι ξερεις για σκυλια τα ξερεις μονο θεωρητικα μεσα απο το ιντερνετ. Αυτο μου δειχνεις.  Οσο για το αν εχω πατησει σε εκτροφειο να σε πληροφορησω πως το σκυλι που εχω τωρα ειναι απο εκτροφειο. Οχι φυσικα στις τιμες κλεψια...

 

Απ ολα αυτα που εγραψα εσυ κρατησες το crate. Και ναι φιλε μου ειναι μεγαλη διευκολυνση να παρεις το σκυλο και να ξερει τα βασικα. Ειπαμε απο εκτροφεα παιρνεις για μορφολογια, υγεια και χαρακτηρα. Συν τα αλλα που εγραψα.

 

Το ανετα που λες ειναι παρα πολυ γενικο, σκυλια κυριαρχικων φυλων που εχουν αποχωριστει προωρα την τοκετομαδα , τις περισσοτερες φορες σε δυσκολευουν πολυ, ακομα και για να τους κοψεις το δαγκωμα. Εχω ξοδεψει παρα πολλες ωρες της ζωης μου απο το 2006 που ασχολουμαι περισσοτερο, σε σκυλοφορουμς, και τα προβληματα δυστυχως ειναι πολλα.

 

Ξερεις τι μπορει να κανει ακομα και αθελα του ο ιδιωτης? να δαγκωνει το κουταβι κι αυτος να το χαιδευει και να του το ενισχυει. Να χει ενα παιδι που θεωρει παιχνιδι να τρομαζει τα κουταβια. Να χει μια γυναικα ή εναν γνωστο που θα του δωσει και μια στο κωλο, γιατι τι εγινε. Τραματικες εμπειριες σε αυτη την ηλικια δυσκολα ξεπερνιουνται.

 

Θεωρια στο φουλ οπως ειπα πριν. Τα σκυλοφορουμς κοψτα. Αγαπητη μαργαριτα αν ο ιδιοκτητης ειναι κατσαπλιας και απο εκτροφεα να το παρει το σκυλι σκ@τ@ θα τα κανει. Δεν εχει καμια διαφορα απο ποιον θα το παρει το σκυλι. Το σκυλι δεν το δινει ο εκτροφεας 2 ετων για να εχει διαμορφωμενο χαρακτηρα. Τριων μηνων θα το παρεις. Το κουταβι ειναι λευκο χαρτι...

 

Πειτε μου λοιπον ποιος ιδιωτης παει τα σκυλια του σ εκθεσεις, τους κανει τις απαραιτητες εξετασεις (δε λεω τιποτα για γνωσεις, χαρακτηρα κλπ αυτα τα δυο μονο) και δε τα δινει κατω απο 2μηνων κι εγω θα νιωσω μαλακ@ς που πηρα απο εκτροφεα. Δεν υπαρχουν τετοιοι ανθρωποι. Κι αν υπαρξουν, θα ναι μετρημενοι στα δαχτυλα του ενος χεριου.

Δηλαδη για να ειναι καλος ο σκυλος πρεπει να παει σε εκθεσεις. Μαλιστα...Και ναι μαργαριτα μπορεις να βρεις ανετα ιδιωτη που να σου δωσει το κουταβι πανω απο 2 μηνων. Με λιγο ψαξιμο, υπομονη και γνωση μπορεις να βρεις απο ιδιωτη σκυλι καλυτερο ακομα και απο εκτροφειου και σε τιμη 3 φορες μικροτερη.

 

Και επειδη δεν θελω να παρεξηγηθω δεν λεω πως παιρνουμε σκυλι απο τον πρωτο τυχοντα ιδιωτη.

Και εννοειται πως αν οι τιμες στα εκτροφεια ηταν πιο λογικες θα ηταν πιο σιγουρο να παρουμε απο εκει.

Απο την αλλη αυτη η αντιληψη απο μερικους απεναντι σε ιδιωτες που τροφοδοτειται και απο διαφορα φορουμ εχει καταντησει αηδια.

Δηλαδη αν 2 ατομα εχουν παρει σκυλια απο εκτροφεια και τα ζευγαρωσουν (σαν ιδιωτες δηλαδη) δεν θα ειναι καλα τα σκυλια? Αν μπειτε σε κατι forum σιγουρα θα σας πουν πως οχι! Αν δεν βγαλουν κιολας χαρτια στα κουταβια τρεχατε να κρυφτειτε!!!!

Επεξ/σία από CROM271
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πανω απο 2 μηνων κρατησες...για τις εξετασεις κουβεντα. Φυσικα και πρεπει να παει σε εκθεσεις και να διακριθει κιολας. Καθε ρατσα αναλυεται σε προτυπο, βαση της fci, και στις εκθεσεις αυτο ακριβως αξιολογουν. Κατα ποσο το σκυλι ειναι σωστο δειγμα της φυλης.

Αν ειχες παρει σκυλο απο σωστο εκτροφεα αποκλειεται να υπερασπιζοσουν τους ιδιωτες-bybs. Μπορει να πιστευεις ο,τι θες για μενα, οπως κι εγω για σενα. Το θεμα ειναι τα γεγονοτα κι αυτα δεν αλλαζουν.

 

 

Ο κατσαπλιας ιδιοκτητης τουλαχιστον θα χει παραλαβει ενα σωστο κουταβι σε χαρακτηρα, απο σωστους γονεις. Επισης θα χει ενημερωθει απο τον εκτροφεα, και θα τον εχει συνεχως διπλα του να τον βοηθαει. Εχω δει παρα πολλους "κατσαπλιαδες" στα meetings που κανουμε στο εκτροφειο, οπου με τη σωστη καθοδηγηση ολα τα σκυλια ειναι οκ.

 

Λευκο χαρτι δεν ειναι 100%. Παιζει μεγαλο ρολο σε τι συνθηκες εχει ζησει μεχρι τοτε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πανω απο 2 μηνων κρατησες...για τις εξετασεις κουβεντα. Φυσικα και πρεπει να παει σε εκθεσεις και να διακριθει κιολας. Καθε ρατσα αναλυεται σε προτυπο, βαση της fci, και στις εκθεσεις αυτο ακριβως αξιολογουν. Κατα ποσο το σκυλι ειναι σωστο δειγμα της φυλης.

Εξετασεις για δυσπλασιες κλπ? Ειπα δεν παιρνεις απο τον πρωτο τυχοντα. Αξιολογεις. Π.χ. οπως ειπα πριν 2 ατομα εχουν παρει σκυλια απο εκτροφεια και τα ζευγαρωνουν. Καλα για τις εκθεσεις δεν το συνεχιζω γιατι μπαζει απο παντου..

Αν ειχες παρει σκυλο απο σωστο εκτροφεα αποκλειεται να υπερασπιζοσουν τους ιδιωτες-bybs. Μπορει να πιστευεις ο,τι θες για μενα, οπως κι εγω για σενα. Το θεμα ειναι τα γεγονοτα κι αυτα δεν αλλαζουν.

Απο κορυφαιο εκτροφειο της Σερβιας. Αν θες σου λεω και ποιο.

 

 

Ο κατσαπλιας ιδιοκτητης τουλαχιστον θα χει παραλαβει ενα σωστο κουταβι σε χαρακτηρα, απο σωστους γονεις. Επισης θα χει ενημερωθει απο τον εκτροφεα, και θα τον εχει συνεχως διπλα του να τον βοηθαει. Εχω δει παρα πολλους "κατσαπλιαδες" στα meetings που κανουμε στο εκτροφειο, οπου με τη σωστη καθοδηγηση ολα τα σκυλια ειναι οκ.

Εδω ασφαλως μιλαμε μονο για ασχετους, Και αυτοι βεβαια αν ασχοληθουν μπορουν να ανταπεξελθουν. Αν βαριουνται το ψαξιμο ας το χρυσοπληρωσουν τοτε

Λευκο χαρτι δεν ειναι 100%. Παιζει μεγαλο ρολο σε τι συνθηκες εχει ζησει μεχρι τοτε.

100% λευκο χαρτι. Φερε μου σκυλι 3 μηνων να εχει μεγαλωσει οπως θες ως τοτε και στο κανω ρομποτ. Εδω εκπαιδευονται σκυλια 2 ετων για τα κουταβια μου λες τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...