Προς το περιεχόμενο

Αγορά κουταβιού Γιορκσάϊρ Τεριέ


Barbara1980

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η εποχη ειναι δυσκολη για σκυλο ειπε καποιος!!!?Καταναλωτικο αγαθο πολυτελειας δηλαδη οι κουταβοι!Ναι αν εισαι λαμογιο και ψωνιζεις μανες και επιβητορες απο σερβια 70-100% φθηνοτερα και ερχεσαι ελλαδα για εκτροφη περιμενοντας με καμια γεννα να παρεις διαμερισμα.Τεσπα.Cheers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η εποχη ειναι δυσκολη για σκυλο ειπε καποιος!!!?Καταναλωτικο αγαθο πολυτελειας δηλαδη οι κουταβοι!Ναι αν εισαι λαμογιο και ψωνιζεις μανες και επιβητορες απο σερβια 70-100% φθηνοτερα και ερχεσαι ελλαδα για εκτροφη περιμενοντας με καμια γεννα να παρεις διαμερισμα.Τεσπα.Cheers.

εγώ είπα ότι η εποχή είναι δύσκολη για σκύλο!

Αν εσύ έβγαλες αυτό το συμπέρασμα, τότε την επόμενη φορά άρχισε να διαβάζεις ολόκληρα τα ποστ του άλλου προτού αρχίσεις να λες αερολογίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ είπα ότι η εποχή είναι δύσκολη για σκύλο!

Αν εσύ έβγαλες αυτό το συμπέρασμα, τότε την επόμενη φορά άρχισε να διαβάζεις ολόκληρα τα ποστ του άλλου προτού αρχίσεις να λες αερολογίες.

Το συμπερασμα αφορουσε τους εκτροφεις,οχι εσενα προσωπικα.Εκτως κ αν εισαι εκτροφεας κ πουλας στην ελλαδα του 2013 κουταβι με καπελο 1000 ευρω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συμπερασμα αφορουσε τους εκτροφεις,οχι εσενα προσωπικα.Εκτως κ αν εισαι εκτροφεας κ πουλας στην ελλαδα του 2013 κουταβι με καπελο 1000 ευρω.

δεν είμαι ούτε εκτροφέας, ούτε byb και ούτε καν έχω σκύλο ράτσας.

Απλώς ένωσες όλο το μήνυμα σου μαζί, και φάνηκε σαν να απευθύνεσαι εξολοκλήρου σε μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Να ξεθαψω αυτο το θεμα γιατι μια γνωστη ψαχνει να αγορασει ενα τετοιο ...Πως μπορουμε να ξερουμε οτι ειναι καθαροαιμο ???

 

Εγω εχω 3 (!!!) αλλα ηξερα λογω γειτονειας  και τον κοινο μπαμπα και τις 2 μαννες οτι ηταν καθαροαιμα (αν φτανει αυτο)...

 

Ειναι 5-6 ετων το καθενα τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει πριν παρουμε κουταβι να μην το καταλαβαινουμε αλλα με το χρονο γινεται μερος της οικογενειας μας.Επειδη λοιπον στα μελη της οικογενειας μας θελουμε να προσφερουμε το καλυτερο καλο θα ηταν να ψαχτουμε πριν αγορασουμε καθαροαιμο τυχαια μιας και οι καθαροαιμες ρατσες πασχουν απο πολλα προβληματα που οφειλονται στην μιξη των ιδιων γονιδιων.Η καλυτερη λυση παντως συμφωνω και γω πως ειναι η διασωση ενος αδεσποτου απο το δρομο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξεθαψω αυτο το θεμα γιατι μια γνωστη ψαχνει να αγορασει ενα τετοιο ...Πως μπορουμε να ξερουμε οτι ειναι καθαροαιμο ???

 

Εγω εχω 3 (!!!) αλλα ηξερα λογω γειτονειας  και τον κοινο μπαμπα και τις 2 μαννες οτι ηταν καθαροαιμα (αν φτανει αυτο)...

 

Ειναι 5-6 ετων το καθενα τωρα.

 

Νομιμα μπορεις να ξερεις βαση των χαρτιων ενος κουταβιου. Ολοι οι αναγνωρισμενοι εκτροφεις ειναι υποχρεωμενοι να διαθετουν ολα τα εγγραφα με το ιστορικο της γενας και των προγονων των σκυλιων.

Απο εκει και περα, καποιοι "ιδιωτες" που κατα καιρους πωλουν σκυλους σε αγγελιες, σου λενε πως μπορεις να δεις τους γονεις.

Το δευτερο χρηζει μεγαλυτερης προσοχης, υπαρχουν πολλοι επιτηδιοι οπου ειναι στο χωρο με πολλα προβληματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω και εγώ να πάρω σκύλο.. δε θέλω να ακουστώ ηλίθιος (αλλά νομίζω ότι δε θα το αποφύγω) που θα πάω να πάρω έναν σκύλο;

φιλοζωικες απειρες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει πριν παρουμε κουταβι να μην το καταλαβαινουμε αλλα με το χρονο γινεται μερος της οικογενειας μας.Επειδη λοιπον στα μελη της οικογενειας μας θελουμε να προσφερουμε το καλυτερο καλο θα ηταν να ψαχτουμε πριν αγορασουμε καθαροαιμο τυχαια μιας και οι καθαροαιμες ρατσες πασχουν απο πολλα προβληματα που οφειλονται στην μιξη των ιδιων γονιδιων.Η καλυτερη λυση παντως συμφωνω και γω πως ειναι η διασωση ενος αδεσποτου απο το δρομο

 

 

Εχω και δυο τετοια !!!!Το ενα μαλιστα ρατσας maltez με τσιπακι που βρεθηκε παρατημενο .Το αλλο ημιαιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα σκυλάκι τέτοιας ράτσας, οι γονείς ήθελαν καθαρόαιμο μη χέσω, οπότε απευθύνθηκαν σε εκτροφέα. Η μικρή... γνήσια, από καλούς γονείς, μας ήρθε από Αγγλία. Κόστος το 2002, 1000 ευρώ (ήμουν μικρή δεν μπορούσα να επέμβω). Λένε πως τα γνήσια φαίνονται από το τρίχωμα τους, δηλαδή γίνεται ασημόχρυσο και μόνο πάνω στον χρόνο. Τα άλλα σκυλάκια αποκτούν ένα καφέ ή μένουν στο μαύρο.

 

Την υπεραγαπώ την μικρή, δεν έχει κανένα πρόβλημα υγείας αλλά θα έπαιρνα αδεσποτάκι με κλειστά μάτια..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^

Πίπες

 

Το αν ενα ζωντανό είναι καθαρόαιμο ή οχι καθορίζεται από το Pedigree που εκδίδεται απο τον Κυνολογικό Όμιλο Ελλάδος και αυτό γίνεται μόνο αν το ζώο έρχεται απο εκτροφέα .

 

Γνήσιο είναι ενα ανταλλακτικό, ένα ρολόι , κινητό , η υπογραφή , κλπ . Προκειμένου για τα ζώα λέμε "καθαρόαιμο" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεγαλυτερη πιπα ειναι να σκαλωνεις με τις λεξεις και να χανεις το point

 

και εγω λεω καθαροαιμα τα motocross μηχανακια (που δεν βγαζουν πινακιδα)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως το βλέπει κανείς

 

Η διαφορά είναι οτι αν εγώ αναφερόμενος σε σκύλο / πρόβατο / άλογο / κλπ χρησιμοποιήσω την λέξη "γνήσιο" λες και μιλάω για ανταλλακτικό για το αμάξι , θα γίνω περίγελος και ρεζίλης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλυτερα ανθρωποι σαν και εσενα (με μια Α λογικη) να χρησιμοποιουν την λεξη "γνησιο" (ή καθαροαιμο ή ο,τι αλλο), παρα ο καθε καγκουρας να κοβει τα αυτια του "καθαροαιμου" σκυλου του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...