Προς το περιεχόμενο

Εργασια - φοιτητης - σερβιτορος


logizagor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω, 35 ευρώ την ημέρα 8-12 ώρες Παρασκευοσαββατοκυριακα σε εστιατοριο με πολιτικη κουζινα, + τα tips που είναι περιπου 15 ευρω την ημέρα + ΙΚΑ (επιδοτουμενο προγραμμα απο το κρατος)

 

Α, και με βρηκαν απο αγγελια που εγω εβαλα στο ιντερνετ ζητωντας εργασια.. ειχα χασει καθε ελπιδα γιατι μονο μ@λακες επαιρναν τηλεφωνο, αλλα ευτυχως βρεθηκε και ενας σωστος.. ηταν να δουλευω 5-6 ημερες την εβδομαδα αλλα επειδη δεν εχει δουλεια ανοιγουμε μονο πσκ..

 

 

Ρε παιδιά ένα λεπτό.. Αν είναι να παίρνω 3 ευρώ την ώρα για 10 ώρες δουλειάς.. Καλύτερα να την στήσω στη πλατεία Αριστοτέλους να ντυθώ ανάλογα και να απλώσω το χέρι.. Περισσότερο από 3 ευρώ την ώρα θα βγάζω.

Παιδιά οποίος έχει καμιά ιδέα για δουλειά ας την ρίξει θα βοηθήσει πολύ.

Τα tips στις γαμημένες εποχές που ζούμε ποσά είναι? (κάποιος που γνωρίζει Παρακαλώ)

 

Εναν που εχουμε και πλενει πιατα απο το Μπαγκλαντες, οταν δεν δουλευει στο μαγαζι ειναι στα φαναρια και βγαζει 20 ευρω την ημερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω, 35 ευρώ την ημέρα 8-12 ώρες Παρασκευοσαββατοκυριακα σε εστιατοριο με πολιτικη κουζινα, + τα tips που είναι περιπου 15 ευρω την ημέρα + ΙΚΑ

Αυτό λογικό μου ακούγεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό λογικό μου ακούγεται..

 

Δεν υπαρχει λογικο και μη λογικο.. ξερω παιδια που δουλευουν σε μπυραρια και παιρνουν 60 ευρω + tips.. ή αλλους που παιρνουν 20-25 ευρω 8ωρο..

Ειναι αναλογως τον ανθρωπο.. ειχα πιασει δουλεια σε μαγαζι που ο τυπος επειδη δεν ειχε πελατεια, εβαζε απο την τσεπη του για να με πληρωσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή σαν κλασικός φοιτητής χωρίς πτυχίο πόσες επιλογές έχω?!

Δεύτερον, φίλε μου με την συζήτηση έρχονται και οι ιδέες, μη το ξεχνάμε αυτό.

Φιλικά πάντα..

 

Συνήθως από τα χρόνια που ήμουν και εγώ φοιτητής πρόσφατα θυμάμαι φοιτητές να δουλεύουν σε: Καφετέριες,bar,club,cinema,delivery,σερβιτόροι,διανομές φυλλαδίων,τηλεφωνικά κέντρα call centers και προώθηση προϊόντων,πωλητές σε καταστήματα ή στην εξυπηρέτηση πελατών.

 

Σε όλα τα παραπάνω εννοείται σε ξεπατώνουν.

 

Αν είσαι ποιο τυχερός. Υπάρχουν φοιτητές που κάνουν ιδιαίτερα σε μαθητές από δημοτικό μέχρι λύκειο και εκεί είναι καλύτερα τα πράγματα αλλά να ξέρεις κανονικά θεωρείται παράνομο να διδάσκεις αν δεν έχεις άδεια και επίσης δεν κόβεις απόδειξη. Επίσης μερικοί καλοί φοιτητες οι οποίοι συνήθως είναι γράφουν πολύ καλούς βαθμούς μπορούν να συνεργαστούν με κάτι εταιρίες που έχει γεμίσει όλο το ίντερνετ που σου κάνουν εργασίες,πτυχιακές σε άλλους αδύνατους φοιτητές που δεν έχουν χρόνο ή θέληση να τις κάνουν. Επίσης ίσβς βρείς δουλειά σαν γραμματέας κάπου αν έχεις γνωστό, εκεί θέλουν πάντα εμπειρία.

 

Γενικώς όπου και να δουλέψεις μισθοί/μεροκάματα-αποδοχές έχουν πέσει στον πάτο και για ένσημα ούτε λόγος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως από τα χρόνια που ήμουν και εγώ φοιτητής πρόσφατα θυμάμαι φοιτητές να δουλεύουν σε: Καφετέριες,bar,club,cinema,delivery,σερβιτόροι,διανομές φυλλαδίων,τηλεφωνικά κέντρα call centers και προώθηση προϊόντων,πωλητές σε καταστήματα ή στην εξυπηρέτηση πελατών.

 

Σε όλα τα παραπάνω εννοείται σε ξεπατώνουν.

 

Αν είσαι ποιο τυχερός. Υπάρχουν φοιτητές που κάνουν ιδιαίτερα σε μαθητές από δημοτικό μέχρι λύκειο και εκεί είναι καλύτερα τα πράγματα αλλά να ξέρεις κανονικά θεωρείται παράνομο να διδάσκεις αν δεν έχεις άδεια και επίσης δεν κόβεις απόδειξη. Επίσης μερικοί καλοί φοιτητες οι οποίοι συνήθως είναι γράφουν πολύ καλούς βαθμούς μπορούν να συνεργαστούν με κάτι εταιρίες που έχει γεμίσει όλο το ίντερνετ που σου κάνουν εργασίες,πτυχιακές σε άλλους αδύνατους φοιτητές που δεν έχουν χρόνο ή θέληση να τις κάνουν. Επίσης ίσβς βρείς δουλειά σαν γραμματέας κάπου αν έχεις γνωστό, εκεί θέλουν πάντα εμπειρία.

 

Γενικώς όπου και να δουλέψεις μισθοί/μεροκάματα-αποδοχές έχουν πέσει στον πάτο και για ένσημα ούτε λόγος.

ευχαριστώ πολύ

 

 

Εναν που εχουμε και πλενει πιατα απο το Μπαγκλαντες, οταν δεν δουλευει στο μαγαζι ειναι στα φαναρια και βγαζει 20 ευρω την ημερα..

Στα φανάρια λοιπόν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά παίρνω μεροκάματο 50 ευρώ + 10 με 15 ευρώ tips ΧΩΡΙΣ ΙΚΑ.

Δουλεύω πλέον ΜΟΝΟ κυριακές μεσημέρι, δηλαδή πάω στις 10:30 το πρωί και φεύγω 6 (καμιά φορά άντε 6:30), δηλαδή ούτε καν 7ώρο.

Πιο παλιά που είχε πολύ περισσότερη δουλειά σπάνια έπαιρνα 50 ευρώ μιας και το αφεντικό έδινε πάντα κάτι παραπάνω. Έχει τύχει να πάρω και 100 ευρώ μεροκάματο.

 

Εάν δουλέψω στο ίδιο μαγαζί Σάββατο βράδυ θα πρέπει να πάω 5 και θα φύγω όταν κλείσει, που πριν τις 2:30 με 3 δεν είναι. Άρα οι ώρες εργασίας είναι κοντά στις 10!!

Βέβαια δουλεύω αρκετά χρόνια ως σερβιτόρος στο συγκεκριμένο μαγαζί.

 

Τα καινούρια παιδιά που έρχονται παίρνουν 30 ευρώ μεροκάματο άντε 35.

 

Η κοπελιά μου που δουλεύει σε μπυραρία τις καθημερινές παίρνει 30 ευρώ μεροκάματο από τις 7 το απόγευμα που πάνε και φεύγουν ότι ώρα κλείσει που συνήθως είναι 3 με 3:30 το πρωί.

Εάν δουλεύει Παρασκευή / Σάββατο παίρνει 35 ευρώ μεροκάματο από τις 7 το απόγευμα μέχρι τις 5 στην καλύτερη το πρωί. Επομένως δουλεύει το λιγότερο 10 ώρες!

Βέβαια, έχει ακόμα καλά tips, δηλαδή ξεπερνάνε τα 20 με 25 μέσο όρο την ημέρα.

 

Φίλη μου που δουλεύει σε καφετέρια (έχει αρκετά χρόνια εμπειρία) πληρώνεται με την ώρα και παίρνει 4,5 ή 5 ευρώ την ώρα (δεν θυμάμαι πόσο μου είχε πει) + 10 tips μέσο όρο.

 

Όπως καταλαβαίνεις είναι θέμα που θα πέσεις, πόσο καλός θα είσαι εσύ, πόσο καλά θα είναι τα αφεντικά, πως μοιράζονται τα tips κτλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά ένα λεπτό.. Αν είναι να παίρνω 3 ευρώ την ώρα για 10 ώρες δουλειάς.. Καλύτερα να την στήσω στη πλατεία Αριστοτέλους να ντυθώ ανάλογα και να απλώσω το χέρι.. Περισσότερο από 3 ευρώ την ώρα θα βγάζω.

Παιδιά οποίος έχει καμιά ιδέα για δουλειά ας την ρίξει θα βοηθήσει πολύ.

Τα tips στις γαμημένες εποχές που ζούμε ποσά είναι? (κάποιος που γνωρίζει Παρακαλώ)

 

Δηλαδη ποσα υπολογιζες οτι μπορεις να παρεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, και με βρηκαν απο αγγελια που εγω εβαλα στο ιντερνετ ζητωντας εργασια.. ειχα χασει καθε ελπιδα γιατι μονο μ@λακες επαιρναν τηλεφωνο, αλλα ευτυχως βρεθηκε και ενας σωστος.. ηταν να δουλευω 5-6 ημερες την εβδομαδα αλλα επειδη δεν εχει δουλεια ανοιγουμε μονο πσκ..

 

 

Ποσο κωλοφαρδος μπορει να σαι!!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδη ποσα υπολογιζες οτι μπορεις να παρεις;

Φίλε μου κάνα 40άρι αν χτυπήσω καλά θα είναι, με 25 ειλικρινά δεν αξίζει (2,5 ευρώ/ώρα πιστεύω ότι είναι ξεφτίλα).

 

εεε δεν ξερω αν το παρατηρησε κανεις αλλα πλεον δεν ψαχνει κανεις σερβιτορο αλλα σερβιτορΑ.

Θα ντυθώ ανάλογα μου φαίνεται.. :P

Επεξ/σία από logizagor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου κάνα 40άρθ αν χτυπήσω καλά θα είναι, με 25 ειλικρινά δεν αξίζει (2,5 ευρώ/ώρα πιστεύω ότι είναι ξεφτίλα).

 

 

Σε καφετερια αυτα τα ποσα δεν θα τα δεις μονο σε κανα νυχτερινο μαγαζι η σε κανα μεγαλο club η κυριλλε εστιατοριο.Απο την αλλη δε στο λεω με κακια αλλα βασει αυτων που διαβαζω που ζεις??

Θες δουλεια ΠΣΚ με 40€ μεροκαματο δηλαδη 480 το μηνα???Ο ιδιος λες πως οι καιροι ειναι δυσκολοι, πως γινεται να θεωρεις πως δεν αξιζουν τα 25€ το 8ωρο??Σαφως και δεν ειναι πολλα αλλα σιγουρα ειναι καλα λεφτα για εναν φοιτητη εφοσον νοικια και λοιπα παγια εξοδα τα πληρωνουν οι γονεις.

Τωρα αν θες να βγαζεις 400+ μηνιατικο μονο με 3 μερες δουλεια αυτο δεν γινεται ειδικα αν δεν εχεις εμπειρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καφετερια αυτα τα ποσα δεν θα τα δεις μονο σε κανα νυχτερινο μαγαζι η σε κανα μεγαλο club η κυριλλε εστιατοριο.Απο την αλλη δε στο λεω με κακια αλλα βασει αυτων που διαβαζω που ζεις??

 

φιλε θεσσαλονικη ζω.. η αντιδραση μου ηταν στα 25Ε το 10ωρο.. το θεωρω ξεφτιλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι 25 το 10ωρο δεν ειναι καλα αν και αυτα θα στα δωσουν σε καμια παρακμιακη καφετερια η μπορει και να μη στα δωσουν και ποτε.Στην παραλιακη παιζει 30-35 και κανα 40αρι (υποθετω) κανα Σαββατο βραδυ.Τωρα βεβαια δεν ξερω τι τιμες παιζουν στην Καλαμαρια οπου υποτιθεται ειναι ποιο φραγκατοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πώς θα πάρει 30-40 €υρώπουλα ένας βοηθός σερβιτόρου; σοβαρευτείτε ρε.

 

Φιλε παρ' το απόφαση, για να πάρεις €40 μεροκάματο θα πρέπει να 'σαι επαγγελματίας σερβιτόρος, να ξέρεις από δίσκο κτλ.

 

Εσύ πας να βρεις μια δουλεια για πρώτη φορά, θα σε βάλουν βοηθό, δηλαδή θα στρώνεις/μαζεύεις τραπέζια σε ταβέρνες/εστιατόρια ή θα είσαι ποτηράς σε καφετέρια. 20 με 25 ευρώπουλα μεροκάματο. Θα πρέπει να μάθεις τη δουλειά για να μπορείς να δουλέψεις σέρβις.

 

Το καλύτερο θα 'ταν να αρχίσεις σε καφενεία/ουζερί καθώς συνήθως δεν χρειάζεται δίσκος. Εκεί όμως έχεις μικρότερο μεροκάματο έτσι κι αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...