Προς το περιεχόμενο

Εργασια - φοιτητης - σερβιτορος


logizagor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς τα πράγματα έχουν αλλάξει πάρα πολύ.

 

Παλιά, όταν ο άλλος σου έλεγε 25 ευρώ μεροκάματο, έλεγες άσε θα βρω αλλού γιατί υπήρχαν δουλειές και με καλά λεφτά.

 

Τώρα δεν υπάρχουν δουλειές και εκεί πατάνε και οι εργοδότες.

Εάν δεν θες εσύ θα βρω κάποιον άλλον.

 

Βέβαια από την άλλη, δυστυχώς θα πρέπει να ρίχνεις και εσύ τις απαιτήσεις σου ως εργαζόμενος.

 

Τα 30 ευρώ για καφέ + tips + 8ώρο + Ανασφάλιστος = ΜΙΑ ΧΑΡΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δυστυχώς τα πράγματα έχουν αλλάξει πάρα πολύ.

 

Παλιά, όταν ο άλλος σου έλεγε 25 ευρώ μεροκάματο, έλεγες άσε θα βρω αλλού γιατί υπήρχαν δουλειές και με καλά λεφτά.

 

Τώρα δεν υπάρχουν δουλειές και εκεί πατάνε και οι εργοδότες.

Εάν δεν θες εσύ θα βρω κάποιον άλλον.

 

Βέβαια από την άλλη, δυστυχώς θα πρέπει να ρίχνεις και εσύ τις απαιτήσεις σου ως εργαζόμενος.

 

Τα 30 ευρώ για καφέ + tips + 8ώρο + Ανασφάλιστος = ΜΙΑ ΧΑΡΑ

Τα 30 ευρώ για καφέ + tips + 8ώρο +ασφαλισμενος = ΜΙΑ ΧΑΡΑ

αλλιως Τα 40 ευρώ για καφέ + tips + 8ώρο + Ανασφάλιστος = ΜΙΑ ΧΑΡΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tasoskont πες μου και σε εμένα που δίνουν 40 ευρώ μεροκάματο σε καφέ να πάω και εγώ...

 

Δεν υπάρχουν ποια τα μεροκάματα αυτά..

 

30 ευρώ και ευχαριστώ να λες...

 

Δυστυχώς έτσι μας έχουν καταντήσει με τα 25 ευρώ να λέμε και ευχαριστώ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορούμε να το δούμε και διαφορετικά βέβαια και απλά να εκτιμήσουμε την αξία των χρημάτων. Όταν λοιπόν ο μισθός είναι 25 ευρώ την ημέρα ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΚΑΦΕ 5 ευρώ ακόμα. Προφανώς και είμαι υπερ του να κλείσει αυτός που το υποστηρίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tasoskont πες μου και σε εμένα που δίνουν 40 ευρώ μεροκάματο σε καφέ να πάω και εγώ...

 

Δεν υπάρχουν ποια τα μεροκάματα αυτά..

 

30 ευρώ και ευχαριστώ να λες...

 

Δυστυχώς έτσι μας έχουν καταντήσει με τα 25 ευρώ να λέμε και ευχαριστώ.....

ισως πλεων να μην βρισκεις τετοια μεροκαματα αλλα το ανεφερα ως το ποσα πρεπει να πληρωνεσαι για να εισαι σχετικα ευχαριστημενος.για καφε δεν ξερω τι μεροκαματα παιζουν μιας και εγω δουλευω σε εστιατοριο αλλα πιστευω 20 25 ευρω μεροκαματο ανασφαλιστος ειναι ξεφτιλα ειδικα τωρα που τα τιπς ειναι πλεων αγνωστη λεξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ προσωπικά που δουλεύω σε ταβέρνα και παίρνω ένα αρκετά ικανοποιητικό μεροκάματο, δεν θα δεχόμουν να πάω για 20-25 ευρώ για δουλειά.

 

Βέβαια, εάν δεν είχα δουλειά και είχα ανάγκη θα πήγαινα.

Ήρθε παιδί(21 χρονών) στην ταβέρνα με 25 ευρώ μεροκάματο.

 

Στην κανονική μου δουλειά, εταιρεία πληροφορικής, ήρθε με 550 ευρώ παλικάρι 28 χρονών και τον ρωτάω είσαι ευχαριστημέμος με τα λεφτά που παίρνεις;; Και μου λέει ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ !!!!!!!

 

Επομένως, καταλαβαίνετε μέχρι που μπορεί να πέσει ο καθένας ανάλογα με την ανάγκη που έχει.

 

Τέλος, σχετικά με τις καφετέριες, ταβέρνες, εστιατόρια, μπαρ που δεν έχουν κατεβάσει τις τιμές και είναι πάνακριβα για τα σημερινά δεδομένα πολύ απλά δεν πας. Άσε να πάνε αυτοί που δεν έχουν καταλάβει ότι έχουμε κρίση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως ηρθες λοιπον και εσυ στην Ελληνικη (και ισως και οχι μονο) αγορα εργασιας. Αυτα τα σκηνικα τα τρωγαμε στη μαπα εδω και πολλα χρονια. Δυστυχως δεν μπορεις να κανεις κατι παρα να σταματησεις τη δουλεια σου και να ψαξεις να βρεις κατι αλλο ή απλα να την κανεις και εσυ απο αυτο το μπουρδελο και να ψαξεις την τυχη σου εκτος Ελλαδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά παιδιά! Επανηλθα στο θέμα που εθιξα πριν λίγες μερες. Ναι ναι ειμαι αυτη που είπε ότι συμφωνησε περισι 8ωρο 30 ευρω, τελικά έγινε 10-12ωρο 30 ευρω και φετος 25. Λοιπόν κάθεστε;;; Σημερα με πλήρωσε για 3 μερες όχι 75 δηλ 25/μέρα αλλά....60!!!!! 20/μερα και χωρίς να μου πει ΤΙΠΟΤΑ του στυλ δε βγαινω, δεν ισχύουν τα περσινα δεδομενα κτλ. Καληνυχτα, ευχαριστω και βλεπω τα 60 ευρω.ΕΛΕΟΣ!!!! Και μη μου πειτε ότι για τις μέρες μας είναι οκ κτλ κτλ.... Απαράδεκτοι! Εκμεταλλεύονται την κατασταση!

 

Και μένα ο μισθός μια χαρά μου φαίνεται. Το ωράριο σε τέτοια επαγγέλματα δεν είναι σταθερό δυστυχώς, συνήθως ξεφεύγεις από το 8ωρο. Εγώ πριν κανά μήνα ξεκίνησα για 25€ (τα δέχτηκα λόγω της όλης κατάστασης), την πρώτη φορά μου έδωσε τόσα και από κει και πέρα το ριξε στα 20€ με την δικαιολογία πως δεν μπορεί παραπάνω όταν δεν πηγαίνει καλά το μαγαζί, το δε εξευτελιστικό δε μ άφηνε να παίρνω ούτε τα tips. Στις 2 βδομάδες έφυγα...

 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα!!! Παρόλο που έχω έξοδα ενοίκια κλπ δεν είχα την ψυχολογική δύναμη να συνεχίσω μέχρι να βρω αλλού, όπως ανέφερα δεν ξαναπάτησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βέβαια εκμεταλλεύονται την κατάσταση και την ανάγκη που έχουμε για δουλειά.

 

Γνώμη μου: Ψάχνεις να βρεις άλλη δουλειά.

Εάν αντέχεις για 1-2-3-4,....;;;;; εβδομάδες που θα κάνεις να βρεις δουλειά να ζήσεις χωρίς αυτό το εισόδημα, τότε σταματάς από την τωρινή σου δουλειά.

Εάν όχι, τότε συνεχίζεις να δουλεύεις εκεί μέχρι να βρεις κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...