Προς το περιεχόμενο

Το Windows Defender ενσωματώνει offline λειτουργία αφαίρεσης ιών


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην μιλας πολυ..οταν εγραψες τους λογους σου,με quote υποστηριξα θετικα την αποψη σου και μετα απο λιγο ειχε σβηστει το μηνυμα μου...

Προφανως κυριαρχει η αποψη των πολλων,οποια κ αν ειναι..

 

android.png

 

Και τώρα θ'αρχίσουν τα γνωστά "Σιγά, υπερβάλλεις, κι επειδή δεν έχει αυτόματη σύντομη και πλήρη σάρωση μαζί το καταδικάζεις & υπάρχουν κι άλλα antivirus που βρίσκουν ιούς και δε τους αφαιρούν" και και και και και...

Πάντως άλλο antivirus που να θεώρησε περιηγητή ως ιό (και συγκεκριμένα μιλάω για τον Chrome 2 μήνες πριν) και να τον αφαίρεσε απ'το σύστημα, δεν υπήρξε! Ούτε free, ούτε με πληρωμή... Μόνο το Microsoft Security Essentials είχε τη τιμή ενός τέτοιου κατορθώματος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

στο θεμα μας που ειναι το defender και οχι η αντιπαραθεση μεταξυ μας για το essentials,προσπαθησα να κατεβασω την χ64 βερσιον του και σε .iso και σε dvd αλλα μολις εφθανε στο τελος ,εβγαζε σφαλμα.

για usb δεν δοκιμασα γιατι ειδα οτι γραφει για διαμορφωση του χωρου πριν το download και δεν το ρισκαρα γιατι σε ολα τα στικακια εχω και αλλα αρχεια που τα χρειαζομαι.

εβγαλε σε κανενα αλλον μηνυμα λαθους στην χ64;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο θεμα μας που ειναι το defender και οχι η αντιπαραθεση μεταξυ μας για το essentials,προσπαθησα να κατεβασω την χ64 βερσιον του και σε .iso και σε dvd αλλα μολις εφθανε στο τελος ,εβγαζε σφαλμα.

για usb δεν δοκιμασα γιατι ειδα οτι γραφει για διαμορφωση του χωρου πριν το download και δεν το ρισκαρα γιατι σε ολα τα στικακια εχω και αλλα αρχεια που τα χρειαζομαι.

εβγαλε σε κανενα αλλον μηνυμα λαθους στην χ64;

 

ναι και σε μένα έβγαλε ενα error, αφού το κατέβασε μου είπε οτι δεν είμαι συνδεδεμενοσ στο ίντερνετ, να κοιτάξω την σύνδεση και να δοκιμάσω ξανά.

το δοκίμασα παλι σήμερα και έκανε κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ τι να λεμε τωρα..και ειδικα πια που οι ασυμβατοτητες των μεγαλων προγραμματων με μη-windows συστηματα ελλατωνονται διαρκως.

Δεν μου λειπουν ουτε θα μου λειψουν ποτε.

 

Το καλυτερο που μπορουσες να κανεις!

 

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογω οτι ανηκω στον χωρο της πληροφορικης εχω βαρεθει τοσα χρονια το ιδιο παραμυθι.

Το Linux το Linux.....

 

Το Linux ειναι ενα αποτυχημενο λειτουργικο στο να μπει στα σπιτια της πλειοψηφιας!

 

Ενα λειτουργικο που χρειαστηκε παρα πολλα χρονια να αποκτησει ενα αξιοπρεπες γραφικο περιβαλλον και μαλιστα αντιγραφοντας αρκετα την microsoft που τοσο μισητε και την κατηγορειτε για αυτο.

 

Ενα λειτουργικο που κατεχει το 5,1% της αγορας εναντι του 8,8% του ακριβου MacOs και του 84,2% του μισητου σε εσας λειτουργηκου που αρνειστε οτι το χρησιμοποιηται.

 

Ενα λειτουργικο με 20 χρονια Ιστορια Αναπτυξης(1991) που απετυχε να μπει στα σπιτια της πλειοψηφιας. Και συνυπολογιστε οτι χρησιμοποιει ως βαση το UNIX για αυτο και η αξιοπιστια που τοσο κραυγαζεται οτι κατεχει.

 

Το Unix ως βαση χρησιμοποιουν οι Apple (MacOS,iOS) , IBM (z/os) καθως και το google android που ενω ξεκινησε η αναπτυξη του το 1993 απο την android inc., που εξαγοραστηκε το 1995 απο την google, τελικα βγηκε στην αγορα το 2008. Unix Like OS ειναι ο συνηθεις χαρακτηρισμος τους.

 

Λοιπον ενω το comμunity ασχολιοταν με το μισος στην microsoft προσπαθοντας να φτιαξουν αλλο ενα windows λειτουργικο. Οι υπολοιποι ασχοληθηκαν με το να φτιαξουν Smartphone OS ωστε να μπουν πρωτοι σε ενα κομματι της αγορας που η Microsoft δεν το ειχε σκεφτει ως consumer market αλλα bussines Market (Windows Mobile). Η Microsoft τωρα προσπαθει να καλυψει το χαμενο εδαφος απο Apple και Google κανοντας ομολογουμενος καλη προσπαθεια (Windows Phone/Windows 8 Tablet). Το Linux ξαφνικα ξυπνησε και ηρθε τεταρτο χωρις ακομα νομιζω να εχει βγαλει OS για τετοιου ειδους συσκευες (Το Maemo Debian/Nokia Εγκαταλειφθηκε). Και λεω 4ο χωρις να βαλω τα propertiary OS Samsung Bada, η το symbian που μαλλον αργοσβηνει.

 

Λοιπον που ειναι το τρομερο Linux???

ενα δωρεαν λειτουργικο που απετυχε κυνηγωντας ανεμομυλους. Θελει να τρεξει στην ιδια πιστα με τον ανταγωνισμο χωρις ποτε να σκεφτει να βγει offroad (Smartphones/Tablets/TV Set). Αν θελει το Linux να παει μπροστα μην χασει και την ευκαιρια του Cloud & HTML 5.

 

Και εγω ειμαι υπερ του Open source αλλα δεν καθομαι να κατηγορω τους αλλους για το γεγονος οτι ειναι πιο επιτυχημενοι. Μακαρι καποια στιγμη το Linux να βρει το παραθυρο ευκαιριας που θα το φερει 1ο. Δεν νομιζω κανενας ανθρωπος της πληροφορικης να μην επιθυμει να μεταβει στην σταθεροτητα του Unix διατηρωντας την ευχρηστια ενος GUI και εχοντας αρκετες εφαρμογες. Αυτα φυσικα χωρις την φιγουρα, το κοστος και το τοσο κλειστο OS της Αpple ή το ονομα ενος κολοσου Google ή το κατεστημενο της Microsoft. Ενα λειτουργικο βασισμενο στον κοσμο της πληροφορικης και οχι στους εμπορους της!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Δεν εχω torrents να ξηλωσω,πρωτα πρωτα.

Δευτερον,δεν κατεβαζω μαλακιες στον υπολογιστη μου και πιστεψε με εχω ολες τις απαραιτητες γνωσεις για αυτο το θεμα περι ιων.

Αν το antivirus δεν μπορει να μπλοκαρει ουτε τον απλο ιο που μπαινει,δεν φταιω εγω.

Οχι σιγα κιολας μην ανοιγω και τον υπολογιστη μου και τον κοιταω με σταυρωμενα τα χερια για να μην μου μπει ιος..

 

android.png

Αγαπητοί φίλοι (εκτός από εσένα φίλε koslibpro)

 

Αν και το thread είναι παμπάλαιο, έτυχε να το δω σήμερα και έκανα τη σκέψη να καταθέσω τη δική μου άποψη η οποία είναι η εξής απλή:

 

1) Κανένα antivirus δεν είναι πανάκεια!!!

2) Ο κάθε ιός ή γενικά κακόβουλο λογισμικό ΠΡΟΗΓΕΙΤΑΙ χρονικά των των λογισμικών αντιμετώπισης του! Είναι κάπως σαν το "το "έγκλημα" είναι πιο μπροστά από την αντιμετώπισή του"!!! Αυτό σημαίνει ότι αν δεν υπάρξει αναφορά ή ενημέρωση των εταιριών ανάπτυξης του λογισμικού, για την ύπαρξη νέου ιού, είναι προφανές ότι τα Antivirus δεν τον εντοπίζουν...

 

Συνεπώς το καλύτερο antivirus είναι το Mi gamisi, mi kollisi!!!

 

Ακόμη και το σερφάρισμα σε διάφορες μη ασφαλείς σελίδες, είναι απειλή από μόνο του!!!

 

Τα σέβη μου και ελπίζω να συμφωνήσατε μερικοί μαζί μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...