Προς το περιεχόμενο

iPhone 4s ή Samsung Galaxy S II


Daliar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θα τις βάλω δίπλα δίπλα γιατι ελάχιστες είναι αυτές που είναι σχετικά ίδιες για να υπάρχει ένα μετρο σύγκρισης! Για να μη γεμισω εδώ τον τόπο με screenshots, εδώ: θα δεις ένα σετ με 40 screens που μόλις πήρα απο το iPhone, με ένα μικρό δείγμα απο εφαρμογές και games που χρησιμοποιώ και είναι κυριολεκτικά απολαυστικες στην οθόνη του, χωρίς να χρειαστεί να πειράξω απολύτως τίποτα στα pixels (τα οποία επι τη ευκαιρία δεν μπορείς να τα δεις στην οθόνη του iPhone).

 

Αντίστοιχες, υπάρχουν και στις 2 πλατφόρμες, καμια όμως στο android δεν λειτουργεί με τον ίδιο τροπο όπως στο iOS, είτε σχεδιαστικά, είτε ως προς την απόκριση και την ταχύτητα.

 

Επίσης να αναφέρω και το γυροσκοπιο που κάνει τις εφαρμογές που χρησιμοποιούν τον προσανατολισμο κλπ να λειτουργούν με απίστευτη ακρίβεια στις κινήσεις του τηλεφώνου (αστρονομικες, κάποια games κλπ).

 

B)

 

Μετα θα πιάσουμε και την ποιότητα των φωτογραφιών και του βίντεο που τραβάει το 4s που σχεδόν δεν έχει αντίπαλο!

Δεν εχω τίποτα να διαφωνισω μαζί σου για τα παραπάνω. Μια χαρά είναι οι εφαρμογές του iphone. Είπε κανείς το αντίθετό; Αν κάποιος βγάλει φωτο απο τις αντίστοιχες εφαρμογές του sgs2, τι χειρότερό νομίζεις ότι θα δεις; Και φυσικά είναι απολαυστικοτερες στις 4.3 ίντσες. Όπως θα είναι απολαυστικοτερες και θα το παραδεχθείς και ο ίδιος, σε ένα μελλοντικό iphone σε τέτοιες ίντσες. Το γυροσκόπιο που τονίζεις ότι δουλεύει μια χαρά στο iphone (όντως ), η ταχύτητα κλπ επίσης δουλεύουν μια χαρά στο sgs2. Δεν καταλαβαίνω γιατί τα τονίζεις καν.

Αυτό που εγραφα πριν, είναι ότι αν πειράξεις κάποια πράγματά στο sgs2, είναι πολυ καλύτερα. Στο iphone τι να πειράξεις σε τόσο μικρή οθόνη; Ασε που δεν μπορεις καν.

Να και μια φωτο του facebook. Δεν βάζω άλλες, για να μη φανουν προσωπικά στοιχειά, αλλιώς θα γινόταν καλύτερα κατανοητό τι ενοω. Παρατηρησε ποσα πράγματά βλέπεις ταυτόχρονα στο sgs2. Βαλε αντίστοιχη φωτο του iphone να δεις τι διαφορα..

 

sc20111217182105.png

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 320
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Δεν εχω τίποτα να διαφωνισω μαζί σου για τα παραπάνω. Μια χαρά είναι οι εφαρμογές του iphone. Είπε κανείς το αντίθετό; Αν κάποιος βγάλει φωτο απο τις αντίστοιχες εφαρμογές του sgs2, τι χειρότερό νομίζεις ότι θα δεις; Και φυσικά είναι απολαυστικοτερες στις 4.3 ίντσες. Όπως θα είναι απολαυστικοτερες και θα το παραδεχθείς και ο ίδιος, σε ένα μελλοντικό iphone σε τέτοιες ίντσες. Το γυροσκόπιο που τονίζεις ότι δουλεύει μια χαρά στο iphone (όντως ), η ταχύτητα κλπ επίσης δουλεύουν μια χαρά στο sgs2. Δεν καταλαβαίνω γιατί τα τονίζεις καν.

Αυτό που εγραφα πριν, είναι ότι αν πειράξεις κάποια πράγματά στο sgs2, είναι πολυ καλύτερα. Στο iphone τι να πειράξεις σε τόσο μικρή οθόνη; Ασε που δεν μπορεις καν.

Να και μια φωτο του facebook. Δεν βάζω άλλες, για να μη φανουν προσωπικά στοιχειά, αλλιώς θα γινόταν καλύτερα κατανοητό τι ενοω. Παρατηρησε ποσα πράγματά βλέπεις ταυτόχρονα στο sgs2. Βαλε αντίστοιχη φωτο του iphone να δεις τι διαφορα..

 

sc20111217182105.png

 

android.png

 

6526341269_c4dd663352_o_d.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.youtube.com/watch?v=cwq9ZwVOSUc&context=C362d0e7ADOEgsToPDskJR8FhYqCqKm-uLHibPW5Y9

 

Να και το βιντεο που δεν εχει αντιπαλο

Δεν ξέρω γιατί συμπεριφέρεται έτσι το 4s, πάντως υπάρχουν αρκετά video samples που δεν το κάνει αυτό το "κρακ-κρακ-κρακ".

http://www.youtube.com/watch?v=Y-ZSO4P5BT4

http://www.youtube.com/watch?v=EMT3Nc2G6sk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά πρέπει να βελτιώθηκε πολύ με τα updates. Καμία σχέση με το πρώτο βίντεο στον αυτοκινητόδρομο. Εκτός και αν συνέβαινε κάτι άλλο. Σημασία έχει ότι το βίντεο του 4s είναι εξαιρετικό και έχει και πολύ καλό σταθεροποιητή. Επίσης, είναι λίγο θαμπή η εικόνα στο S2. Παρόλ' αυτά, είμαι αρκετά ικανοποιημένος από το βίντεο που παίρνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Λογικά πρέπει να βελτιώθηκε πολύ με τα updates. Καμία σχέση με το πρώτο βίντεο στον αυτοκινητόδρομο. Εκτός και αν συνέβαινε κάτι άλλο. Σημασία έχει ότι το βίντεο του 4s είναι εξαιρετικό και έχει και πολύ καλό σταθεροποιητή. Επίσης, είναι λίγο θαμπή η εικόνα στο S2. Παρόλ' αυτά, είμαι αρκετά ικανοποιημένος από το βίντεο που παίρνει.

 

http://www.jrin.net/2011_11_01/iphone-4s-vs-samsung-galaxy-s2-camera-comparison

 

Δες το βίντεο στη σελίδα για να δεις τον σταθεροποιητη στην πράξη!

 

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να έχει καλύτερό φωτο / βίντεο το 4s, δεν ξέρω. Άλλωστε είναι μεταγενέστερη συσκευή και δε βλέπω το λογο να μην είναι βελτιωμένο. Αν ποσταρε κάποιος άλλος το παραπάνω βίντεο θα το δεχόμουν. Απο εσένα κραταω κάποιες επιφιλαξεις.. :) Δυστυχώς με αυτά που έχεις ποσταρει, θα χάσεις το δίκιο σου ακόμα και όταν το έχεις.

Κοίταξα λοιπόν λίγο τα σχολια του συγκριτικού.

Υπάρχουν πολλές ενστάσεις. Ένας γραφει χαρακτηριστικά ότι το συγκεκριμενο συγκριτικό αυτος που το κανει είναι γνωστό fanboy της apple (με δεδομένο ότι το 99% απο οσα link έχεις ποσταρει όντως προέρχεται απο τέτοιους, μάλλον αλήθεια λεει) , και οι ρυθμίσεις είναι τέτοιες για να βγάλουν αυτό το αποτέλεσμά.

Στην πραξη ειμαι πολυ ευχαριστημένος απο φωτο / βίντεο στο sgs2. Αν όντως το 4s είναι καλύτερό και κάποιος δινει μεγάλη βαρύτητά σε αυτό, ας το προτιμησει.

 

android.png

 

6526341269_c4dd663352_o_d.jpg

Σου φαίνεται ποιο λειτουργικη , η εικόνα που ποσταρες; Βλέπεις και λιγότερες γραμμές στην οθόνη, και μικρότερα τα παντα. Τα επιλεγείς με το δάχτυλο δυσκολότερα έτσι.. Οποίος κοιτάζει τις 2 φωτο, πρέπει να λαβει υπόψιν ότι η 1 έχει διαστάσεις 4.3 και η άλλη 3.5 Επίσης το sgs2 έχει κουμπιά για να πας πίσω, μενου κλπ. Κάτι που δεν έχει το iphone, παρα μονο το κεντρικό κουμπι για να φύγεις απο την εφαρμογή. Βλέπεις δηλαδή, ακόμα λιγότερα όταν βγαίνουν διάφορα μενου για μπρος, πίσω κλπ.. Αν θέλω βάζω ακριβώς την ιδία γραματοσειρα του iphone αν αυτό είναι το πρόβλημα ..

Και όμως διαβάζω για τη χαλιά εφαρμογή στο android, και την τέλεια στο iphone. Εχω αλλαξει dpi βεβαία, και πολυ καλα εχω κανει. Δεν είναι iphone να μη μπορω να αλλάξω τίποτα.. Αμα το έχεις όπως είναι απο τη μανα του είναι όντως χειρότερό στο android.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

 

Σου φαίνεται ποιο λειτουργικη , η εικόνα που ποσταρες; Βλέπεις και λιγότερες γραμμές στην οθόνη, και μικρότερα τα παντα. Τα επιλεγείς με το δάχτυλο δυσκολότερα έτσι.. Οποίος κοιτάζει τις 2 φωτο, πρέπει να λαβει υπόψιν ότι η 1 έχει διαστάσεις 4.3 και η άλλη 3.5 Επίσης το sgs2 έχει κουμπιά για να πας πίσω, μενου κλπ. Κάτι που δεν έχει το iphone, παρα μονο το κεντρικό κουμπι για να φύγεις απο την εφαρμογή. Βλέπεις δηλαδή, ακόμα λιγότερα όταν βγαίνουν διάφορα μενου για μπρος, πίσω κλπ.. Αν θέλω βάζω ακριβώς την ιδία γραματοσειρα του iphone αν αυτό είναι το πρόβλημα ..

Και όμως διαβάζω για τη χαλιά εφαρμογή στο android, και την τέλεια στο iphone. Εχω αλλαξει dpi βεβαία, και πολυ καλα εχω κανει. Δεν είναι iphone να μη μπορω να αλλάξω τίποτα.. Αμα το έχεις όπως είναι απο τη μανα του είναι όντως χειρότερό στο android.

 

android.png

 

Αν ήμουν νέος χρήστης και δεν ειχα android, διαβάζοντας το μηνυμα σου δεν θα έπαιρνα συσκευή με android μιας και θα εβγαζα το συμπέρασμα πως απο τη "μάνα του" ειναι προβληματικό και θελει ...διορθωτικές ενέργειες για να στρώσει!

 

Επισης η ακρίβεια στο άγγιγμα ειναι καλυτερη στο iPhone μιας και σε ολα τα android χάνει αρκετά, ειδικά αν δεν κανεις zoom. Να σου θυμίσω επισης πως αν και 3.5 ιντσες το iPhone εχει μεγαλύτερη ανάλυση απο το s2.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας συγκινούμε λίγο και το ui: Μερικές φωτο απο το launcher μου (go launcher ex)που ειχα ποσταρει σε ένα αλλο φορουμ.

 

sc20111214164324.png

 

sc20111214164116.png

 

 

sc20111214164047.png

 

sc20111214163914.png

 

20111214170135.jpg

 

20111214165218.jpg

 

Φαντάζομαι ότι και ο πλεον άσχετος μπορεί να διακρίνει τα πλεονεκτήματά σε σχεση με το να έχεις απλώς στατικά εικονίδια. Οι πληροφορίες που έχεις άμεσα πανω στην επιφάνεια εργασίας, μουσική το ιδιο, κλπ κλπ Και φυσικά υπάρχουν 10αδες άλλοι launcher, ή μπορεις να κανείς τον ιδιο launcher αγνώριστο. Άπειρα widget να προσθέσεις..

Το ui του iphone υστέρα απο τον αρχικό ενθουσιασμό καταντάει βαρετό..

 

 

 

 

 

 

 

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ας συγκινούμε λίγο και το ui: Μερικές φωτο απο το launcher μου...

 

Φαντάζομαι ότι και ο πλεον άσχετος μπορεί να διακρίνει τα πλεονεκτήματά σε σχεση με το να έχεις απλώς στατικά εικονίδια. Οι πληροφορίες που έχεις άμεσα πανω στην επιφάνεια εργασίας, μουσική το ιδιο, κλπ κλπ Και φυσικά υπάρχουν 10αδες άλλοι launcher, ή μπορεις να κανείς τον ιδιο launcher αγνώριστο. Άπειρα widget να προσθέσεις..

 

Εγω αυτο το λέω χαοτικο και αγχωτικο! Οπως επισης και σχεδιαστικά πολυ ...windows 95.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήμουν νέος χρήστης και δεν ειχα android, διαβάζοντας το μηνυμα σου δεν θα έπαιρνα συσκευή με android μιας και θα εβγαζα το συμπέρασμα πως απο τη "μάνα του" ειναι προβληματικό και θελει ...διορθωτικές ενέργειες για να στρώσει!

 

:)

Αυτή την ανάγνωσή μονο εσι την κανείς. Βλέπεις όλα τα λειτουργικα στατικά, κλειδωμένα, που δεν μπορεις και δεν πρέπει να πειράξεις τίποτα. Στα android υπάρχουν 500 συσκευες. Άλλη έχει 2.8 οθόνη και άλλη 5 ίντσες. Οι εφαρμογές μια χαρά τρέχουν και καθόλου προβληματικά. Αμα θες όμως να πάρεις το 100% πρέπει να προσαρμοσεις κατάλληλα τη συσκευή σου. Αμα δε σου κοβει να προσαρμοσεις τίποτα παρε iphone και κατσε με τα παντα κλειδωμένα και γράφε πως ότι δεν κανει είναι άχρηστο.

 

android.png

 

Εγω αυτο το λέω χαοτικο και αγχωτικο! Οπως επισης και σχεδιαστικά πολυ ...windows 95.

Χαοτικό είναι αυτό; Οκ. Για τη σχεδίασή, δεν ειμαι σχεδιαστής. Το εχω φτιάξει όπως το θέλω εγώ, δε λεω ότι έτσι πρέπει να είναι. Μπορεί να ειμαι όντως κακογουστος και να έχεις δίκιο σε αυτό. Τα win95 δεν ξέρω που κολανε.. (Παρεπιμπτωντως ειχανε σβησει απο το χάρτη το λειτουργικό των mac όταν ειχανε βγει).

Φαντάζομαι παντως ότι το να γεμίσεις 10 σελίδες με στατικά εικονίδια (το κανει οποιοσδήποτε σε οποιοδήποτε android ) είναι πανέξυπνη σούπερ έμπνευσή, και το peak της τεχνολογίας...

Επίσης μπορω να σε διαβεβαιωσω ότι οσοι φιλοι μου με iphone 4 το έχουν πιασει στα χερια τους, έχουν ζηλέψει την ευχρηστία αυτου που εσι αποκαλείς ανχωτικο.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ας συγκινούμε λίγο και το ui: Μερικές φωτο απο το launcher μου (go launcher ex)που ειχα ποσταρει σε ένα αλλο φορουμ.

 

sc20111214164324.png

 

sc20111214164116.png

 

 

sc20111214164047.png

 

sc20111214163914.png

 

20111214170135.jpg

 

20111214165218.jpg

 

Φαντάζομαι ότι και ο πλεον άσχετος μπορεί να διακρίνει τα πλεονεκτήματά σε σχεση με το να έχεις απλώς στατικά εικονίδια. Οι πληροφορίες που έχεις άμεσα πανω στην επιφάνεια εργασίας, μουσική το ιδιο, κλπ κλπ Και φυσικά υπάρχουν 10αδες άλλοι launcher, ή μπορεις να κανείς τον ιδιο launcher αγνώριστο. Άπειρα widget να προσθέσεις..

Το ui του iphone υστέρα απο τον αρχικό ενθουσιασμό καταντάει βαρετό..

 

 

 

 

 

 

 

 

android.png

 

Εγώ το βρίσκω πολύ όμορφο κ τακτοποιημένο!Και με τη δυνατότητα να έχεις την κύρια σελίδα καθαρή για να φαίνεται ένα όμορφο wallpaper τι άλλο θέλει κάποιος!

Και όταν το βρεθείς του κανείς μια ριζική αλλαγή στη διαρύθμιση!

So simple, so beautiful!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oldnew ποιο theme και ποιο widgets εχεις στην 4η pic?

 

ΥΓ. Αβυσος η ψυχη του iphonakia. Βρηκε ψεγαδι(α) στις συγκεκριμενες pic, και μαλιστα χαοτικα... Win95 με widgets δεν ειδα ξανα παντως, ξερετε κατι που δεν ξερω?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oldnew ποιο theme και ποιο widgets εχεις στην 4η pic?

 

ΥΓ. Αβυσος η ψυχη του iphonakia. Βρηκε ψεγαδι(α) στις συγκεκριμενες pic, και μαλιστα χαοτικα... Win95 με widgets δεν ειδα ξανα παντως, ξερετε κατι που δεν ξερω?!

Στη φωτο που φαίνεται το κάστρο λες; Είναι 4 widget.

Photo gallery widget (εμφανίζει μια φωτο πχ κάθε 30 min απο ένα φάκελο. Ετυχε να δείχνει αυτό το κάστρο όταν πηρα τη screenshot. Για την ιστορία το φωτογραφισα με το sgs2 το καλοκαίρι στη λισαβωνα όταν το επισκέφθηκα).

Battery monitor widget

Cosmote info

Droidstats

Δεν εχω μονο ένα θεμα, είναι συνδιασμος. Πχ ο screen indicator είναι απο ένα θεμα που λέγεται glass. Το wallpaper καπου το ειχα κατεβασει, κυρίως θεμα I_phone, εικονίδια iphone vo, και ολο και κάτι θα ξεχνάω.

Α, και το dock είναι ποιο περίπλοκο απο ότι φαίνεται. Τα εικονίδια είναι στην πραγματικότητα διάφανα. Αυτό που φαίνεται ως μεγάλα εικονίδια το εχω φτιάξει στο photoshop, και το εισάγω στο go launcher ως dock background. Έτσι πετυχαινω το αποτέλεσμά που φαίνεται. Δική μου ιδέα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω με go launcher παιζω (γενικα ολη η σουιτα προγραμματων go, ειναι εξαιρετικη) και μου αρεσε ιδιαιτερα το theme σου και τα widgets. Πολυ καλο αποτελεσμα βγηκε παντως, θα αντιγραψω καμποσα στο sgs μου.

Thanks for info!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...