Προς το περιεχόμενο

iPhone 4s ή Samsung Galaxy S II


Daliar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Όλα είναι σχετικά. Για άλλους είναι σημαντικό να βάζουν background στο dock (και το αναγνωρίζω), για μένα είναι σημαντικά αλλα πράγματα αντίστοιχα όπως φαίνεται και στην παρακάτω εικόνα. Να μπορώ με ένα κλικ να στείλω τη μουσική μου σε διάφορους χώρους του σπιτιού ασύρματα ή να προβάλλω ολόκληρη την οθόνη του κινητού στην tv κλπ κλπ.

 

6527970629_f6a78066ba_o_d.jpg

 

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 320
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όλα είναι σχετικά. Για άλλους είναι σημαντικό να βάζουν background στο dock (και το αναγνωρίζω), για μένα είναι σημαντικά αλλα πράγματα αντίστοιχα όπως φαίνεται και στην παρακάτω εικόνα. Να μπορώ με ένα κλικ να στείλω τη μουσική μου σε διάφορους χώρους του σπιτιού ασύρματα ή να προβάλλω ολόκληρη την οθόνη του κινητού στην tv κλπ κλπ.

 

6527970629_f6a78066ba_o_d.jpg

 

B)

Τι εννοεις να στειλεις τη μουσικη σε διαφορους χωρους του σπιτιου? Σε στερεοφωνικα, σε pc, σε tv, σε ipad, σε τι ακριβως στελνεις την μουσικη? Kαι ποιας μαρκας?

 

Οσο για το δευτερο σκελος, τοτε γιατι εχεις iphone? Η samsung το κανει αυτο που λες εδω και μηνες με ολες τις Samsung DLNA tv! Θα περιμενεις πολυ ακομα τις apple tv?:D

 

Και φυσικα αν εχεις τοσα λεφτα ωστε περα απο apple κινητο να αγοραζεις ολα τα (αχρηστα και μη) accessories/gadgets της apple, τοτε πασσο. Εγω προτιμω να αγορασω καινουργιο αμαξι με τα ιδια λεφτα και να κανω οσα λες με το sgs μου παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα είναι σχετικά. Για άλλους είναι σημαντικό να βάζουν background στο dock (και το αναγνωρίζω), για μένα είναι σημαντικά αλλα πράγματα αντίστοιχα όπως φαίνεται και στην παρακάτω εικόνα. Να μπορώ με ένα κλικ να στείλω τη μουσική μου σε διάφορους χώρους του σπιτιού ασύρματα ή να προβάλλω ολόκληρη την οθόνη του κινητού στην tv κλπ κλπ.

 

6527970629_f6a78066ba_o_d.jpg

 

B)

Εντελώς συμπτωματικά αυτά που αναφέρεις είναι σημαντικά και για εμένα και επίσης τα κάνω. Χωρις μάλιστα να χαλάσω φράγκο. Αν δεις τι πατέντες εχω κανει θα πάθεις πλάκα. Πχ ειχα ηδη ένα ryan tv (σκληρός δίσκος με δεκτή tv, που παίζει και divx κλπ). Του έβαλα ένα usb wifi σε μια είσοδο, είδε έτσι το router μου, και μέσω αυτου το sgs2, με τα κατάλληλα προγραμματα. Έτσι μπορω να στήλη φωτο στην tv, να δω ταινίες απο το σκληρό στο sgs2 κλπ. Αν και θέλει βελτιώσεις.. Αναγνωρίζω όμως ότι αυτά είναι επιστημονική φαντασία για το 95% των χρηστών.

Όπως επίσης, εσι έχεις ένα δίκιο σε οσα γραφεις. Έχοντάς όλα τα προϊόντα apple, είναι εντελώς φυσικό να πας σε iphone, και καλα κανείς. Ακόμα και αν πρέπει να ζησεις με λιγότερα. Βέβαιος όλα αυτά, είναι απο την ιδία εταιρία, και συνεργάζονται εύκολα και άνετα μεταξύ τους. Δεν είσαι ο μέσος χρήστης όμως. Ο μέσος χρήστης δεν έχει όλα τα προϊόντα της apple. Συνήθως τρεχει win στο pc. Αν μιλαγες αποκλειστικα για τα δικά σου γουστα, και δεν εθαβες το android σε θέματα που δεν ισχύουν θα συμφωνούσα. Όπως δε θα με πειραζε καθόλου να θαβεις το android σε ότι έχει όντως πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τι εννοεις να στειλεις τη μουσικη σε διαφορους χωρους του σπιτιου? Σε στερεοφωνικα, σε pc, σε tv, σε ipad, σε τι ακριβως στελνεις την μουσικη? Kαι ποιας μαρκας?

 

Οσο για το δευτερο σκελος, τοτε γιατι εχεις iphone? Η samsung το κανει αυτο που λες εδω και μηνες με ολες τις Samsung DLNA tv! Θα περιμενεις πολυ ακομα τις apple tv?:D

 

Και φυσικα αν εχεις τοσα λεφτα ωστε περα απο apple κινητο να αγοραζεις ολα τα (αχρηστα και μη) accessories/gadgets της apple, τοτε πασσο. Εγω προτιμω να αγορασω καινουργιο αμαξι με τα ιδια λεφτα και να κανω οσα λες με το sgs μου παντως.

 

Σε διαφορετικής μάρκας ηχεία που υπάρχουν σε κάθε δωμάτιο, μιας και τα airport express υποστηρίζουν και αναλογικό audio out, οπότε αρκούν οποιαδήποτε ηχεία με καλώδιο σε "καρφί".

 

Για το DLNA έχω πολλές ενστάσεις γιατι αν και έχω led tv Samsung, τα πράγματα δεν είναι τόσο ευχρηστα (και το έχω δοκιμάσει με το s2 και με το galaxy tab 10.1) και φυσικά ούτε λόγος για mirroring.

 

Εντελώς συμπτωματικά αυτά που αναφέρεις είναι σημαντικά και για εμένα και επίσης τα κάνω. Χωρις μάλιστα να χαλάσω φράγκο. Αν δεις τι πατέντες εχω κανει θα πάθεις πλάκα. Πχ ειχα ηδη ένα ryan tv (σκληρός δίσκος με δεκτή tv, που παίζει και divx κλπ). Του έβαλα ένα usb wifi σε μια είσοδο, είδε έτσι το router μου, και μέσω αυτου το sgs2, με τα κατάλληλα προγραμματα. Έτσι μπορω να στήλη φωτο στην tv, να δω ταινίες απο το σκληρό στο sgs2 κλπ. Αν και θέλει βελτιώσεις.. Αναγνωρίζω όμως ότι αυτά είναι επιστημονική φαντασία για το 95% των χρηστών.

Όπως επίσης, εσι έχεις ένα δίκιο σε οσα γραφεις. Έχοντάς όλα τα προϊόντα apple, είναι εντελώς φυσικό να πας σε iphone, και καλα κανείς. Ακόμα και αν πρέπει να ζησεις με λιγότερα. Βέβαιος όλα αυτά, είναι απο την ιδία εταιρία, και συνεργάζονται εύκολα και άνετα μεταξύ τους. Δεν είσαι ο μέσος χρήστης όμως. Ο μέσος χρήστης δεν έχει όλα τα προϊόντα της apple. Συνήθως τρεχει win στο pc. Αν μιλαγες αποκλειστικα για τα δικά σου γουστα, και δεν εθαβες το android σε θέματα που δεν ισχύουν θα συμφωνούσα. Όπως δε θα με πειραζε καθόλου να θαβεις το android σε ότι έχει όντως πρόβλημα.

 

Ε κάτσε τώρα, όχι και χωρίς φραγκο! Στα χάρισαν όλα αυτά;

 

Όπως έχω τονίσει απο την αρχή, μιλάω με βάση τα δικά μου γούστα πάντα. Και γενικώς στο υπογραφω πως αν δω κάτι που θα με εντυπωσιάσει πραγματικά, μπορώ άνετα να εγκαταλειψω την Apple.

 

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε κάτσε τώρα, όχι και χωρίς φραγκο! Στα χάρισαν όλα αυτά;

Ενοουσα ότι τα ειχα ηδη. Δεν αγορασα τίποτα καινουριο.

 

android.png

 

Κι εγω με go launcher παιζω (γενικα ολη η σουιτα προγραμματων go, ειναι εξαιρετικη) και μου αρεσε ιδιαιτερα το theme σου και τα widgets. Πολυ καλο αποτελεσμα βγηκε παντως, θα αντιγραψω καμποσα στο sgs μου.

Thanks for info!

Αν χρησιμοποιουσες πριν launcher pro, ίσως σου λείπουν τα ενσωματομενα widget που είχε. Μπορεις να βαλεις το android pro widgets. Είναι πληρη αντιγραφή τους. Αν ειχες κατεβασει θέματα για αυτά στον launcher pro, δουλεύουν ακόμα και αυτά με το android pro widget. Το ημερολόγιό και το facebook (και αλλα που δεν ανεβασα φωτο) , είναι android pro widget.

Επίσης το σκούρο χρωμα που εχω γενικά, δεν είναι τυχαίο. Σε amoled οθόνες καταναλωνει πολυ λιγότερη μπαταρια (εως και 10 φορές λιγότερο απο ότι με έντονα χρώματα).

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Samsung έχει τις υπηρεσίες Allshare και DLNa, πολύ πριν την Apple.

Επομένως ούτε και εδώ τίθεται θέμα.

Άσε που υπάρχουν και apps για αυτή την δουλειά.

 

Αλλά, ΟΚ, το ξέχασα, o βιλδάνος θα μας πει πως η Apple το κάνει καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να γράψω ολόκληρο βιβλίο για αυτό το θέμα αλλά ας αναφέρω κάποια πράγματα!

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: BUGS(σχεδόν ΟΛΑ τα έχει παραδεχτεί η ίδια η Apple)

 

Αυτά τα γράφω γιατί ακούγονται διάφορα για την "μη αξιοπιστία" του ανοιχτού λειτουργικού android σε σχέση με του "full αξιόπιστου" κλειστού λειτουργικού IOS!billdanos και άλλοι apple lovers γιατί δηλαδή τα θετικά να τα εκθειάζουμε 100 φορές παραπάνω και τα αρνητικά να τα υποβαθμίζουμε 100 φορές κάτω;Έχετε καταλάβει ότι η Apple κατασκευάζει 1 ΣΥΣΚΕΥΗ μέσα σε ΕΝΑ ΕΤΟΣ;Έχετε καταλάβει ότι αυτή η συσκευή όταν βγαίνει κοστίζει 600€(το λιγότερο!) έως και 800€(!!!);Είναι ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΑ τόσο σοβαρά λάθη και έτσι για να μην λέμε αερολογίες μπορώ να σας πω επιγραμματικά μερικά προβλήματα που έχουν αναφερθεί ΗΔΗ σε ελληνικά forum(myphone,bytheway κ.α.) από απλούς και πιο "απαιτητικούς" χρήστες και τα παραθέτω όπως τα βρήκα:

 

 

1.Bug εμφανιζεται στο ios 5.0.1 σχετικα με το imessage.

Αν καποιος χρήστης βάλει την sim του σε ενα iphone με ios 5.0.1, που ανηκει σε αλλον χρηστη, τότε ειναι δυνατον μηνυματα imessages που θα δεχεται, να πηγαινουν κ στον χρηστη που εβαλε τη sim του!

Προσοχη λοιπόν, δεν βαζουμε αλλη sim στο κινητο μας.

Επισης, οταν πουλησουμε τη συσκευη μας, κανουμε παντα Επαναφορα ρυθμισεων κ τηλεφωνου κ δεν κανουμε ενεργοποιηση του τηλεφωνου στην apple. Αφηνουμε να το κανει ο αγοραστης με τη δική του sim. (από το bytheway.gr)

 

2.Προβλήματα με το σήμα είτε σε επίπεδο hardware είτε σε επίπεδο software:

-Αν μπεις σε χώρο χωρίς σήμα, πχ. 1 ασανσέρ, και μετά επιστρέψεις σε ανοικτό χώρο, αρχίζει την αναζήτηση για ώρα. Ενδεχομένως να χρειαστεί να κάνεις reboot για να "ξαναέλθει" το σήμα!

-Στα καλά καθούμενα το σήμα πηγαινο- έρχεται.

-Ενώ φαίνεται να έχει full 3G σήμα, εν τούτοις αν προσπαθήσεις να κάνεις κλήση ή να λάβεις κλήση, απλά δεν μπορείς (στην ουσία δεν υπάρχει σήμα). Ούτε λόγος για τα data:: για να χρησιμοποιήσεις οποιαδήποτε εφαρμογή σχετική με το δίκτυο, πρέπει να κάνεις reboot και θα έχεις κάποια δευτερόλεπτα, άντε ίσως κάποια λεπτά, για να δουλέψεις, μέχρι να ξαναχαθεί.

-Διπλα διπλα με iphone 4 με ιδια εταιρια κινητης τηλεφωνιας το 4s με μια γραμμη σημα και το 4 φουλ.Πεφτει το σημα οποτε του την βαρεσει εχω και φωτο διπλα διπλα. Ελεος δηλαδη, εχει φυγει αμεσως για την αντιπροσωπεια για αντικατασταση..

 

3.Σχετικά με το iOs 5, κάποιοι αναφέρουν και πολλά reboots, ειδικά σε 4 και 3GS:: ειδικά ένας στα forum της Apple μέτρησε 200 reboots σε 3GS!

 

4.Η αυτονομία είναι σίγουρα μεγάλο πρόβλημα και δεν έχει λυθεί μέχρι τώρα ότι κι αν λέτε!

 

5.Επίσης σε πολλές ίδιες συσκευές iphone 4s αν τις βάλεις δίπλα δίπλα θα δεις διαφορά στα χρώματα της οθόνης.....συγκεκριμένα μια κιτρινίλα!!!Η δικαιολογία.....φταίει ότι ΔΕΝ γίνεται σωστό καλιμπράρισμα από τους κατασκευαστές οθονών που προμηθεύουν το Iphone...!!!Τι με ενδιαφέρει εμένα το καλιμπράρισμα.....το αποτέλεσμα μετράει!Πρέπει δηλαδή να αφεθώ εγώ και τα 700€ μου στην τύχη της κάθε...παρτίδας!!!

 

6.Σε πολλά iphone 4s έχουν εμφανιστεί προβλήματα στην διαχείριση μνήμης που κάνει το κινητό!

 

7.Έχουν παρατηρηθεί φαινόμενα αυξομείωσης της έντασης της φωνής κατά την διάρκεια της κλήσης!

 

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ

 

Διάβασα διάφορα αρνητικά σχόλια για την αυτονομία του S2!Ψάξτε για μερικά reviews που προσπάθησαν να εξομοιώσουν όσο το δυνατόν περισσότερο τις ίδιες συνθήκες στα δύο κινητά,δηλαδή το S2 και το Iphone 4(ενημερωτικά....το 4s έχει χειρότερη αυτονομία από το 4!)!Ορίστε ένα:

 

Cutting to the point, the Galaxy S II survived through 82 hours before its completely charged battery went flat. The handset was hooked up to a 3G network at all times and endured the following usage:

• 90 minutes video playback

• 2 hours music playback

• 40 minutes voice calls

• 30 minutes navigation

• 30 minutes general usage

• 10 minutes browsing

• 10 minutes shooting photo and video

• 20 min gaming (Angry birds, if you should know)

 

So here come the real-life iPhone 4 battery test results – 68 hours operation time, including the following:

 

•30 min of general usage

•90 minutes of video playback

•40 minutes of voice calls

•40 minutes of web browsing

•40 minutes of gaming

•40 minutes of photo browsing

•2 hours of music playback

πηγή: gsmarena

 

14 ώρες διαφορά!

 

http://blog.gsmarena.com/samsung-i9100-galaxy-s-ii-thorough-battery-test-results-are-out-even-better-than-the-galaxy-s/

 

http://blog.gsmarena.com/iphone-4-battery-life-test-is-over-%E2%80%93-turns-out-undisputed-video-playback-champ/

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ

 

Επειδή σίγουρα δεν έχω χρόνο να κάθομαι να γράφω όλα τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα των δύο κινητών ορίστε ένα κατατοπιστικότατο ΟΥΔΕΤΕΡΟ review:

 

http://www.bytheway.gr/showthread.php?t=41724

 

ΥΓ:Για να προλάβω καταστάσεις.....αυτή την στιγμή είμαι χρήστης ενός SE XPeria Arc(άψογο κινητό και ΔΕΝ έχω ΚΑΝΕΝΑ απολύτως πρόβλημα!)!Όλα δουλεύουν άψογα! και όχι ενός Galaxy S2 που μπορεί να πουν κάποιοι,αλλά το S2 το έχω δουλέψει πάρα πολύ και διαβάζω πολλές ανακρίβειες εδώ μέσα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

runner1 σε ευχαριστούμε για το συγκριτικό.

Δεν είναι ανάγκη να αποδεικνύουμε τα αυτονόητα στα fanboys.

Αφού fanboys είναι, δεν θέλουν να καταλάβουν.

 

Ετοιμάσου για εξυπνάδες τώρα....

Πιστεύω δεν θα μας απογοητεύσει...

 

Και ο χρόνος μετρά αντίστροφα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να πω ότι τουλάχιστον σε μερικά ξέρω από τώρα τι απαντήσεις θα δοθούν γιατί ξέρω τι έχουν στο μυαλό τους οι χρήστες της "συγκεκριμένης κατηγορίας"....! :P

 

Θα πω κάτι και για την ποιότητα/στιβαρότητα που λένε όλοι.....καταλάβετε κάτι.....ΕΙΝΑΙ ΚΙΝΗΤΟ!Όλο και κάτι θα γίνει και θα κάτσει μια στραβή και θα φάει μια σαβούρα!Αν έχεις Iphone 4/4S....κλάψτο ή ΠΡΟΣΕΥΧΗΣΟΥ!Αν έχεις Galaxy S2 δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα!Εμένα πάντως το Arc έχει φάει 3-4 τούμπες και δεν έχει πάθει το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ!Το γέλιο είναι ότι σε άλλο forum τα ίδια μου έλεγε ένα άλλο fanboy και μετά από καμιά εβδομάδα έφτιαξε topic για να βρει....μάντεψε τι.......κατάστημα που πουλάει φθηνά γυαλί οθόνης για Iphone 4!!!Του βρήκα όλο το πακέτο(οθόνη/γυαλί κ.α.) σε προσφορά κι επειδή του έγραψα μια φράση του στυλ "κάτι σου έλεγα πριν λίγες μέρες".....το μόνο που είπε ήταν ότι τον ειρωνεύομαι και φυσικά δεν ξαναπάντησε!!!Τυχαίο;Δεν νομίζω! ;)

 

Τέλος.....αν και το S2 είναι μεγάλο λόγω οθόνης "χάνεται" πολύ περισσότερο μέσα στην τσέπη σου λόγω του πόσο λεπτό είναι και πόσο πιο ελαφρύ!Αν ψαχτείτε θα δείτε πολλούς που λένε ότι το iphone το "αισθάνονται" πολύ περισσότερο σαν "παντόφλα" από τα άλλα αντίστοιχα κινητά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως κοιταξα λίγο το συγκριτικό με το iphone 4, (όχι το 4s) στο bytheway. Έχει ενδιαφέρον, όταν εχω χρονο θα το διαβάσω ολο. Παρα τα μπραβω και τα γιούπι των άλλων απο κάτω, το συγκριτικό έχει ένα καρο ανακρίβειες, υπερ και εναντίον και των 2 συσκευών. (Γι αυτό έχει πιξει στα edit..) Πχ τονίζει ως μεγαλο μειον του sgs2 το πως αλλάζεις γλώσσα στο πληκτρολόγιό (όταν με ένα κλικ κατεβαζεις οποιο αλλο πληκτρολόγιό θες αν δε σε βολεύει έτσι ) ή ότι πρέπει να ψαξεις για εφαρμογές υψηλής ανάλυσής στο sgs2.. Που το βρηκε αυτό; Σχεδόν ολες παίζουν μια χαρά. Σπανία κάποιες παλαιές θα τις δεις σε μικρότερη οθόνη. Και για το iphone οτι δεν έχει αλλο browser για το internet, όταν εγώ χρησιμοποιουσα icab mobile στο iphone απ' τον καιρο του Νωε.. (και 10δες άλλοι browser ). Εκτός και αν ενοει ότι δεν ενσωματώνεται χωρίς jb στο λειτουργικό όπως ο original. Και πολλά πολλά αλλα..

Βεβαία συγκρινει όπως είναι τα παντα χωρις καμία αλλαγή, και οι γνώσεις του είναι εντελώς αρχαρίου.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μπορώ να γράψω ολόκληρο βιβλίο για αυτό το θέμα αλλά ας αναφέρω κάποια πράγματα!

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: BUGS(σχεδόν ΟΛΑ τα έχει παραδεχτεί η ίδια η Apple)

 

Αυτά τα γράφω γιατί ακούγονται διάφορα για την "μη αξιοπιστία" του ανοιχτού λειτουργικού android σε σχέση με του "full αξιόπιστου" κλειστού λειτουργικού IOS!billdanos και άλλοι apple lovers γιατί δηλαδή τα θετικά να τα εκθειάζουμε 100 φορές παραπάνω και τα αρνητικά να τα υποβαθμίζουμε 100 φορές κάτω;Έχετε καταλάβει ότι η Apple κατασκευάζει 1 ΣΥΣΚΕΥΗ μέσα σε ΕΝΑ ΕΤΟΣ;Έχετε καταλάβει ότι αυτή η συσκευή όταν βγαίνει κοστίζει 600€(το λιγότερο!) έως και 800€(!!!);Είναι ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΑ τόσο σοβαρά λάθη και έτσι για να μην λέμε αερολογίες μπορώ να σας πω επιγραμματικά μερικά προβλήματα που έχουν αναφερθεί ΗΔΗ σε ελληνικά forum(myphone,bytheway κ.α.) από απλούς και πιο "απαιτητικούς" χρήστες και τα παραθέτω όπως τα βρήκα:

 

 

1.Bug εμφανιζεται στο ios 5.0.1 σχετικα με το imessage.

Αν καποιος χρήστης βάλει την sim του σε ενα iphone με ios 5.0.1, που ανηκει σε αλλον χρηστη, τότε ειναι δυνατον μηνυματα imessages που θα δεχεται, να πηγαινουν κ στον χρηστη που εβαλε τη sim του!

Προσοχη λοιπόν, δεν βαζουμε αλλη sim στο κινητο μας.

Επισης, οταν πουλησουμε τη συσκευη μας, κανουμε παντα Επαναφορα ρυθμισεων κ τηλεφωνου κ δεν κανουμε ενεργοποιηση του τηλεφωνου στην apple. Αφηνουμε να το κανει ο αγοραστης με τη δική του sim. (από το bytheway.gr)

 

2.Προβλήματα με το σήμα είτε σε επίπεδο hardware είτε σε επίπεδο software:

...

 

Τα περισσότερα απο όσα γράφεις ειναι τουλάχιστον αστεία! Αλλα σε δικαιολογω μιας και δεν εχεις προσωπική εμπειρία αλλα τα μαζεψες ολα απο το Internet και εβγαλες τα συμπερασματα σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να γράψω ολόκληρο βιβλίο για αυτό το θέμα αλλά ας αναφέρω κάποια πράγματα!

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: BUGS(σχεδόν ΟΛΑ τα έχει παραδεχτεί η ίδια η Apple)

 

Αυτά τα γράφω γιατί ακούγονται διάφορα για την "μη αξιοπιστία" του ανοιχτού λειτουργικού android σε σχέση με του "full αξιόπιστου" κλειστού λειτουργικού IOS!billdanos και άλλοι apple lovers γιατί δηλαδή τα θετικά να τα εκθειάζουμε 100 φορές παραπάνω και τα αρνητικά να τα υποβαθμίζουμε 100 φορές κάτω;Έχετε καταλάβει ότι η Apple κατασκευάζει 1 ΣΥΣΚΕΥΗ μέσα σε ΕΝΑ ΕΤΟΣ;Έχετε καταλάβει ότι αυτή η συσκευή όταν βγαίνει κοστίζει 600€(το λιγότερο!) έως και 800€(!!!);Είναι ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΑ τόσο σοβαρά λάθη και έτσι για να μην λέμε αερολογίες μπορώ να σας πω επιγραμματικά μερικά προβλήματα που έχουν αναφερθεί ΗΔΗ σε ελληνικά forum(myphone,bytheway κ.α.) από απλούς και πιο "απαιτητικούς" χρήστες και τα παραθέτω όπως τα βρήκα:

 

 

1.Bug εμφανιζεται στο ios 5.0.1 σχετικα με το imessage.

Αν καποιος χρήστης βάλει την sim του σε ενα iphone με ios 5.0.1, που ανηκει σε αλλον χρηστη, τότε ειναι δυνατον μηνυματα imessages που θα δεχεται, να πηγαινουν κ στον χρηστη που εβαλε τη sim του!

Προσοχη λοιπόν, δεν βαζουμε αλλη sim στο κινητο μας.

Επισης, οταν πουλησουμε τη συσκευη μας, κανουμε παντα Επαναφορα ρυθμισεων κ τηλεφωνου κ δεν κανουμε ενεργοποιηση του τηλεφωνου στην apple. Αφηνουμε να το κανει ο αγοραστης με τη δική του sim. (από το bytheway.gr)

 

2.Προβλήματα με το σήμα είτε σε επίπεδο hardware είτε σε επίπεδο software:

-Αν μπεις σε χώρο χωρίς σήμα, πχ. 1 ασανσέρ, και μετά επιστρέψεις σε ανοικτό χώρο, αρχίζει την αναζήτηση για ώρα. Ενδεχομένως να χρειαστεί να κάνεις reboot για να "ξαναέλθει" το σήμα!

-Στα καλά καθούμενα το σήμα πηγαινο- έρχεται.

-Ενώ φαίνεται να έχει full 3G σήμα, εν τούτοις αν προσπαθήσεις να κάνεις κλήση ή να λάβεις κλήση, απλά δεν μπορείς (στην ουσία δεν υπάρχει σήμα). Ούτε λόγος για τα data:: για να χρησιμοποιήσεις οποιαδήποτε εφαρμογή σχετική με το δίκτυο, πρέπει να κάνεις reboot και θα έχεις κάποια δευτερόλεπτα, άντε ίσως κάποια λεπτά, για να δουλέψεις, μέχρι να ξαναχαθεί.

-Διπλα διπλα με iphone 4 με ιδια εταιρια κινητης τηλεφωνιας το 4s με μια γραμμη σημα και το 4 φουλ.Πεφτει το σημα οποτε του την βαρεσει εχω και φωτο διπλα διπλα. Ελεος δηλαδη, εχει φυγει αμεσως για την αντιπροσωπεια για αντικατασταση..

 

3.Σχετικά με το iOs 5, κάποιοι αναφέρουν και πολλά reboots, ειδικά σε 4 και 3GS:: ειδικά ένας στα forum της Apple μέτρησε 200 reboots σε 3GS!

 

4.Η αυτονομία είναι σίγουρα μεγάλο πρόβλημα και δεν έχει λυθεί μέχρι τώρα ότι κι αν λέτε!

 

5.Επίσης σε πολλές ίδιες συσκευές iphone 4s αν τις βάλεις δίπλα δίπλα θα δεις διαφορά στα χρώματα της οθόνης.....συγκεκριμένα μια κιτρινίλα!!!Η δικαιολογία.....φταίει ότι ΔΕΝ γίνεται σωστό καλιμπράρισμα από τους κατασκευαστές οθονών που προμηθεύουν το Iphone...!!!Τι με ενδιαφέρει εμένα το καλιμπράρισμα.....το αποτέλεσμα μετράει!Πρέπει δηλαδή να αφεθώ εγώ και τα 700€ μου στην τύχη της κάθε...παρτίδας!!!

 

6.Σε πολλά iphone 4s έχουν εμφανιστεί προβλήματα στην διαχείριση μνήμης που κάνει το κινητό!

7.Έχουν παρατηρηθεί φαινόμενα αυξομείωσης της έντασης της φωνής κατά την διάρκεια της κλήσης!

 

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ

 

Διάβασα διάφορα αρνητικά σχόλια για την αυτονομία του S2!Ψάξτε για μερικά reviews που προσπάθησαν να εξομοιώσουν όσο το δυνατόν περισσότερο τις ίδιες συνθήκες στα δύο κινητά,δηλαδή το S2 και το Iphone 4(ενημερωτικά....το 4s έχει χειρότερη αυτονομία από το 4!)!Ορίστε ένα:

 

Cutting to the point, the Galaxy S II survived through 82 hours before its completely charged battery went flat. The handset was hooked up to a 3G network at all times and endured the following usage:

• 90 minutes video playback

• 2 hours music playback

• 40 minutes voice calls

• 30 minutes navigation

• 30 minutes general usage

• 10 minutes browsing

• 10 minutes shooting photo and video

• 20 min gaming (Angry birds, if you should know)

 

So here come the real-life iPhone 4 battery test results – 68 hours operation time, including the following:

 

•30 min of general usage

•90 minutes of video playback

•40 minutes of voice calls

•40 minutes of web browsing

•40 minutes of gaming

•40 minutes of photo browsing

•2 hours of music playback

πηγή: gsmarena

 

14 ώρες διαφορά!

 

http://blog.gsmarena.com/samsung-i9100-galaxy-s-ii-thorough-battery-test-results-are-out-even-better-than-the-galaxy-s/

 

http://blog.gsmarena.com/iphone-4-battery-life-test-is-over-%E2%80%93-turns-out-undisputed-video-playback-champ/

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ

 

Επειδή σίγουρα δεν έχω χρόνο να κάθομαι να γράφω όλα τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα των δύο κινητών ορίστε ένα κατατοπιστικότατο ΟΥΔΕΤΕΡΟ review:

 

http://www.bytheway.gr/showthread.php?t=41724

 

ΥΓ:Για να προλάβω καταστάσεις.....αυτή την στιγμή είμαι χρήστης ενός SE XPeria Arc(άψογο κινητό και ΔΕΝ έχω ΚΑΝΕΝΑ απολύτως πρόβλημα!)!Όλα δουλεύουν άψογα! και όχι ενός Galaxy S2 που μπορεί να πουν κάποιοι,αλλά το S2 το έχω δουλέψει πάρα πολύ και διαβάζω πολλές ανακρίβειες εδώ μέσα!

Να μιλήσει και κάποιος που έχει τόσο το S2 όσο και το 3GS με iOS 5; Επίσης δούλεψα μια ολόκληρη μέρα το 4s του κολλητού, λευκό 16άρι (δε μιλάω για το 4άρι που το είχα από την πρώτη μέρα που βγήκε, ομοίως και το iPad 2)... Με λίγα λόγια, απλά δε ξέρεις τι λες, φίλε. Πραγματικά τα μάζεψες και τα πέταξες στο τόπικ.

 

-Reboots στο 3GS δεν υπάρχουν, γενικά δεν υπάρχουν τέτοια πράγματα στο iOS, στο S2 μπορεί.

-Το σήμα του 4s απλά ρίχνει στα αυτιά σε 3GS, S2, iphone 4 και xperia ray που τα έβαλα μαζί.

-Bugs, σκαλώματα κλπ ανύπαρκτα. Και εμπάση περιπτώσει, επειδή όλα τα λειτουργικά έχουν bugs, όταν και αν υπάρχει κάτι, υπάρχει μια σοβαρή εταιρεία από πίσω που θα σου δώσει σύντομα τη λύση μέσω update.

-Αυτονομία με μαύρα φόντο φυσικά υπέρ του S2.

-Τέλος, για την κιτρινίλα... Ότι θα έβλεπα κάποιον να μιλάει για κιτρινίλες στο iPhone υπερασπιζόμενος τον άρχοντα της κιτρινίλας το S2 δεν το περίμενα. Δεν υπάρχουν κιτρινίλες στις οθόνες των iphones και αν εμφανίζονται, απλά εξαφανίζονται σε λίγες μέρες και ο λόγος είναι γνωστός.

 

Εντάξει, δε θέλω να γράψω περισσότερα. Είχα την εντύπωση ότι καταθέτουμε εδώ μέσα 2-3 σοβαρές ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ απόψεις και εμπειρίες, δεν τρολάρουμε απλά.

 

Φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεπείς στις υποχρεώσεις σας.

 

"Άρχοντας κιτρινίλας το SII." respect

"Reboots στο 3GS δεν υπάρχουν". στα iphone τυχαίνει να σβήνει το τηλέφωνο, να μην ανοίγει, να μην φορτίζει και να επανέρχεται μόνο με soft reset.

"Αυτονομία". Σιγά την αυτονομία που έχουν τα iPhone. Αν τα έχεις όλη μέρα στο PC για iTunes sync, λογικό δεν είναι να είναι πάντα fully charged; Φανταστείτε να είχε και ράδιο. Tragedy!

 

 

Nα προσθέσω για τα 4s πως πάρα πολλά έχουν πρόβλημα με το μικρόφωνο. Ο κάτοχος ακούει αλλά δεν τον ακούνε.

Ρωτήστε τα service για το θέμα αυτό. Sorry που δεν έχω link....

 

Δεν είναι να μιλάνε μόνο αυτοί που έχουν και τα 2 τηλέφωνα. To δικό σας τηλέφωνο δεν είναι ΟΛΑ τα τηλέφωνα μαζί.

Έχουν μιλήσει κάτοχοι σε άλλα φόρουμ και για αυτό ορθώς υπάρχουν οι παραπομπές με links.

Έλεος guys... ούτε πηγές πλέον δεν δέχεστε.

Δεν λέω πως είστε fanboys, αλλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Άρχοντας κιτρινίλας το SII." respect

http://www.google.gr/search?q=galaxy+s2+yellow&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:en-US:unofficial&client=firefox-a

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1079444&highlight=yellowish

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=307415

http://www.youtube.com/watch?v=hCfxCdtgxVw

Το s2 του βίντεο, εκτός από την αριστερή πλευρά που είναι κίτρινη σε όλα τα galaxy, έχει και μια κίτρινη βούλα κάτω χαμηλά, εμένα την έχει ψηλά.

Δεκτό το respect που τα έσκασα για την σουπερ ντουπερ αμολεντ πλας οθονη με κίτρινες βούλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...