Προς το περιεχόμενο

iPhone 4s ή Samsung Galaxy S II


Daliar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι ο κώδικας που δεν έχει σχεδιαστεί κατάλληλα για το android :mrgreen:

Δεν ειπα αυτο. Ρωταω πως ξερουμε οτι φταιει ο κωδικας του android και οχι ο κωδικας του προγραματος ας πουμε. Επιβεβαιωνεται καπως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 320
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δηλαδη, αν δεχθω την οποια αμελητεα διαφορα και οτι το iphone τρεχει καλυτερα το fruit ninja και το angry birds απο το sgs2, για ποιο λογο πρεπει να πω οτι ειναι θεμα ios/android και οχι κωδικα των ιδιων των παιχνιδιων? Πως επιβεβαιωνεται οτι ειναι το android που δημιουργεις τις ανεπαισθητες διαφορες?

 

Επειδή συμβαίνει στη πλειονότητα των εφαρμογών. Δηλαδή σε όσες δεν είναι εξίσου καλές και στα δύο λειτουργικά, κατα πάσα πιθανότητα του iphone θα υπερτερεί. Δε μπορεί όταν γράφουν κώδικα για android να τεμπελιάζουν όλοι.

Δεν είμαι προγραμματιστής, αλλά φαντάζομαι για api's, δε ξέρω.

 

Αν ήταν η οθόνη του iphone 4άρα, θα υπερτερούσε νομίζω. Γενικότερα, έτσι, stock λειοτυργικό, χωρίς πειράγματα, ένας απλός χρήστης τι θα έβλεπε, που θα ήθελε να κάνει τις απλές δουλειές του, όπως messaging, browsing, internet banking, παιχνίδια κτλ.

Λόγω καλύτερης εμπειρίας χρήσης.

Και αν το wp7 είχε ή όταν θα έχει καλύτερα τις εφαρμογές του appstore, σχεδόν όλες, νομίζω πως αυτό θα είναι το κορυφαίο λειτουργικό.

 

Android θα συνιστούσα να πάρει κάποιος ο οποίος σίγουρα θα ασχολούταν, και ήταν και λίγο παραπάνω "κομπιουτεράς".

Δηλαδή, εξηγούμαι, να είχε την όρεξη και τη δίψα να αλλάζει roms, kernels, miui κτλ. Όλα αυτά εμένα μου έχουν λείψει, αλλά παιδιά, στη πλειονότητα των χρηστών είναι αδιάφορα. Περνούν μόνο stock roms ή custom roms όταν αργεί η samsung/htc κτλ να βγάλει update. Αυτό το ένα, και δεύτερον, το κύριο πλενέκτημα, το file browsing, το κατέβασα όποιου τύπου αρχείου θες και οι υπόλοιπες ευκολίες του android.

 

Αλλά δεν είναι θέμα lag ή ταχύτητας, είναι θέμα ui. Για να το κάνουν πιο όμορφο το ics, έβαλαν γύρω απο τα πλαίσια αυτό το μπλε-γαλάζιο glow, φοβερό... Μα δε λείπει αυτό. Είναι η όλη κατασκευή του ui, που στο iphone, και ακόμα καλύτερα τα wp7, σου προσφέρουν καλύτερη εμπειρία χρήσης και ευχαρίστηση. Στα απλά πράγματα, όπως όταν στέλνεις email κτλ.

Ε μη λέμε οτι δε μετράει το UI. Όπως μετράει πολύ η οθόνη για να χαίρεσαι να τη βλέπεις, έτσι μετράει το ui γιατί κάνεις πιο ευχάριστα ότι είναι να κάνεις. Και εδώ το android υστερεί δραματικά. Και δε διορθώνεται.

Όπως υστερεί το περιβάλλον ενός gnu/linux σε σχέση με τα windows 7. Και για να το κάνεις πιο όμορφο πχ το ubuntu σου βάζεις την επιφάνεια εργασίας να είναι κύβος. Μα δεν είναι το θέμα.

Ελίζω να έγινα κατανοητός τι θέλω να πω.

 

Σίγουρα λοιόν είναι θέμα τι τύπος χρήστη είσαι. Δηλαδή, προσωπικά, αν το sgsII έκανε ακριβώς οτι κάνει ως ένα root κινητό, αλλά δε μπορούσες να αλλάζεις kernels, roms κτλ, δεν θα το έπαιρνα. Ενώ τώρα στη τιμή του αν ήταν να αλλαξω θα το σκεφτόμουν σοβαρότατα (βασικά θα έτρεχα ή για αυτό ή για το lumia 800).

 

Για να τελειώσω, μην ισοπεδώνετε τα υπόλοιπα λειτουργικά ρε παιδιά, και μην τελειοποιείτε αυτά που χρησιμοποιείται. Όλα έχουν τα υπερ και τα κατά τους. Μακάρι να μπορούσαμε για μια εβδομάδα να τα δοκιμάζουμε για να καταλήξουμε, αλλά δυστυχώς δε γίνεται.

Το καλύτερο είναι να επικεντρωθεί ο καθένας στο τι θέλει απο το κινητό, πέρα απο τα βασικά, τι του αρέσει να κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό λέω,δεν το επιβεβαιώνεις.

Αν και έχω δει να το γράφουν παρα πολλές φορές οτι όντως κάποια apps απλά γίνονται port στο android.

 

Για το scrolling και το lag τώρα δεν έχω ιδέα.Όσες φορές έπιασα gs2 στα χέρια μου μου φάνηκε τέλειο και μάλιστα έχω εμπειρία με iphone 4.

Εκτιμησή μου είναι οτι στο gs2 τουλάχιστον,επειδή προσπαθούν να κάνουν το scrolling να φαίνεται λίγο πιο smooth σου δίνει αυτην την ψευτο-lag αίσθηση.Δεν γνωρίζω για άλλες android συσκευές όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή συμβαίνει στη πλειονότητα των εφαρμογών. Δηλαδή σε όσες δεν είναι εξίσου καλές και στα δύο λειτουργικά, κατα πάσα πιθανότητα του iphone θα υπερτερεί. Δε μπορεί όταν γράφουν κώδικα για android να τεμπελιάζουν όλοι.

Δεν είμαι προγραμματιστής, αλλά φαντάζομαι για api's, δε ξέρω.

Μπορεις να αναφερεις μερικα παραδειγματα εφαρμογων που τρεχουν γρηγοροτερα στο iphone, περαν αυτων του kirileman?

 

Αν ήταν η οθόνη του iphone 4άρα, θα υπερτερούσε νομίζω. Γενικότερα, έτσι, stock λειοτυργικό, χωρίς πειράγματα, ένας απλός χρήστης τι θα έβλεπε, που θα ήθελε να κάνει τις απλές δουλειές του, όπως messaging, browsing, internet banking, παιχνίδια κτλ.

Λόγω καλύτερης εμπειρίας χρήσης.

Ο ορος εμπειρια χρησης ειδικα για οσα λες δηλ browsing/internet banking/παιχνιδια, επαψε να ισχυει απο οταν ανακοινωσαν οτι και το 4s θα ειναι στις 3,5'' τη στιγμη που το αλλο παιζει στις 4.3''. Τα ανεπαισθητα ms που υποστηριζεις/υποστηριζετε οτι ειναι πιο γρηγορο το iphone (και περιμενω παραδειγματα) δεν νομιζω να συγκρινονται με +0.8'' ως προς την "εμπειρια χρησης".

 

Οσον αφορα το ζητημα "καθημερινη χρηση" ισως να το ξανασυζητουσα αν καταφερει καποτε η apple να διορθωσει τα προβληματα τους ios5 με την μπαταρια. Μεχρι τοτε προτιμω να φορτιζω ανα 2-3 μερες το sgs2 και να κρατησω και καμια 200ρια ευρω στην τσεπη, ακομα κι αν εχω αυτο το υποτιθεμενο "lag του android", το οποιο παντως σε sgs1 επιμενω οτι δεν αντιληφθηκα ποτε μου.

 

ΥΓ και λιγο offtopic. Φιλος μου που εχει το iphone 4 με jailbreak και ιστοριες, του ειπε αυτος που του κανε το jailbreak να μην σβηνει το κινητο ποτε και αν σβησει οτι θελει μια Α διαδικασια για να ξαναδουλεψει. Τελικως μια μερα το πηραν οι κορες του και παταγανε κουμπια, το σβησανε και εμεινε απο κινητο για μια μερα μεχρι να βρει τροπο να φτιαξει. Την επομενη ξαναειχε προβλημα, αλλα δεν μου ειπε τι εφταιγε ακριβως. Κατι οτι δεν του αναγνωριζε καθολου την sim. Τι παιζει? Και καθε φορα που σβηνει το κινητο θα εχει την ιδια ιστορια?

ΥΓ2. Κανονικα σε αυτο το τοπικ θα επρεπε να λεμε οτι δεν συγκρινουμε πατατες με ντοματες, μιας και το iphone 4s ειναι καμποσους μηνες μεταγενεστερο, αλλα η apple καταφερε να το κανει τοσο μετριο ωστε να συγκρινεται με το "παλιο" sgs2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να αναφερεις μερικα παραδειγματα εφαρμογων που τρεχουν γρηγοροτερα στο iphone, περαν αυτων του kirileman?

 

Δεν νομίζω να έγραψα γρηγορότερα. Αν ναι, λάθος μου. Όταν λέω καλύτερα, εννοώ με καλύτερο ui, πιο εύχρηστες κτλ. Ακόμα και απο τα screenshots φαίνεται. Και αν και στο android είναι απολύτως σταθερές, τότε είναι και στο ios. Δηλαδή πολύ πολύ δύσκολα θα βρεις νομίζω εφαρμογή για android όπου η αντίστοιχη του ios θα είναι χειρότερη. Έτσι δεν είναι;

 

Ο ορος εμπειρια χρησης ειδικα για οσα λες δηλ browsing/internet banking/παιχνιδια, επαψε να ισχυει απο οταν ανακοινωσαν οτι και το 4s θα ειναι στις 3,5'' τη στιγμη που το αλλο παιζει στις 4.3''. Τα ανεπαισθητα ms που υποστηριζεις/υποστηριζετε οτι ειναι πιο γρηγορο το iphone (και περιμενω παραδειγματα) δεν νομιζω να συγκρινονται με +0.8'' ως προς την "εμπειρια χρησης".

 

Έχεις δίκιο, γι αυτό έγραψα και εγώ για το μέγεθος της οθόνης. Είναι το πιο ξεκάθαρο σημείο όπου υστερεί και χάνονται μετά και τα υπόλοιπα. Δεν είναι θέμα ταχύτητας ξαναλέω, αλλά ui. Το galaxy ανοίγει πιο γρήγορα τις εφαρμογές, το βλέπω αυτό. Είναι τα κουμπιά, τα μενού, όλα..

Για τη μπαταρία δεν έχω γνώμη, δεν το έχω χρησιμοποιήσει αρκετά, αλλά αυτό δεν συνέβαινε γενικά. Λογικά θα διορθωθεί. Προσπάθησα αναγκαστικά να το ανάγω σε διαφορές ios και android, αναπόφευκτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήμουν κολλημένος, θα αγόραζα το S2; Θα έλεγα ότι το προτιμώ από το 4S; :rolleyes:

http://www.youtube.com/watch?v=zrHcHRDBpug&feature=youtu.be

Εμπάση περιπτώσει, δείτε πως μένει πίσω η γραμμή όταν σέρνω σχετικά γρήγορα και μακρόσυρτα το δάχτυλο (κυρίως στο τέλος του βίντεο). Αυτό το μικρό lag υπάρχει σε όλο το λειτουργικό.

Δεν είπα ότι το έκανες επίτηδες. Σε κάθε περίπτωσή ήταν τελείως άστοχη η επιλογή των προηγ βίντεο. Κάποιος που ενδιαφερόταν να παρει το sgs2, τι εντύπωσή λες να σχηματιζε βλέποντας το προηγ βίντεο; (Όχι ότι με ενδιαφέρει τι θα αγοράσει ο οποιοδήποτε, αλλα αφού ασχολούμαστε για hobi με κάτι, να γράφουμε την αλήθεια.) Κάτι εγραψες ότι επελεξα να ανεβάσω βίντεο που δε φαίνεται το lag; Το μονο που έκανα ήταν να πατήσω sgs2 fruit ninja στο google και να ποσταρω το πρώτο link utube που μου έβγαλε. Τέσταρε το να δεις αν εχω δίκιο. Επειδή κάποια πράγματά αποδεικνύονται.

Δεν εχω ανεβάσει ποτε τίποτα στο utube. Αν μπορουσα αυτή τη στιγμή να το κάνω, θα ανέβαζα δικο μου βίντεο. Περίπου θα έβλεπες ότι δείχνει το δικο σου, αλλα θα φαινόταν λες και το έβαλες στο γρηγορο. Αυτό το ελάχιστο lag που περιγράφεις, είναι 3 φορές ποιο μικρο. Δε φαίνεται με το ματι. Θα το καταλαβεις μονο αν βαλεις διπλα το 4s, και κουνας τα δάχτυλά ταυτόχρονα και στα 2. Με λίγη δυσκολία θα αναγνωρίσεις ένα συν στο ios, αν είσαι εντελώς αντικειμενικός. Αν δεν είσαι (όπως μερικοί μερικοί ονόματά δεν λεμε) θα πεις ότι το iphone4 έχει μεγαλύτερο lag :) :)

Θα μου πεις, χρησιμοποιείς custom για να έχεις αυτό το αποτέλεσμά. Προσωπικά και στο iphone χρησιμοποιουσα jb, και αρκετά patch, διαφορετικά δε με κάλυπτε με τίποτα το ios.

Ολη η συζήτησή έχει κολησει στο καλυτερο smoothnes του ios. Αυτό απο μονο του δείχνει πολλα. Αν ψαξεις αντίστοιχά threat 1 χρονο πίσω, θα δεις για ποσα αλλα κατηγορούσαν το android τοτε.. Και μάλιστα τοτε θα δεις ότι υποστηριζα το ios.

Αν συζητήσουμε για αλλα πράγματά μονο υπερ του android θα γραφουμε. Ο billdanos δεν αποτελεί το μεσο χρήστη ios. Αν πας στο iphonehellas.gr, θα δεις πολυ μεγάλα ποσοστά χρηστών ios, να έχουν μεινει σε παλαια ios για να έχουν bloutooth, ή απο που να πάρουν ακουστικά με ραδιόφωνο, και ένα καρο τρόπους και αλχημικές για να κάνουν πράγματά που τα android κάνουν κατευθείαν. Ελάχιστοι χρήστες ios συμφωνούν με το billdano ότι όλα οσα δεν έχει το iphone είναι άχρηστα ή ότι το itunes είναι βολικό.

Με το χερι στην καρδία, κανείς δεν μπορεί να προτείνει ανεπιφιλακτα σε κάποιον παρε αυτό. Είναι θεμα τι τύπος χρήστη είναι ο αλλος. Σε λίγο καιρο απο τώρα όμως, το iphone θα έχει πρόβλημα. Δε χαιρομαι για αυτο, ουτε λυπαμαι ομως. Η apple μπορούσε να βελτιωσει κάποια πράγματά και δεν το έκανε. Και όχι μονο απο το android. Δε θα φανει αμέσως γιατί έχει μια τεραστία εγκατεστημένη βάση, οι οποίοι για αρκετό καιρο θα αγοραζουνε πιστα.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έχει πρόβλημα η apple αναλόγως πως θα είναι το iphone 5.

Το android έκανε μια κίνηση, θα δούμε πως θα είναι και το ics στα υπόλοιπα κινητά, προσωπικά δεν περιμένω πάρα πολλά πράγματα. Ήθελα ακόμα παραπάνω αλλαγές στο ui στο ics.

Η apple χάνει και απο το android πάρα πολύ απο τότε που βγήκε το sgsII, το καλύτερο κινητό με android με διαφορά απο τα άλλα, και θα χάσει και απο τη ms.

Φυσικά είναι καλό αυτό, μπας και μας εντυπωσιάσει με το iphone 5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έχει πρόβλημα η apple αναλόγως πως θα είναι το iphone 5.

Το android έκανε μια κίνηση, θα δούμε πως θα είναι και το ics στα υπόλοιπα κινητά, προσωπικά δεν περιμένω πάρα πολλά πράγματα. Ήθελα ακόμα παραπάνω αλλαγές στο ui στο ics.

Η apple χάνει και απο το android πάρα πολύ απο τότε που βγήκε το sgsII, το καλύτερο κινητό με android με διαφορά απο τα άλλα, και θα χάσει και απο τη ms.

Φυσικά είναι καλό αυτό, μπας και μας εντυπωσιάσει με το iphone 5.

Γενικά πίστεω ότι και τα 2 στρατόπεδα συμφωνούν στο παραπάνω. Ούτε και εγω περιμένω το ics να έχει 100% το smoothnes του iphone. Θα βγουνε και πολυ καλύτερα android απο το sgs2. Κατσε να βγουν 4πυρινα με 2 giga σε κάθε πυρινα (θεμα χρόνου) + ics νεώτερης έκδοσής, και να ξανα συζητήσουμε τοτε για το smoothnes. Οθόνες 4.7 ίντσες amoled με υπερ υψηλές αναλύσεις, περισσότερες εφαρμογές στο android απο το ios κλπ. Τι συν θα δίνουμε στο ios τοτε; Να μη μιλισω για win7. Που ο εντελώς άσχετος με την τεχνολογία θα το παίρνει ,θα παταει εικονίδια και θα τρεχει εφαρμογές (όπως κανει στο iphone ), και δεν θα εχει και τα μειον του ios, θα επιλεγεί μέγεθος οθόνης, συσκευή, θα έχει και το όνομά της microsoft που πουλάει απο μονο του, και θα το παίρνει και φθηνότερα απο iphone. Τι συν θα έχει το ios τοτε;

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έχει πρόβλημα η apple αναλόγως πως θα είναι το iphone 5.

Το android έκανε μια κίνηση, θα δούμε πως θα είναι και το ics στα υπόλοιπα κινητά, προσωπικά δεν περιμένω πάρα πολλά πράγματα. Ήθελα ακόμα παραπάνω αλλαγές στο ui στο ics.

Η apple χάνει και απο το android πάρα πολύ απο τότε που βγήκε το sgsII, το καλύτερο κινητό με android με διαφορά απο τα άλλα, και θα χάσει και απο τη ms.

Φυσικά είναι καλό αυτό, μπας και μας εντυπωσιάσει με το iphone 5.

 

Από το Galaxy S θα έλεγα πως αρχίζει και χάνει έδαφος η Apple εδώ και 1½ χρόνο.

Εμπορικά είχε παρουσιαστεί σαν iPhone killer και αυτό 'δείξαν και οι πωλήσεις του συγκεκριμένου τηλεφώνου.

Στην συνέχεια ήρθε το Galaxy S II να εδραιωθεί στο χώρο της Android σκηνής.

Αμφότεροι οι δύο Γαλαξίες είχαν την καλύτερη υποστήριξη με το Galaxy S II πλέον να είναι το #1 dev phone!

Και λογικό αφού τα ζητάει ο οργανισμός του... :)

 

Δεν έχω ξεχάσει το HD2 αλλά είναι WM6.5 συσκευή(ή τουλάχιστον έτσι είχε βγει!). :)

 

flik για τα προηγούμενα με το UI θα συμφωνήσω αλλά θέλω να έχω την επιλογή να το αλλάζω. Στα iPhone δεν έχω την επιλογή. Α ναι, μπορώ να αλλάζω wallpaper! Απίστευτη καινοτομία! :)

Συμφωνούμε και για τα WP7 αλλά είναι ακριβά για αυτά που κάνουν και έχει πολύ δρόμο ακόμα το market.

Πιστεύω μετά την έλευση του Τitan θα υπάρξουν σημαντικές εξελίξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Να πιάσουμε τώρα και το θέμα των εφαρμογών να δούμε τι θα γίνει; Εμφάνιση, χειρισμός, ταχύτητα, σταθερότητα;

 

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πιάσουμε τώρα και το θέμα των εφαρμογών να δούμε τι θα γίνει; Εμφάνιση, χειρισμός, ταχύτητα, σταθερότητα;

 

B)

 

Για πιάσ' το... και πες μας.

 

Δεν έχει να ζηλέψει κάτι το Android market από το Appstore. Ειδικά στις τιμές.

Ποικιλία, πλήθος, ποιότητα εφαρμογών είναι πράγματα που χαρακτηρίζουν πλέον το Android market.

Μόνο το instagram θέλω!

 

Αλλά σίγουρα ο billdanos βρίσκει χάλια τις εφαρμογές του Andoid market. Δώσε ρεσιτάλ βιλδάνε!

 

edit: http://www.youtube.com/watch?v=FVkH9Hgvda4

Βιλλδανε συμμετέχεις σε αυτό το commercial;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πιάσουμε τώρα και το θέμα των εφαρμογών να δούμε τι θα γίνει; Εμφάνιση, χειρισμός, ταχύτητα, σταθερότητα;

 

B)

Πραγματικά δεν νομίζω ότι υπάρχει πλεον τέτοιο θεμα για να συζητήσουμε. Ειμαι βέβαιος ότι έχεις λιστα με 10 εφαρμογές που αφού τις έβαλες διπλα, διπλα, πηρες και ένα μικροσκόπιο και κατεληξες ότι στη μια υπάρχουν 3 pixel που δε φαίνονται τόσο καλα οσο στο iphone, στην άλλη το scroling γινόταν 1 δισεκατομμυριοστό του δευτερόλεπτου γρηγορότερα, και στην τρίτη δεν ξέρεις γιατί αλλα στο ios ήταν πραγματικά μια καυλωτικη εμπειρια ενώ στο android πραγματική ξενερα. Και σίγουρα θα μπορεις να βρεις και 10 link που θα το υποστηρίζουν και άλλοι.

Και ξέρεις κάτι; Καπου θα έχεις και ένα δίκιο, αλλα ο τελικός χρήστης δεν τα βαζει διπλα, διπλα ψάχνοντας για διάφορές.

Και επίσης αν έκανες τον κοπο να αλλάξεις κάποια πράγματά, μπορεί να ειχες 180 μοιρες αντίστροφη γνώμη. Διατηρείς όμως ανέγγιχτο το sgs2, σαν να ήταν iphone. Δεν είναι. Ουτε το χρησιμοποιεί έτσι ο μέσος χρήστης.

Όπως επίσης υπάρχει μια ολόκληρη κατηγορία εφαρμογών που δεν υπάρχει καθόλου στο ios.

Με το χερι στην καρδία το 90% των εφαρμογών σημερα τις προτιμω στο sgs2, μονο και μονο λόγω οθόνης. (Εχω κανει τον κοπο να αλλάξω pixel density ώστε η οθόνη να δειξει τη δύναμή της).

Εσι προτιμας το facebook στο iphone, και εγώ έχοντάς διπλα διπλα και τα 2 γελάω με το iphone, και το θεωρώ εντελώς δύσχρηστο σε σχεση με το sgs2. Αν αφήσω density απο τη μανα του, μπορεί να προτιμω του iphone. Το ποσο προσαρμοζεις τα πράγματά στα μετρα σου, αλλάζει εντελώς την εμπειρια. Στο iphone δεν μπορεις να το κανείς αυτό όμως..

 

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πιάσ' το... και πες μας.

 

Δεν έχει να ζηλέψει κάτι το Android market από το Appstore. Ειδικά στις τιμές.

Ποικιλία, πλήθος, ποιότητα εφαρμογών είναι πράγματα που χαρακτηρίζουν πλέον το Android market.

Μόνο το instagram θέλω!

 

Αλλά σίγουρα ο billdanos βρίσκει χάλια τις εφαρμογές του Andoid market. Δώσε ρεσιτάλ βιλδάνε!

 

edit: http://www.youtube.com/watch?v=FVkH9Hgvda4

Βιλλδανε συμμετέχεις σε αυτό το commercial;

Από τις εφαρμογές του Android δε μπορώ να πω ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Σε κάποια πράγματα δε φταίνε οι εφαρμογές οι ίδιες αλλά το λειτουργικό. Πάντως, σε ορισμένα σημεία βρίσκεις χαρακτηριστικά που η αντίστοιχη εφαρμογή στο iOS δεν τα έχει και αυτό, βεβαίως, πιστώνεται και στο λειτουργικό.

 

2 παραδείγματα που μου έρχονται τώρα στο μυαλό.

-Facebook. Το προτιμώ στο iOS, χάνει σε κάποιες λεπτομέρειες η android έκδοση.

-Dropbox. Το προτιμώ στο android, μπορείς πχ να στείλεις με email το ίδιο το αρχείο ενώ στο iOS όχι.

 

Σε ότι αφορά τη σταθερότητα, θυμήθηκα τώρα το viber. Ψιλοκολλάει στο s2, πετάει και κάτι μηνύματα λάθους, στο iOS ποτέ.

 

Αν μου ρθουν και άλλα θα τα αναφέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πραγματικά δεν νομίζω ότι υπάρχει πλεον τέτοιο θεμα για να συζητήσουμε. Ειμαι βέβαιος ότι έχεις λιστα με 10 εφαρμογές που αφού τις έβαλες διπλα, διπλα, πηρες και ένα μικροσκόπιο και κατεληξες ότι στη μια υπάρχουν 3 pixel που δε φαίνονται τόσο καλα οσο στο iphone, στην άλλη το scroling γινόταν 1 δισεκατομμυριοστό του δευτερόλεπτου γρηγορότερα, και στην τρίτη δεν ξέρεις γιατί αλλα στο ios ήταν πραγματικά μια καυλωτικη εμπειρια ενώ στο android πραγματική ξενερα. Και σίγουρα θα μπορεις να βρεις και 10 link που θα το υποστηρίζουν και άλλοι.

Και ξέρεις κάτι; Καπου θα έχεις και ένα δίκιο, αλλα ο τελικός χρήστης δεν τα βαζει διπλα, διπλα ψάχνοντας για διάφορές.

Και επίσης αν έκανες τον κοπο να αλλάξεις κάποια πράγματά, μπορεί να ειχες 180 μοιρες αντίστροφη γνώμη. Διατηρείς όμως ανέγγιχτο το sgs2, σαν να ήταν iphone. Δεν είναι. Ουτε το χρησιμοποιεί έτσι ο μέσος χρήστης.

Όπως επίσης υπάρχει μια ολόκληρη κατηγορία εφαρμογών που δεν υπάρχει καθόλου στο ios.

Με το χερι στην καρδία το 90% των εφαρμογών σημερα τις προτιμω στο sgs2, μονο και μονο λόγω οθόνης. (Εχω κανει τον κοπο να αλλάξω pixel density ώστε η οθόνη να δειξει τη δύναμή της).

Εσι προτιμας το facebook στο iphone, και εγώ έχοντάς διπλα διπλα και τα 2 γελάω με το iphone, και το θεωρώ εντελώς δύσχρηστο σε σχεση με το sgs2. Αν αφήσω density απο τη μανα του, μπορεί να προτιμω του iphone. Το ποσο προσαρμοζεις τα πράγματά στα μετρα σου, αλλάζει εντελώς την εμπειρια. Στο iphone δεν μπορεις να το κανείς αυτό όμως..

 

 

android.png

 

Δεν θα τις βάλω δίπλα δίπλα γιατι ελάχιστες είναι αυτές που είναι σχετικά ίδιες για να υπάρχει ένα μετρο σύγκρισης! Για να μη γεμισω εδώ τον τόπο με screenshots, εδώ: θα δεις ένα σετ με 40 screens που μόλις πήρα απο το iPhone, με ένα μικρό δείγμα απο εφαρμογές και games που χρησιμοποιώ και είναι κυριολεκτικά απολαυστικες στην οθόνη του, χωρίς να χρειαστεί να πειράξω απολύτως τίποτα στα pixels (τα οποία επι τη ευκαιρία δεν μπορείς να τα δεις στην οθόνη του iPhone).

 

Αντίστοιχες, υπάρχουν και στις 2 πλατφόρμες, καμια όμως στο android δεν λειτουργεί με τον ίδιο τροπο όπως στο iOS, είτε σχεδιαστικά, είτε ως προς την απόκριση και την ταχύτητα.

 

Επίσης να αναφέρω και το γυροσκοπιο που κάνει τις εφαρμογές που χρησιμοποιούν τον προσανατολισμο κλπ να λειτουργούν με απίστευτη ακρίβεια στις κινήσεις του τηλεφώνου (αστρονομικες, κάποια games κλπ).

 

B)

 

Μετα θα πιάσουμε και την ποιότητα των φωτογραφιών και του βίντεο που τραβάει το 4s που σχεδόν δεν έχει αντίπαλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...