Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο το Android 4.0 ICS για το Nexus S (Οδηγίες εγκατάστασης)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως είχε υποσχεθεί, η Google ξεκινάει από σήμερα την διάθεση της έκδοσης Ice Cream Sandwich η αλλιώς του Android 4.0.3, στο Nexus S της Samsung. Η αναβάθμιση από την έκδοση Gingerbread 2.3 θα εμφανιστεί αυτόματα στους κατόχους του συγκεκριμένου smartphone κάτι που θα γίνει σταδιακά μέσα σε διάστημα ενός μηνός.

 

Αν δεν θέλετε να περιμένετε την OTA αναβάθμιση, μπορείτε να ακολουθήσετε τις παρακάτω οδηγίες της ιστοσελίδας androidcentral.com και να αναβαθμιστείτε μόνοι σας στην τελευταία έκδοση

 

1. Κατεβάστε το επίσημο αρχείο αναβάθμισης από εδώ

2. Μετονομάστε το σε update.zip

3. Αντιγράψτε το στην εσωτερική μνήμη του Nexus S

4. Απενεργοποιήστε το κινητό. Στη συνέχεια πατήστε το κουμπί απενεργοποίησησς σε συνδυασμό με το πλήκτρο αύξησης έντασης

5. Στο μενού που θα εμφανιστεί, επιλέξτε το recovery με τη χρήση των πλήκτρων έντασης και επιβεβαιώστε με το κουμπί απενεργοποίησης

6. Μετά από την επανεκκίνηση, θα εμφανιστεί μια εικόνα με το Android και ένα τρίγωνο. Πατήστε πάλι το συνδυασμό πλήκτρων απενεργοποίησης και αύξησης έντασης.

7. Στο μενού που θα εμφανιστεί επιλέξτε το "apply update from /sdcard" και επιλέξτε το update.zip από τη λίστα

8. Θα ξεκινήσει η αναβάθμιση. Μόλις ολοκληρωθεί επιλέξτε το "reboot system now"

9. και απολαύστε...

 

Δείτε μερικές εικόνες από τις δικές μας δοκιμές. Σε γενικές γραμμές η απόδοση της συσκευής βρίσκεται σε ικανοποιητικά επίπεδα αν και θα πρέπει να γνωρίζετε 2 θέματα. Το πρώτο είναι η έλλειψη ελληνικού πληκτρολογίου αν και υπάρχει ελληνικό μενού, για το οποίο θα πρέπει να προσθέσετε κάποιο από το Android Market. Τ

 

ο δεύτερο είναι η απουσία της δυνατότητας κλειδώματος/ενεργοποίησης της συσκευής χρησιμοποιώντας την μπροστινή κάμερα και την αναγνώριση του προσώπου σας, ένα χαρακτηριστικό που παρουσιάστηκε με τη νέα έκδοση του Android.

post-39041-0-18045000-1324093250_thumb.jpgpost-39041-0-99686600-1324093250_thumb.jpgpost-39041-0-83777100-1324093251_thumb.jpgpost-39041-0-68570800-1324093252_thumb.jpg

post-39041-0-87663400-1324093253_thumb.jpgpost-39041-0-51420100-1324093254_thumb.jpgpost-39041-0-09775400-1324093255_thumb.jpgpost-39041-0-28779200-1324093256_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

παιδια εγω που εχω την ρομ του παγωτου θα πρεπει να κανω unroot και μετα να ξανακλειδωσω το fastboot και αφου πλεον θα ειμαι στις εργοστασιακες ρυθμισεις να περασω απο το λινκ την επισημη?η μηπωσ υπαρχει καποιος πιο γρηγορος τροπος?

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εγω που εχω την ρομ του παγωτου θα πρεπει να κανω unroot και μετα να ξανακλειδωσω το fastboot και αφου πλεον θα ειμαι στις εργοστασιακες ρυθμισεις να περασω απο το λινκ την επισημη?η μηπωσ υπαρχει καποιος πιο γρηγορος τροπος?

 

android.png

Όχι βρε συ. Ούτε unroot χρειάζεται ούτε τίποτα. Προφανώς έχεις κάνει root Και αντίστοιχα έχεις βάλει κάποιο recovery mode, σωστά; Εάν δεν έχει βάλει recovery mode (π.χ. clockwork) τότε ακολουθείς τις παραπάνω οδηγίες. Ειδάλλως στο πρώτο μενού του recovery έχει επιλογή για να κάνει update μέσω του update.zip που θα βρίσκεται στο root φάκελο της sdcard.

 

Αυτό το update Θα σου κάνει unroot, αλλά εφόσον είναι Google καθαρό, αρκεί ένα fastboot oem unlock. Πρόσεξε γιατί η παραπάνω εντολή κάνει wipe όλη την device. Δες γενικά εδώ για το πότε θα βγει μία rooted έκδοση του update. Μέχρι τότε απλά περίμενε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σε αυτές τις περιπτώσεις κάνω full nandroid backup. Οπότε και κάτι να πάει στραβά επανέρχομαι σε state που όλα είναι εντάξει. Προτείνω το ίδιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους δοκιμάζαν καστομιές, με clockwork mod η αναβάθμιση δε παίζει - πρέπει πρώτα να επαναφέρετε το εργοστασιακό

Δηλαδή είναι delta? Νόμιζα ότι επειδή ήταν τόσο μεγάλο ότι είναι ολόκληρη η rom... Sorry Junior22

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή είναι delta? Νόμιζα ότι επειδή ήταν τόσο μεγάλο ότι είναι ολόκληρη η rom... Sorry Junior22

Ναι, δυστηχώς έπρεπε να το επαναφέρω και να χάσω το root... Ήδη το μετάνοιωσα (απλά, δε γίνεται πλέον χωρίς root - δεν έχω τίποτα με το ICS!) και τώρα προσπαθώ να επαναφέρω το clockworkmod για την επαναφορά του backup. Θα κάνω λίγη υπομονή και θα περιμένω τα ευχάριστα από την αγαπημένη μου Oxygen

 

Ρε παιδεια για Galaxy s2 παιζει???

Aφού η αναβάθμιση είναι για το nexus s...:unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους δοκιμάζαν καστομιές, με clockwork mod η αναβάθμιση δε παίζει - πρέπει πρώτα να επαναφέρετε το εργοστασιακό

 

δηλαδη ειναι προτιμοτερο να κρατησω την custom rom ics και οταν βγαλουν ρομ για την original εκδοση να την περασω?

 

Όπως λέει και ο dewn735, πρώτα επαναφέρετε την προηγούμενη official έκδοση, το Gingerbread 2.3.6 και μετά κάνετε τη διαδικασία για να περάσετε το επίσημο Ice Cream Sandwich. Μπορείς να κατεβάσεις το rom της προηγούμενης έκδοσης από εδώ

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1063664

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...