Προς το περιεχόμενο

Google Chrome - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κι εγω εχω θεμα με τα κωλοhttps & τα certificates σε fx ομως, χρονια τωρα στην δουλεια μονο,

πρεπει να εχω ξαναγραψει παλιοτερα, συνδεομαι με proxy και ο εργοδοτης πεταγεται και γινεται certificate issuer,

αμα ξερει κανενας πως τα λυνουμε, να μας πει,

εκανα κατι import certificates απο ie, δεν δουλεψαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μηπως εχεις κανενα antivirus που μπλεκεται σε οτι https μπαινεις? Προσφατα ειδα το avast να τα κανει αυτα.

οχι....δεν εχω καν antivirus (ειναι φρεσκα τα windows)

σημειωση.....το chrome ειναι με φακελο(δεν το εγκατεστησα) , πριν πειτε οτιδηποτε , εχω κανει 4 φορες format αυτον τον υπολογιστη και το chrome παντα το επαιρνα σαν φακελο(το εχω δωσει και σε φιλους ετσι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να τον ξεκινησεις με την παραμετρο που κλεινει το hardware acceleration. Στη συντομευση του (δεξι κλικ > ιδιοτητες), στο κουτακι που λεει

"c:\blablabla\chrome.exe"
να προσθεσεις την παραμετρο "--disable-gpu", δηλαδη να γινει ετσι

"c:\blablabla\chrome.exe" --disable-gpu
και να δοκιμασεις να τον ξανατρεξεις.

 

Με πολυ προσοχη τα αυτακια που σταματανε στο chrome.exe και οχι στην παραμετρο!

 

τελικα εκανα το φορματ που ηθελα να αποφυγω. ευχαριστω για τον χρονο σου φιλε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και μήνες ο chrome μου δεν φορτώνει καμία σελίδα. Ούτε καν την σελίδα των ρυθμίσεων.

 

post-123340-0-67403800-1435048176_thumb.jpg

 

Προσπάθησα κατά καιρούς να λύσω το πρόβλημα με απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση. Μετά την επανεγκατάσταση το πρόβλημα λυνόταν μέχρι το επόμενο reboot που η κατάσταση ήταν ακριβώς ίδια και πάλι.

 

Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει και πως να το διορθώσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δοκίμασε αυτό:

Source.png Πηγή: resetchromebook

Με αυτή τη διαδικασία θα χάσεις οποιαδήποτε ρύθμιση έχει αποθηκευτεί στο account σου από το chrome. Οπότε αν θέλεις κάνε ένα back up

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει καποιο addon που να βαζει ενα κουμπι στην μπαρα, και μολις το παταω να googlarei το κειμενο που εχω στο clipboard, σε ενα καινουργιο tab? 

εχω βαρεθει καθε φορα να χρειαζεται να ανοιγω χειροκινητα ενα tab και να κανω paste and search το κειμενο που εχω στην μνημη. 

το FF εχει αρκετα addons που το κανουν αυτο, αλλα δεν μπορω να βρω κατι αντιστοιχο για το google. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δοκίμασε αυτό:

Source.png Πηγή: resetchromebook

Με αυτή τη διαδικασία θα χάσεις οποιαδήποτε ρύθμιση έχει αποθηκευτεί στο account σου από το chrome. Οπότε αν θέλεις κάνε ένα back up

 

Τελικά παρατήρησα πως ο chrome δουλεύει αν τον ανοίξω από συντόμευση στην επιφάνεια εργασίας αλλά έχει το πρόβλημα που περιέγραψα αν τον ανοίξω από συντόμευση που έχω πάνω σε ένα dock συντομεύσεων του objectdock. Δεν μπορώ να το εξηγήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά παρατήρησα πως ο chrome δουλεύει αν τον ανοίξω από συντόμευση στην επιφάνεια εργασίας αλλά έχει το πρόβλημα που περιέγραψα αν τον ανοίξω από συντόμευση που έχω πάνω σε ένα dock συντομεύσεων του objectdock. Δεν μπορώ να το εξηγήσω.

 

Προφανώς κάποιος malware άλλαξε το shortcut του objectdock και δεν αφήνει τον chrome να δουλέψει. Για αρχή βεβαιώσου ότι είσαι καθαρός απο malware. Κάνε scan με Malwarebytes Anti-Malware, Hitman Pro, Eset Online Scanner και AdwCleaner. Μετά κάνε απεγκατάσταση το objectdock και τον chrome με το GeekUninstaller και ξανά εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, πρόσφατα παρατήρησα ότι σε ορισμένα site όταν κάνω κλικ στον chrome μου εμφανίζεται αυτός ο κύκλος και δείχνει ότι κάτι φορτώνει, είναι σπαστικό αυτό 

 

Ξέρει κανείς πως βγαίνει αυτό ;

post-221925-0-86479400-1436096083_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε βλεπω να εχει αφαιρεθει παντως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα ήθελα να σας ρωτήσω για ένα τεράστιο πρόβλημα που έχω εδώ και μέρες και δε μπορώ να επιλύσω

 

κατέβασα κάτι προγράμματα και εγκαταστήσατε άλλα προγράμματα και ενώ τα συμμάζεψα όσο μπορούσα με malwarebytes και comodo, έκανα ριστάρτ και adwcleaner

ακόμα το comodo δεν μπορεί να ξεκολλήσει από κάτι redirects λέει, και ανοίγει συνεχώς άλλες καρτέλες μόνο του

 

Πριν βάλω τον οποιονδήποτε σε κόπο, να πω οτι ειδα στα προσέσις μερικά που δεν αναγνώριζα, βρήκα το φόλντερ απ' το οποίο τρέχαν (AppData) και μέσω safe mode τα διέγραψα. όλα καλά μετά

Επεξ/σία από JiovanniGeorgeo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...