Προς το περιεχόμενο

Google Chrome - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γενικα υπαρχουν αρκετοι τροποι, με ενα προχειρο googling θα βρεις αρκετους. Αλλα σε λιγο θα υπαρχει και επισημη λυση :)

 

http://www.ghacks.net/2014/04/15/improve-font-rendering-google-chrome-35-newer-windows/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα το σκρολαρισμα οι σελιδες δεν φορτωνουν γρηγορα και εμφανιζεται ενα φοντο σαν σκακιερα .

 

Ειναι ο τροπος που λειτουργει ο Chrome ;

Ειναι παρενεργεια του hardware acceleration οταν το εχεις ανοιχτο. Αν σε ενοχλει τοσο πολυ, κλεισ'το (settings > show advanced settings > use hardware acceleration when available)
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα υπαρχουν αρκετοι τροποι, με ενα προχειρο googling θα βρεις αρκετους. Αλλα σε λιγο θα υπαρχει και επισημη λυση :)

 

http://www.ghacks.net/2014/04/15/improve-font-rendering-google-chrome-35-newer-windows/

 

Σε ευχαριστώ το έκανα ήδη αυτό που πρότεινες. Αυτό που με ξενίζει όμως στον chrome για να το πώ καλύτερα είναι οτι τα γράμματα δεν είναι όσο bold θα ήθελα όπως στον IE. Αυτό εννοούσα βασικά. Ξέρεις αν υπάρχει λύση ? Έπαιξα λίγο με τα font setting αλλά δε βλέπω διαφορές :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jim το άλλο κουλό που δεν έχει επιλογή run,open,save στα αρχεία που κάνεις download έχεις βρείς λύση ? Βαρέθηκα να σβήνω torrent links :/ 

 

p.s. Παρά τα θεματάκια του πάντως τον chrome έχω αρχίσει και τον συνηθίζω σα browser και είναι πολύ πιο εύχρηστος απο IE. Ορκισμένος στο interface, fonts κτλ του IE είμαι ακόμα αλλά βαρέθηκα όλα τα υπόλοιπα στραβά του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jim το άλλο κουλό που δεν έχει επιλογή run,open,save στα αρχεία που κάνεις download έχεις βρείς λύση ? Βαρέθηκα να σβήνω torrent links

Αν εννοείς τα torrent files και χρησιμοποιείς μtorrent client υπάρχει λύση στα preferences. (Load torrent from... Και delete when load)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς τα torrent files και χρησιμοποιείς μtorrent client υπάρχει λύση στα preferences. (Load torrent from... Και delete when load)

 

Το δοκίμασα. Δεν μου κάνει γιατί θέλω σε άλλο folder τα torrent και σε άλλο τα υπόλοιπα download. Είναι δύσκολο να εξηγήσω αλλά συμπεριφέρεται χειρότερα έτσι για εμένα και δε με εξυπηρετεί. Thanx πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

You 're welcome.

Εσύ ξέρεις κσλύτερα τι σε βολεύει οπότε ίσως να τα γράφω τσάμπα αλλά καλού κακού το ξαναλέω: Mπορείς να "πεις" του μtorrent να φορτώνει τα torrent files (.torrent) απ' το default download folder του chrome και μετά να τα πετάει (ή να τα μετακινεί αλλού) και να βάζει τα προσωρινά αρχεία που κατεβάζει σ' ένα άλλο folder που δεν θα πολυ-ασχολείσαι και τα ολοκληρωμένα όπου αλλού θες (κατά προτίμηση στον ίδιο δίσκο). στα advanced settings του chrome.

 

Υ/Γ Τώρα που είμαι σε desktop βλέπω επιλογή για να σε ρωτάει πριν κάνει download (Ask where to save each file before downloading) στα advanced settings του chrome. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα clean install σε ένα παλιό laptop που έχω το xubuntu 14.04 και του πέρασα τον Chromium.

 

Εμφανίζεται ένα α στο κουμπί των preferences. Γνωρίζει κανείς τι είναι; Με Google search δεν κατάφερα να βρω κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό λέω, ναι! Άψογος!

 

Δεν μπορούσα να το βρω. Aura λοιπόν. Έχει γίνει default; Εγώ από τα default repos το κατέβασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...