Προς το περιεχόμενο

Google Chrome - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελευταίες μέρες όταν σε κάποιες σελίδες όπως sportfm ή gazzeta μπαίνω σε άρθρα με βιντεάκια από Youtube, Vine ή κάποιον άλλο player δεν παίζει... Δηλαδή φορτώνει αλλά δεν ξεκινάει και το ίδιο κάνει αν μπω στο βίντεο από Youtube Vine κτλ... Όπως στη φώτο κάτω... Αυτό μου το κάνει μόνο στο Google Chrome ενώ από Mogila λειτουργεί μια χαρά... Άρα φταίει ο Chrome.... Έχω ενημερώσει τον flash player, έχω κάνει επαναφορά του Chrome, μέχρι και απεγκατάσταση...

 

53fdbdd5-9052-49b5-a14e-5edc2ef0e096_zps


 

 

Για μισή μέρα επανήλθε αλλά τώρα πάλι τα ίδια... Το μόνο που παρατήρησα είναι ότι όσο λοιπόν ο chrome δούλευε και έπαιζε τα βίντεο, στο chrome://plugins εκεί που είναι ο Adobe Flash Player δείχνει αυτό:

 

 


Chiomegarho3AF0sigmaftau3AF0taudeltasigm

 


 

Όταν άρχισε πάλι να μην παίζει τα βίντεο στο chrome://plugins εκεί που είναι ο Adobe Flash Player δείχνει αυτό:

 


new_zps4a8fabbc.png

 


 

Ακόμα και όταν το απενεργοποίησα το δεύτερο που έβγαλε και έσβησα και την cache πάλι δεν δούλεψε... Τι άλλο μπορώ να κάνω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ποια εκδοση του chrome εχεις? O chrome σταματησε να υποστηριζει το npapi flash (το δευτερο που λες εκει) εδω και 3-4 εκδοσεις και υποστηριζει μονο το δικο του που ειναι ppapi.

 

Ακυρο, τωρα ειδα οτι εχεις την 38.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ yohaan

Eγω δεν καταλαβα ακριβως το προβλημα σου, αν και μου θυμιζει δικια μου περιπτωση με ενα συγκεκριμενο site

οπου απαξ και το ανοιγα, κολλουσε η σελιδα και μετα απο λιγο και ο chrome.

Η προσωρινη λυση ηταν να του κανω block τα cookies και απο τοτε δεν εχω προβλημα.

Θες να μας πεις λιγο τα sites μπας και?

 

 

και που το απενεργοποίησα πάλι τα ίδια...

 

Η έκδοση ναι, είναι η 38.0.2125.111....

Μηπως εχεις καποιο extension σχετικο με youtube που δημιουργει προβληματα?

Εχεις δοκιμασει σε incognito να δεις αν κανει το ιδιο?

 

Επισης δες αν εχεις updated το Java και shockwave.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ yohaan

Eγω δεν καταλαβα ακριβως το προβλημα σου, αν και μου θυμιζει δικια μου περιπτωση με ενα συγκεκριμενο site

οπου απαξ και το ανοιγα, κολλουσε η σελιδα και μετα απο λιγο και ο chrome.

Η προσωρινη λυση ηταν να του κανω block τα cookies και απο τοτε δεν εχω προβλημα.

Θες να μας πεις λιγο τα sites μπας και?

 

 

 

Μηπως εχεις καποιο extension σχετικο με youtube που δημιουργει προβληματα?

Εχεις δοκιμασει σε incognito να δεις αν κανει το ιδιο?

 

Επισης δες αν εχεις updated το Java και shockwave.

 

πως κανω block τα cookies? (στα αγγλικα οι εντολες αν γινεται) 

 

http://www.iphonehellas.gr/forum/topic/150098-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC-iphone-6-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%B1%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE/

 

μπες εδω και ανοιξε το λινκ της τελευταιας απαντησης. 

Αυτο ηταν ενα παραδειγμα το κανει και σε αλλα site. Επισης αν ανοιξω 10 tab σε 2-3 θα ανοιξει κανονικα η σελιδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έσβησα το Chrome... Έκανα καθαρή εγκατάσταση της 64-bit έκδοσης... Χωρίς κανένα extension όπως AdBlock κτλ... Ούτε ιστορικό ούτε τίποτα... Μπήκα youtube και έκανε πάλι τα ίδια...

 

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά στο λαπτοπ μου έχω απενεργοποιήσει την κύρια κάρτα γραφικών της nvidia καθώς έχει καεί και λειτουργεί με το τσιπάκι της Intel... Αυτό όμως συμβαίνει εδώ και 1,5 χρόνο και δεν είχε παρουσιάσει αντίστοιχο πρόβλημα ο chrome... Λογικά αν ήταν πρόβλημα τα βίντεο δεν θα έπαιζαν ούτε σε Mogila ή IE που τώρα παίζουν μια χαρά...

 

Ένα πράγμα ακόμα που παρατήρησα σήμερα είναι ότι δίπλα από την ένδειξη PPAPI γράφει "εκτός διαδικασίας"...

 

White_zpsf5af52e6.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πως κανω block τα cookies? (στα αγγλικα οι εντολες αν γινεται) 

 

http://www.iphonehellas.gr/forum/topic/150098-αγορά-iphone-6-από-αμερική/

 

μπες εδω και ανοιξε το λινκ της τελευταιας απαντησης. 

Αυτο ηταν ενα παραδειγμα το κανει και σε αλλα site. Επισης αν ανοιξω 10 tab σε 2-3 θα ανοιξει κανονικα η σελιδα.

Nα ξερεις οτι αμα απενεργοποιησεις τα cookies σε καποιο site, χανεις μερικες λειτουργιες.

Δηλαδη αν εχεις account στο site, δεν θα αποθηκευονται τα user/pass κτλ.

Στην δικια μου περιπτωση το site ηταν για search οποτε δεν με ενοιαζαν τα cookies.

Settings-->show advanced settings-->Privacy-->Content settings-->Cookies

πατας το Manage exceptions και γραφεις μεσα ποια σελιδα θελεις να κανεις block τα cookies.

Δεξια στο drop down menu διαλεγεις το Block.

Δοκιμασε και εσυ σε incognito mode αν σου κανει τα ιδια.

Έσβησα το Chrome... Έκανα καθαρή εγκατάσταση της 64-bit έκδοσης... Χωρίς κανένα extension όπως AdBlock κτλ... Ούτε ιστορικό ούτε τίποτα... Μπήκα youtube και έκανε πάλι τα ίδια...

 

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά στο λαπτοπ μου έχω απενεργοποιήσει την κύρια κάρτα γραφικών της nvidia καθώς έχει καεί και λειτουργεί με το τσιπάκι της Intel... Αυτό όμως συμβαίνει εδώ και 1,5 χρόνο και δεν είχε παρουσιάσει αντίστοιχο πρόβλημα ο chrome... Λογικά αν ήταν πρόβλημα τα βίντεο δεν θα έπαιζαν ούτε σε Mogila ή IE που τώρα παίζουν μια χαρά...

 

Ένα πράγμα ακόμα που παρατήρησα σήμερα είναι ότι δίπλα από την ένδειξη PPAPI γράφει "εκτός διαδικασίας"...

Μπα και εμενα τα ιδια λεει.

Δοκιμασε αυτο που γραφουν εδω και εδω.

Δεν χανεις κατι.

Επεξ/σία από sistah
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι φαίνεται δούλεψε και με τα δύο (τα δοκίμασα ξεχωριστά)... Κράτησα το "Disable hardware-accelerated video decode" και όχι το extension με το html5 γαι να δω... Ευχαριστώ πολύ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι εγω στην θεση σου θα κρατουσα το πρωτο.
Απο οτι φαινεται το εχουν αρκετοι αυτο το προβλημα ειδικα στις τελευταιες εκδοσεις του chrome, δεν ξερω τι σκατα γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι... Το συνάντησα πολύ συχνά αυτό το πρόβλημα και δοκίμασα ένα σωρό λύσεις αλλά τίποτα... 

 

btw έβαλε κανένας τον bookmark manager της google...? Μου κόλλησε χθες και δεν έμπαινε ούτε στην διαχείριση σελιδοδεικτών... Εξαφάνισε και το "αστεράκι" στην μπάρα του URL + ότι δεν φαινόταν στα plugins για να το βγάλω... Προσοχή λίγο λοιπόν και αν το δοκιμάσετε κάντε πρώτα ένα export στα bookmarks σας γιατί αν κολλησει δεν θα μπορείτε να τα πάρετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@yohaan 

 

Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το windows aero. Αν έχεις Windows 7, πάτα δεξί κλικ στην επιφάνεια εργασίας και εξατομίκευση. Στα θέματα πήγαινε τέρμα κάτω στη λίστα και επέλεξε το windows 7 basic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "εκτος διαδικασιας" σημαινει πως σου τρεχει το plugin σε ξεχωριστο process, ωστε αν κρεμασει το plugin να μην κρεμασει ολος ο browser. Ετσι ειναι, και θα ειναι στο μελλον, τα ppapi plugins απο σχεδιασμου τους.

 

On August 12, 2009, a page on Google Code introduced a new project, Pepper, with the associated Pepper Plugin API (PPAPI),[10] "a set of modifications to NPAPI to make plugins more portable and more secure".[11] This extension is designed specifically to ease the implementation of out-of-process plugin execution. Further, the goals of the project are to provide a framework for making plugins fully cross-platform.

http://en.wikipedia.org/wiki/NPAPI#PPAPI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...