Προς το περιεχόμενο

Αγορα τηλεορασης!!!!!


kjtzemis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θελω να αγορασω μια τηλεοραση μεχρι 600Ε!!εχετε καμια κατα νου σας...θελω να συνδεσω πανω το ps3 και φυσικα να διχνει τελεια εικονα!!!δεν εχω καποια στο νου μου...το μονο που θα ηθελα ειναι αν βρω καποια καλη τηλεοραση της SONY μιας και για μενα βγαζει τις καλυτερες τηλεορασεις και την εμπιστευομαι!!!!εχω μια τηλεοραση απο της παλιες SONY Trinitron 29" νομιζω και την εχω κοντα 8-10 χρονια και δεν εχει παθει απολυτως τιποτα...ειμαι υπερ ευχαριστημενος απο την συγκεκριμενη...σκυλι μιλαμε...αλλα οι παλιες ηταν αλλιος...τελος παντων!!!αν θελετε μπορειτε να μου προτεινετε καποιες τηλεορασεις??θελω κιολας αποψεις απο gamers του ps3 οπου να εχουν καποια εμπειρια!!! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

θελω να αγορασω μια τηλεοραση μεχρι 600Ε!!εχετε καμια κατα νου σας...θελω να συνδεσω πανω το ps3 και φυσικα να διχνει τελεια εικονα!!!δεν εχω καποια στο νου μου...το μονο που θα ηθελα ειναι αν βρω καποια καλη τηλεοραση της SONY μιας και για μενα βγαζει τις καλυτερες τηλεορασεις και την εμπιστευομαι!!!!εχω μια τηλεοραση απο της παλιες SONY Trinitron 29" νομιζω και την εχω κοντα 8-10 χρονια και δεν εχει παθει απολυτως τιποτα...ειμαι υπερ ευχαριστημενος απο την συγκεκριμενη...σκυλι μιλαμε...αλλα οι παλιες ηταν αλλιος...τελος παντων!!!αν θελετε μπορειτε να μου προτεινετε καποιες τηλεορασεις??θελω κιολας αποψεις απο gamers του ps3 οπου να εχουν καποια εμπειρια!!! :-)

 

Πες μας περισσότερες πληροφορίες: Τι ίντσες ζητάς? Σε ενδιαφέρει το media player που θα έχει? Σε ενδιαφέρει το 3D?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μας περισσότερες πληροφορίες: Τι ίντσες ζητάς? Σε ενδιαφέρει το media player που θα έχει? Σε ενδιαφέρει το 3D?

ιντσες απο 37-42 πιστευω ειναι καλα!!!!δεν με ενδιαφερει να ειναι 3d η τηλεοραση!!!οσον αφορα το media player δεν γνωριζω τι ειναι :/

επεισης οπως ειπα ψαχνω περισσοτερο για σονυ...δλδ αυτη την μαρκα θα προτιμουσα αλλα δεν ξερω αν βγαινουν σε πλασμα...εψαξα στο πλαισιο πατησα μαρκα σονυ τις ιντσες που ηθελα και στις επιλογες μου εβγαζε μονο για lcd και led δεν εγραφε πλασμα...βγαινουν οι σονυ σε πλασμα ή μονο σε lcd και led?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλα ειναι να αφησεις ως δευτερη επιλογη την πλασμα εφοσον προοριζεται για gaming.

Θα ελεγα να μην κολλας με μια μαρκα, επειδη ενα παλιο μοντελο σου βγηκε καλο, διοτι η sony πλεον εχει αλλαξει απο τοτε ως εταιρεια, ως ποιοτητα και φυσικα οι τηλεορασεις της ειναι λιγο πισω σε σχεση με τον ανταγωνισμο.

 

Αν επιμενεις σε sony δεν μπορω να σε βοηθησω δεν εχω υποψιν αξιολογα μοντελα σε αυτην την κατηγορια, ισως γνωριζει καποιος συμφορουμιτης καλυτερα απο εμενα.

 

Απο κει και περα στς 42 ιντσες στα 650 ευρω, LED, με IPS panel, full HD, 100hz και διαφορα καλουδια ειναι αυτη εδω: http://www.skroutz.gr/s/322030/Panasonic-TX-L42E30E-42.html

Επεξ/σία από MiDi_MiLiZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ιντσες απο 37-42 πιστευω ειναι καλα!!!!δεν με ενδιαφερει να ειναι 3d η τηλεοραση!!!οσον αφορα το media player δεν γνωριζω τι ειναι :/

επεισης οπως ειπα ψαχνω περισσοτερο για σονυ...δλδ αυτη την μαρκα θα προτιμουσα αλλα δεν ξερω αν βγαινουν σε πλασμα...εψαξα στο πλαισιο πατησα μαρκα σονυ τις ιντσες που ηθελα και στις επιλογες μου εβγαζε μονο για lcd και led δεν εγραφε πλασμα...βγαινουν οι σονυ σε πλασμα ή μονο σε lcd και led?

 

Από όσο ξέρω η sony δεν βγάζει plasma. Και επίσης βγάζει ακριβά μοντέλα. Δηλαδή δεν θα βρεις LED. Αφού κοίταξα λίγο τις τηλεοράσεις θα σου πρότεινα ένα καλό μοντέλο στις 37" της Samsung ενώ στις 42 ίντσες θα βρεις ένα άλλο μοντέλο οικονομικότερο με κάποια μειονεκτήματα της LG. Αν όμως έχεις σκοπό να σκάσεις καθαρά 600αρι η καλύτερη επιλογή είναι εδώ στις 40". Από όλες αυτές συνιστώ την τελευταία. Καλύτερα να ακούσεις και γνώμες άλλων και μόλις αποφασίσεις ποια μοντέλα σου αρέσουν να τα δεις και από κοντά σε ένα κατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ψαχνω περισσοτερο για σονυ

Φίλε, η γνώμη μου είναι να διευρύνεις τους ορίζοντές σου, όσο αφορά στην επιλογή μάρκας. Η Sony δεν είναι αυτή που ήταν κάποτε, δηλαδή την εποχή των (made in japan) trinitron crt. Ειδικά γύρω στο 600άρι που θέλεις να διαθέσεις και δεδομένου ότι προτιμάς plasma - παρεμπιπτόντως, πολύ καλά κάνεις, κατά τη γνώμη μου... - υπάρχουν άλλες, πολύ καλές και καταξιωμένες επιλογές. Ρίξε μια ματιά εδώ για παράδειγμα:

http://www.skroutz.gr/c/12/television.html?keyphrase=panasonic+plasma

 

(Αν βέβαια το gaming αποτελεί προτεραιότητα για 'σενα, όπως επεσήμανε και ο MiDi_MiLiZ πιο πριν, ίσως να σε ικανοποιήσει περισσότερο κάποια led. Για ταινίες όμως, οι plasma είναι σε άλλο - πολύ υψηλότερο - επίπεδο. )

Επεξ/σία από deesnider
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε, η γνώμη μου είναι να διευρύνεις τους ορίζοντές σου, όσο αφορά στην επιλογή μάρκας. Η Sony δεν είναι αυτή που ήταν κάποτε, δηλαδή την εποχή των (made in japan) trinitron crt. Ειδικά γύρω στο 600άρι που θέλεις να διαθέσεις και δεδομένου ότι προτιμάς plasma - παρεμπιπτόντως, πολύ καλά κάνεις, κατά τη γνώμη μου... - υπάρχουν άλλες, πολύ καλές και καταξιωμένες επιλογές. Ρίξε μια ματιά εδώ για παράδειγμα:

http://www.skroutz.gr/c/12/television.html?keyphrase=panasonic+plasma

 

(Αν βέβαια το gaming αποτελεί προτεραιότητα για 'σενα, όπως επεσήμανε και ο MiDi_MiLiZ πιο πριν, ίσως να σε ικανοποιήσει περισσότερο κάποια led. Για ταινίες όμως, οι plasma είναι σε άλλο - πολύ υψηλότερο - επίπεδο. )

 

Plasma για ps3 gaming? Δεν νομίζω. Η plasma θα έπρεπε να είναι η τελευταία επιλογή του αφού ενδιαφέρεται για ps3 gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Plasma για ps3 gaming? Δεν νομίζω. Η plasma θα έπρεπε να είναι η τελευταία επιλογή του αφού ενδιαφέρεται για ps3 gaming.

Αν βέβαια το gaming αποτελεί προτεραιότητα για 'σενα, όπως επεσήμανε και ο MiDi_MiLiZ πιο πριν, ίσως να σε ικανοποιήσει περισσότερο κάποια led.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βέβαια το gaming αποτελεί προτεραιότητα για 'σενα, όπως επεσήμανε και ο MiDi_MiLiZ πιο πριν, ίσως να σε ικανοποιήσει περισσότερο κάποια led.

 

Ναι το διάβασα αυτό. Αλλά το ανέφερε ήδη ότι προτεραιότητα του είναι το gaming οπότε καλύτερα να μην τον μπερδεύουμε με plasma.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό είναι ότι ο t.s. κατάφερε να με μπερδέψει πρώτος (!) , γράφοντας:

 

"θελω να συνδεσω πανω το ps3 και φυσικα να διχνει τελεια εικονα!!!"

 

Δεν ξέρω γιατί, αλλά δε βγάζω και τόσο σαφές νόημα απ' αυτό. Τον ενδιαφέρει η "τέλεια" εικόνα ειδικά στο ps3 ή γενικώς; Μπορεί εγώ να μην το πιάνω βέβαια...anyway!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό είναι ότι ο t.s. κατάφερε να με μπερδέψει πρώτος (!) , γράφοντας:

 

"θελω να συνδεσω πανω το ps3 και φυσικα να διχνει τελεια εικονα!!!"

 

Δεν ξέρω γιατί, αλλά δε βγάζω και τόσο σαφές νόημα απ' αυτό. Τον ενδιαφέρει η "τέλεια" εικόνα ειδικά στο ps3 ή γενικώς; Μπορεί εγώ να μην το πιάνω βέβαια...anyway!

 

Εγώ κατάλαβα ότι εννοούσε για το ps3 πάντως και για αυτό πρότεινα LED.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αντι για LED μπορει να παει και σε LCD, ειναι το ιδιο, μονο στην καταναλωση και το design κανει διαφορα το LED.

Ετυχε να προτεινω LED εγω, γιατι το συγκεκριμενο μοντελο το εχω σε εκτιμηση.

 

Αλλα και οι LCD ειναι το ιδιο καλες η και καλυτερες για τη δουλεια που θελει.

 

Οι plasma ειναι δευτεροτριτη επιλογη εφοσον μιλαμε για gaming.

Επεξ/σία από MiDi_MiLiZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι η μόνη διάφορα η κατανάλωση ενέργειας και το design. Αγγίζουν αντίθεση εκατομμύρια προς ένα κάτι που οι LCD δεν μπορουν να φτάσουν με τίποτα. για αυτό και έχουν πιο ζωντανά χρώματα και για αυτο και υψηλότερες τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ειναι η μόνη διάφορα η κατανάλωση ενέργειας και το design. Αγγίζουν αντίθεση εκατομμύρια προς ένα κάτι που οι LCD δεν μπορουν να φτάσουν με τίποτα. για αυτό και έχουν πιο ζωντανά χρώματα και για αυτο και υψηλότερες τιμές.

Μη δινεις σημασια στην δυναμικη αντιθεση ειναι απλα ενα νουμερο που οι εταιρειες βαζουν οτι επιθυμουν δεδομενου οτι δεν υπαρχει καποιος συγκεκριμενος τροπος/κανονας μετρησης της.

 

Αυτο που αποτελει μετρο συγκρισης και ειναι ενδεικτικο, ειναι η τυπικη αντιθεση και εκει οι LED δεν εχουν ιδιαιτερες διαφορες απο τις LCD.

 

Αυτο με τα ζωντανα χρωματα που λες ειναι θεμα panel και οχι backlight. Υπαρχουν ενα σωρο LCD τηλεορασεις που αποδιδουν πολυ καλυτερα χρωματα απο ακριβοτερες LED.

 

Ακριβοτερες ειναι οι LED διοτι ειναι ενα πολυ ομορφο κολπο marketing και τιποτα παραπανω. Βαλανε λαμπες οπισθιου φωτισμου LED αντι για τις κλασικες και ονομασαν τις τηλεορασεις LED, ενω ειναι LED backlight και τιποτα παραπανω. Καμια σχεση με το panel το οποιο ειναι η πεμτουσια στη χρωματικη αποδοση και γενικα στην εικονα.

Επεξ/σία από MiDi_MiLiZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...