Προς το περιεχόμενο

Δυνατότητα διακοπής συμβολαίου - Αυξήσεις Cosmote


yioula

Προτεινόμενες αναρτήσεις

[δε θελω να ξεκινησω στραβα τη χρονια εδω, ελπιζω να ποσταρω σωστα]

 

....ειχα ακουσει μια φημη απο δ/ντη βοντα οτι θα ακριβηνουν πολυ τα καρτοκινητα

κ πηγα σε κοσμοτε 15....χωρις δωρα κλπ....

 

στο καρτοκινητο ημουν σφιχτος κ δεν χαλουσα μες το μηνα την καρτα των 20 ευρω με τα εξτρα της..

τωρα στο παγιο ειμαι πιο χαλαρος αλλα συνεχεια ξεφευγω στις κλησεις προς αλλου δικτυου συνδρμτες κ πληρωνω πια 28-32/μηνα..

 

εκανα συμβολαιο [χρονου] αρχες Αυγουστου κ ρωτω:

 

πως μπορω να ξεφυγω?

 

Δεν θελω να αλλαξω νουμερο κ παροχο[ κοσμοτε] λογω οτι ολοι οι δικοι μου ειναι εκει ...

 

1. θα μπορουσα να βρω μια δικαιολογια να επιστρεψω καρτοκινητη?

 

2. αν παω σε μεγαλυτερο παγιο τωρα [ αφου ετσι καλλιως πληρωνω 30/μηνα] ανανεωνεται αυτοματα η αρχικη ημνια του συμβολαιου?

 

... γιατι ο τελικος στοχος ειναι να ξαναγινω καρτοκινητος χωρις να αλλαξω νουμερο - παροχο.

 

Ευχαριστω, Καλη χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν έχεις κινητό με android (ή ίσως και άλλο smartphone) θα μπορούσες να κατεβάσεις μια εφαρμογή που να σε ενημερώνει πότε φτάνεις τα όρια του συμβολαίου σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. θα μπορουσα να βρω μια δικαιολογια να επιστρεψω καρτοκινητη?

 

2. αν παω σε μεγαλυτερο παγιο τωρα [ αφου ετσι καλλιως πληρωνω 30/μηνα] ανανεωνεται αυτοματα η αρχικη ημνια του συμβολαιου?

 

1.Δεν χρειάζεσαι δικαιολογία.Απλά κάνεις αίτηση διακοπής συμβολαίου και μετατροπής του αριθμού σε καρτοκινητό. Η «ποινή» διακοπής υπολογίζεται ανάλογα με την επιδότηση που πήρες. Αν δεν πήρες επιδότηση, είτε ως συσκευή είτε ως μείωση παγίου, πιθανόν το συμβόλαιο σου να μην έχει καν δέσμευση. Αλλά δεν είναι και τόσο τραγικά, εμένα επειδή μου είχαν δώσει μια αστεία επιδότηση, όταν έκανα φορητότητα σε άλλη εταιρεία στα μισά του συμβολαίου, το υπόλοιπο που χρωστούσα συμψηφίστηκε με το πάγιο που προ-πληρώνεις τον πρώτο μήνα και...είχα και μερικά ευρώ επιστροφή.

 

2.Από όσο ξέρω, δεν ανανεώνεται το συμβόλαιο με αλλαγή παγίου. Να αλλάξεις προς τα «πάνω» μπορείς οποιαδήποτε στιγμή γιατί συμφέρει τις εταιρίες, αλλά και προς τα κάτω γίνεται γιατί αυτό είναι δικαίωμα που σου δίνεται από το αρχικό σου συμβόλαιο έτσι κι αλλιώς (αλλά μετά την πάροδο κάποιου συγκεκριμένου χρονικού διαστήματος, νομίζω 4 ή 6 μήνες αν θυμάμαι καλά). Ανανέωση συνήθως γίνεται αν μαζί με την αλλαγή, σου κάνουν και κάποια προσφορά σαν κίνητρο πχ για να πάρεις μεγαλύτερο πάγιο.

 

Σε κάθε περίπτωση, ό,τι και να αποφασίσεις ρωτά ΑΚΡΙΒΩΣ πόσα θα πληρώνεις το μήνα μαζί με ΟΛΟΥΣ τους φόρους και τα μαμησιάτικα, και επιβεβαίωσε την διάρκεια του συμβολαίου σου. Και γενικά βεβαιώσου ότι ισχύουν ακόμη όλα όσα έγραψα πάνω.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[δε θελω να ξεκινησω στραβα τη χρονια εδω, ελπιζω να ποσταρω σωστα]

 

....ειχα ακουσει μια φημη απο δ/ντη βοντα οτι θα ακριβηνουν πολυ τα καρτοκινητα

κ πηγα σε κοσμοτε 15....χωρις δωρα κλπ....

 

στο καρτοκινητο ημουν σφιχτος κ δεν χαλουσα μες το μηνα την καρτα των 20 ευρω με τα εξτρα της..

τωρα στο παγιο ειμαι πιο χαλαρος αλλα συνεχεια ξεφευγω στις κλησεις προς αλλου δικτυου συνδρμτες κ πληρωνω πια 28-32/μηνα..

 

εκανα συμβολαιο [χρονου] αρχες Αυγουστου κ ρωτω:

 

πως μπορω να ξεφυγω?

 

Δεν θελω να αλλαξω νουμερο κ παροχο[ κοσμοτε] λογω οτι ολοι οι δικοι μου ειναι εκει ...

 

1. θα μπορουσα να βρω μια δικαιολογια να επιστρεψω καρτοκινητη?

 

2. αν παω σε μεγαλυτερο παγιο τωρα [ αφου ετσι καλλιως πληρωνω 30/μηνα] ανανεωνεται αυτοματα η αρχικη ημνια του συμβολαιου?

 

... γιατι ο τελικος στοχος ειναι να ξαναγινω καρτοκινητος χωρις να αλλαξω νουμερο - παροχο.

 

Ευχαριστω, Καλη χρονια.

 

Απο τη στιγμή που δεν πήρες συσκευή ή έκπτωση στα πάγια αντί συσκευής το μετατρέπεις σε καρτοκινητό όποια στιγμή θες χωρίς ποινή. Πας με την ταυτότητα σου σε ένα κατάστημα κ κάνεις τη διαδικασία.

 

Αν παραμείνεις τελικά στη σύνδεση για να ελέγχεις το υπόλοιπο σου κ να μην το ξεπερνάς στέλνεις σμσ 1 στο 1256 χωρίς χρέωση το κάνεις όσο συχνά θες κ σου λέει ακριβώς τι έχεις από τα 1500 κ από τα 15 λεπτά προς άλλα δίκτυα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις Προσωπικό Μήνυμα! :rolleyes:

 

Πάντως να ξέρεις τα Καρτοσυμβόλαια των 15 ευρώ έχουν καταργηθεί πλέον, αν ποτέ το μετανοιώσεις και θες να ξαναγυρίσεις.... Αν όχι και αν είσαι δεσμευμένος χρονικά, σου έστειλα τι μπορείς να κάνεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα κ απο μενα.εχω παρομοιο διλλημα!ειμαι στην cosmote με δυο γραμες συμβολαιου αρκετα χρονια,και εχει χαλασει το κινητο μου.τα συμβολαια ληγουν σε 4 μηνες,και τους ζητησα να μου κανουν μια προανανεωση για να παρω συσκευη.μου ειπαν οτι δεν γινεται!ψαχτηκα λιγο και ρωτησα στην voda ,για τις 2 γραμμες φορητοτητα,και μου δινουν με 100 eu το iphone 4s 16g.τι θα κανατε στην θεση μου?ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτην την εποχη, ολοι οι συνδρομητες συμβολαιου cosmote μπορουν να φυγουν ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΠΟΙΝΗ/ΧΡΕΩΣΗ διακοπης συμβολαιου(ασχετα αν πηραν πολυ προσφατα επιδοτηση), γιατι αρκει απλα να καταγγειλουν την συμβαση που εχουν κανει λογω οτι η cosmote αλλαξε μονομερως τους ορους του συμβολαιου. (αυξηση απο 45" σε 60" της ελαχιστης διαρκειας χρεωσης)*

 

Δες και εδω:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=4498104#post4498104

 

Αρκει λοιπον να παρετε στο 13838, να ζητησετε να συνδεθειτε με το τμημα διακοπης συμβολαιων και να πειτε οτι θελετε να να καταγγειλετε τη συμβαση λογω οτι η cosmote αλλαζει μονομερως τους ορους του συμβολαιου και πχ να αναφερθειτε στην αυξηση ελαχιστης διαρκειας χρεωσης απο 45" σε 60".

Να ζητησετε οι αριθμοι να μετατραπουν σε καρτοκινητα.

Αφοτου μετατραπουν μπορειτε να πατε σε αλλη εταιρια ή να παραμεινετε στην cosmote με καρτοκινητα ή να κανετε νεο συμβολαιο με νεα επιδοτηση στην cosmote.

 

Αυτην η δυνατοτητα(να σπασεις το συμβολαιο χωρις ποινη) θα υπαρχει για ενα περιπου μηνα (απο τοτε που δημοσιευσε η cosmote τις αυξησεις)

"Οι υφιστάμενοι συνδρομητές των ως άνω προγραμμάτων έχουν δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασής τους αζημίως, εντός ενός μηνός από τη δημοσίευση της παρούσας."

 

*

Από 6/2/2012 η Cosmote προβαίνει στις ακόλουθες αυξήσεις τιμών:

 

Η ελάχιστη διάρκεια χρέωσης των εθνικών κλήσεων ομιλίας και video-κλήσεων προς εθνικά δίκτυα κινητής και σταθερής τηλεφωνίας για όλα τα Οικονομικά Προγράμματα Συμβολαίου και ΚαρτοΣυμβολαίου για ιδιώτες συνδρομητές της COSMOTE, για όλα τα Επαγγελματικά Προγράμματα Συμβολαίου COSMOTE και COSMOTE BUSINESS COST CONTROL, καθώς και για όλους τους συνδρομητές καρτοκινητής τηλεφωνίας WHAT’S UP και COSMOKAPTA, αυξάνεται από 45 σε 60 δευτερόλεπτα και η χρέωση στη συνέχεια παραμένει ανά δευτερόλεπτο.

Ο ελάχιστος χρόνος διάρκειας ανά κλήση της υπηρεσίας που προσφέρει στους συνδρομητές καρτοκινητής τηλεφωνίας COSMOΚΑΡΤΑ 45 λεπτά δωρεάν χρόνου ομιλίας για εθνικές κλήσεις φωνής με κάθε ανανέωση χρόνου ομιλίας αξίας ίσης ή μεγαλύτερης των 10€, αυξάνεται από 30 δευτερόλεπτα σε 60 δευτερόλεπτα και η χρέωση στη συνέχεια παραμένει ανά δευτερόλεπτο.

H χρέωση αποστολής MMS εντός Ελλάδος προς εθνικά δίκτυα κινητής τηλεφωνίας για όλους τους συνδρομητές καρτοκινητής τηλεφωνίας WHAT’S UP και COSMOKAPTA, αυξάνεται από 0,4030€/MMS σε 0,47€/MMS.

Η χρέωση της υπηρεσίας Επέκτασης Υπολοίπου για όλους τους συνδρομητές καρτοκινητής τηλεφωνίας COSMOKAPTA, WHAT’S UP, FROG και CIAO αυξάνεται από 0,35€ σε 0,40€.

Η χρέωση για κλήσεις και video-κλήσεις προς όλα τα εθνικά δίκτυα σταθερής και κινητής τηλεφωνίας για όλους τους συνδρομητές καρτοκινητής τηλεφωνίας FROG αυξάνεται από 0,0036€/δευτ. σε 0,0042€/δευτ., ενώ η χρέωση παραμένει ανά δευτερόλεπτο χωρίς ελάχιστη διάρκεια χρέωσης.

 

Αναπροσαρμογές τιμών θα εφαρμοστούν για τις κλήσεις προς τον τηλεφωνητή, τα πακέτα μηνυμάτων, τις χρεώσεις περιαγωγής και άλλες ιδιαίτερες περιπτώσεις, όπως φαίνεται αναλυτικά στο δελτίο τύπου.

 

 

Οι υφιστάμενοι συνδρομητές των ως άνω προγραμμάτων έχουν δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασής τους αζημίως, εντός ενός μηνός από τη δημοσίευση της παρούσας.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αυτό το «Οι υφιστάμενοι συνδρομητές των ως άνω προγραμμάτων έχουν δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασής τους αζημίως, εντός ενός μηνός από τη δημοσίευση της παρούσας.» μου φαίνεται λίγο περίεργο. Δηλ. γιατί μέσα σ έναν μήνα μόνο; Μπορεί να λέγαν κι εντός 12 ωρών ξέρω γω;

 

Εκτός κι αν καλύπτονται από κανέναν άλλον (νόμιμο) όρο στα συμβόλαια ή υπάρχει καμιά νομοθεσία που ορίζει το χρονικό διάστημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός κι αν καλύπτονται από κανέναν άλλον (νόμιμο) όρο στα συμβόλαια ή υπάρχει καμιά νομοθεσία που ορίζει το χρονικό διάστημα.

Απο οτι εχω καταλαβει ειναι υποχρεωμενοι να ανακοινωνουν τις αλλγες στις χρεωσεις ενα μηνα πριν μπουν σε εφαρμογη(νομιζω μαλιστα στελνουν στους συνδρομητες και γραμμα μαζι με τον λογαριασμο) και ο πελατης εχει 1 μηνα περιθωριο να αποφασισει ουσιαστικα αν θα αποδεκτει τις νεες χρεωσεις.

Μετα τον 1 μηνα, απλα δεν δικαιουται να την καταγγειλει ΑΖΗΜΙΩΣ, θα πρεπει να πληρωσει αν εχει παρει επιδοτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν εχεις παρει επιδοτηση φευγεις οποτε θες μετα το δίμηνο... Και εγω το σκέφτομαι γιατι βλέπω οτι δε με συμφέρει το καρτοπρογραμμα 15. Οι απατεώνες χρεώνουν 13 λεπτά το μύνημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγινε απλα κ γρηγορα με τηλ στο 13838..

η πρωτη τηλφντρια επεμενε να μεινω στο συμβολαιο αλλα δεν εφερε αντιρρηση στους λογους διακοπης..

 

η δευτερη μιλησε για επιδοτηση, οταν τη ρωτησα που το ειδε αυτο, ειπε "τεχνικο λαθος" κ εδωσε το 4ψηφιο αποσυνδεσης..

 

σας ευχαριστω.. οι απαντησεις σας ειναι ηδη χρημα στην τσεπη μου πια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...