Προς το περιεχόμενο

Δυνατότητα διακοπής συμβολαίου - Αυξήσεις Cosmote


yioula

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Με τη φορητότητα δεν μένεις πλεον καθόλου χωρίς τηλέφωνο. Ίσως μόνο μερικά λεπτά κατά τη διακοπή αλλά σε ενημερώνουν για την ημερομηνία και την ώρα που θα γίνει η αλλαγή! Απλά μετά για μερικά λεπτά εως μερικές ώρες ίσως δεν θα μπορούν να σε καλούν όλοι από όλα τα δίκτυα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Α, δεν το ηξερα αυτο. Σε ρωτανε παντως τι θλεις να κανεις το νουμερο μετα την καταγγελια της συμβασης:

A. Καρτοκινητο

Β. Φορητοτητα

Γ. Να μεινει ανενεργο.

 

 

Θεωρησα οτι το να γινει καρτοκινητο ,δεν ειχε καποιο διαστημα υποχρεωτικης παραμονης.

εγω να δηλωσω το Γ δηλαδη ανενεργο και αμεσως μολις κλεισει η συνδεση να παω να ξανανοιξω το ιδιο συμβολαιο και να ξαναπαρω την επιδοτηση; (εκτος φυσικα αν μου κανουν καμια εκπτωση οπως ειπε ενας απο πανω κανα 10ευρω :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω να δηλωσω το Γ δηλαδη ανενεργο και αμεσως μολις κλεισει η συνδεση να παω να ξανανοιξω το ιδιο συμβολαιο και να ξαναπαρω την επιδοτηση; (εκτος φυσικα αν μου κανουν καμια εκπτωση οπως ειπε ενας απο πανω κανα 10ευρω :P)

 

Σε εμενα εκαναν εκπτωση.Ζητησα αρχικα να κανω καταγγελια της συμβασης, μου εδωσαν κωδικους για να την καταγγειλω αζημιως και πριν κλεισω το τηλεφωνο τους ειπα οτι ειναι κριμα που δεν κανετε μια αντιπροσφορα για να μην χασετε ενα πελατη που εχετε χρονια.

Τοτε μου προσεφεραν 10€ εκπτωση σε καθε παγιο που ειχα στο ονομα μου ανω των 35€.

 

μολις εκανα καταγγελια της συμβασης.θα κανω φορητοτητα σε βοντα.ειναι ευκολο για οποιον ενδιαφερεται.

Φανταζομαι χωρις να χρειαστει να πληρωσεις ποινη διακοπης παρολο που εχεις παρει επιδοτηση, σωστα?

Οπως περιγραψαμε και προηγουμενως ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμη που ο αριθμος παψει να ειναι σε συμβολαιο , την επομενη μερα στην ιδια εταιρια μπορω να ανοιξω νεα συνδεση με αυτον τον αριθμο ξανα και να παρω επιδοτηση χωρις να πρεπει πληρωσω την προηγουμενη επιδοτηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμη που ο αριθμος παψει να ειναι σε συμβολαιο , την επομενη μερα στην ιδια εταιρια μπορω να ανοιξω νεα συνδεση με αυτον τον αριθμο ξανα και να παρω επιδοτηση χωρις να πρεπει πληρωσω την προηγουμενη επιδοτηση;

 

 

Εχει 2 σκελη η ολη διαδικασια:

α) κανεις καταγγελια της συμβασης και σπας το συμβολαιο χωρις να πληρωσεις την προηγουμενη επιδοτηση γιατι η κοσμοτε αλλαξε μονομερως τους ορους τους συμβολαιου.

Τωρα πρεπει να διαλεξεις αν θα πας σε καρτοκινητο (πιο πανω ο φιλος μας ενημερωσε οτι πρεπει να μεινει 1 μηνα σαν καρτοκινητο) ή αν θα κανεις φορητοτητα.

Τελειωσαμε με το σκελος που σπας το συμβολαιο και δεν πληρωνεις πεναλτι για την προηγουμενη επιδοτηση που εχεις παρει.

 

β) κανεις φορητοτητα και παιρνεις επιδοτηση απο αλλη εταιρια ή μενεις ενα μηνα με καρτοκινητο κοσμοτε και μετα πας να το ξανακανεις συμβολαιο κοσμοτε και ξαναπαιρνεις επιδοτηση. Μην περιμενεις ομως καμμια τρομερη επιδοτηση(γιατι βλεπουν οτι την προηγουμενη φορα τους αφησες), παρα μονο τις επισημες επιδοτησεις που βλεπεις και στο site τους.

 

 

 

Ισως να σε συμφερει να ζητησεις εκπτωση στο παγιο που ηδη πληρωνεις(πολυ πιθανον να στην δωσουν για να μην σε χασουν, αλλα να τους εχεις πει οτι θα φυγεις και να εχεις παρει κωδικο διακοπης του συμβολαιου αζημιως).Εγω αυτο εκανα, οπως περιγραφω κ πιο πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση....περιπου στις 20/12 εκανα ανανεωση του συμβολαιου για 18 μηνες (cosmote aperiorista 35) πηρα επιδοτηση (δν θυμαμαι ακριβες ποσο) και εβαλα 50 ευρω για να παρω το xperia mini για την αδερφη μου τα οποια 50 ευρω δεν τα εδωσα εκει αλλα δεχτηκα να τα βαλω στο παγιο του σταθερου μου και να τα δωσω με δοσεις....Γινεται να κανω ολο αυτο που ειπατε και να διακοψω το συμβολαιο αζημιως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα υπολοιπο των 50€ μαλλον θα αναγκαστεις να το πληρωσεις, μιας και ειναι κατι που χρωστας και στο εβαλαν με δοσεις.

 

Αλλα αν κανεις καταγγελια της συμβασης σου λογω των αλλαγων στις χρεωσεις, τοτε δεν θα πληρωσεις τιποτε αλλο παρολο την επιδοτηση που πηρες. Θα σου εχει κοστισει δηλαδη το xperia 50€ μονο και θα μπορεσεις να πας σε αλλη εταιρια(νεα επιδοτηση) ή ξανα στην κοσμοτε(νεα επιδοτηση) ή να κανεις καρτοκινητο

Κανε ενα τηλεφωνο στο 13838 , ζητα να συνδεθεις με το τμημα διακοπης συμβολαιων και πες τους οτι θελεις να καταγγειλεις την συμβαση σου ΑΖΗΜΙΩΣ επειδη η cosmote αλλαζει μονομερως τους ορους του και αυξανει την ελαχιστη διαρκεια χρεωσης απο τα 45" στα 60".

 

Σκεψου ομως αν σε συμφερει να διεκδικησεις εκπτωση 10€(μπορει να στην δωσουν για να μην καταγγειλεις αζημιως την συμβαση) στο παγιο που πληρωνεις αντι να φυγεις απο την cosmote.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην ευχαριστω για την βοηθεια..αν δωσω τα 50 ευρω και διακοψω το συμβολαιο αυτο,θα μπορεσω να ξεκινησω ενα νεο συμβολαιο στην cosmote με νεα επιδοτηση?αν γινεται αυτο που μολις ρωτησα και μου φανει μικρη η επιδοτηση,μπορω να κανω αυτο με την φορητοτητα ωστε να παρω μεγαλυτερη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην ευχαριστω για την βοηθεια..αν δωσω τα 50 ευρω και διακοψω το συμβολαιο αυτο,θα μπορεσω να ξεκινησω ενα νεο συμβολαιο στην cosmote με νεα επιδοτηση?αν γινεται αυτο που μολις ρωτησα και μου φανει μικρη η επιδοτηση,μπορω να κανω αυτο με την φορητοτητα ωστε να παρω μεγαλυτερη?

 

Ακριβως απο πανω ενας φιλος ειχε την ιδια απορια. Δες εδω:

 

Απο την στιγμη που ο αριθμος παψει να ειναι σε συμβολαιο , την επομενη μερα στην ιδια εταιρια μπορω να ανοιξω νεα συνδεση με αυτον τον αριθμο ξανα και να παρω επιδοτηση χωρις να πρεπει πληρωσω την προηγουμενη επιδοτηση;

 

Εχει 2 σκελη η ολη διαδικασια:

α) κανεις καταγγελια της συμβασης και σπας το συμβολαιο χωρις να πληρωσεις την προηγουμενη επιδοτηση γιατι η κοσμοτε αλλαξε μονομερως τους ορους τους συμβολαιου.

Τωρα πρεπει να διαλεξεις αν θα πας σε καρτοκινητο (πιο πανω ο φιλος μας ενημερωσε οτι πρεπει να μεινει 1 μηνα σαν καρτοκινητο) ή αν θα κανεις φορητοτητα.

Τελειωσαμε με το σκελος που σπας το συμβολαιο και δεν πληρωνεις πεναλτι για την προηγουμενη επιδοτηση που εχεις παρει.

 

β) κανεις φορητοτητα και παιρνεις επιδοτηση απο αλλη εταιρια ή μενεις ενα μηνα με καρτοκινητο κοσμοτε και μετα πας να το ξανακανεις συμβολαιο κοσμοτε και ξαναπαιρνεις επιδοτηση. Μην περιμενεις ομως καμμια τρομερη επιδοτηση(γιατι βλεπουν οτι την προηγουμενη φορα τους αφησες), παρα μονο τις επισημες επιδοτησεις που βλεπεις και στο site τους.

 

 

 

Ισως να σε συμφερει να ζητησεις εκπτωση στο παγιο που ηδη πληρωνεις(πολυ πιθανον να στην δωσουν για να μην σε χασουν, αλλα να τους εχεις πει οτι θα φυγεις και να εχεις παρει κωδικο διακοπης του συμβολαιου αζημιως).Εγω αυτο εκανα, οπως περιγραφω κ πιο πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το παραπανω ισχυει μεχρι 27 του μηνα! -5μερες ακομη-

edit:αλλαξτε τον τιτλο σε "οι συνδρομητες συνδεσεων cosmote μπορουν να διακοψουν δωρεαν το συμβολαιο τους"

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δημοσιευση της αλλαγης χρεωσεων εγινε στις 28/12 νομιζω και η αλλαγη χρεωσεων θα γινει στις 6/2/2012.

Εχε υποψην σου αυτο:

"Οι υφιστάμενοι συνδρομητές των ως άνω προγραμμάτων έχουν δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασής τους αζημίως, εντός ενός μηνός από τη δημοσίευση της παρούσας."

 

 

Καλυπτει ολα τα συμβολαια που εγιναν πριν την δημοσιευση αυτης της αλλαγης.

Για τα συμβολαια που εγιναν μετα την δημοσιευση της αλλαγης χρεωσεων, δηλαδη μετα τις 28/12/2011 θα πρεπει να ρωτησεις να δεις τι ισχυει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φορητοτητα αρα μενεις μερικες μερεσ χωρις τηλ?

 

Δε ξέρω για τη φορητότητα αλλά στο τηλέφωνο που μίλησα και έκανα την καταγγελία μου είπανε πως όταν αλλάξει από συμβόλαιο σε καρτοκινητό, θα μείνω χωρίς τηλέφωνο για ~2 μέρες και θα πρέπει να πάω ξανά σε κατάστημα με τη sim για να δηλώσω το νούμερο (και μετά να κάνω μια κλήση για να ενεργοποιηθεί)!

 

edit:αλλαξτε τον τιτλο σε "οι συνδρομητες συνδεσεων cosmote μπορουν να διακοψουν δωρεαν το συμβολαιο τους"

 

+1

 

Εγώ δεν είχα δει αυτό το θέμα αλλά μου ήρθε ο e-bill από Κοσμοτέ και ξεκίνησα ένα καινούργιο θέμα στις Προσφορές αλλά μου το μεταφέρανε.

 

Νομίζω είναι κρίμα που το ινσόμνια δε το προμοτάρει το θέμα με την αζημίως καταγγελία της σύμβασης, ίσως και στην κεντρική σελίδα, γιατί πρέπει να το δει πολύς κόσμος μπας και ταρακουνηθούνε οι εταιρείες λίγο.. Ιδίως τώρα που προσπαθούνε να περάσουν τις αυξήσεις και τα δικαιώματά μας στο ντούκου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...