Προς το περιεχόμενο

Σχετικα με Αγορα Siberian Husky


feleki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια,

θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις σχετικα με τα husky και τις ιδιαιτεροτητες

που ισως παρουσιαζουν γιατι σκεφτομαι πολυ σοβαρα να παρω ενα

 

Αρχικα,μπορουν να αντεξουν τα ζεστα καλοκαιρια στην Ελλαδα?

Παρουσιαζουν δερματολογικα προβληματα?

Ποσα λεφτα ξοδευετε περιπου το μηνα για την τροφη ενος husky?

Εκπαιδευονται ευκολα?

 

 

Να σημειωσω οτι εχω διαβασει αρκετα στο νετ για αυτη τη ρατσα απλως εκανα και αυτο το

θεμα για να παρω κ μια δευτερη γνωμη :D

 

 

btw δεν ξερω αν το ποσταρα σε σωστο section,αν οχι ας μεταφερθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλυτερα να ρωτησεις σ ενα σκυλοφορουμ πχ ourdogs.gr/dogforum.gr

Θα βρεις αρκετες προσωπικες εμπειριες ;)

 

επειδη εχω κι εγω 2 σκυλια και παρακολουθω οσα γραφονται, σαν γενικη αποψη να ξερεις οτι ειναι ιδιαιτερα σκυλια και δεν εκπαιδευονται ευκολα απο εναν μη εμπειρο ανθρωπο.

Εχουν τη ταση να το σκανε και να περιπλανιουνται γι αυτο αν εχεις κηπο θα πρεπει να σαι παρα πολυ προσεκτικος.

μαδανε ολο το χρονο αλλα ειδικα το καλοκαιρι γινεται της..!

Και εχουν ενεργεια...θελουν τρεξιμο, καθε μερα..

 

Αυτα με λιγα λογια αλλα σου λεω ψαξε το θεμα κι εκει που σου ειπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν εισαι σε χωριο η σε χωρο με 3-4 στρεμματα απ' εξω, μην το παρεις.

Μη φυλακιζετε τετοια ζωα στα τσιμεντα μιας πολης, ειναι εγκλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν εισαι σε χωριο η σε χωρο με 3-4 στρεμματα απ' εξω, μην το παρεις.

Μη φυλακιζετε τετοια ζωα στα τσιμεντα μιας πολης, ειναι εγκλημα.

 

μύθος.

 

το σκυλί αν του προσφέρεις την εκτόνωση που χρειάζεται καθημερινά , μένει και σε σπίτι 20 τετραγωνικών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν εισαι σε χωριο η σε χωρο με 3-4 στρεμματα απ' εξω, μην το παρεις.

Μη φυλακιζετε τετοια ζωα στα τσιμεντα μιας πολης, ειναι εγκλημα.

 

δεν το πιστευω αυτο.Αν εισαι σε θεση να παρεχεις στο σκυλι καθημερινη ασκηση και οχι μονο βολτιτσες των 10 λεπτων αλλα και ενα ευχαριστο περιβαλλον μεσα στο σπιτι το σκυλι θα ζησει

μια χαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Offtopic αλλά πραγματικά ζηλεύω όσους μπορούν να προγραμματίσουν ότι για τα επόμενα ~15 χρόνια θα χουν τη δυνατότητα/θέληση να πηγαίνουν καθημερινά μια ώρα βόλτα ανεξαρτήτως συνθηκών. Δεν είναι ειρωνικό ε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πανεμορφο σκυλι. Το ειχε μια φιλη μου και ακομα θυμαμαι πως ετρεχε να με ΄προυπαντησει' καθε φορα που με εβλεπε. Αν ετρεχε λιγο πιο γρηγορα παιζει να με εριχνε και κατω :-D

 

Ειναι πολυ παιχνιδιαρικα αλλα θελουν και πολυ φροντιδα, οπως καθε ζωο που εχετε.

 

Και οχι τετοια σκυλια δεν ζουν σε διαμερισματα, θελουν να τρεξουν, να εχουν την ελευθερια τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τετοια σκυλια απομωνομενα σε κηπους, ταρατσες, μπαλκονια. Ειναι δυστυχισμενα. Τα Χασκι ειναι ανεξαρτητα ως ενα βαθμο αλλα και ταυτοχρονως παρα πολυ συντροφικα. Κι αυτο το χει πει ενας απο τους καλυτερους εκτροφεις χασκι στη χωρα μας, για την ακριβεια το χει γραψει σε σκυλοφορουμ που παρακολουθω.

 

καταλαβετε κατι μερικοι..τα σκυλια ειναι ζωα αγελαια και συντροφικα. Αμα εχεις κηπο και το χεις αφημενο εκει ή σε οικοπεδο/κτημα, το σκυλι γινεται ΔΥΣΤΥΧΙΣΜΕΝΟ. Το σκυλι που βρισκεται μονο του εξω, οσο χωρο και να χει, δε θα τρεξει ουτε θα παιξει μονο του. θελει να ειμαστε μαζι του για να το κανει.

 

Εκτος απο ελαχιστες περιπτωσεις πχ Ελληνικος Ποιμενικος που ναι σκυλια εργασιας και δεν εχουν εξελιχθει σε πετ.

 

ο σκυλος που μενει στο διαμερισμα βγαινει τις βολτες του και τρεχει, οταν γυρναει θελει μονο να ναι ξαπλωμενος διπλα μας, αυτο του αρκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω εμπειρία από Husky, απλά θα παρουσιάσω ένα μάλλον λογικό συσχετισμό:

 

Έζησα 14 χρόνια μαζί με ένα St. Bernard, το οποίο ο πατέρας μου αγόρασε όταν ήταν μωρό (γεννήθηκε στην Ελβετία και μας το έστειλαν, λίγων εβδομάδων) και εξελίχθηκε σε ένα "βουνό" 130 κιλών. Αυτό που ήταν εμφανέστατο, ήταν το γεγονός ότι τους καλοκαιρινούς μήνες υπέφερε, αν και περιόριζε τις κινήσεις του και την παραμονή του στον ήλιο, στο ελάχιστο δυνατό.

 

Ίσως το συγκεκριμένο πρόβλημα να μην παρουσιαστεί - πιθανόν όχι στην ίδια ένταση - στο Husky, δεδομένου ότι δεν κουβαλάει τόσο πολύ τρίχωμα όσο το St. Bernard, αλλά δεν παύει να είναι ράτσα η οποία προορίζεται για πολύ πιο ψυχρά κλίματα από αυτό της Ελλάδας.

 

Τα παραπάνω αφορούν καθαρά προσωπικές εκτιμήσεις. Πιστεύω ότι θα ήταν καλό να πάρεις τη γνώμη ενός κτηνίατρου, πριν αποφασίσεις να το αποκτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Τα Χάσκυ ιδιαιτέρως, λόγω της διπλής γούνας τους (εσωτερική γούνα και εξωτερικό προστατευτικό τρίχωμα) έχουν τη δυνατότητα να αποθηκεύουν αέρα στους θύλακες του εσωτερικού τους τριχώματος και ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία, είτε θερμαίνουν τον φυλακισμένο αέρα, είτε τον διατηρούν δροσερό και με αυτό τον, αξιοθαύμαστο η αλήθεια είναι, τρόπο προσαρμόζουν τη θερμοκρασία του σώματος τους.

 

Είναι σαφές βέβαια ότι πολύ πιο εύκολα το σώμα τους θερμαίνει τον αέρα από ότι τον "ψύχει" (όπως και κάθε ζωντανού οργανισμού)

 

Η δική μου ερώτηση είναι η εξής:

 

Ξέρει κανείς κάποιο εκτροφείο στην Αττική ή πέριξ αυτής, γιατί με όσο ψάξιμο κι αν έχω κάνει, μόνο Θεσσαλονίκη βρίσκω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος απο ελαχιστες περιπτωσεις πχ Ελληνικος Ποιμενικος που ναι σκυλια εργασιας και δεν εχουν εξελιχθει σε πετ.

 

Ίσως από τα καλύτερα σκυλιά που υπάρχουν. Τα λατρεύω.

 

Τρομερή δύναμη. Απαιτούν πολύ σεβασμό και δεν είναι σκυλιά που απλά τα διατάζεις να κάνουν κάτι. Τουλάχιστον έτσι τα έχω ζήσει εγώ. Δεν ξέρω αν μπορεί να εκπαιδευτεί σε "ποιο νορμάλ" σκύλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...