Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αξιζει το παρακατω σετακι ;; απο θεμα μπαταριας απο οτι βλεπω δεν διαθετει, οποτε τον αγοραζουμε ξεχωριστα, προτεινεται αν γινεται μια, επισης κεφαλες.

Ευχαριστώ (δεν γνωριζω και πολλα πανω στο Ηλεκτρονικο τσιγαρο :( )

μια χαρά είναι απλά μη χρησιμοποιήσεις υγρά με υψηλή νικοτίνη γιατί θα πνιγείς.Μπαταρία καλύτερα να αγοράσεις από εδώ.Απο κεφαλές τωρα,με αυτό το μοντάκι μπορείς να δουλεψεις διάφορα είδη συρμάτων.Πάρε για δοκιμή μια πεντάδα νικελίου για χρήση ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ σε tc mode και μια πεντάδα kanthal 1.2 ohm για χρήση  ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ σε βατ mode.

 

edit

Απ ότι βλέπω δεν έχει κανθαλ στα 1,2 ωμ οπότε πάρε μια πεντάδα απ αυτές edit:https://www.fasttech.com/products/0/10013607/2300000-authentic-eleaf-melo-replacement-coil-head-5-pack

.Το σετ έχει μέσα μια νικελίου και μια τιτανίου για tc mod οπότε δεν χρειάζεται να αγοράσεις εξτρά.Δοκίμασε αυτές που έχει μέσα κι αν σου αρέσουν στην επόμενη παραγγελία βάλε κι απ αυτές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αξιζει το παρακατω σετακι ;; απο θεμα μπαταριας απο οτι βλεπω δεν διαθετει, οποτε τον αγοραζουμε ξεχωριστα, προτεινεται αν γινεται μια, επισης κεφαλες.

Ευχαριστώ (δεν γνωριζω και πολλα πανω στο Ηλεκτρονικο τσιγαρο :( )

σε γενικες γραμμες το σετακι σου εχει αρκετο ντουμανι, πρεπει να το τονισεις στον αγοραστη.ειναι αερατος ατμοποιητης να ξερεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο οι γεύσεις είναι κάτι καθαρά υποκειμενικό, καλύτερα να βρεις κάποιο κατάστημα κοντά σου με δοκιμαστήριο για να δεις ποιά σου αρέσει και ποιά όχι :)

Χμμμ παίδες, απόψεις για reuleaux dna200 και tfv4; Λέω να αναβαθμίσω, κυρίως για ντουμάνια αλλά και αυτονομία. Η τιμή δεν είναι απαγορευτική μιας και έχω μαζέψει αρκετά clearo και μπλιμπλίκια για πούλημα μαζί με το sx mini, αλλά κάτι μου λέει ότι με αυτό το σετάκι θα ξεπεράσω το όριο μου σε κατανάλωση  :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο οι γεύσεις είναι κάτι καθαρά υποκειμενικό, καλύτερα να βρεις κάποιο κατάστημα κοντά σου με δοκιμαστήριο για να δεις ποιά σου αρέσει και ποιά όχι :)

 

Χμμμ παίδες, απόψεις για reuleaux dna200 και tfv4; Λέω να αναβαθμίσω, κυρίως για ντουμάνια αλλά και αυτονομία. Η τιμή δεν είναι απαγορευτική μιας και έχω μαζέψει αρκετά clearo και μπλιμπλίκια για πούλημα μαζί με το sx mini, αλλά κάτι μου λέει ότι με αυτό το σετάκι θα ξεπεράσω το όριο μου σε κατανάλωση  :ph34r:

αμα βρεις απο που θα αγορασεις το dna200 σφιρα! :D

 

ψαχνω μια βδομαδα σε καλη τιμη. (βασικα εχεις pm.)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρουσα η μελέτη και ακόμα ongoing, αν και δεν δίνει περισσότερες πληροφορίες για τα υγρά (άρωμα, ποσοστά), τον τρόπο ατμίσματος (ισχύ, θερμοκρασίες) κ.λπ. Πάντως στα 3 χρόνια που ατμίζω σχεδόν αποκλειστικά, με εξαίρεση το τελευταίο εξάμηνο που έχω σκίσει τον οργανισμό μου σε άλλους τομείς, έχω παρατηρήσει αισθητή μείωση και στον αριθμό αλλά και στη διάρκεια/ένταση κρυωμάτων και λοιμώξεων.

Το μόνο, σε σχέση με λοιμώξεις του αναπνευστικού, που έχω παρατηρήσει, είναι ότι όταν είμαι κρυωμένος δεν μπορώ να ατμίσω τόσο εύκολα, ο ατμός με γδέρνει, προφανώς λόγω νικοτίνης ακόμα και στα 3mg/ml... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας ☺..Θελω να παρω ενα υγρό για το ηλεκτρονικό τσιγαρο μου το οποίο είναι το vaporFi pro..ενα υγρό πχ ροδακινο με low νικοτινη θα σηκώνει?Το low είναι περίπου η ποσότητα ενός malboro gold στριφτου?Η παω σε medium?Δεν έχω επαφή

Επίσης nobacco έχει καλα υγρα?Υπάρχει καμία καλή μαρκα να κοιτάξω ή ότι κατσει?παντα απο μαγαζί λεω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας ☺..Θελω να παρω ενα υγρό για το ηλεκτρονικό τσιγαρο μου το οποίο είναι το vaporFi pro..ενα υγρό πχ ροδακινο με low νικοτινη θα σηκώνει?Το low είναι περίπου η ποσότητα ενός malboro gold στριφτου?Η παω σε medium?Δεν έχω επαφή

Επίσης nobacco έχει καλα υγρα?Υπάρχει καμία καλή μαρκα να κοιτάξω ή ότι κατσει?παντα απο μαγαζί λεω

 

Όταν έχει χιλιάδες διαφορετικά υγρά η αγορά με χιλιάδες διαφορετικές γεύσεις, είναι τρομερά δύσκολο
για κάποιον να προτείνει υγρό σε κάποιον άλλο. Πόσο μάλλον όταν οι γεύσεις είναι εντελώς υποκειμενικές και κάτι που αρέσει σε μένα μπορεί σε σένα να φαίνεται αηδιαστικό ή το αντίστροφο.
 
Το "προτείνετε μου ένα υγρό" δεν λέει τίποτα. Εγώ π.χ. κάνω κρέμες (custards) κυρίως. Άλλος μόνο καπνικά. Άλλος φρούτα, γλυκερά υγρά και πόσες άλλες κατηγορίες. Ακόμα και να πει κάποιος ένα όνομα, είναι πολύ πιθανό να μην το βρεις στο κατάστημα που θα πας. Είναι 100άδες πλέον οι εταιρίες παραγωγής και αν μιλάμε για κάτι πέρα από τα πολύ απλά Liqua, Flavor Art κτλ. που υπάρχουν στα περισσότερα μαγαζιά, κάθε μαγαζί φέρνει τα δικά του.
 
Είναι δύσκολη υπόθεση το υγρό με λίγα λόγια. Η καλύτερη λύση είναι να πας στο κατάστημα της γειτονιάς σου, να δεις ποια υγρά φέρνει, να δοκιμάσεις 5, 6, 7 και να διαλέξεις ένα.
 
Το πόση νικοτίνη θα πάρεις επίσης εξαρτάται καθαρά από σένα. Πολύ, πολύ χονδρικά, σε έναν μέτριο καπνιστή όταν ξεκινάει προτείνουμε 12mg/ml. Βλέπει πως του κάθεται και συνεχίζει με αυτή, παίρνει 9άρα άμα δει ότι του πέφτει βαριά η 12άρα ή ανεβαίνει και άλλο αν δει ότι δεν τον καλύπτει. Κάθε χρήστης είναι διαφορετικός και κανείς δεν μπορεί να πει στον άλλο "πάρε 12άρα, εγώ τέτοια κάνω". Την νικοτίνη επίσης δεν την μετράμε αναλόγως με τι μάρκα κάναμε και πόσα τσιγάρα κάναμε. Άλλο πράγμα εντελώς το ηλεκτρονικό και η απορρόφηση νικοτίνης του, άλλο το τσιγάρο. Ξεκινάς από κάπου και βλέπεις αν σε καλύπτει ή όχι. Μετά πέφτεις ή ανεβαίνεις. Τώρα αν ο άλλος έκανε επί 40 χρόνια 3 πακέτα την μέρα Καρέλια άφιλτρο, ε του λες πάρε 18άρα ξέρω 'γω. Αλλά και πάλι μπορείς να πέσεις έξω, άλλος το έχει πιπίλα όλη μέρα το ηλεκτρονικό, άλλος θέλει να κάνει 10 τζούρες την μέρα. Άλλος έχει κανάν τρελό ατμοποιητή, άλλος έναν με πολύ σφικτή τζούρα και πολύ μικρή κατανάλωση σε υγρό.
 
Το τι υγρά σηκώνει τέλος ο ατμοποιητής σου, εξαρτάται καθαρά από τον ατμοποιητή. Αυτόν που πήρες δεν τον γνωρίζω. Αν κάνεις μια έρευνα στο Google και βρεις καμιά πληροφορία σχετικά με τι περιεκτικότητα VG/PG σηκώνει, καλώς. Αν δεν βρεις, κάνεις δοκιμές μόνος σου αναγκαστικά. Τα περισσότερα υγρά στην Ελλάδα, κατά μέσο όρο πάλι και πολύ, πολύ χονδρικά, συνήθως είναι 50-50 VG/PG. Αυτά ακόμα και ένας φτηνός ατμοποιητής τα σηκώνει. Αν αρχίσουμε και μιλάμε για πιο πηχτά υγρά, 70/30, 80/20 ή και με ακόμα περισσότερη VG, θες έναν καλύτερο ατμοποιητή. Το αν σηκώνει φυσικά ο ατμοποιητής σου το υγρό, εξαρτάται καθαρά από την περιεκτικότητα του υγρού σε VG, το πόσο πηχτό είναι με λίγα λόγια. Αν πάρεις κανένα πιο ψαγμένο υγρό, τα λεγόμενα premium (και καλά!), αυτά συνήθως έχουν μεγαλύτερη αναλογία σε VG και άρα απαιτούν έναν καλό ατμοποιητή που να μπορεί να τα διαχειριστεί, με λίγα λόγια να προλαβαίνει να ποτιστεί το βαμβάκι της αντίστασης και να μην παίρνεις καμμένο.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε νικο το ποσο νικοτινη θα βαλεις εξαρταται απο εσενα και οχι απο το μηχανημα που εχεις.συμβουλη μου ειναι να δοκιμασεις σε ενα καταστημα υγρα με διαφορετικη ποσοτητα νικοτινης ωστε να βρεις τι σου ταιριαζει.προσοχη ομως μην ριξεις την νικοτινη πολυ γρηγορα

π.χ. απο 12 πας στο 3 γιατι δεν θα σε καλυπτει.στο θεμα με το αν ειναι καλα ή οχι πιστευω αυτο ειναι σχετικο.σε αλλους μπορει να μην αρεσουν αλλοι να αγοραζουν μονο απο εκει.ειναι καθαρα θεμα γουστου και γευσης.παντως πηγαινε και σε αλλα καταστηματα να δοκιμασεις και αλλα υγρα.

 

mad21 εγω εχω velocity και magma κλωνους.ο magma ειναι αρκετα πιο αερατος αλλα τον ρυθμιζεις οπως γουσταρεις.απο γευση ειναι αρκετα καλοι και οι 2.me 8 ευρω που κανει o velocity απ εξω πιστευω αξιζει και με το παραπανω μια δοκιμη.απλα θελει λιγο προσοχη γιατι εγω μολις το πηρα ξενερωσα ηταν τοσο πολυ το ντουμανι που βγαζει και λεω πως το κανουν αυτο το πραγμα.μολις το παλεψα λιγο και το εφερα στα μετρα μου δεν μπορω να σου περιγραψω τι βγαζει.με 3 τζουρες ομιχλη το δωματιο και γευση αρκετα καλη.αμα ημασταν κοντα θα μπορουσαμε να βρεθουμε να σου τους δωσω να δοκιμασεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις παρήγγειλα από FT σύρματα(MKWS & UD) 316, 316L, Titanium 1 για να αρχίσω να τα δοκιμάζω σιγά σιγά.

Μπήκα στον πειρασμό να τσιμπήσω και το iStick 100W (δεν έχω διαβάσει πολλά αρνητικά btw).

 

Η εμπειρία σας όσον αφορά την γεύση, πως κατατάσσει σύρματα/στησίματα (πχ Ni200, dual coil, 0.25Ω);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν βγει καποια mod ελαττωματικά;Καποιας συγκεκριμενης εταιρίας εννοώ...

Πχ joyetech ειναι καλύτερα απο istick κλπ,ή ειναι ολα τα κυκλοφορισιμα (γνησια παντα) σε γενικες γραμμες καλα,απλα ειναι θεμα γουστου,αφαιρουμενης η μη μπαταριας,χρωμα,μεγεθος κλπ...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο οι γεύσεις είναι κάτι καθαρά υποκειμενικό, καλύτερα να βρεις κάποιο κατάστημα κοντά σου με δοκιμαστήριο για να δεις ποιά σου αρέσει και ποιά όχι :)

 

Χμμμ παίδες, απόψεις για reuleaux dna200 και tfv4; Λέω να αναβαθμίσω, κυρίως για ντουμάνια αλλά και αυτονομία. Η τιμή δεν είναι απαγορευτική μιας και έχω μαζέψει αρκετά clearo και μπλιμπλίκια για πούλημα μαζί με το sx mini, αλλά κάτι μου λέει ότι με αυτό το σετάκι θα ξεπεράσω το όριο μου σε κατανάλωση  :ph34r:

Έχω το rx200 και το tank,πολύ όμορφο σετάκι και φαντάζομαι με to dna δεν θα έχεις κανένα παράπονο απο πλευράς μόντ ΑΛΛΑ ο άτμο είναι μέρες που θέλω να τον πετάξω απτο παράθυρο.Άμα προχωρήσεις στην αγορά σου προτείνω οπωσσδήποτε :

-καλό μπανάκι απτο κουτί και δες τα ποστς του rba και το υπολοιπο τανκ για λάδια,σκουπιδάκια

-τέστ διαρροής με κάθε νέα κεφαλή για ενα τέταρτο minimum ειδικά αν είναι να βγείς απο σπίτι(προσωπικά βάζω διπλά orings σε κάθε κεφαλή που αλλάζω και δεν έχω ποτε διαρροές)

-στο μονό το rba προσοχή στον Insulator είναι της π@@@ς και αφού χτυπήθηκε λιγο άρχισε να καίγεται 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν βγει καποια mod ελαττωματικά;Καποιας συγκεκριμενης εταιρίας εννοώ...

Πχ joyetech ειναι καλύτερα απο istick κλπ,ή ειναι ολα τα κυκλοφορισιμα (γνησια παντα) σε γενικες γραμμες καλα,απλα ειναι θεμα γουστου,αφαιρουμενης η μη μπαταριας,χρωμα,μεγεθος κλπ...;

 

Παλιότερα συνέβαινε αυτό που λες, βγαίνανε ελαττωματικά εντελώς μοντάκια και παρόλ' αυτά πουλούσανε αρκετά.

Έχω την αίσθηση ότι πλέον δεν συμβαίνει αυτό, θες ο τεράστιος ανταγωνισμός και το ότι πλέον έχουμε 100άδες επιλογές

αντί για 5-10, έγινε αναγκαστικά καλύτερο το Quality Control των Κινέζων λόγω του ανταγωνισμού, ποιος ξέρει...;

 

Πάντως εγώ έχω την αίσθηση ότι δύσκολα πλέον θα βρούμε μοντάκι που τεράστιο ποσοστό των συσκευών του θα βγει με πρόβλημα, ενώ παλιότερα συνέβαινε, ήξεραν όλοι ότι το τάδε μοντέλο π.χ. έχει μεγάλη πιθανότητα να βγάλει κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα. Φυσικά και πάλι μπορεί να πέσεις σε καμιά πατάτα εντελώς, αλλά αυτό θα είναι θέμα γκαντεμιάς όπως με όλες τις ηλεκτρονικές συσκευές. Τουλάχιστον αυτό ισχύει για τις 15-20 δημοφιλείς συσκευές που ακούγονται συνέχεια, τώρα αν πάει κάποιος και βρει καμιά περίεργη μάρκα που δεν την έχει ξανακούσει κανείς και το ρισκάρει λόγω τιμής...ποιος ξέρει τι θα του βγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...