Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεταξύ μας, αν εισαι 3 χρόνια με η.τ., κάπου το'χεις χάσει το στοίχημα της διακοπής λήψης νικοτίνης. Εκτός αν δεν πρόκειται για προσπάθεια διακοπής αλλά για απλή μετάβαση σε άλλο μέσο.

 

Θυμάμαι ότι διάβαζα αυτό το θρεντ το περασμένο φθινόπωρο που έκοψα καπνό και άτμιζα για 2 μήνες, μέχρι που το κοψα εντελώς το ρημάδι. (όχι δεν ήταν εύκολο,αλλά έβαλα τα δυνατά μου).

 

Ας είναι καλά όσοι έγραψαν σ' όλες αυτές τις σελίδες κάτι χρήσιμο.

Βασικά το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι εξ ορισμού εναλλακτικός τρόπος καπνίσματος. Δεν είναι ούτε μέθοδος διακοπής καπνίσματος, ούτε μέθοδος διακοπής λήψης νικοτίνης, ούτε κάτι παρόμοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν ψάχνετε για ηλεκτρονικό τσιγάρο στις καλύτερες τιμές.. δείτε τις προσφορές στο bonusdeals. Συνήθως έχει αρκετές ώστε να μπορείτε να επιλέξετε αυτό που θέλετε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω πει πολλες φορες και θα συνεχιζω να το λεω (για καλο ε). Απο τη στιγμη που δεν ειστε ηδη χρηστες του η.τ. και ξεκινατε τωρα, πρωτη κινηση ειναι να επισκευθειτε καταστημα και να δοκιμασετε γευσεις. Και οχι μια μερα, αν δειτε οτι δε σας αρεσει κατι, η σας αρεσει μια δυο, πατε και αλλη μερα, και ξαναδοκιμαστε. Το 99,99% του η.τ. και το αν θα το συνεχισεις ή θα το πεταξεις περα, ειναι καθαρα θεμα γευσης.

Ειναι αλλαγη ολοκληρης της ζωης σας μην το παιρνετε χαλαρα ουτε να διαλεγετε με βαση τις εικονες του ιντερνετ. Μονο η προσωπικη επαφη με το οποιοδηποτε καταστημα προσφερει δοκιμη στα υγρα, και παραλληλα να σου δειξει 2-3 μπαταριες και ατμοποιητες, θα σε φερει πιο κοντα στο να κοψεις το διαολο.

 

Σκέφτομαι να το αρχίσω,και μου κίνησε την περιέργεια το post σου σε ότι αφορά τις γεύσεις.

 

Δεν υπάρχουν τελείως άγευστα - άοσμα υγρά ?

 

 

Και επίσης κάτι άλλο: Από οικονομικά πως πάει αυτό το θέμα,συμφέρει ας πούμε σε σχέση με το κάπνισμα καπνού ? Αυτή τη στιγμή καπνίζω στριφτά με old holborn και ο καπνός των 6 ευρώ μου κρατά 2 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να το αρχίσω,και μου κίνησε την περιέργεια το post σου σε ότι αφορά τις γεύσεις.

 

Δεν υπάρχουν τελείως άγευστα - άοσμα υγρά ?

 

 

Και επίσης κάτι άλλο: Από οικονομικά πως πάει αυτό το θέμα,συμφέρει ας πούμε σε σχέση με το κάπνισμα καπνού ? Αυτή τη στιγμή καπνίζω στριφτά με old holborn και ο καπνός των 6 ευρώ μου κρατά 2 μέρες.

 

Και βεβαια υπαρχει (οσο το δυνατον, γιατι καποια εστω και ελαχιστη γευση, μπορει να την εχει απο μονη της η γλυκερινη ας πουμε).

 

Εμενα με μια μεση χρηση, μου βγαινει κατω απο 1 ευρω τη μερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βεβαια υπαρχει (οσο το δυνατον, γιατι καποια εστω και ελαχιστη γευση, μπορει να την εχει απο μονη της η γλυκερινη ας πουμε).

 

Εμενα με μια μεση χρηση, μου βγαινει κατω απο 1 ευρω τη μερα.

 

χμ ενδιαφέρον. τότε μάλλον θα το επιχειρήσω.

 

έχεις να μου προτείνεις κάποια καλή εταιρία για τη συσκευή (μην χαλάσει σε κάνα - δυο χρόνια) και έμπιστα υγρά ? (μην έχουν τίποτα παράξενο μέσα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ ενδιαφέρον. τότε μάλλον θα το επιχειρήσω.

 

έχεις να μου προτείνεις κάποια καλή εταιρία για τη συσκευή (μην χαλάσει σε κάνα - δυο χρόνια) και έμπιστα υγρά ? (μην έχουν τίποτα παράξενο μέσα)

 

Η συσκευη δε θα χαλασει σε 1-2 χρονια, θα "χαλασει" σε πολυ λιγοτερο. Η αντισταση-φυτιλια κλπ, θα αλλαζουν ανα 10ημερο, το εξωτερικο περιβλημα θα το αλλαξεις στο εξαμηνο, και η μπαταρια ειναι μπαταρια. Οπως ολες οι λιθιου, με μια μεση χρηση θα σου αντεξει το πολυ ενα χρονο, μετα θα εχει μειωμενη ενταση οποτε και μειωμενη τζουρα και δε θα σου αρεσει. Αλλα ολα αυτα ειναι υπολογισμενα μεσα στο ημερησιο ευρω (τουλαχιστον για μενα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συσκευη δε θα χαλασει σε 1-2 χρονια, θα "χαλασει" σε πολυ λιγοτερο. Η αντισταση-φυτιλια κλπ, θα αλλαζουν ανα 10ημερο, το εξωτερικο περιβλημα θα το αλλαξεις στο εξαμηνο, και η μπαταρια ειναι μπαταρια. Οπως ολες οι λιθιου, με μια μεση χρηση θα σου αντεξει το πολυ ενα χρονο, μετα θα εχει μειωμενη ενταση οποτε και μειωμενη τζουρα και δε θα σου αρεσει. Αλλα ολα αυτα ειναι υπολογισμενα μεσα στο ημερησιο ευρω (τουλαχιστον για μενα).

δηλαδή κάθε 10 μέρες θα πρέπει να πηγαίνω και να παίρνω ανταλλακτικά ?

να τα πουλούσαν και στα περίπτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή κάθε 10 μέρες θα πρέπει να πηγαίνω και να παίρνω ανταλλακτικά ?

να τα πουλούσαν και στα περίπτερα.

Μπορείς να αγοράσεις πάνω από ένα ανταλλακτικό κάθε φορά ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να αγοράσεις πάνω από ένα ανταλλακτικό κάθε φορά ;)

καλά,ναι,αλλά άλλο να είναι και στο περίπτερο της γειτονιάς σου που λέει ο λόγος,και άλλο 15 - 20 λεπτά περπάτημα.

 

προς το παρόν κοιτάω διάφορα μοντέλα στο ίντερνετ. μου φάνηκε αρχικά καλό ένα "alter ego bclear" αλλά δεν έχει διαθεσημότητα λέει το μαγαζί. το "nobacco epsilon mini" είναι καλό ? έχει μικρότερη μπαταρία απ τα άλλα,350mah λέει.

 

πόσο περίπου θα κρατήσει μέχρι να θέλει φόρτιση ?  :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι καπνιστής είσαι; 350mah είναι ελάχιστα. Αν κάνεις δηλαδή το πακετάκι σου μέσα στη μέρα, δε θα αντέξει ούτε μισή.

 

Και, όπως πάντα λέω, πάντοτε μαζί μας μία δεύτερη μπαταρία για καβάτζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά,ναι,αλλά άλλο να είναι και στο περίπτερο της γειτονιάς σου που λέει ο λόγος,και άλλο 15 - 20 λεπτά περπάτημα.

 

προς το παρόν κοιτάω διάφορα μοντέλα στο ίντερνετ. μου φάνηκε αρχικά καλό ένα "alter ego bclear" αλλά δεν έχει διαθεσημότητα λέει το μαγαζί. το "nobacco epsilon mini" είναι καλό ? έχει μικρότερη μπαταρία απ τα άλλα,350mah λέει.

 

πόσο περίπου θα κρατήσει μέχρι να θέλει φόρτιση ?  :rolleyes:

 

Κανω περιπου 2 με 3 ml τη μερα.

Παω στο "περιπτερο" μια φορα το μηνα, παιρνω 2 μπουκαλακια 20αρια, τα σπαω στη μεση βαζοντας αλλα 40 ml απο μηδενικη γλυκερινη-προπυλενογλυκολη (50-50 ), παιρνω και 2-3 φυτιλια-αντιστασεις και ειμαι ατοιμος για ενα μηνα. Δεν χρειαζεται να τρεχω σε κανενα περιπτερο καθε μερα.

350mah ειναι ελαχιστα, γενικα οι λεπτες μπαταριες ειναι αποτυχια, γιατι εκτος του οτι εχουν μικρη διαρκεια, δεν εχουν και μεγαλη ενταση, αρα θα εισαι μονιμα σε ενα τραβηγμα, χωρις να το ευχαριστιεσαι. Σαν να κανεις ενα πολυ light slim τσιγαρο. Τουλαχιστον 900αρες μπαταριες (οπωσδηποτε 2 σαν πρωτη αγορα) να να εισαι καλυμμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το άρχισα με το Delirium 69 (πάρα πολύ καλό ηλεκτρονικό τσιγάρο) το οποίο το χαρακτηρίζουν το καλύτερο value for money.

 

Αγαπημένες μου γεύσεις είναι της εταιρείας Natura, και έχω κολλήσει εδώ και κάνα 3μηνο με το Cinamon Cookies.

Όσον αφορά την οικονομία στην τσέπη μου εννοείται πως είναι αισθητή. Έχω γλυτώσει πολλά λεφτά. (2 μπουκαλάκια υγρά τον μήνα των 30ml μου φτάνουν, και 3-4 ατμοποιητές, κόστος περίπου 20 ευρώ. Υπο κανονικές συνθήκες έδινα 60-70 ευρώ σε κανονικά τσιγάρα.)

 

Όσον αφορά τις μπαταρίες που λένε τα παιδιά, εξασθενούν, ναι, αλλά και πάλι δεν κοστίζει πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι καπνιστής είσαι; 350mah είναι ελάχιστα. Αν κάνεις δηλαδή το πακετάκι σου μέσα στη μέρα, δε θα αντέξει ούτε μισή.

 

Και, όπως πάντα λέω, πάντοτε μαζί μας μία δεύτερη μπαταρία για καβάτζα.

Για να σου δώσω να καταλάβεις,καπνίζω τον Old Holborn των 27γρ σε 2 εικοσιτετραωρα. Σε φαση αγοραζω σημερα το μεσημερι ενα πακετο,την Πεμπτη θα αγορασω αλλο.

 

Εντελώς μπακαλίστικα, μια γεμάτη μπαταρία 650mah φτάνει για να ατμίσεις 1ml υγρό. Μερικοί ατμίζουν 1ml την ημέρα, άλλοι 5-6ml.

χμ. εχω δει κατι υγρα που εχουν διαφορες πυκνωτητες νικοτινης. απο 3 εως 23mg / 10ml.

 

λες να παιρνω αυτα που εχουν περισσοτερη για να καπνιζω λιγοτερο και να μου φτανει η μπαταρια ?

 

Κανω περιπου 2 με 3 ml τη μερα.

Παω στο "περιπτερο" μια φορα το μηνα, παιρνω 2 μπουκαλακια 20αρια, τα σπαω στη μεση βαζοντας αλλα 40 ml απο μηδενικη γλυκερινη-προπυλενογλυκολη (50-50 ), παιρνω και 2-3 φυτιλια-αντιστασεις και ειμαι ατοιμος για ενα μηνα. Δεν χρειαζεται να τρεχω σε κανενα περιπτερο καθε μερα.

350mah ειναι ελαχιστα, γενικα οι λεπτες μπαταριες ειναι αποτυχια, γιατι εκτος του οτι εχουν μικρη διαρκεια, δεν εχουν και μεγαλη ενταση, αρα θα εισαι μονιμα σε ενα τραβηγμα, χωρις να το ευχαριστιεσαι. Σαν να κανεις ενα πολυ light slim τσιγαρο. Τουλαχιστον 900αρες μπαταριες (οπωσδηποτε 2 σαν πρωτη αγορα) να να εισαι καλυμμενος.

που θα βρω 900αρες μπαταριες ? τα περισσοτερα που βλεπω μεχρι γυρω στα 700 φτανουν. για υποδειξε μου με κανα - δυο λινκ.

 

Εγώ το άρχισα με το Delirium 69 (πάρα πολύ καλό ηλεκτρονικό τσιγάρο) το οποίο το χαρακτηρίζουν το καλύτερο value for money.

 

Αγαπημένες μου γεύσεις είναι της εταιρείας Natura, και έχω κολλήσει εδώ και κάνα 3μηνο με το Cinamon Cookies.

Όσον αφορά την οικονομία στην τσέπη μου εννοείται πως είναι αισθητή. Έχω γλυτώσει πολλά λεφτά. (2 μπουκαλάκια υγρά τον μήνα των 30ml μου φτάνουν, και 3-4 ατμοποιητές, κόστος περίπου 20 ευρώ. Υπο κανονικές συνθήκες έδινα 60-70 ευρώ σε κανονικά τσιγάρα.)

 

Όσον αφορά τις μπαταρίες που λένε τα παιδιά, εξασθενούν, ναι, αλλά και πάλι δεν κοστίζει πολύ.

καλα ακουγεται

και κάτι ακόμα γιατί μπερδεύτηκα...

 

τι είναι όλα αυτά ?

 

atomizer

cartomizer

clearomizer

 

...

 

τι από όλα αυτά είναι οι κεφαλές που θα πρέπει να αλλάζω κάθε 10 μέρες περίπου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφήνεις τα μπλιμπλίκια και παίρνεις ένα νεμεσις για να βγαίνεις έξω ;)

Δυστυχώς αναγκάστηκα να το δώσω :( Αλλά εντάξει, είχα συνηθίσει το μέγεθος :D

 

χμ. εχω δει κατι υγρα που εχουν διαφορες πυκνωτητες νικοτινης. απο 3 εως 23mg / 10ml.

 

λες να παιρνω αυτα που εχουν περισσοτερη για να καπνιζω λιγοτερο και να μου φτανει η μπαταρια ?

Δεν πάει ακριβώς έτσι, τουλάχιστον από προσωπική εμπειρία. Κάπνιζα δυομιση πακέτα τη μέρα και δοκίμασα 18mg/ml. Με έκαψε στο λαιμό, δε μπορούσα με τίποτα να το ατμίσω. Καλύτερα ξεκίνα κάπου από τη μέση, γύρω στα 9-12mg/ml και αν δεις ότι θέλεις κάτι παραπάνω, τότε ανεβαίνεις στα 18. Δεν ξέρω αν στο replacesmoke που έχει το πληρέστερο δοκιμαστήριο στην Αθήνα υπάρχουν υγρά σε διαφορετικές περιεκτικότητες για να δοκιμάσεις.

 

που θα βρω 900αρες μπαταριες ? τα περισσοτερα που βλεπω μεχρι γυρω στα 700 φτανουν. για υποδειξε μου με κανα - δυο λινκ.

Αν πας σε απλή μπαταρία, καλύτερα σε ego 1100mah. Η 650 είναι αρκετά μικρή και η 900 βλέπω ότι πια βγαίνει μόνο σε VV.

 

Υπάρχει και σε 1600mah αλλά δεν ξέρω άμα σε βολεύει το μέγεθος. Η απλή ego στα 1100mah με τον iClear16 και τον Gemini όσο την είχα μου έβγαζε περίπου 6ωρο σε πιπίλα και 9-10 ώρες σε απλή χρήση.

 

Προσωπικά εγώ έχω eGo Spinner στα 900mah. Είναι VV (variable voltage, ρυθμίζεις δηλαδή την τάση από ~3.6V - ~4.8V σε σχέση με τα σταθερά 3.7V μιας απλής) και είναι κυριολεκτικά η μέρα με τη νύχτα από τις απλές. Με τον Gemini μου βγάζουν γύρω στις 4-5 ώρες όταν ατμίζω «πιπίλα» στα 4.6V-4.8V, ενώ γύρω στο 6ωρο-8ωρο όταν ατμίζω απλά, σαν να καπνίζω. 

 

Με κάποιους ατμοποιητές οι VV κάνουν τη διαφορά αφού σε υψηλότερα Volts προσφέρουν καλύτερη γεύση περισσότερο ατμό και μεγαλύτερο «χτύπημα» (αίσθηση της νικοτίνης στο λαιμό). Υπάρχουν και 1300mah αλλά είναι τεράστιες και προσωπικά προτιμώ να έχω 3 900ρες να φορτίζω εναλλάξ. Δεν είναι απαραίτητο να ξεκινήσεις με VV αλλά προσωπικά θα σου το πρότεινα, έτσι κι αλλιώς δεν είναι κάτι περίπλοκο, ένα διακοπτάκι γυρίζεις και ατμίζεις σταθερά στα Volt που θέλεις. 

 

Ο Gemini από την άλλη είναι για εμένα ο καλύτερος ατμοποιητής στα κυβικά του. Είναι απροβλημάτιστος, ή μάλλον έχει τα λιγότερα προβλήματα από τους υπόλοιπους. Κάποιες παρτίδες κεφαλών του παρουσιάζουν διαρροές αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό από άλλες (*γκουχ*aspire*γκουχ*) και η διάρκεια ζωής τους ξεπερνά τις δυο εβδομάδες με 2-3ml καθημερινά!

 

Οπότε, πάμε ένα recap γιατί έγραψα έκθεση πάλι:

 

Υγρά: Δοκιμάζεις και μετά αγοράζεις, ξεκινάς από 9ρι. Θα πρότεινα υγρά της FlavorArt ή της Natura. 

Μπαταρία και ατμοποιητής: Προσωπικά θα πρότεινα μπαταρία eGo Spinner στα 900mah ή 1300mah (ανάλογα με το τι σε βολέψει) και ατμοποιητή Gemini Mini.

 

Γενικά: ρίχνεις μια ματιά στο e-kapnisma καθώς και στα reviews του Ρένου στο www.aresmares.gr/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...