Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ανάλογα την περιεκτικότητα νικοτίνης. Σε εμένα που κάπνιζα 2 πακέτα μανωlucky την ημέρα, το 18ρι υγρό όσο και να σας φαίνεται περίεργο μου «καίει» τον λαιμό περισσότερο από το τσιγάρο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα..

Πρόσφατα αγόρασα αυτό εδώ το ηλεκτρονικό τσιγάρο(τώρα το ξεκινάω)

http://www.insomnia.gr/classifieds/various/variousvarious/316980-2%CF%87-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%B1-%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%B3%CE%B1%CF%81%CE%B1-ego-ce5-%CE%BA%CE%B1%CF%83%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%B1/

 

και επέλεξα για υγρό το Ovale Old Tabacco black 18mg...

 

Ήθελα να ρωτήσω σε κάποιον γνώστη,σε τι μπαταρία να πήγαινα ; (αν είναι εύκολη παράθεση ενός λινκ ενος καλού καταστήματος)

Και επίσης σε τι ατμοποιητή να πήγαινα ; (έχω δει αυτόν εδώ http://www.310.gr/%CE%B1%CF%84%CE%BC%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%84%CE%AD%CF%82/clearomizer/kanger-protank-mini-3 )

 

Τέλος,τι συντήρηση ακριβώς πρέπει να του κάνω; (από ανταλλακτικά εννοώ,όχι καθαρισμό)

 

Eυχαριστώ πολύ για το χρόνο σας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπαταρια παρε τη μεγαλυτερη που θα βρεις,και να μπορεις παρε και δευτερη,ωστε να εχεις να ρουφηξεις οταν την κυρια θα την εχεις στο φορτιστη να φορτιζει.

 

κυριως αλλαζεις το μερος που εχει την αντισταση. καποιοι τα λεν 'κεφαλες'.

γυρω στα 2-3 ευρω εχει αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπαταρια παρε τη μεγαλυτερη που θα βρεις,και να μπορεις παρε και δευτερη,ωστε να εχεις να ρουφηξεις οταν την κυρια θα την εχεις στο φορτιστη να φορτιζει.

 

κυριως αλλαζεις το μερος που εχει την αντισταση. καποιοι τα λεν 'κεφαλες'.

γυρω στα 2-3 ευρω εχει αυτο

Σε ευχαριστώ για την απάντηση,φίλος..

Όσον αφορά τον ατμοποιητή; αυτό αξίζει http://www.310.gr/%CE%B1%CF%84%CE%BC%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%84%CE%AD%CF%82/clearomizer/kanger-protank-mini-3 ?

ή θα πρότεινες κάποιο άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλημέρα και από έμενα,

 

θέλω να κόψω το τσιγάρο μετά από 15 χρόνια και ψάχνομαι για ηλεκτρονικό τσιγάρο. Βρεικα κάποιες πληροφορίες αλλά θέλω και την γνώμη σας από όσους το έχουν κόψει ή όχι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα απέφυγε το ηλεκτρονικό τσιγάρο διότι λένε ότι είναι επιβλαβές. Κόψε το τσιγάρο αν θέλεις να το κόψεις αλλά όχι με αυτό. Χρησιμοποίησε άλλα μέσα όπως επίσκεψη σε ειδικά ιατρεία που είναι για αυτές τις δουλειές σε μεγάλα νοσοκομεία, τσίχλες νικοτίνης,επιθέματα κτλ...

Εγώ τώρα το κόβω (σχεδόν τελείωσα) με τον εξής τρόπο: σήμερα 20 τσιγάρα, αύριο 15, μεθαύριο 10... Και κατάλαβες πως πάει. Απλά το έκανα πολύ αργά δηλαδή πάνω από μήνα. Άλλους τους βολεύει καλύτερα να το κόψουν μια και έξω.

Δες τι βολεύει εσένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση αν και έχω δοκιμάσει και τσίχλες και επιθέματα αλλά δεν τα κατάφερα τουλάχιστον μέχρι σήμερα. Το είχα κόψει για δυο χρόνια με φάρμακα αλλά παλι το ξανάρχισα (έκανα μεγάλη βλακεία) Ένας φίλος μου πρότεινε το Classic Tobacco που εχει άρωμα τσιγάρου ή κάποια άλλα καπνικά που να μιαζουν με το τσιγάρο μπας και τα καταφέρω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα απέφυγε το ηλεκτρονικό τσιγάρο διότι λένε ότι είναι επιβλαβές. Κόψε το τσιγάρο αν θέλεις να το κόψεις αλλά όχι με αυτό. Χρησιμοποίησε άλλα μέσα όπως επίσκεψη σε ειδικά ιατρεία που είναι για αυτές τις δουλειές σε μεγάλα νοσοκομεία, τσίχλες νικοτίνης,επιθέματα κτλ...

Εγώ τώρα το κόβω (σχεδόν τελείωσα) με τον εξής τρόπο: σήμερα 20 τσιγάρα, αύριο 15, μεθαύριο 10... Και κατάλαβες πως πάει. Απλά το έκανα πολύ αργά δηλαδή πάνω από μήνα. Άλλους τους βολεύει καλύτερα να το κόψουν μια και έξω.

Δες τι βολεύει εσένα.

 

Ποιοι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...λένε ότι είναι επιβλαβές.

Ποιοι?

 

Δεν ξέρω «ποιοι» το λένε (μάλλον, νομίζω ότι ξέρω, αλλά είναι απλά «λογική» εικασία, οπότε το αφήνω...), καθώς και αν και πώς το τεκμηριώνουν, αλλά ένα πράγμα το ξέρω σίγουρα, διότι το ζω:

 

Μετά από σχεδόν τριάντα χρόνια καπνίσματος - άγαρμπου καπνίσματος, έτσι; το λιγότερο 2 πακέτα ημερησίως, συνήθως 3... - είπα, πριν από 8 μήνες, να δοκιμάσω ένα ηλεκτρονικό μαραφέτι. Ξεκίνησα μ' ένα απλό, φθηνό σετάκι (συνολικά γύρω στα €25,00 για έναν ατμοποιητή και δύο μπαταρίες 1100mah) και με 12άρι σε νικοτίνη υγρό (πλέον έχω ένα ηλεκτρονικό mod που μ' έχει βολέψει, ενώ έχω ρίξει τη νικοτίνη στο 9).

 

Ήμουν μάλλον από τους «τυχερούς» - έχω συναντήσει αρκετούς που το προσπάθησαν και δεν το κράτησαν ούτε μία μέρα - μια και από την πρώτη τζούρα ένιωσα ότι υποκαθιστούσε άνετα τον καπνό και εξαφανίστηκε άμεσα η όποια επιθυμία για κανονικό τσιγάρο. Από τότε, δεν έχω αγγίξει κανονικό τσιγάρο. Εισαγωγή τέλος. Τι είναι αυτό που «ζω»;

 

- Έχει σταματήσει τελείως ο μόνιμος τσιγαρόβηχας που είχα εδώ και χρόνια.

- Δε βγάζω πλέον φλέματα.

- Εξαφανίστηκε ο πόνος και το «βάρος» που ένιωθα στο στήθος και την πλάτη μου, κάθε φορά που έπαιρνα βαθιά εισπνοή.

- Περπατάω, τρέχω, κάνω ποδήλατο κ.τ.λ., χωρίς να λαχανιάζω, ενώ ως καπνιστής μού κρεμούσε η γλώσσα μετά από δυο τετράγωνα περπάτημα.

 

Για να μην αναφερθώ στην τεράστια εξοικονόμηση χρημάτων, συγκριτικά με τον καιρό που αγόραζα τσιγάρα.

 

Σαφώς και είναι επιβλαβές, συγκριτικά με το να μην καπνίζεις/ατμίζεις καθόλου. Όταν όμως ακούω καπνιστές να κινδυνολογούν εναντίον τού ηλεκτρονικού, απλώς γελάω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω «ποιοι» το λένε (μάλλον, νομίζω ότι ξέρω, αλλά είναι απλά «λογική» εικασία, οπότε το αφήνω...), καθώς και αν και πώς το τεκμηριώνουν, αλλά ένα πράγμα το ξέρω σίγουρα, διότι το ζω:

 

Μετά από σχεδόν τριάντα χρόνια καπνίσματος - άγαρμπου καπνίσματος, έτσι; το λιγότερο 2 πακέτα ημερησίως, συνήθως 3... - είπα, πριν από 8 μήνες, να δοκιμάσω ένα ηλεκτρονικό μαραφέτι. Ξεκίνησα μ' ένα απλό, φθηνό σετάκι (συνολικά γύρω στα €25,00 για έναν ατμοποιητή και δύο μπαταρίες 1100mah) και με 12άρι σε νικοτίνη υγρό (πλέον έχω ένα ηλεκτρονικό mod που μ' έχει βολέψει, ενώ έχω ρίξει τη νικοτίνη στο 9).

 

Ήμουν μάλλον από τους «τυχερούς» - έχω συναντήσει αρκετούς που το προσπάθησαν και δεν το κράτησαν ούτε μία μέρα - μια και από την πρώτη τζούρα ένιωσα ότι υποκαθιστούσε άνετα τον καπνό και εξαφανίστηκε άμεσα η όποια επιθυμία για κανονικό τσιγάρο. Από τότε, δεν έχω αγγίξει κανονικό τσιγάρο. Εισαγωγή τέλος. Τι είναι αυτό που «ζω»;

 

- Έχει σταματήσει τελείως ο μόνιμος τσιγαρόβηχας που είχα εδώ και χρόνια.

- Δε βγάζω πλέον φλέματα.

- Εξαφανίστηκε ο πόνος και το «βάρος» που ένιωθα στο στήθος και την πλάτη μου, κάθε φορά που έπαιρνα βαθιά εισπνοή.

- Περπατάω, τρέχω, κάνω ποδήλατο κ.τ.λ., χωρίς να λαχανιάζω, ενώ ως καπνιστής μού κρεμούσε η γλώσσα μετά από δυο τετράγωνα περπάτημα.

 

Για να μην αναφερθώ στην τεράστια εξοικονόμηση χρημάτων, συγκριτικά με τον καιρό που αγόραζα τσιγάρα.

 

Σαφώς και είναι επιβλαβές, συγκριτικά με το να μην καπνίζεις/ατμίζεις καθόλου. Όταν όμως ακούω καπνιστές να κινδυνολογούν εναντίον τού ηλεκτρονικού, απλώς γελάω.

 

Αυτο ακριβως συνεβη και σε εμενα. Αφου ειχα φτασει να κοιμαμαι καθιστος στον καναπε (γιατι μολις ξαπλωνα εκλεινε ο λαιμος και δεν μπορουσα να αναπνευσω), ολως τυχαιως, ενα φιλαρακι ερχομενο απο Αθηνα για διακοπες το 15αυγουστο, ειχε ενα Hybrid της nobacco. Δοκιμασα (γευση μηλο), και κολλησα αμεσως. Την αλλη μερα τηλεφωνο, παραγγελια, και σε δυο μερες ξεκινησα.

Τρια χρονια και ενα μηνα μετα, αλλος ανθρωπος.

Δεν εχω αλλαξει ουτε γευση ολο αυτο τον καιρο (ηθελα μη καπνικη να μη θυμαμαι γευση τσιγαρου, και με το μηλο εφαγα απο την αρχη κολλημα), και πλεον (μιας και παρνω το ακριβο της nobacco), παιρνω κι ενα μπουκαλακι (pg + vg) χωρις νικοτινη, και σπαω το καθε μπουκαλακι στη μεση μειωνοντας στο μισο και τη νικοτινη, και το κοστος ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ακριβως συνεβη και σε εμενα. Αφου ειχα φτασει να κοιμαμαι καθιστος στον καναπε (γιατι μολις ξαπλωνα εκλεινε ο λαιμος και δεν μπορουσα να αναπνευσω), ολως τυχαιως, ενα φιλαρακι ερχομενο απο Αθηνα για διακοπες το 15αυγουστο, ειχε ενα Hybrid της nobacco. Δοκιμασα (γευση μηλο), και κολλησα αμεσως. Την αλλη μερα τηλεφωνο, παραγγελια, και σε δυο μερες ξεκινησα.

Τρια χρονια και ενα μηνα μετα, αλλος ανθρωπος.

Δεν εχω αλλαξει ουτε γευση ολο αυτο τον καιρο (ηθελα μη καπνικη να μη θυμαμαι γευση τσιγαρου, και με το μηλο εφαγα απο την αρχη κολλημα), και πλεον (μιας και παρνω το ακριβο της nobacco), παιρνω κι ενα μπουκαλακι (pg + vg) χωρις νικοτινη, και σπαω το καθε μπουκαλακι στη μεση μειωνοντας στο μισο και τη νικοτινη, και το κοστος ;)

 

Τρία χρόνια, ε; Εσύ έχεις «παλιώσει» πλέον! Πάντως, όλο το θέμα για 'μένα ήταν ότι με κάλυψε από την πρώτη επαφή, κάνοντάς με να αδιαφορώ παντελώς για το τσιγάρο (όταν παρέλαβα το αρχικό σετάκι, είχα ήδη αγοράσει τα τσιγάρα τής ημέρας, τα οποία τα άφησα επίτηδες μπροστά μου στο γραφείο, για να δω αν θα «σπάσω» και θα ανάψω, αλλά ήταν σα να μην υπήρχαν...)

 

Σε σταθερή βάση ατμίζω καπνικά υγρά - σκέτα συμπυκνωμένα αρωματάκια που βάζω σε βάση vg, στην οποία κατέληξα για δύο λόγους: βγάζει περισσότερο «ντουμάνι» που το κάνω κέφι και δε μου «ξύνει» το λαιμό όπως η pg - μια και τη θέλω ακόμα τη γεύση τού τσιγάρου. Ίσως με τον καιρό να πειραματιστώ και με άλλες γεύσεις. Τους τελευταίους έξι μήνες πάντως, την έχω καταβρεί με μια γεύση που λέγεται burley (ονομασία μιας ποικιλίας καπνού, αρκετά neat, σχεδόν «ξερή» καπνίλα, χωρίς ιδιαίτερο άρωμα) και έχω εναλλακτικά άλλη μία με ...περίεργο όνομα (perque...κάτι!), επίσης καπνική, αλλά λίγο πιο «γλυκιά», για όταν θέλω ν' αλλάξω λίγο.

 

Μια χαρά τα πάω γενικώς μέχρι τώρα και δε βλέπω το λόγο να πάψει αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...