Προς το περιεχόμενο

Forex Trading


not87not

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υποθετω πως ενας αρχαριος δεν ξερει το short selling! Περιμενε ομως ανεβαζω ενα γραφημα..

 

Ακολουθει το παρακατω τετραωρο γραφημα

 

Σορρυ αλλα πρωτη ανεβαζω εικονα στο ινσομνια. κατι θα εκανα λαθος. λοιπον καντε μεγεθυνση.

 

Αυτο το γραφημα ειναι απο την πλαφορμα της fxcm με την ισοτιμια EUR/USD

Αυτα τα μακροστενα κουτακια ονομαζονται candlesticks. Tα πρασινα δηλωνουν οτι υπαρχει ανοδος (ανοδος του ευρω) ενψ τα κοκκινα δηλωνουν οτι υπαρχει πτωση(ανοδος του δολλαριου). Καθε candlestick ειναι 4 ωρες(αφου ειναι τετραωρο το γραφημα.)

 

Κατω απο την ισοτιμια υπαρχει ο slow stochastic. Tι ειναι αυτος? Ειναι ενας δεικτης που μας λει ποτε η ισοτιμια ειναι υπερπουλημενη και ποτε ειναι υπεραγορασμενη. Μας βοηθα δηλαδη να εντοπισουμε το σωστο σημειο εισοδου. Οπως βλεπετε εχω ζωγραφισει προχειρα κοκκινες και πρασινες βουλιτσες

 

Δεν ειναι τυχαιες. Ας ξεκινησουμε με τις κοκκινες. Οταν η γαλαζια με την πορτοκαλι γραμμη αρχιζουν να κατεβαινουν απο το ανωτατο επιπεδο εμεις πουλαμε την ισοτιμια(αγοραζουμε δηλαδη δολλαριο). Πραγματι Οπως βλεπετε κατω απο καθε κοκκινη βουλιτση(δηλαδη οταν η πορτοκαλι και γαλαζια γραμμη κατεβαινουν) τοτε η ισοτιμια πεφτει. Το αντιθετο συμβαινει με οταν οι πορτοκαλι-γαλαζιες γραμμες ανεβαινουν απο το κατωταο επιπεδο(πρασινα σημαδακια). Εκει ακρινως αγοραζουμε

 

Ο παρακατω δεικτης, ο MACD, μας δειχνει την ταση της ισοτιμιας. Τι σημαινει αυτο? Η ισοτιμια ή θα ανεβαινει ή θα πεφτει. Παρατηρηρειτε δυο γραμμες, μια κοκκινη και μια μπλε. Οταν η κοκκινη εινα πανω την μπλε υπαρχει ανοδικη ταση, δηλαδη η ισοτιμι ανεβαινει. Ομως καθως η ισοτιμια ανεβαινει ειναι φυσικο να υπαρχουν αυξομειωσεις. Σε αυτο λοιπον το σημειο μας βοηθα ο slow stochastic που μιλησαμε προγουμενως. Μας βοηθα να βρουμε το σωστο σημειο εισοδου, αφου ο MACD μας εχει δειξει την ταση.

 

Σορρυ αλλα δε μπορω να γραψω αναλυτικοτερα. Ηδη για εναν αρχαριο εγραψα παρα πολλα. Αν θελετε να εμβαθυνετε μπορειτε να τσεκαρετε αυτοhttp://www.dailyfx.gr/fx/view/forex_basics Εκει θα βρειτε διαφορα αρθρα τεχνικης αναλυσης. Θα ακολουθησουν τις επομενες μερες και αλλα αρθρα

post-194359-0-48062400-1327432902_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 676
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

skiabox δε θελω να μπερδεψω περισσοτερο τους αρχαριους χρηστες. Εννοειται τετοιοι δεικτες δουλευουν αποτελεσματικοτερα σε πλαγιες κινησεις των ισοτιμιων. Ομως, ειδικα ο slow stochastic δινει ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΑ αξιοπιστες ενδειξεις. Προσωπικα δεν μπορω να ανοιξω θεση αν δεν τον εμπιστευτω.

 

Να σου πω την αληθεια ποτε δεν εχω τεσταρει κανεναν δεικτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To παρακατω κειμενο ειναι αναδημοσιευση απο την ιστοσελιδα www.dailyfx.com

http://www.dailyfx.gr/fx/view_list/monthly_report/2012-01-31/12873

 

Με τον Ιανουάριο να είναι έτοιμος να μας εγκαταλείψει, θεωρούμε ότι είναι αρκετά σημαντικό να δούμε τι ακριβώς έχει συμβεί στις αγορές, πως έχουν διαμορφωθεί οι τάσεις και τι θα μπορούσαμε να περιμένουμε για τον Φεβρουάριο. Για να συντομεύσουμε την ανάλυσή μας και για να έχουμε πιο κατανοητό αποτέλεσμα θα χρησιμοποιήσουμε το μοντέλο Risk On/Risk Off όπου ουσιαστικά δεν είναι κάτι άλλο παρά μια στρατηγική που βασίζεται στις συσχετίσεις μεταξύ διαφορετικών αγορών.

 

Οι βασικές συσχετίσεις που υπάρχουν είναι αυτές μεταξύ του δολαρίου και των υπολοίπων αγορών και των μετοχών με τα ομόλογα. Όταν το δολάριο κινείται ανοδικά οι υπόλοιπες αγορές σημειώνουν πτώση (κατά κανόνα) και αντιστρόφως και όταν οι μετοχές κινούνται ανοδικά τα ομόλογα κινούνται πτωτικά (κατά κανόνα) και αντιστρόφως.

 

Τον Ιανουάριο οι μετοχές σημείωσαν κέρδη 4,41% (με βάση το χθεσινό κλείσιμο του S&P 500). Άνοδο 2,82% σημείωσε ο δείκτης εμπορευμάτων και άνοδο 0,76% τα δεκαετή αμερικανικά ομόλογα. Το πρώτο συμπέρασμα είναι ότι το δολάριο θα πρέπει να έχει σημειώσει πτώση, όπως και έγινε, καθώς μέχρι χθες η πτώση είναι 1,26%. Το δεύτερο συμπέρασμα όμως που βγαίνει είναι ότι υπάρχει μια ξεκάθαρη ανωμαλία. Μετοχές, εμπορεύματα και ομόλογα, ανεβαίνουν. Αυτό πρακτικά δεν μπορεί να συμβαίνει. Σε καμία φάση της οικονομίας και αυτό είναι που δημιουργεί επικίνδυνες καταστάσεις για το Φεβρουάριο. Συνήθως, ταυτόχρονη άνοδος των μετοχών και των ομολόγων παρατηρείται μόνο σε δυο φάσεις της οικονομίας. Όταν η ύφεση φθάνει στο κατώτερο σημείο της και όταν η ανάπτυξη φθάνει στο ανώτερο σημείο της. Με τα στοιχεία που συνεχώς ανακοινώνονται, δεν θα λέγαμε ότι είμαστε στο σημείο της αρχής μιας μεγάλης φάσης ανόδου της οικονομικής δραστηριότητας.

 

Επομένως, τις επόμενες ημέρες κάτι από τα παρακάτω θα πρέπει να συμβεί. Είτε οι μετοχές να σημειώσουν νέα υψηλά και τα ομόλογα να ‘πέσουν’ είτε τα ομόλογα να σημειώσουν νέα υψηλά και οι μετοχές να σημειώσουν πτώση. Για την ώρα, τα ομόλογα βρίσκονται σε νέα ιστορικά υψηλά. Με απλά λόγια αυτό σημαίνει το εξής: οι αγορές προεξοφλούν μια κατάσταση χειρότερη από αυτήν που είδαμε το 2008.

 

Όσον αφορά τη Γερμανία, όλο και περισσότερο γίνεται κατανοητό ότι δε θα βοηθήσει στην επίλυση της κρίσης. Η ανεργία τον Ιανουάριο μειώθηκε στο 6,7% (χαμηλά είκοσι ετών) την ώρα που η ανεργία σε όλη την υπόλοιπη Ευρώπη ανεβαίνει ασταμάτητα. Στην Ισπανία είναι σχεδόν 25% και στην Ελλάδα σχεδόν 20% ενώ αν λάβουμε υπόψη μας συγκεκριμένες ηλικίες, βλέπουμε ποσοστά που αγγίζουν το 50%. Είναι γεγονός ότι με τέτοια ποσοστά ανεργίας, το παραγωγικό, το κοινωνικό, το ασφαλιστικό και το συνταξιοδοτικό σύστημα, θα καταρρεύσουν.

 

Χθες οι αγορές σημείωσαν τη χειρότερη ημέρα τους μετά από έξι εβδομάδες. Η Πορτογαλία βρίσκεται ήδη στη θέση της Ελλάδας και τα CDS της Ευρώπης σημείωσαν άνοδο.

 

Η άποψή μας είναι ότι οι αγορές βρίσκονται σε μια παράλογη αισιοδοξία. Το αποδεικνύουμε απλά, για όσους ζητούν περισσότερα στοιχεία. Χρυσός, ομόλογα, γεν, φράγκο σημειώνουν άνοδο. Το ίδιο και οι μετοχές και νομίσματα όπως τα δολάρια Αυστραλίας και Νέας Ζηλανδίας. Δηλαδή κάποιοι αγοράζουν ασφάλεια και ταυτόχρονα παίρνουν μεγάλο ρίσκο. Δεν γίνεται κάτι τέτοιο. Επίσης είναι γνωστά και τα μακροοικονομικά στοιχεία που συνεχώς επιδεινώνονται.

 

Αν κάτι πρέπει να έχουμε στα επενδυτικά μας σχέδια αυτό μάλλον δεν είναι να ακολουθήσουμε την άνοδο που εξελίσσεται στις αγορές. Για να χρησιμοποιήσουμε και μια φράση του γνωστού μεγαλοεπενδυτή Jim Rogers: ‘όλοι αρέσκονται να αγοράζουν μετοχές σε ακριβές τιμές, εγώ όμως όχι.’

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Πολύ καλημέρα σας.

 

Αρχικά θα ήθελα να δώσω τα θερμά συγχαρητήρια μου στον υδριτή του θέματος not87not.

 

Μπράβο φίλε μου που θέλησες να ανοίξεις τα μάτια μας και για τον τρόπο που αντιμετώπισες τους καλοθελητές.

 

Εγώ από τη μεριά μου ανακάλυψα το forex....στα τέλη του 2011...

 

Ξεκίνησα στην plus500, με κάποιες κερδοφόρες συναλλαγές....στα κουτουρού εντελώς όμως...

Δεν ήξερα που μου πάνε τα 4....

 

Σιγά σιγά άρχισα να βλέπω δείκτες και να ψάχνω στο google να δω τι είναι και τι κάνει ο καθένας...έβαζα 6-7 δείκτες στο διάγραμμα για να με βοηθάνε αλλά όσο περισσότερους δείκτες έβαζα τόσο πιο πολύ έχανα....από ότι φαίνεται η τύχη του πρωτάρη και το καλοσόρισμα του κόσμου του forex έφτασαν στο τέλος τους....

 

Για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου....ΑΚΟΜΑ δε ξέρω που μου πάνε τα 4....

 

Στην plus500 έχασα 250€(αν και είχα καταφέρει να τα διπλασιάσω σε κάποια φάση...) τελικά και την παράτησα γιατί κατάλαβα ότι τελικά ΔΕΝ είναι τόσο εύκολο να πλουτίσω...

 

Στη συνέχεια άρχισα να ψάχνω εκπαίδευση....στο ιντερνετ γίνεται χαμός από εταιρίες και πληροφορίες....μετά την plus500 ανακάλυψα το etoro και την easy-forex...

 

Αφου έχασα το κεφάλαιο μου κατά τον Ιανουάριο του 2012, έκανα μια στάση και αυτή τη βδομάδα αποφάσισα να αρχίσω πάλι το ψάξιμο...

 

Αυτή τη στιγμή έχω ξεπεράσει τον αρχικό ενθουσιασμό του να βάλω γρήφορα χρήματα να κάνω συναλλαγή και να κερδίσω γιατί ξέρω ότι δεν γίνεται έτσι....οπότε είμαι πιο υπομονετικός...

 

Προσπαθώ να μάθω 5 πράγματα αλλά ακόμα βρίσκομαι στο σημείο που παίρνω πολλές πληροφορίες πολύ γρήγορα και δεν μπορώ να τις χονέψω...

 

Υπάρχουν πολλές ερωτήσεις που θέλω να κάνω και δεν ξέρω απο που να αρχίσω....

 

Θα τελειώσω εδώ αυτό το post και θα συνεχίσω όταν δω ανταπόκριση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλο που το θέμα το παραγνωρίζω (σε γελοίο βαθμό) δεν μπορώ να πω πολλά λόγω δουλειάς.

 

Το μόνο που έχω να σας πω είναι ότι κάνετε να το κάνετε σε ECN brokers και ECN πλατφόρμες. Με τους market makers είστε χαμένοι απο χέρι ότι και να λένε οι δείκτες σας.

 

http://www.investopedia.com/articles/forex/06/ECNmarketmaker.asp

http://www.100forexbrokers.com/

http://www.forexpeacearmy.com/

 

Ασχοληθείτε πολύ με το που θα καταθέσετε τα λεφτά σας και μετά με τις αγορές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Stelis90 σε ευχαριστω πολυ και μπραβο σου για την πειθαρχια που δειχνεις πλεον. Χρειαζεται πολλη πειθαρχια και εγκρατια.

 

Στα λεγομενα του Αλεξ θα προσθεσω και κατι αλλο. Πολλες εταιριες απαγορευουν το scalping, δηλαδη να ανοιγοκλεινεις θεσεις για μερικα δευτερολεπτα. Συνηθως αυτες οι εταιριες θελουν να κρατας τις απο 5 λεπτα και ανω. Οταν λοιπον ενας αρχαριος κανει scalping χωρις να το ξερει και η εταιρια του κλεινει τον λογαριασμο κατευθειαν ( χωρις να στειλει προειδοποιητικο email σημαινει οτι ειναι για τον πουτ.. η εταιρια).

 

Μην πολυπιστευετε αυτα που γραφουν στα forums για τις εταιριες. Εγω το καλοκαιρι ξεκινησα με την plus500. Αν ψαξετε στο ιντερνετ ισως δεν υπαρχουν χειροτερα σχολια για εταιρια. Εχω κανει γυρω στις 10 αναληψεις μεχρι τα χριστουγεννα και παντα τα χρηματα μου εκαναν να μπουνε στην καρτα 2 μερες. Οσες φορες εστειλα εμαιλ παντα μετα απο λιγο απαντουσαν.Τωρα ειμαι πελατης της fxcm και ειμαι παλι πολυ ευχαριστημενος. Μπορειτε να επικοινωνησετε με το τμημα τους στην Ελλαδα για να παρετε πληροφοριες.

 

Μου εχουν στειλει πολλα ατομα εμαιλ και σε ολους απαντω το ιδιο. Το. forex εχει λεφτα. Πολλα λεφτα. Αλλα δε στα χαριζουν, πρεπει να λιωσεις στην εξασκηση και στο διαβασμα. Το χρονικο διαστημα που αρχισα να γινομαι συγκρατημενος κερδοφορος ειναι μεν μικρο, περιπου 4 μηνες, αλλα δε δηκωσα και δε σηκωνω κεφαλι. Απο τις 8 το πρωι μεχρι αργα το βραδυ. Πειτε το τρελα, πειτε το μερακι ενα ειναι το σιγουρο. Θελει πολυ κουραση για να αρχισεις να βγαζεις λεφτα. Ενημερωτικα βγαζω 50 pips την ημερα κατα μεσο ορο δηλαδη γυρω στα 50€.

 

Δε χρειαζονται ουτε πολυσυνθετα σεναρια ουτε πανακριβοι εξοπλισμοι για να ειμαστε κερδοφοροι. Το μυστικο ειναι, περαν της τεχνικης αναλυσης που εχουμε κανει στο διαγραμμα μας, να πιασουμε το συναισθημα της ημερας στις αγορες. Προσωπικα ξυπνω στις 7 και παρακολουθω το bloomberg στην τηλεοραση(βγαινει και στο ιντερνετ) και διαβαζω ξενες εφημεριδες για ενημερωθω για το υπολοιπο της ημερας, τι εγινε στην αγορα του Τοκυο κτλ. Καπου εκει περα εχοντας πιασει το συναισθημα η ωρα εχει παει 10 και ανοιγει η αγορα του Λονδινου και τοποθετουμαστε αναλογα. Για να πιασουμε ομως αυτο το συναισθημα σημαινει οτι κουβαλαμε πολλη εξασκηση στην πλατη μας μιας και δεν αρκει να διαβαζουμε ειδησεις, πρεπει να καταλαβαινουμε και σε τι βαθμο θα επηρεασουν την αγορα.

 

Για τους αρχαριους καλυτερα να ασχηθειτε πειραματικα απο τις 20.00 το βραδυ μεχρι τις 09.00 το πρωι οπου η μεταβλητοτητα στα βασικα νομισματα πεφτει. Επιση να αποφυγετε οποιοδηποτε χρονοδιαγραμμα κατω της 1 ωρας για να εχετε χρονο μπροστα σας να ελεγξετε καλυτερα τη θεση σας και την πορεια της ισοτιμιας. Επισης προτινω να επικεντροθειτε σε μια μονο μια ισοτιμια, προτινω το eurusd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορώ να κρύψω τη χαρά μου....Επιτέλους βρέθηκε ένα μέρος στο οποίο μπορώ να συζητήσω....

 

not87not ως έμπειρος και πλέον βαδίζεις προς την επιτυχία, θα ήθελα να μου πεις αν γνωρίζεις πέραν της plus500 που και εγώ ακόμη κατάφερα να κάνω μια ανάληψη και εξακρίβωσα ότι δεν είναι απάτη, αν γνωρίζεις τίποτα και για τις άλλες εταιρίες...

 

Έχω γραφτεί και στην easy-forex γιατί μου υποσχέθηκαν δωρεάν μαθήματα-στα Ελληνικά....

 

Η πλατφόρμα τους μου φαίνεται λίγο μπερδεμένη γιατί είχα γραφτεί και στο etoro που μέχρι στιγμής μου φαίνεται να έχει την καλύτερη user-friendly πλατφόρμα....απλή και κατανοητή....

 

Εχω δει και το meta-trader και ομολογώ πως....πως είναι το πιλοτήριο αεροπλάνου; Γεμάτο κουμπάκια κλπ; Ετσι την είδα! Ψαροτική αλλά ακαταλαβίστικη...

 

Θα ήθελα λοιπόν να μου πεις σε ποια εταιρία να κάτσω, γιατί τώρα κοιτάω και το etoro που μου φαίνεται το καλύτερο και το easy-forex γιατί μου παρέχει εκπαίδευση...(αν και ομολογώ ότι απογοητεύτικα στα πρώτα 2 μαθήματα)...και είμαι σα το μπαλάκι μια εδώ μια εκεί και κοιτάω και άλλες εταιρίες όπως αυτή που είσαι τώρα....

 

Τέλος, επειδή παρατηρώ τους guru στο etoro, και συγκεκριμένα έναν τυπο, μου έχει δημιουργήσει την εξής απορία....

 

Υπάρχει τρόπος να κερδίζει κάποιος ΟΛΕΣ(σχεδον) τις συναλλαγές;

 

Το λέω γιατί αυτός ο τύπος παίζει με μόχλευση χ10 και κερδίζει πάντα ένα μέγιστο 5%....και σκέφτομαι ότι αν έχει 1000 πιπς stop loss, τότε αργά η γρήγορα, ακόμη και με μια λάθως κίνηση η αγορά θα γυρίσει και πάλι υπέρ του....

 

Αυτά προς το παρόν, ελπίζω να μη κουράζω με όλα τα κατεβατά μου, απλά βλέπω το θέμα εδώ σαν το παράδεισο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έχω γραφτεί και στην easy-forex γιατί μου υποσχέθηκαν δωρεάν μαθήματα-στα Ελληνικά....

 

Η πλατφόρμα τους μου φαίνεται λίγο μπερδεμένη γιατί είχα γραφτεί και στο etoro που μέχρι στιγμής μου φαίνεται να έχει την καλύτερη user-friendly πλατφόρμα....απλή και κατανοητή....

 

Εχω δει και το meta-trader και ομολογώ πως....πως είναι το πιλοτήριο αεροπλάνου; Γεμάτο κουμπάκια κλπ; Ετσι την είδα! Ψαροτική αλλά ακαταλαβίστικη...

 

 

 

Δοκιμασε το cTrader από την FxPro. Μπορείς να κάνεις free demo accounts απο την πλατφόρμα που δεν λήγουνε (όσα θες). Το cTrader είναι ECN trading platform.

 

http://fxpro.ctrader.com/ctrader-fxpro-setup.exe (direct download)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορουμε να σε κανουμε copy not87not?

 

Τι εννοεις?

 

Με αφορμη το σχολιο του Stelis90 περι 1000 pips θα γραψω κατι. Κατα την δικη μου εκτιμηση, ισως να κανω και λαθος, υπαρχουν αυτη τη στιγμη 15-20 ατομα στην Ελλαδα σταθερα κερδοφορα στο forex trading. Και οταν λεω σταθερα κερδοφορα εννοω βδομαδα με τη βδομαδα να αυξανουν τον λογαριασμο τους. Ειναι τρομερα δυσκολο, οσοι ασχολουνται καιρο ξερουν τι εννοω, να εισαι καθε εβδομαδα κερδοφορος. trader σημαινει οτι κατανοεις απολυτα τις αγορες, ξερεις να κανεις σε βαθος τεχνικη αναλυση, γνωριζεις απο money management και κουβαλας ωρες εξασκησης.

 

Δεν ειναι στοιχημα, καθομαι στον υπολογιστη και τα κονομαω. Το ιδιο διαγραμμα που βλεπουμε εμεις, το ιδιο βλεπουν οι ακριβοπληρωμενοι traders των hedge funds και των τραπεζων. Αν δεν το αντιμετωπισεις σαν επαγγελμα δεν προκειται να βγαλεις λεφτα. Τελεια και παυλα.

 

Προτινω τις σελιδες που χρησιμοποιω και την εταιρια που χρησιμοποιω. Δεν κανω ουτε διαφημιση ουτε τιποτα. Απλα στην Ελλαδα, την χωρα του τιποτα, οτιδηποτε μη γνωστο το αντιμετωπιζουμε με απολυτη καχυποψια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας τζογος ειναι και αυτο σαν το poker και ρουλέτα αν δεν σας περισσεύουν μην ασχοληθητε

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Τα πολλα χρήματα δεν φέρνουν την ευτυχια σας γιαυτο μην ρισκαρετε και τα λίγα που εχετε!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Καλο ειναι μερικοι που έχουν μπει σε αυτο το τριπακι μην παρα σέρνουν απελπισμενους

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...