Προς το περιεχόμενο

Forex Trading


not87not

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας ανεβάσει ο καθένας το δικό του setup και ας αναλύσει τη στρατηγική που ακολουθεί στις εντολές τους.

 

Παρακάτω είναι το δικό μου setup. Η στρατηγική που ακολουθώ στηρίζεται στη διάσπαση των υψηλών ή των χαμηλών της Δευτέρας με στόχο 300-500 πιπς ανα εντολή. Εύκολη απλή και κερδοφόρα. Stochastic και icorrel λειτουργούν συμβουλευτικά.

 

Ζεύγος: EUR/USD

Timeframe: Η1

post-251528-0-44163900-1422124617_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 676
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

να φανταστώ βάζεις oco εντολή,το stop ποσα pips το βάζεις?δεν ξέρω αλλα σε πλαγια κίνηση δεν νομίζω να αποδίδει καλά

 

Ναι. Πολλές φορές δε τοποθετώ stop loss δίνοντας χώρο στην εντολή, αλλά αν το κάνω τότε τα βάζω συνήθως στα προηγούμενα υψηλά ή χαμηλά.

 

Όντως σε πλάγια τάση δεν λειτουργεί, χαρακτηριστικό παράδειγμα η εβδομάδα που πέρασε, όπου τοποθέτησα εντολή πώλησης στα τελειώματα της Τρίτης και την Τετάρτη έφτασε να αγγίζει τα υψηλά εβδομάδος (βλ. εικόνα προηγούμενου ποστ). Παρόλα αυτά τοποθέτησα και δεύτερη εντολή πώλησης σε εκείνα τα επίπεδα, λαμβάνοντας υπόψιν την γενική τάση, δεύτερον παίρνοντας σήμα από Stochastic και icorrel αλλά και επειδή αναμέναμε την ανακοίνωση της ΕΚΤ για το ύψος της ποσωτικής χαλάρωσης την Πέμπτη, όπου ήταν σίγουρο ότι θα επηρέαζε την ισοτιμία αρνητικά.

 

Τις εντολές μου τις έκλεισα την Πέμπτη γύρω στα 400πιπσ κάτω απ τα χαμηλά της Δευτέρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τι margin;

 

Δεν παίζω με margin. Κοιτάω στις εντολές που θα δώσω να χρησιμοποιώ μικρή ποσότητα ώστε σε περίπτωση που δε πάει όπως έχω προβλέψει να μην απωλέσω μεγάλο μέρος του κεφαλαίου μου.

 

Τύπος λογαριασμού: micro

Μόχλευση: 500:1

 

Ποσότητα που χρησιμοποιώ σε κάθε εντολή παίζει από 2 έως 5. Πρακτικά αν το δεις με "5" ποσότητα αν βρεθείς να χάνεις -500 πιπς είναι γύρω στα -18 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη μία κερδοφόρα εντολή (400 πιπς περίπου) βασιζόμενη στη στρατηγική διάσπασης των υψηλών ή των χαμηλών της Δευτέρας στην ισοτιμία του EUR/USD.

post-251528-0-27176900-1422380011_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα δοκιμάσει ένα διάστημα την FXCM, αλλά εγκατέλειψα, γιατί οι εντολές μου χτυπούσαν margin με το παραμικρό και κλείνανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανό σχηματισμό μοτίβου κεφαλής και ώμων βλέπω για το EUR/USD. Διάσπαση της ισοτιμίας του προηγούμενου χαμηλού ίσως την οδηγήσει στα επίπεδα του 1.11400.

 

post-251528-0-15851000-1422551840_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επιτελους ενα thread στα Ελληνικα για το Forex .. κατα τυχη το εντοπισα . Ασχολουμε με το φορεξ τα τελευταια 6 χρονια . Συμφωνω οτι σιγουρα δεν ειναι ευκολο αλλα σιγουρα ειναι μια δουλεια που προσφερει μοναδικα προτερηματα και απιστευτη ελευθερια οταν καταφερεις να την κανεις σωστα .. 

 

Χαιρομαι πολυ που βλεπω ανθρωπους απο την Χωρα μου να ασχολουνται και ελπιζω να γνωρισω και να συζητησω με τους περισσοτερους απο εσας ..

 

καλη συνεχεια και αμέτρητα Green pips για ολλους μας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα ελληνικά κανέναν οδηγό να ξεκινήσουμε να διαβάζουμε εχετε να προτείνετε? 

 

Ρίξε μια ματιά εδώ http://www.dailyfx.gr/fx/view/forex_basics για τα βασικά, επίσης στην καρτέλα "Εκπαίδευση" θα βρεις εκπαιδευτικά άρθρα και βίντεο

Επιτελους ενα thread στα Ελληνικα για το Forex .. κατα τυχη το εντοπισα . Ασχολουμε με το φορεξ τα τελευταια 6 χρονια . Συμφωνω οτι σιγουρα δεν ειναι ευκολο αλλα σιγουρα ειναι μια δουλεια που προσφερει μοναδικα προτερηματα και απιστευτη ελευθερια οταν καταφερεις να την κανεις σωστα .. 

 

Χαιρομαι πολυ που βλεπω ανθρωπους απο την Χωρα μου να ασχολουνται και ελπιζω να γνωρισω και να συζητησω με τους περισσοτερους απο εσας ..

 

καλη συνεχεια και αμέτρητα Green pips για ολλους μας .

 

Θέλεις να μας αναπτύξεις τη στρατηγική που ακολουθείς και να αναφέρεις τα εργαλεία που χρησιμοποιείς? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρίξε μια ματιά εδώ http://www.dailyfx.gr/fx/view/forex_basics για τα βασικά, επίσης στην καρτέλα "Εκπαίδευση" θα βρεις εκπαιδευτικά άρθρα και βίντεο

 

Θέλεις να μας αναπτύξεις τη στρατηγική που ακολουθείς και να αναφέρεις τα εργαλεία που χρησιμοποιείς? 

 

 

Μια απο τις στρατηγικες που ακολουθω ειναι αυτη . 

 

 

SMS 55

S-roc 

TDI 

 

time frame 4H 

 

όταν η τιμή είναι πανω απο το SMA 55 το S-ROC ειναι πανω απο το μηδεν και η πράσινη γραμμη του TDI εχει περασει πανω απο την κοκκινη στις 4 ωρες αγοραζω . 

 

για πωληση πρεπει να ισχυουν ακριβως τα αντιθετα. 

 

αποφευγω να κανω συναλλαγες πριν απο νεα . και για αυτο χρησιμοποιω το FFCal . 

post-331073-0-98474200-1423654667_thumb.jpg

Επεξ/σία από simple4ex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διάβασα τα περισσότερα ποστ του θέματος ψάχνοντας έναν αξιόπιστο ECN broker αλλά δεν έβγαλα άκρη......μπορείτε κάποιος να βαλει μια λίστα από αξιόπιστους traders(εμπειρικά πάντα).....και μια ακόμη ερώτηση είναι να επιλέξω ECN broker η Bucket shop???

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...