Προς το περιεχόμενο

Forex Trading


not87not

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα το απόφευγα εντελώς για να απαντήσω στην πρώτη σου ερώτηση. Καταρχάς οι εταιρείες STP licence δεν το προσφέρουν γιατί θα έχαναν την άδεια τους. Είναι τζόγος και αν και δεν έχω κάτι με τον τζόγο, θα έλεγα καλύτερα καζίνο παρά forex. Μιλώντας για το καθαρό forex trading που από ότι καταλαβαίνω μιλάει αυτός που άνοιξε το topic, τότε δεν θα το συνιστούσα, καθώς υπάρχουν πολύ κερδοφόροι τρόποι να βγάλεις χρήμα, αν δεν είσαι άπληστος, βιαστικός και ανυπόμονος. Όλα με ρίσκο φυσικά και τίποτα σίγουρο. 

 

Απλά για να συμφωνήσω μερικώς με αυτά που είπε ένα παιδί, πρέπει να το ψάχνεις, είναι τέχνη αλλά και τύχη. Έχει ανάλυση και ιστορία αλλά θέλει και καλές συνθήκες, μπορεί να είναι όλα θετικά για σένα στο σχετικό pair και κάτι αρνητικό εντελώς άσχετο να συμβεί στην αγορά και να στα αλλάξει... γιαυτό και δεν είναι σίγουρο και κανείς δεν είναι αλάνθαστος (με την έννοια του κέρδους)

 

Άρα για την τελευταία σου ερώτηση, πιστεύω υπάρχουν μερικοί αλλά θεωρώ πως ένας έμπειρος trader δεν θα ασχολήθει τόσο άμεσα με τζόγο, αν και υπάρχουν εξαιρέσεις. Άρα ουσιαστικά αν δεν είναι έμπειρος (πλειοψηφία), θεωρώ πως δεν υπάρχουν μακροχρόνια κερδοφόροι.

Και εγώ με το Forex ασχολούμαι.  Απλά μετά τα γεγονότα με το Ελβετικό φράγκο, την χρέωση χαρτοφυλακίων με αρνητικό πρόσημο, και τις μηνύσεις σε πελάτες για να καταθέσουν τα επιπλέων χρήματα που χρεώθηκαν, ξεκίνησα να το ψάχνω για τα Binary με το σκεπτικό ότι ίσως εκεί το ρίσκο να είναι μικρότερο.

 

Βέβαια με την απάντηση που μου έδωσες  για τα Binary έβαλες και την τελική σφραγίδα σε αυτά που πίστευα.

 

Τώρα σχετικά με το Forex. Πως μπορείς να προστατευτείς από την μόχλευση; Είναι θέμα καλής πίστης της εκάστοτε χρηματιστηριακής, η υπάρχουν κάποια συγκεκριμένα πράγματα που αν τα υπογράψεις είσαι προστατευμένος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • Απαντ. 676
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τώρα σχετικά με το Forex. Πως μπορείς να προστατευτείς από την μόχλευση; Είναι θέμα καλής πίστης της εκάστοτε χρηματιστηριακής, η υπάρχουν κάποια συγκεκριμένα πράγματα που αν τα υπογράψεις είσαι προστατευμένος;

Φίλε, το forex είναι η μόχλευση, δεν μπορείς να προστατευτείς.

 

Αν δε θέλεις μόχλευση μην παίζεις forex...

 

Το forex είναι μια υπερ - risky αγορά, στην οποία πρέπει να ξέρεις να παίξεις...

 

Δεν είναι για όλους... Έχω παίξει στο forex και δεν είναι καθόλου εύκολο να βγάλεις λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Τι θα προτεινατε σε ενα νεο που σκεφτεται να ξεκινησει να αρχισει ν αμελεταει πανω στης συνναλαγες Forex.Βρηκα κατι διαφιμιστηκα και εκανα ενα acc στην plus500 βρηκα και ενα καλο site (νομιζω δλδ) http://www.babypips.com/και αρχισα να μελεταω τι αλλα να κοιταξω υπαρχει καποια ελληνικη κοινοτητα κανα καλο ελληνικο φορουμ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση....ας πούμε χαζή....πολλοί χρηματοοικονομικοί όροι...πολλές στρατηγικές....εαν π.χ υπήρχε ένας αλγόριθμός που κάθε μέρα θα σου έδινε με πιθανότητα 75% ποιά θα είναι η κατάσταση της ισοτιμίας (πάνω ή κάτω) αυτό θα έφτανε..?...π.χ  13/01 --> 11:30 θα είναι θετική....12:50 αρνητική...14/01 (βαση 13/01)  --> 11:30 θα είναι αρνητική....12:50 αρνητική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια καλησπερα και απο εμενα.

Προσφατα δοκιμασα μια στρατηγικη στο πετρελαιο με γρηγορες συνναλαγες (scalping) βασιζομενη σε καποιους δεικτες σε Demo λογαριασμο της Plus500. Προσπαθησα να αντιμετωπιζω τα χρηματα σαν πραγματικα με το σκεπτικο οτι αν τα χασω θα ειναι σαν να εχασα 5000 οποτε και δεν θα ξαναπαιξω. Καταφερα μεσα σε 40 μερες τις 5000 να τισ κανω 15.000. Πριν προχωρησω σε καταθεση πραγματικων χρηματων λοιπον ειδα οτι δεν μπορεσα να βρω κανενα επενδυτη που να εχει καλη αποψη για τη συγκεκριμενη εταιρια η' να εχει κερδη τα οποια να εχει εισπραξει τελικως. Επισης διαβασα τα παραπονα ενος επενδυτη οτι οσο καιρο εχανε ολα ηταν καλα........ με το αρχισε το κεφαλαιο του να ειναι + αμεσως του ειπαν οτι απαγορευεται το scalping του εκλεισαν το λογιαριασμο και του επεστρεψαν το αρχικο κεφαλαιο.

Αυτο εχει συμβει και σε εμενα με αρκετες εταιριες BINARY OPTION οπου δεν εισεπραξα ποτε τα κερδη.

Συνοψιζοντας

Εχετε να μου προτεινετε καποια εταιρια που να εχετε βγαλει κερδη και να τα εισπραξατε χωρις προβλημα?

Και επισης ξερετε εταιριες που να μην εχουν προβλημα με το συγκεκριμενο τροπο παιξιματος?

 

Σας ευχαριστω

Εμπειρια στο χωρο 3ετης, κυριως στα Binary

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για scalping θα σου ελεγα να ασχοληθείς με το forex και οχι με μετοχες . Στο forex εχεις την δυνατοτητα να ανοιγεις συναλλαγες ολη μερα με στοχο μονο μερικα pips. Αυτο που χρειαζεσαι ειναι ενα συστημα scalping για να εντοπισεις το που θα μπεις και που θα βγεις απο την αγορα. Με καλο και αυστηρο ελεγχο κεφαλαιου σιγουρα μπορεις να βγαλεις χρηματα ετσι .

 

Επισης βρες ενα broker που να εχει πολυ μικρο Spread και γρηγορη εκτελεση εντολων. Εγω προσωπικα για scalping εχω λογαριασμο στην exness. 

 

http://bit.ly/1FoTqtk

Τοp 3 Brokers κατα την γνωμη μου παντα με μοναδικα χαρακτηριστικα για αρχαριους και προχωρημενους traders 

 

http://bit.ly/1FpkusG 

 

Επειδη με ενδιαφερει το παιξιμο τυπου scalping εισαι ευχαριστημενος στην exness.??? Εχεις παρει λεφτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Να ρωτήσω κάτι μιας και είμαι πολύ καινούριος στο χώρο, ξεκίνησα plus500 και αναρωτιέμαι πως ακριβώς δουλεύει το scalping.Έχω πχ ένα όριο συναλλαγών ημερησίως ;Πώς λειτουργεί ακριβώς;Πότε μου μπανάρουν το λογαριασμό λόγω scalping;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ρε μανία με το 500.

Μπαν για scalping??? Wtf

μου διναν 25 ευρω μπόνους χωρίς κατάθεση.Σύμφωνα με την πολιτική τους απαγορεύεται το scalping για αυτο ρωτησα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ τι μπόνους τους έδωσες;

 

Anyway, θες χρήμα σε αυτό τον τομέα και σοβαρή εταιρεία. Αν δεν έχεις κάνα χιλιαρικο, αστο καλύτερα και δούλεψε κάνα demo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς τί μπόνους τους έδωσα;Δεν έχω σκοπό να κάνω ακόμα κατάθεση γιατί μαθαίνω.Παίζω το μπόνους αλλά και demo ταυτόχρονα.

ξέρεις για το scalping που ρώτησα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δεν είναι ρυθμισμένη αγορά αυτή των cfd.

 

Εάν ψαχνεις μεγάλα μαρτζιν, τότε μπορείς να πας στη future/option market.

Για δικαιώματα (όχι binary, κανονικά) υπάρχει κάποιος που να δέχεται πελάτες από Ελλάδα πέραν της Saxo Bank;

Για να κάνεις λογαριασμό σε αμερικάνικο broker πρέπει να σου βγει η ψυχή, άλλη ιστορία το να στέλνεις λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...