Προς το περιεχόμενο

Forex Trading


not87not

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν γνωριζω αν καποιος μπορει ανωνυμα να εχει μετοχες. Πριν μια δεκαετια ομως που ειχα μετοχες, ήταν στο ονομα μου. Και δεν μπορουσε να μου τις παρει κανεις. Οι τιμές μπορει να αλλαζαν, όμως οι μετοχές μου ανήκαν.

 

Αντιθετως στο forex δεν υπαρχει αυτη η επιλογη. Δεν σου ανηκει τιποτε, και αν κλεισει η συναλλαγη σου -διχως να το θελεις- επειδη μηδενισε το κεφαλαιο, τοτε απλα εχασες και ολα τα χρηματα, και διχως επιλογη να περιμενεις στο μελλον καποια ανακαμψη.

Κοινώς, τα χανεις ολα.

 

Απο αυτη την αποψη, ακομη και το χρηματιστηριο που εγινε ελντοραντο, νομιζω περισσοτερη ασφαλεια προσφερει. Τουλαχιστον, αν πανε στραβα οι προβλεψεις, δεν τα χανεις ολα. Στο forex ομως, τα χανεις ολα.

 

καλο ειναι να μην ασχοληθεις με τις ελληνικες χρηματιστηριακές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 676
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλο ειναι να μην ασχοληθεις με τις ελληνικες χρηματιστηριακές...

 

thanks για το σχόλιο, αλλα θα ήθελα και επί της ουσίας των οσων λέγω, τα σχόλιά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα υπάρχει καμία κονσόλα απο αυτές να παίξεις χωρίς να ρισκαρεις λεφτα; Η I forex ζητάει 100 ε

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Απο οσο ξερω ολες οι εταιριες προσφερουν δοκιμαστικο. Οποιαδηποτε εταιρια ζητα χρηματα για δοκιμαστικο ειναι απαραδεκτη. Παντως μη νομιζετε οτι θα πιασετε την καλη. Θα φατε γερο μανικι μεχρι να καταλαβετε πως λειτουργουν οι αγορες. Αν θες μπορω να σου προτινω αυτη που χρησιμοποιω εγω. εννοειται οτι ειναι δωρεαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου το προσπερνατε...εγω καταλαβαινω οτι:

 

Παντως με τις μετοχες, αν πας ασχημα τουλαχιστον σου μενουν οι μετοχες(ονομαστικες).

Ενω στο forex αν πας ασχημα, χανεις το κεφαλαιο και δεν σου μενει απολυτως τιποτε.

(καμια ελπιδα επανακτησης του κεφαλαιου στο μελλον, οπως μπορει να γινει αν εχεις μετοχες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου το προσπερνατε...

Σου απαντήσανε δύο φορές και λεπτομερέστατα.

 

Εφόσον πάντως θες να παίξεις με τον τρόπο των μετοχών, γιατί να ασχοληθείς με Forex? Φαντάζεσαι να μπει κάποιος σε χρηματιστηριακό forum και να γράφει ότι "εφόσον με το forex μπορώ να κάνω μόχλευση, γιατί να μην μπορώ να το κάνω και στις μετοχές?"

 

Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εταιρίες που προσφέρουν ΔΩΡΕΑΝ δοκιμαστικό λογαριασμό είναι:

 

1) etoro.gr

2) easy forex

3) plus500

 

αυτές μου έρχονται τώρα στο μυαλό....

 

Η plus500 σου δίνει και bonus στα πραγματικά χρήματα για να παίξεις. Τα μπόνους γίνονται δικά σου μετά απο την απόκτηση κάποιων πόντων που συλλέγονται κάνοντας συναλλαγές. Μέχρι τότε δικά μας είναι μόνο τα κέρδη.

 

Αποφυγετε την επιλεκτική ανάγνωση, διαβάζεται ΟΛΟ το κείμενο σε κάθε post...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εταιρίες που προσφέρουν ΔΩΡΕΑΝ δοκιμαστικό λογαριασμό είναι:

 

1) etoro.gr

2) easy forex

3) plus500

 

αυτές μου έρχονται τώρα στο μυαλό....

 

Η plus500 σου δίνει και bonus στα πραγματικά χρήματα για να παίξεις. Τα μπόνους γίνονται δικά σου μετά απο την απόκτηση κάποιων πόντων που συλλέγονται κάνοντας συναλλαγές. Μέχρι τότε δικά μας είναι μόνο τα κέρδη.

 

Αποφυγετε την επιλεκτική ανάγνωση, διαβάζεται ΟΛΟ το κείμενο σε κάθε post...

 

 

Συμφωνω. Αν διαβασετε τα ποστ απο το ξεκινημα του θεματος γραφονται παρα πολλες πληροφοριες. Απο τις 3 παραπανω προτινω την plus500 οπου την εχω δοκιμασει στο παρελθον. Εχει παρα πολυ απλη πλατφορμα αλλα λοιπουν πολλα βασικα εργαλεια. Κατα τα αλλα ειναι αξιοπιστη εταιρια και στις πληρωμες τους ειναι αψογοι. Η εταιρια που χρησιμοποιω εγω, η fxcm, εχει υποδειγματικη υποστηριξη και πολυ καλη πλατφορμα, αλλα νομιζω οτι τον δοκιμαστικο της τον δινει για 30 μερες αν θυμαμαι καλα. Επισης, για να μη λετε οτι κανω και διαφημιση εχει πολυ υψηλα spread σχεδον 4πλασια απο αλλους brokers και δεν την prοτινω με τιποτα για scalping.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου απαντήσανε δύο φορές και λεπτομερέστατα.

 

Εφόσον πάντως θες να παίξεις με τον τρόπο των μετοχών, γιατί να ασχοληθείς με Forex? Φαντάζεσαι να μπει κάποιος σε χρηματιστηριακό forum και να γράφει ότι "εφόσον με το forex μπορώ να κάνω μόχλευση, γιατί να μην μπορώ να το κάνω και στις μετοχές?"

 

Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο?

 

 

Χρηματοοικονομικα προιοντα ειναι και τα δυο, Δεν ειναι τιποτε ασχετα. Οταν λεω οτι το προσπερνατε, περιμενω να μου πει καποιος, οτι τα λεω λαθος, ή οτι τα λέω καλά και είναι αληθή.

 

Και επειδη ειναι αληθη (αν κανω λαθος διορθωστε με), κανεις δεν βγαινει να μου πει, οτι ναι, 'ειναι οπως τα λες, τα λες σωστα, με το forex τα χανεις ολα αν χασεις, ενω στις μετοχες τουλαχιστον στις ονομαστικες, αν χασεις, τουλαχιστον σου μενουν οι μετοχες στα 'χερια' και μια ελπιδα επανακαμψης στο τελος'.

Δεν το λεει κανεις ομως.

 

Κι αυτο γιατι μαλλον θιγω ενα μεγαλο μειονεκτημα του forex, απο το οποιο εγω την πάτησα.

(etoro ηταν το συστημα παρεπιπτοντως...)

 

Πειτε μου λοιπον: καλα δεν τα λεω; (αν οχι, πειτε γιατι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρηματοοικονομικα προιοντα ειναι και τα δυο, Δεν ειναι τιποτε ασχετα. Οταν λεω οτι το προσπερνατε, περιμενω να μου πει καποιος, οτι τα λεω λαθος, ή οτι τα λέω καλά και είναι αληθή.

Και επειδη ειναι αληθη (αν κανω λαθος διορθωστε με), κανεις δεν βγαινει να μου πει, οτι ναι, 'ειναι οπως τα λες, τα λες σωστα, με το forex τα χανεις ολα αν χασεις, ενω στις μετοχες τουλαχιστον στις ονομαστικες, αν χασεις, τουλαχιστον σου μενουν οι μετοχες στα 'χερια' και μια ελπιδα επανακαμψης στο τελος'.

Δεν το λεει κανεις ομως.

 

Με το forex απαντηθηκε και νομιζω δυο φορες οτι ΝΑΙ μηδενιζοντας το κεφαλαιο σου πρεπει να κανεις εκ νεου καταθεση για να συνεχισεις να κανεις συναλλαγες. Πχ κανεις καταθεση 100€ και κανεις μια συναλλαγη οπου το καθε pip ειναι 1€ . Αν η ισοτιμια πεσει 150 pip εσενα στο 100ο pip η θεση σου θα κλεισει αυτοματα και θα σου βγαλει ενδειξη ¨0 υπολοιπο¨

 

Τωρα περι ονομαστκων καλυτερα να απυθυνθεις σε μια χρηματηστηριακη. Πλτφορμες τυπου plus500 αντιμετωπιζουν το trading μετοχων οπω και το trading forex δηλαδη οπως ακριβως περιεγραψα επανω. Δηλαδη δεν τις κατεχεις ονομαστικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok, κατανοητο. Οποτε εξαγω το συμπερασμα, οτι ακομη και το χρηματιστηριο που εχει σοβαρο ρισκο και η πλειοψηφια του ελληνικου λαου εχασε τα λεφτα του εκει πριν καμια 10αρια χρονια(ok - ας προσεχαν βεβαια...), ειναι ασφαλεστερο απο το forex.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι συναλλαγες forex εχουν υψηλο ρισκο/κινδυνο....οποιαδηποτε εστω και λιγο σοβαρη εταιρια το αναφερει...

 

Τωρα οσον αφορα στην μαχη χρηματιστηριο vs forex προσωπικη μου αποψη ειναι πως ασφαλες/τερο δεν ειναι κανενα απο τα δυο...

 

Αποκλειστικα και μονο ετσι οπως τα συγκρινεις το χρηματιστηριο ειναι πιο συμφερουσα επιλογη...

 

Τελος, την πατησες γιατι δεν ησουν πληροφορημενος καλα. Το forex ειναι επαγγελμα οχι παιχνιδι. Και για να γινεται συζητηση ποσα χρηματα εχασες;(αν θελεις φυσικα λες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχασα καποιες εκατονταδες ευρω. Δεν λεω πως καταποντίστηκα, αλλα στις δυσκολες εποχες που ζουμε, ειναι χασούρα. Με εκνευρισε απιστευτα η 'ιδιαιτεροτητα' του forex, να μην μπορεις να κρατήσεις τίποτε, να κανεις κατι ωστε να μην τα χασεις ολα για ολα.

Σε παροιμοια περιπτωση στο χρηματιστηριο, ναι μεν ειχα χασει χρηματα, αλλα ωστοσο οχι τοσα πολλα οσο στις πρωτες χασουρες. Περιμενα και επανακτησα μερος της αξιας των μετοχων.

 

Στο φορεξ ενιωσα την ελευθερη πτωση χωρις απολυτως καμια δικλειδα ασφαλειας. Εχασα το κεφαλαιο, δεν ειχα τιποτε σαν ονομαστικες μετοχες στην κατοχη μου, τελειωσα. Ψεκαστε σκουπιστε τελειωσατε.

 

Οποτε προσωπικη αποψη ειναι οτι το φορεξ ειναι ακομη πιο επισφαλες, ακομη και απο το χρηματιστηριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...