Προς το περιεχόμενο

Δισκοκήλη - εμπειρίες


ilias8513

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω(υποθέτω δεν φεύγει),πήγα στον γιατρό και μου λεγε για εγχειρήσεις,πλαστελίνες,τζελ και άλλα που δεν έδωσα σημασία.

Ήμουν 100% αρνητικός να "βάλω νυστέρι" στην μέση,οπότε του είπα λέγε άλλη λύση,δεν παίζει για εγχείρηση.

Τες πα με τα πολλά λίγο η γυμναστική(όχι βάρη),λίγο το περπάτημα,το τρέξιμο κτλ,αποφεύγω την ορθοστασία,έχει να με πιάσει ο παραμικρός πόνος καμιά 5ετία(φτου φτου φτου)

 

Γυμναστικη εννοεις κοιλιακους και ραχιαιους? το τρεξιμο δεν καταπονει περισσοτερο?

 

επισης ναι η ορθοστασια ειναι το μεγαλυτερο προβλημα αλλα αν εχεις δουλεια με ορθοστασια τοτε δυσκολευουν τα πραγματα :mad:

 

Εγώ από πέρσυ τον χειμώνα είχα έναν πόνο στην μέση επειδή δεν έβγαινα πολύ έξω και δεν περπατούσα. Έβγαινα για 1 μήνα περίπου τακτικά για περπάτημα μέχρι να μου περάσει.

 

Τώρα τα χριστούγεννα επειδή έπαθα ίοση ήμουν πάλι 2 εβδομάδες στο σπιτι χωρίς να βγώ και ξεκίνησε ένας πόνος στην μέση μου ο οποίος δυνάμωνε, και ειδικά εδώ και 5 μέρες με ενοχλεί πολύ, αισθάνομαι τον πονο μάλιστα να χτυπάει με κάποιον τρόπο στο πόδι μέχρι κάτω. Πήρα εχτές το βράδυ ένα mesulid και σε 30λεπτά πέρασε τελείως ο πόνος, αλλά από το πρωϊ πάλι άρχισε.....

 

Ελπίζω να μην είναι δυσκοκοίλη πάλι.

 

 

Αν εχεις χρηματα κανε μια μαγνητικη να το διαπιστωσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γυμναστικη εννοεις κοιλιακους και ραχιαιους? το τρεξιμο δεν καταπονει περισσοτερο?

 

επισης ναι η ορθοστασια ειναι το μεγαλυτερο προβλημα αλλα αν εχεις δουλεια με ορθοστασια τοτε δυσκολευουν τα πραγματα :mad:

 

Κοιλιακούς,ραχιαίους,κάμψεις και μονόζυγο.

Για το τρέξιμο εντάξει.δεν θα τρέξεις 15 χλμ,όταν αρχίσεις να κουράζεσαι σταματάς.Παίρνεις ένα καλό ζευγάρι αθλητικά,ορθοπεδικούς πάτους και θα είσαι ΟΚ.

Αν θες ρώτα και γιατρό να σου πει και καμιά άσκηση που δεν καταπονεί την μέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το ίδιο πρόβλημα. Επίσης μου πρότεινε αν με πιάσει πάλι ισχυρός πόνος να κάνω αυτη την επέμβαση με το τζελ. Δεν θέλω χειρουργείο και θα το παλέψω όσο μπορω με κοιλιακους / ραχιαιους. Επίσης αγορασα συμπλήρωμα σε χάπια γλουκοσαμινη & χονδροτινη και είδα πολυ γρήγορα βελτίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γλυκοζαμίνη, χονδροϊτίνη. Αν δεν είναι κόπος, πες καμιά λεπτομέρεια. Ποιάς εταιρίας, στα συστησε κάποιος γιατρός, τι είδους βελτίωση είδες (ασπούμε πότε άρχισε να βελτιώνεται; πόσο πήρες σύνολο; Σταμάτησες να παίρνεις; Αν ναι, συνεχίζεις να αισθάνεσαι καλύτερα; ). Ταυτόχρονα με αυτά, έκανες και κάτι άλλο σαν θεραπεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτες τις περιπτωσεις κανεις δεν θα σου πει "θα σε εγχειρησω και θα σου περασει 100%". Οι εγχειρησεις αυτες εχουν μεγαλο ποσοστο μη επιτυχιας.

 

Κοιλιακοι, ραχιαιοι, μειωση βαρους και σωστα παπουτσια (προσεξε τον πρηνισμο) και σιγα σιγα θα σιαξεις...

 

By the way, εγω εχω κηλη στον αυχενα, ο πονος πραγματικα ειναι 24 ωρες το 24ωρο και μου εχει σπασει τα νευρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. βγάζεις μια "φωτογραφία" - με μαγνητική, για να δει ο ορθοπεδικός και ο φυσιοθεραπευτής σε τι βαθμό έχεις φτάσει και σε ποια σημεία

2. πας σε φυσιοθεραπευτή, ειδικά όταν θα πονάς για να σου κάνει εντριβές και κάτι μηχανήματα κτλ.

3. εφόρου ζωής, σχεδόν καθημερινα, κάνεις πακέτο ασκήσεων που θα σου δώσει και είσαι μια χαρά (εννοείται πως με ασκήσεις δεν επισκευάζεται η "σιλικόνη" ανάμεσα στα κόκκαλα, αλλά δεν θα πονάς κτλ. Ειδικά για τις ασκήσεις μπορείς να πεις ότι θα είσαι και αρκτά φτηνά μιας και μπορείς να τις κάνεις στο σπίτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θελω να δοκιμασω με φυσικοθεραπειες, γυμναστικη οπως λες(κοιλιακους,ραχιαιους), να χασω μερικα κιλα, μονοζυγο και οτι αλλο υπαρχει συντηρητικα.

 

Αλλα οι γιατροι λενε οτι ειναι μεγαλη η κηλη και χρειαζεται χειρουργειο.

 

Το θεμα ειναι οτι δεν θελω να μπω τοσο ευκολα σε χειρουργειο.

 

Υπαρχουν και αθλητες βεβαια σαν τον τερματοφυλακα της ΑΕΚ, τον Κωνσταντοπουλο που εκανε μικροδισκεκτομη και παιζει ξανα μπαλα μετα απο ενα μηνα.

αν εισαι απο αθηνα και θελεις μπορω να σου συστησω μια ρευματολογο γυναικα που με παρακολουθει εδω και 2 χρονια.. με φυσικοθεραπειες με τα παντα ...

λογο προβληματος στην μεση τακτικος πελατης..

πηγαινω καθε 20 μερες για ενεση φανταοσυ.

 

να σε ενημερωσω οτι πριν 2 χρονια που ξεκινησε ολη η ιστορια μου δεν μπορουσα να πατησω το ποδι μου..

δεν εβλεπα καλα.

και τωρα μπορω να κανω σχεδον τα παντα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτες τις περιπτωσεις κανεις δεν θα σου πει "θα σε εγχειρησω και θα σου περασει 100%". Οι εγχειρησεις αυτες εχουν μεγαλο ποσοστο μη επιτυχιας.

 

Κοιλιακοι, ραχιαιοι, μειωση βαρους και σωστα παπουτσια (προσεξε τον πρηνισμο) και σιγα σιγα θα σιαξεις...

 

By the way, εγω εχω κηλη στον αυχενα, ο πονος πραγματικα ειναι 24 ωρες το 24ωρο και μου εχει σπασει τα νευρα...

 

Νευροχειρουργος μου ειπε για τη μικροδισκεκτομη οτι εχει 96-97% επιτυχια.

 

Το θεμα ειναι οτι δυναμωνεις κοιλιακους, ραχιαιους αλλα η κηλη που ηδη υπαρχει δεν πρεπει καπως να απορροφηθει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γλυκοζαμίνη, χονδροϊτίνη. Αν δεν είναι κόπος, πες καμιά λεπτομέρεια. Ποιάς εταιρίας, στα συστησε κάποιος γιατρός, τι είδους βελτίωση είδες (ασπούμε πότε άρχισε να βελτιώνεται; πόσο πήρες σύνολο; Σταμάτησες να παίρνεις; Αν ναι, συνεχίζεις να αισθάνεσαι καλύτερα; ). Ταυτόχρονα με αυτά, έκανες και κάτι άλλο σαν θεραπεία;

Εγω επειδη ειχα και αφυδατωση δισκου - δηλ. εχει εξαφανιστει σχεδον ολο το τζελ - με αποτελεσμα να ακουμπα ο Ο5 με τον Ο4 και ισως καποια στιγμη δημιουργηθει κηλη και στον Ο4. Οποτε πηρα αυτα τα χαπια. Ο γιατρος μου ειπε οτι θα δω καποια βελτιωση. Δεν υπαρχει σαν φαρμακο για να σου το "γραψει". Το αγοραζεις σαν συμπληρωμα διατροφης. Το συγκεκριμενο υπαρχει σαν ενεσιμη μορφη και δεν ηθελα να μπλεχτω και να πηγαινω στον γιατρο.

Ετσι αποφασισα να παω στο φαρμακειο και να ρωτησω. Μου ειπε οτι κανουν δουλεια. Της solgar αν θυμαμαι καλα κοστιζει περιπου 45-55€.

Ψαχτηκα λιγο και αγορασα αυτα:

http://www.discount-supplements.co.uk/sports-supplements-joint-support-joint-supplements-optimum-health-premier-joint-support-90-tabs

 

Με 13€ ηρθαν σπιτι μου (δωρεαν εξοδα απο Αγγλια). Επειδη τα πηρα τις ημερες που πονουσα και ειχαν τελειωσει τα χαπια και θα ξεκινουσα σιγα σιγα κοιλιακους / ραχιαιους, απο την 2η μερα ειδα αισθητη βελτιωση. 1 χαπι μετα απο καθε γευμα επερνα (συνολο 3).

Τωρα μου τελειωσαν και βλεπω οτι εχω ενα τσιμπιμα πισω στην μεση παλι. Θα προβω σε παραγγελια φυσικα γιατι σε εμενα δουλεψαν.

 

Και συμφερει τωρα να αγορασω τις 270καψουλες: http://www.discount-supplements.co.uk/sports-supplements-joint-support-joint-supplements-optimum-health-premier-joint-support-270-tabs#product_details γιατι ριξανε την τιμη αρκετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπερα,

 

εδω και ενα 6μηνο περιπου ταλαιπωρουμαι απο δισκοκηλη που πιεζει το νευρο του δεξιου μου ποδιου με αποτελεσμα να ποναω πολυ οποτε το κουραζω εστω και λιγο.

 

Εκανα δισκοπλαστικη με τζελ αλλα απετυχε, δεν εγινε τπτ.

 

Τωρα οι γιατροι μου λενε για εγχειρηση μικροδισκεκτομης αλλα εγω θελω να το παλεψω συντηρητικα.

 

Υπαρχουν αλλοι που εχουνε περασει δισκοκηλη να πουνε τις εμπειριες τους?

 

Καλησπέρα! Μέχρι πριν διαβάσω το post σου είχα τη δισκοπλαστική με τζελ στο μυαλό μου ως μία από τις καλύτερες λύσεις αν έχεις δισκοκήλη και φτάσεις ως το στάδιο της επέμβασης.

Έχω παρόμοια εμπειρία με δισκοκοίλες, συγκεκριμένα αυτή τη στιγμή υποφέρω από δύο. Μέχρι στιγμής (δηλ εδώ και 2,5 μήνες) το παλεύω συντηρητικά + Lyrica και έχω δεί μεγάλη βελτίωση. Να φανταστείς ο αντανακλαστικός πόνος στο πόδι έχει σταματήσει :o Αλλά δυστυχώς έχω πολύ καιρό μπροστά μου για να επιστρέψω (αν επιστρέψω χωρίς επέμβαση) στην καθημερινότητά μου αν και το περπάτημα φαίνεται να με ανακουφίζει αρκετά.. Απλά μου έκανε πολύ εντύπωση που ανέφερες τη δισκοπλαστική με τζελ και είπες ότι δεν σε βοήθησε.

Και αν επιτρέπεται θα ήθελα να ρωτήσω, την έκανες στον γιατρό στην Αθήνα που την διαφημίζει πάρα πολύ, και στην τν και στο youtube και παντου?? (δεν ξέρω αν επιτρέπεται να λέω ονόματα :S) Και αν ναι, τι πάχος έχειι δισκοκήλη σου?? Ευχαριστώωωω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mετά από τέσσερα χρόνια με ξανάπιασε η μέση.Αν ο αθλητίατρος που με ίσιωσε τη προηγούμενη φορά παίζει ακόμα και δεν έχει καβαλήσει το καλάμι,θα ποστάρω τηλέφωνο εδώ.

Αν δεν προλάβω ή έχει ακριβύνει,θα δείξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...
  • 1 μήνα μετά...
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...