Προς το περιεχόμενο

Δισκοκήλη - εμπειρίες


ilias8513

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτηση: Στο μεσοσπονδύλιο διάστημα 03 - 04 ποιά ρίζα πιέζεται από δίσκοκήλη; Η 03 ή  η 04; Μπορεί κάποιος να μου τα εξηγήσει γιατί έχω μπερδευτεί; Ευχαριστώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ας αναφέρω πως στην καινούργια μου μαγνητική γράφει πως υπάρχει κήλη δίσκου στο μεσοσπονδύλιο διάστημα 03-04 και πιέζει την ρίζα 03 κατά την έξοδό της από το τρήμα.Εγώ νόμιζα πως σε αυτό το διάστημα πιέζεται η 04 ρίζα.Ποιός έχει λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα.

Έπεσα κατά λάθος πάνω στο θέμα (είμαι στη δουλειά κια προσπαθώ να περάσω την ώρα μου)

 

Έχω περάσει από την τρομερά δυσάρεστη φάση της δισκοκήλης.

Είμαι 33,5 χρονών.

Το πρόβλημα παρουσιάστηκε πριν από 4 χρόνια περίπου, όταν πήγα για μπάσκετ με κάτι φίλους μου και είχα στο μυαλό μου ότι ακόμα μπορούσα να κάνω αυτά που έκανα στα νιάτα μου....!Αποτέλεσμα τρομεροί πόνοι μόνο στη μέση και 1 εβδομάδα στο κρεβάτι. Μετά περδίκι....

Τον Νοέμβριο του 2012, στα καλά καθούμενα ενώ οδηγούσα τη μηχανή, αισθάνθηκα ένα τσιμπημα στη μέση,αλλά δεν έδωσα σημασία.... μέσα σε 3 ώρες είχα φτάσει στο σημείο να είμαι ξαπλωμένος και να μη μπορώ να κουνήσω ούτε το κεφάλι από το μαξιλάρι.

Για να μην πολυλογώ, έκανα μαγνητικές κτλ κτλ.... ευμεγέθης δισκοκήλη Ο5-Ι1,,,,, περίπου 1,5 εκατοστό σύμφωνα με τον γιατρό.

Στους επόμενους 7 μήνες δοκίμασα ενέσεις , εκχύσεις, φυσιοθεραπίες, μέθοδο Μακένζι κτλ κτλ αλλά είδα ελάχιστη διαφορά.

Όλο αυτόν τον καιρό είχα τρομερό πόνο στον αριστερό γοφό,ενώ το μούδιασμα είχε φτάσει μέχρι το μικρό δάχτυλο του ποδιού.

Δεν μπορούσα να περπάτήσω 15 μέτρα χωρίς στάση(και εννοείται με φριχτούς πόνους)

Έπερνα ΚΑΘΕ βράδυ 2 Lonarid για να φτάσω σε σημείο να μπορέσω να κοιμηθώ. Υπήρχαν βραδιές που έκλαιγα από τα νεύρα μου και καταριόμουν την τύχη μου.

Φυσικά δεν ήθελα να κάνω επέμβαση,γι αυτό περίμενα και έψαχνα 7 μήνες γιατρειά.

Τον Μάιο του 2013 επισκέφτηκα έναν χειρούργο - ορθοπεδικό στη Θεσσαλονίκη ο οποίος είναι γνωστός για το laser .

Έκανα 12 επισκέψεις και σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα που μου είχε δώσει,όντως τις πρώτες 15-20 μέρες χειροτέρεψε η κατάστασή μου αλλά μετά σταδιακά βελτιωνόμουν. Έκανα και ακόμα 4-5 συνεδρίες στον ίδιο γιατρό τον Σεπτέμβρη του 2013 επειδή ήταν μεγάλη η δισκοκήλη.

Το αποτέλεσμα....

Περπατάω κανονικότατα (σχεδόν καθημερινά περπατάω 10 χιλιόμετρα) δεν έχω καμία ενόχληση στον ύπνο ή στην οδήγηση ή σε οποιαδήποτε ελαφριά δουλειά.

Δεν είμαι βέβαια όπως θα ήθελα να είμαι, 100% δηλαδή(αισθάνομια περίπου στο 90% σε σχέση με κάποιον που δεν έχει πρόβλημα) αλλά βλέπω ότι με κατάλληλη διατροφή(έχασα ήδη 12-13 κιλά) και με καθημερινή ΕΛΑΦΡΙΑ άσκηση είμαι σε μια αρκετά καλή κατάσταση.

Δεν γνωρίζω τι με περιμένει στο μέλλον αλλά μέχρι στιγμής δεν είχα ούτε κρίση πόνου,ούτε κρεβάτωμα ούτε τίποτα. Μόνο κάποιες επιπλέον ενοχλήσεις όταν πιάνει νοτιάς, έχει υγρασία κτλ , αλλά τίποτα ιδιαίτερο.

 

Δεν ξέρω αν μπορώ να γράψω το όνομα του γιατρού στο φόρουμ, οπότε αν τυχόν ενδιαφέρεται κανένας ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα για να του πω περισσότερες λεπτομέρειες.

Συγνώμη για το τεράστιο κατεβατό αλλά επειδή έχω ζήσει το συγκεκριμένο πρόβλημα, ξέρω ότι δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από τον πόνο στη μέση.

Εύχομαι σε όλους μας περαστικά....και μεγάλη προσοχή!

Καλησπέρα σε όλη την παρέα!Ήθελα με τη σειρά μου να καταθέσω τη δική μου πονεμένη ιστορία!Όλα άρχισαν μέσα Ιανουαρίου 2014 με πόνο, περιστασιακά,στη δεξιά εξωτερική επιφάνεια της γάμπας.Ως νοσηλεύτρια πέσαν πάνω μου πολλοί συνάδελφοι γιατροί με πολύ καλή φήμη.Πήρα αντιφλεγμονώδοι και μυοχαλαρωτικά και μετά έκανα φυσιοθεραπείες χωρίς αποτέλεσμα.Έκανα μαγνητικη που έδειξε προβολές Ο4 Ο5+Ι1 και μικρου μεγέθους κήλη στους Ο4-Ο5 η οποία προκαλεί ήπια πιεστηκά δεξιά. Βεβαια μόνο ήπια δεν είναι... 'Επειτα έκανα οζονοθεραπεία η οποία με βοήθησε στη μέση όμως στο πόδι τιποτα! Από τις 6 Μαρτίου ξεκίνησαν να ζορίζουν πολύ τα πράγματα... Οι πόνοι ήταν αβάσταχτοι και η καθημερινότητα ΚΟΛΑΣΗ!Δεν μπορούσα ούτε στην τουαλέτα να κάτσω! Τις περισσότερες φορές πήγαινα μπουσουλώντας και πάλι με δυσκολία! Κανένα φάρμακο δεν έκανε τίποτα,και τα δικίμασα ΟΛΑ!!! Όλοι οι γιατροί έλεγαν οτι θα πρέπει να μπω χειρουργίο για να σταματήσει ο πόνος!

   Είχα ψάξει διάφορα και τελικά εδώ και 2 μήνες περίπου κάνω θεραπεία σε εναν μεσοθεραπευτή στο Φάληρο. Είχα ακούσει πολύ καλά λόγια, ήταν αθλίατρος στον Ολυμπιακό στο μπάσκετ επί Ιωαννίδη. Στο πρωτο ραντεβου ο γιατροός με διαβεβαίωσε οτι θα γίνω καλά, αλλά θα πρέπει να κάνω υπομονή. Από τότε έχω κάνει 8 θεραπείες και εχω δει αρκετα μεγάλη βελτίωση. Δεν ποναω πια όταν κάθομαι , ξαπλωμένη έχω που και που πόνο και μπορώ να περπατάω 2 με 3 στενά με 1 στάση και μετα να συνεχίζω. Από βδομάδα ξεκιναω κολύμπι, όπως μου είπε ενώ ήδη κρεμιέμαι πολλές φορές τη μέρα στο μονόζυγο, βάζω 3 φορές τη μέρα πάγο και προσπαθω να περπατάω.

   Υπάρχουν μέρες που με πιάνει νευραλγία αλλά δε με ριχνει στο πάτωμα όπως πριν,η διάρκεια και η ένταση είναι μικρότερη. Τα πρωινά όταν ξυπνάω πρεπει να βάλω πάγο για να περπατήσω και κατά τη διάρκεια της μέρας υπάρχουν στιγμές που με διαπερνά καυτό ρεύμα απο τα δάχτυλα και πονάω. Ο γιατρός με διαβεβαιώνει οτι θα μου περάσει απλα θα πρέπει να είμαι υπομονετική...Δε σας κρίβω πως όσο και να θέλω να τον πιστεψω, ώρες ώρες σκέφτομαι οτι δε θα επανέλθει ποτε το νεύρο μου στην αρχική του λειτουργικότητα!

   Δεν ξέρω πόσο χρόνο θα μου πάρει και αν θα τα καταφέρω, όμως δεν το βάζω κατω. Εύχομαι όλοι σας να τα έχετε καταφέρει γιατι το φορουμ ειναι από παλιά και αν σας είναι εύκολο ας μου πει κάποιος που τα πέρασε αν όλα γιναν όπως πριν και αν υπαρχει κάτι αλλο που θα μπορούσα να κάνω! Σας ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν σας κούρασα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιδερένια Ελένη, πάντα γερή κ όρθια!

Τα δικά μου νέα...

Πήγα σε νευροχειρουργο (λίγο εναλλακτικό) ο οποίος μου άλλαξε εντελώς το τοπίο...

Μετά από δύο ώρες ραντεβού κ αφού πρώτα πήρε ιστορικό, μετά με εξέτασε πόντο πόντο κ στο τέλος είδε τις μαγνητικές μου, είπε τα εξής:

Οι 4 κηλες μου έχουν σπάσει κ έχουν αφυδατωθει, πλέον κ εφόσον με γυμναστική κ προσοχή τις διατηρήσω τους δίσκους όπως είναι δεν θα έχω πάλι κρίσεις κ πόνους από αυτό. Νευρολογικά είμαι σχεδόν οκ, το δεξί γόνατο δεν αντιδρά όσο θα έπρεπε στο χτύπημα με το σφυρακι αλλά κ χειρουργείο να κάνω μικρή βελτίωση θα δω.

Γιάτι πονάω όμως ακόμα; Εκείνος θεωρεί οτι πλέον έχω θέμα με την ιερολαγονιο άρθρωση, κάνει φλεγμονές κ δίνει ψευδοριζιτικους πόνους. Παίρνω φαρμακευτική αγωγή για δύο εβδομάδες κ μετά θα πάω σε οστεοπαθητικο για τις αρθρώσεις κ όχι για την μέση.

Ελπίζω να δω όντως βελτίωση, κλείνω τρία χρόνια πόνου κ έχω κουραστεί.

Θα ενημερώσω όταν τελειώσω κ με αυτή την θεραπεία!

 

Καλημέρες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιδερένια Ελένη, πάντα γερή κ όρθια!

Τα δικά μου νέα...

Πήγα σε νευροχειρουργο (λίγο εναλλακτικό) ο οποίος μου άλλαξε εντελώς το τοπίο...

Μετά από δύο ώρες ραντεβού κ αφού πρώτα πήρε ιστορικό, μετά με εξέτασε πόντο πόντο κ στο τέλος είδε τις μαγνητικές μου, είπε τα εξής:

Οι 4 κηλες μου έχουν σπάσει κ έχουν αφυδατωθει, πλέον κ εφόσον με γυμναστική κ προσοχή τις διατηρήσω τους δίσκους όπως είναι δεν θα έχω πάλι κρίσεις κ πόνους από αυτό. Νευρολογικά είμαι σχεδόν οκ, το δεξί γόνατο δεν αντιδρά όσο θα έπρεπε στο χτύπημα με το σφυρακι αλλά κ χειρουργείο να κάνω μικρή βελτίωση θα δω.

Γιάτι πονάω όμως ακόμα; Εκείνος θεωρεί οτι πλέον έχω θέμα με την ιερολαγονιο άρθρωση, κάνει φλεγμονές κ δίνει ψευδοριζιτικους πόνους. Παίρνω φαρμακευτική αγωγή για δύο εβδομάδες κ μετά θα πάω σε οστεοπαθητικο για τις αρθρώσεις κ όχι για την μέση.

Ελπίζω να δω όντως βελτίωση, κλείνω τρία χρόνια πόνου κ έχω κουραστεί.

Θα ενημερώσω όταν τελειώσω κ με αυτή την θεραπεία!

 

Καλημέρες!

Τώρα με έπιασε πανικός......το δικο σου τέλος είναι η δική μου αρχή!!!!!! 1η διάγνωση -> Ιερολαγονιτιδα, 2η διαγνωση-> απιοειδης μυς .... Τραβηγματα και φυσιοθεραπεια σε πολυ γνωστο οστεοπαθητικο στο Κολωνακι.....3η διαγνωση-> σχισμενος ινώδης δακτύλιος και προβολή υλικού = χειρουργείο!!!

Δεν ξερω....οι πόνοι στο ποδι είναι μονο απο Ο5 Ι1 και μετα την επέμβαση ξεμπερδεψα. Ο λιγος πόνος που εμεινε φανερώνει βλάβη που θα βελτιωθει σταδιακά με θεραπεία.

Εχεις κανει ηλεκτρομυογραφημα???

Τι σημαίνει οι κήλες έχουν σπάσει?? Σου είπε?? Σημαίνει οτι έσπασε/σχίστηκε ο ινώδης δακτύλιος! ....ψαξτο σε παρακαλώ....εμένα ηταν το κομματι χιλιοστά απο το νωτιαίο μυελό....ευτυχώς που το τσακωσε με συμφησεις το νεύρο και το καθυστέρησε!

Δεν εχεις ουτε ιερολαγονιτιδα ουτε απιοειδη!!!! 3 μηνες παιδευτηκα και χειροτέρεψα απο τις λάθος διαγνωσεις και λεφτά τζάμπα ξοδεψα. Πήγαινε στον Ευαγγελισμό (αν εισαι Αθηνα) οπου είναι ένας καθηγητης νευροχειρουργος να σου πει τη γνώμη του.

Δεν ξέρω....βγάλε μια πρόσφατη μαγνητική αν εχεις παλιά....

Περιμένω νέα σου!!!!! Οπου πας θα πηγαίνεις με τη μαγνητική!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιδερένια Ελένη, πάντα γερή κ όρθια!

Τα δικά μου νέα...

Πήγα σε νευροχειρουργο (λίγο εναλλακτικό) ο οποίος μου άλλαξε εντελώς το τοπίο...

Μετά από δύο ώρες ραντεβού κ αφού πρώτα πήρε ιστορικό, μετά με εξέτασε πόντο πόντο κ στο τέλος είδε τις μαγνητικές μου, είπε τα εξής:

Οι 4 κηλες μου έχουν σπάσει κ έχουν αφυδατωθει, πλέον κ εφόσον με γυμναστική κ προσοχή τις διατηρήσω τους δίσκους όπως είναι δεν θα έχω πάλι κρίσεις κ πόνους από αυτό. Νευρολογικά είμαι σχεδόν οκ, το δεξί γόνατο δεν αντιδρά όσο θα έπρεπε στο χτύπημα με το σφυρακι αλλά κ χειρουργείο να κάνω μικρή βελτίωση θα δω.

Γιάτι πονάω όμως ακόμα; Εκείνος θεωρεί οτι πλέον έχω θέμα με την ιερολαγονιο άρθρωση, κάνει φλεγμονές κ δίνει ψευδοριζιτικους πόνους. Παίρνω φαρμακευτική αγωγή για δύο εβδομάδες κ μετά θα πάω σε οστεοπαθητικο για τις αρθρώσεις κ όχι για την μέση.

Ελπίζω να δω όντως βελτίωση, κλείνω τρία χρόνια πόνου κ έχω κουραστεί.

Θα ενημερώσω όταν τελειώσω κ με αυτή την θεραπεία!

 

Καλημέρες!

Τώρα με έπιασε πανικός......το δικο σου τέλος είναι η δική μου αρχή!!!!!! 1η διάγνωση -> Ιερολαγονιτιδα, 2η διαγνωση-> απιοειδης μυς .... Τραβηγματα και φυσιοθεραπεια σε πολυ γνωστο οστεοπαθητικο στο Κολωνακι.....3η διαγνωση-> σχισμενος ινώδης δακτύλιος και προβολή υλικού = χειρουργείο!!!

Δεν ξερω....οι πόνοι στο ποδι είναι μονο απο Ο5 Ι1 και μετα την επέμβαση ξεμπερδεψα. Ο λιγος πόνος που εμεινε φανερώνει βλάβη που θα βελτιωθει σταδιακά με θεραπεία.

Εχεις κανει ηλεκτρομυογραφημα???

Τι σημαίνει οι κήλες έχουν σπάσει?? Σου είπε?? Σημαίνει οτι έσπασε/σχίστηκε ο ινώδης δακτύλιος! ....ψαξτο σε παρακαλώ....εμένα ηταν το κομματι χιλιοστά απο το νωτιαίο μυελό....ευτυχώς που το τσακωσε με συμφησεις το νεύρο και το καθυστέρησε!

Δεν εχεις ουτε ιερολαγονιτιδα ουτε απιοειδη!!!! 3 μηνες παιδευτηκα και χειροτέρεψα απο τις λάθος διαγνωσεις και λεφτά τζάμπα ξοδεψα. Πήγαινε στον Ευαγγελισμό (αν εισαι Αθηνα) οπου είναι ένας καθηγητης νευροχειρουργος να σου πει τη γνώμη του.

Δεν ξέρω....βγάλε μια πρόσφατη μαγνητική αν εχεις παλιά....

Περιμένω νέα σου!!!!! Οπου πας θα πηγαίνεις με τη μαγνητική!!

Σιδερένια Ελένη, πάντα γερή κ όρθια!

Τα δικά μου νέα...

Πήγα σε νευροχειρουργο (λίγο εναλλακτικό) ο οποίος μου άλλαξε εντελώς το τοπίο...

Μετά από δύο ώρες ραντεβού κ αφού πρώτα πήρε ιστορικό, μετά με εξέτασε πόντο πόντο κ στο τέλος είδε τις μαγνητικές μου, είπε τα εξής:

Οι 4 κηλες μου έχουν σπάσει κ έχουν αφυδατωθει, πλέον κ εφόσον με γυμναστική κ προσοχή τις διατηρήσω τους δίσκους όπως είναι δεν θα έχω πάλι κρίσεις κ πόνους από αυτό. Νευρολογικά είμαι σχεδόν οκ, το δεξί γόνατο δεν αντιδρά όσο θα έπρεπε στο χτύπημα με το σφυρακι αλλά κ χειρουργείο να κάνω μικρή βελτίωση θα δω.

Γιάτι πονάω όμως ακόμα; Εκείνος θεωρεί οτι πλέον έχω θέμα με την ιερολαγονιο άρθρωση, κάνει φλεγμονές κ δίνει ψευδοριζιτικους πόνους. Παίρνω φαρμακευτική αγωγή για δύο εβδομάδες κ μετά θα πάω σε οστεοπαθητικο για τις αρθρώσεις κ όχι για την μέση.

Ελπίζω να δω όντως βελτίωση, κλείνω τρία χρόνια πόνου κ έχω κουραστεί.

Θα ενημερώσω όταν τελειώσω κ με αυτή την θεραπεία!

 

Καλημέρες!

Τώρα με έπιασε πανικός......το δικο σου τέλος είναι η δική μου αρχή!!!!!! 1η διάγνωση -> Ιερολαγονιτιδα, 2η διαγνωση-> απιοειδης μυς .... Τραβηγματα και φυσιοθεραπεια σε πολυ γνωστο οστεοπαθητικο στο Κολωνακι.....3η διαγνωση-> σχισμενος ινώδης δακτύλιος και προβολή υλικού = χειρουργείο!!!

Δεν ξερω....οι πόνοι στο ποδι είναι μονο απο Ο5 Ι1 και μετα την επέμβαση ξεμπερδεψα. Ο λιγος πόνος που εμεινε φανερώνει βλάβη που θα βελτιωθει σταδιακά με θεραπεία.

Εχεις κανει ηλεκτρομυογραφημα???

Τι σημαίνει οι κήλες έχουν σπάσει?? Σου είπε?? Σημαίνει οτι έσπασε/σχίστηκε ο ινώδης δακτύλιος! ....ψαξτο σε παρακαλώ....εμένα ηταν το κομματι χιλιοστά απο το νωτιαίο μυελό....ευτυχώς που το τσακωσε με συμφησεις το νεύρο και το καθυστέρησε!

Δεν εχεις ουτε ιερολαγονιτιδα ουτε απιοειδη!!!! 3 μηνες παιδευτηκα και χειροτέρεψα απο τις λάθος διαγνωσεις και λεφτά τζάμπα ξοδεψα. Πήγαινε στον Ευαγγελισμό (αν εισαι Αθηνα) οπου είναι ένας καθηγητης νευροχειρουργος να σου πει τη γνώμη του.

Δεν ξέρω....βγάλε μια πρόσφατη μαγνητική αν εχεις παλιά....

Περιμένω νέα σου!!!!! Οπου πας θα πηγαίνεις με τη μαγνητική!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας αναφέρω πως στην καινούργια μου μαγνητική γράφει πως υπάρχει κήλη δίσκου στο μεσοσπονδύλιο διάστημα 03-04 και πιέζει την ρίζα 03 κατά την έξοδό της από το τρήμα.Εγώ νόμιζα πως σε αυτό το διάστημα πιέζεται η 04 ρίζα.Ποιός έχει λάθος;

 

Ο Ο3 δίσκος (Ο3-Ο4 διάστημα) μπορεί να πιέσει μόνο την Ο3 ρίζα. Οι επόμενοι δύο δίσκοι μπορούν να πιέσουν και χαμηλότερη ρίζα, δηλαδή ο Ο4 μπορεί να πιέσει την Ο4 ή/και την Ο5 ρίζα, και ο Ο5 δίσκος την Ο5 και την Ι1 (και χαμηλότερη ακόμα, νομίζω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρυσι, κ στο τρίτο σοβαρό επεισόδιο που χτύπησε το αριστερό πόδι πήγα σε νευροχειρουργους με πρώτο κ καλύτερο τον καθηγητή που νομίζω οτι λες στον Ευαγγελισμό (Σ...άς;;;;)... Είχα βγάλει νέα μαγνητική μόλις μπόρεσα να σηκωθώ κ πήγα κ με τις δύο που είχα. Είδε πρώτα την δεύτερη (την καινούργια δλδ) κ χλιαρά μου είπε οτι οκ, θα μπορούσα να μπω χειρουργείο αν δεν ήθελα να το πάω συμβατικά, περισσότερο για ψυχολογικούς λόγους (!!!!) κ πρότεινε μικροδισκεκτομη για την μια κήλη κ μετά από 6 μήνες ξανά χειρουργείο κ μικροδισκεκτομη για την δεύτερη (έχω 4 αλλά από ο,τι όλοι τουλάχιστον έχουν πει, πρόβλημα δημιουργούν οι Ο2-Ο3 κ Ο4-Ο5. Όταν είδε την πρώτη μαγνητική, εκεινη που είχα βγάλει μετά τα δύο πρώτα απανωτά επεισόδια γουρλωσε τα μάτια κ είπε "ναι, αυτή η μαγνητική είναι χειρουργησιμη"... Αυτό με απέτρεψε αμέσως από τον συγκεκριμένο καθηγητή, νόμιζα οτι η διαφορά του με έναν οποιοδήποτε νευροχειρουργο ήταν στο οτι γνώριζε οτι δεν χειρουργουμε μαγνητικές αλλά ασθενείς!!! Δεν με εξέτασε φυσικά, ούτε καν το απλό περπάτημα στις μύτες ή στις φτερνες, δεν μου ζήτησε ηλεκτρομυογραφημα, μου μίλησε για την αμοιβή του εφόσον το αποφασίσω κ οτι θα είναι διαθέσιμος μετά από έναν μήνα γιάτι είχε ταξίδι στην Γερμανία. Είδα κ άλλους τρεις οι οποίοι ήταν αρνητικοί στο να χειρουργηθω εφόσον με φαρμακευτική αγωγή είχα βελτίωση, είπαν οτι το χειρουργείο είναι η τελευταία λύση, οτι κ την τέλεια εγχείρηση να μου κάνουν δεν ξέρουν σε πέντε χρόνια που θα σκάσουν οι συμφυσεις κ αν θα μπλεχτουν σε νεύρα, κ τότε, αν το δέρμα μπλέξει με νεύρο θα υποφέρω... Βλέπεις, εκτός των άλλων, το σοβαρότερο πρόβλημα μου είναι ο κατασκευαστικά πολύ στενός σωλήνας, οι κηλες μου είναι μικρές κ θα μπορούσε να τις έχει ο οποιοδήποτε χωρίς να έχει πάρει χαμπάρι...

Εν πάση περιπτώσει, τότε αρχισα τα εναλλακτικα, ρεφλεξολογους, μεσοθεραπεια σε κάποιον στο Φάληρο που νομίζω οτι αναφέρθηκε κ εδώ, δίαιτα συστηματική, πιλατες, κολύμπι κ περπάτημα... Οκ δεν έχω πέσει στο κρεβάτι από πέρυσι τον Μάιο, όμως οι πόνοι κ οι ενοχλήσεις κ τα μουδιασματα, καψίματα κ σουβλιες είναι καθημερινές...

Αυτός ο νευροχειρουργος είναι ο μόνος που μου είπε οτι οι δίσκοι έχουν σκιστει, αφού 1μιση ώρα κράτησε λεπτομερή ιστορικό κ με εξέτασε πόντο πόντο, είδε τις μαγνητικές μου, μάλιστα έβαλε κ το σιντι της τελευταίας στον υπολογιστή κ μου εξηγούσε τι βλέπαμε, είδα κ εγώ οτι οι 4 δίσκοι μου είναι σταφιδιασμενοι (πλήρως αφυδατωμενοι) πιέζουν στο νεύρο που όμως γενικά είναι σε καλή κατάσταση, πιέζοντας με πονούσα πολύ χαμηλά στην μέση κάτι που ΔΕΝ δικαιολογούταν από τις κηλες μου κ έτσι φτάσαμε στην ιερολαγονια άρθρωση... Δεν μου είπε τίποτα για υγρό που περιφέρεται στο σωλήνα κ για να είμαι ειλικρινής δεν τον ρώτησα, σοκαρίστηκα λίγο με τους αφυδατωμενους εντελώς δίσκους...

Κάνω την θεραπεία που πρότεινε χωρίς να είμαι σίγουρη οτι έχω πεισθεί.... Το μόνο που θέλω είναι να μην πονάω, ξέρω πώς δεν θα γίνω ποτέ όπως πριν, όμως να μπορώ να ανταπεξέλθω στις υποχρεώσεις μου ως μητέρα, σύζυγος κ εργαζόμενη!

 

Κανείς δεν μου είπε για κομμάτι δίσκου που αιωρείται στον σωλήνα! Την ιερολαγονιτιδα στην διέγνωσε ορθοπεδικος ή νευροχειρουργος;

 

Μπερδεύτηκα πάλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Έχοντας διαβάσει πολλές εμπειρίες το τελευταίο διάστημα που με βοήθησαν απίστευτα το λιγότερο που μπορώ να κάνω είναι να γράψω και τη δική μου μήπως και βοηθήσω κανέναν.

Η ιστορία μου δε διαφέρει και τόσο σε σχέση με όλους τους υπόλοιπους, είμαι 20 χρονών και απο τα 18 μου ξεκίνησε ως ενόχληση και σιγά-σιγά πριν 3 μήνες το γύρισε σε κανονικότατο πόνο και στα δύο πόδια. Όλα αυτά με μια σχετική διαβάθμιση.

Η διάγνωση εξαρχής ήταν δισκοκήλη (Ο4-Ο5 δίσκος), κάτι πανεύκολο να διαπιστωθεί σηκώνοντας ξαπλωμένος αλύγιστο το πόδι που ταλαιπωρείται περισσότερο... αν πονάει αρκετα στις 0-60 μοίρες τη μέση και το πόδι σαν έντονο τσίμπημα και η άρση του άλλου ποδιού δίνει πόνο στα ίδια σημεία τότε είσαι μέσα. Η καθημερινότητα δύσκολη, η άθληση εντελώς αδύνατη και οι πρώτες πρωινές ώρες βασανιστήριο. Χωρίς υπερβολή.

 

Τα βήματα τα γνωστά, διάγνωση, μαγνητική και συντηρητική θεραπεία. Για 3 μήνες πήρα χάπια, έκανα ενέσεις, φυσιοθεραπείες, ξάπλες, κλπ. Κανένα αποτέλεσμα και γινόταν και χειρότερα. Όλοι οι φυσιοθεραπευτές με απομάκρυναν εντελώς από το ενδεχόμενο μιας εγχείρησης λέγοντάς είτε οτι είμαι πολύ μικρός για χειρουργείο, είτε οτι θα ξαναβγάλω κήλη γρήγορα και δεν έχει νόημα, είτε οτι αφήνουν κουσούρια κλπ (μη πάρετε τίποτα από αυτά σοβαρά). Αμέτρητες ιστορίες από άλλους που είχαν μέση και έκαναν κάτι απίστευτο και έφτιαξε (μη πάρετε τίποτα από αυτά σοβαρά επίσης, καμία σχέση εσείς με κανέναν άλλον). 2 Ορθοπεδικοί και 2 νευροχειρουργοί λένε εγχείρηση χωρίς δεύτερη σκέψη. Αχταρμάς λοιπόν. Όλα αυτά κοντά στους 2 μήνες.

 

Όντας σχετικά σίγουρος οτι αυτό δε παίζει να βελτιωθεί, ή άντε να με παρατριγυρίζει μεταξύ πόνου και ενόχλησης για χρόνια λέω να δρομολογήσω την επέμβαση να κάνω κάτι δραστικό. Να σημειώσω βέβαια πως είχα εμφανή αδυναμία στο αριστερό πόδι και αυτό ελοχεύει νευρολογικούς κινδύνους. Από όσο κατάλαβα στην επέμβαση, που λέγεται δισκεκτομή, αφαιρείται το κομμάτι του δίσκου που πιέζει το νέυρο. Άρα χωρίς αυτο το κομμάτι... ε δε πιέζεται και το νεύρο.

 

Πήγα λοιπόν στο Παπανικολάου (Θεσσαλονίκη) όπου συνάντησα τον κ. Σακελλαρίου, νευροχειρουργό, που μου είπε ακριβώς αυτά.

1 Οκτωβρίου μπήκα, στις 2 γύρισα σπίτι. Είμαι στη 5η μέρα και ήδη υπάρχει μεγάλη βελτίωση. Υπάρχει μερική ενόχληση στη περιοχή της εγχείρησης (προφανώς φυσιολογική) αλλά νευρολογικά όλα τέλεια. Κανονικό ξύπνημα, κανένας ξαφνικός πόνος στα πόδια, κανένα μάγκωμα. Αν πονάει λίγο είναι γιατί το νεύρο έχει φλεγμονή ή είναι ερεθισμένο μετά απο τόση πίεση. Είναι θέμα χρόνου πλέον. Στο νοσοκομείο όλα επαγγελματικά και άψογα και όντας ασφαλισμένος δεν έδωσα τίποτα απολύτως.

 

Επομένως από προσωπική εμπειρία αρκετά πρόσφατη, προτείνω σε όλους όσους τραβιούνται με αυτή την ιστορία και έχουν για 2-3 μήνες έντονο πόνο χωρίς ουσιαστική βελτίωση να σκεφτούν το ενδεχόμενο αυτό σοβαρότατα χωρίς ενδοιασμούς. Δεν είναι εύκολο αλλά ασύγκριτα ευκολότερο με αυτό που τράβηξα τόσους μήνες.

 

ΥΓ1: Δεν είμαι γιατρός, απλά λέω τη προσωπική μου εμπειρία και κανένας απο εσάς δεν είναι η ίδια περίπτωση με εμένα, όσο παρόμοια και να είναι. Οπότε και η λύση σε εσάς μπορεί να είναι και τελείως διαφορετική. Εμπιστευτείτε τους γιατρούς προφανώς πριν πάρετε κάποια απόφαση μέσω του insomnia.

ΥΓ2: Δεν έχω σκοπό να κάνω διαφήμιση σε κανέναν, άλλωστε μιλάω για δημόσιο νοσοκομείο, δεν έχει κανείς χρηματικό όφελος. Αν κάποιος mod θέλει να αφαιρέσει ονόματα ας το κάνει.

 

Αν επιθυμεί κανείς να με ρωτήσει πραγματικά το οτιδήποτε ας γράψει εδώ ή ας στείλει μήνυμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα κ απο μενα παιδια!

Ειμαι νεο μελος εδω αλλα εχω διαβασει τις εμπειριες ολων σας κ ομολογω οτι με εχουν βοηθησει πολυ. Ειμαι κ εγω στην ιδια κατασταη με πολλους απο σας κ μπορω να πω οτι με εχετε παρηγορησει κ μου εχετε δωσει κουραγιο σε ολο αυτο που περναμε..

Η περιπτωση μου κλασσικη. Μεσαιου μεγεθους κηλη στον Ο1-Ι5, κεντρικη ωστε να επηρεαζει κ τις 2ριζες κ να ποναει μια το ενα κ μια το αλλο ποδι μου (ετσι για ποικιλια) απο το 2011. Οξεια φαση που κρατησε τοτε ενα 3μηνο κ συνεχης ηπιος πονος που δεν σταματησε ποτε απο τοτε με αρκετες εξαρσεις που κρατουσαν απο 1 εως 2 εβδομαδες και με αντιφλεγλονωδη περνουσαν. Ωστοσο εδω κ 1 μηνα ο πονος ειναι δυνατος κ κατεβαινει σε ολο το δεξι μου ποδι ως το πελμα..Δεν μπορω να ευθυγραμμιστω ουτε να σκυψω κ εχω προβλημα οταν σηκωνομαι κ οταν καθομαι κατι που δυστυχως δεν μπορω να αποφυγω καθως η δουλεια μου ειναι καθιστικη. Εχω παρει αντιφλεγμονωδη, μυοχαλαρωτικα κ κανω ακομη φυδιοθεραπειες αλλα δεν εχω καμια ουσιαστικη διαφορα.Ειμαι κατα της επεμβασης γιατι κ μαμα μου που εκανε πριν 3χρονια μικροδισκεκτομη ξαναεμφανισε κηλη κ τη βλεπω ως εσχατη λυση. Τοσο καιρο το παλευα με ασκησεις, περπατημα κ ενδυναμωση κοιλιακων κ ραχεων ωστοσο ο πονος παρεμενε.

Αυτο που με προβληματιζει πολυ ειναι οι μυικοι σπασμοι απο το 2011 δεν εχουν σταματησει καθολου. Ακομη κ οταν κανω διατασεις εχω μονιμως ακουσιους σπασμους. Αντιμετωπιζει κανεις απο σας κατι τετοιο?

Ηθελα ακομη να ρωτησω αν εχει δοκιμασει κανεις σας βελονισμο ή ομοιοπαθητικη κ αν τον βοηθησαν καθολου. Οσοι εχουν κσνει λειζερ ειδαν μονιμη βελτιωση κ ποσες επισκεψεις χρειαστηκαν να κσνουν. Μενω Θεσσαλονικη κ θα παρακαλουσα αν εχει να μου προτεινει κσνεις καποιο γιατρο, βελονιστη ή οτιδηποτε αλλο που θα μπορουσε να βοηθησει. Δεν ξερω αν επιτρεπεται η δημοσιευση ονοματων αν κ απο ο,τι ειδα εχουν αναφερθει μερικα αλλα αν θελει καποιος μπορει να μου στειλει κ προσωπικο μηνυμα. Θα εκτιμουσα οποιαδηποτε βοηθεια γιατι η ολη κατασταση με εχει ριξει πολυ ψυχολογικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα κ απο μενα παιδια!

Ειμαι νεο μελος εδω αλλα εχω διαβασει τις εμπειριες ολων σας κ ομολογω οτι με εχουν βοηθησει πολυ. Ειμαι κ εγω στην ιδια κατασταη με πολλους απο σας κ μπορω να πω οτι με εχετε παρηγορησει κ μου εχετε δωσει κουραγιο σε ολο αυτο που περναμε..

Η περιπτωση μου κλασσικη. Μεσαιου μεγεθους κηλη στον Ο1-Ι5, κεντρικη ωστε να επηρεαζει κ τις 2ριζες κ να ποναει μια το ενα κ μια το αλλο ποδι μου (ετσι για ποικιλια) απο το 2011. Οξεια φαση που κρατησε τοτε ενα 3μηνο κ συνεχης ηπιος πονος που δεν σταματησε ποτε απο τοτε με αρκετες εξαρσεις που κρατουσαν απο 1 εως 2 εβδομαδες και με αντιφλεγλονωδη περνουσαν. Ωστοσο εδω κ 1 μηνα ο πονος ειναι δυνατος κ κατεβαινει σε ολο το δεξι μου ποδι ως το πελμα..Δεν μπορω να ευθυγραμμιστω ουτε να σκυψω κ εχω προβλημα οταν σηκωνομαι κ οταν καθομαι κατι που δυστυχως δεν μπορω να αποφυγω καθως η δουλεια μου ειναι καθιστικη. Εχω παρει αντιφλεγμονωδη, μυοχαλαρωτικα κ κανω ακομη φυδιοθεραπειες αλλα δεν εχω καμια ουσιαστικη διαφορα.Ειμαι κατα της επεμβασης γιατι κ μαμα μου που εκανε πριν 3χρονια μικροδισκεκτομη ξαναεμφανισε κηλη κ τη βλεπω ως εσχατη λυση. Τοσο καιρο το παλευα με ασκησεις, περπατημα κ ενδυναμωση κοιλιακων κ ραχεων ωστοσο ο πονος παρεμενε.

Αυτο που με προβληματιζει πολυ ειναι οι μυικοι σπασμοι απο το 2011 δεν εχουν σταματησει καθολου. Ακομη κ οταν κανω διατασεις εχω μονιμως ακουσιους σπασμους. Αντιμετωπιζει κανεις απο σας κατι τετοιο?

Ηθελα ακομη να ρωτησω αν εχει δοκιμασει κανεις σας βελονισμο ή ομοιοπαθητικη κ αν τον βοηθησαν καθολου. Οσοι εχουν κσνει λειζερ ειδαν μονιμη βελτιωση κ ποσες επισκεψεις χρειαστηκαν να κσνουν. Μενω Θεσσαλονικη κ θα παρακαλουσα αν εχει να μου προτεινει κσνεις καποιο γιατρο, βελονιστη ή οτιδηποτε αλλο που θα μπορουσε να βοηθησει. Δεν ξερω αν επιτρεπεται η δημοσιευση ονοματων αν κ απο ο,τι ειδα εχουν αναφερθει μερικα αλλα αν θελει καποιος μπορει να μου στειλει κ προσωπικο μηνυμα. Θα εκτιμουσα οποιαδηποτε βοηθεια γιατι η ολη κατασταση με εχει ριξει πολυ ψυχολογικα..

 

Sam γεια σου. Δεν είμαι, δυστυχως, απο την υπεροχοπανεμορφη Θεσσαλονικη οποτε δεν έχω κάποιο γιατρό να σου προτεινω. Εγώ θα σε συμβουλευα, αν δεν εχεις, να βγαλεις πρωτα μια καινούργια μαγνητική για να δεις την κατασταση σημερα. Είναι σημαντικό. Επίσης μη συγκρίσεις τη δική σου περιπτωση με της μαμάς σου η οποία είμαι σίγουρη οτι έχει πάθος με την καθαριότητα και κανει πολλές δουλειές!! Αν είναι έτσι τοτε ηταν μαθηματικώς δεδομένη η επανεμφανιση κήλης... Γενικά όταν γινόμαστε καλά πρεπει να προσέχουμε και να αλλάζουμε τροπο ζωής σε κάποια πραγματα. Προσέχουμε για να έχουμε. Για τον πόνο εγώ έχω να σου προτείνω Βιοσυντονισμό με τον οποίο εγώ για 2,5 μέρες ήμουν χωρίς πόνο! Βέβαια κατέληξα χειρουργείο διότι ήμουν ιδιάζουσα περιπτωση. Με τον βιοσυντονισμο αντιμετωπιζεις τον πονο- στη συγκεκριμενη πάθηση- και όχι την αιτια οποτε δεν πρεπει να ξεθαρρευεις επειδή δεν πονάς. Προσοχή βέβαια στους τσαρλατάνους που χρεώνουν και οτι νάναι. Καλυτερα να βρεις γιατρό που το κανει. Και αν σε βοηθάει τοτε να πάρεις δικο σου το οποίο είναι σαν κινητό και το εχεις όλη μέρα πανω σου.

Να ξεκουράζεσαι πολύ όμως γενικά διότι όσο ξεκουραζεσαι τόσο βελτιώνεσαι. Επίσης καλό θα ηταν να μιλήσεις και με νευροχειρουργό (και 2 μη σου πω) μήπως εσένα σε βοηθήσει το μηχάνημα αναστροφής του σωματος και μαζευτει λίγο η και πολύ η κήλη.

Αντί για απλες φυσιοθεραπείες δες και αυτές που είναι συνδυασμένες με ασκήσεις ανακούφισης αλλά σε φυσιατρο οχι σε φυσιοθεραπευτή.

Αυτά! Σου εύχομαι πολλά περαστικά!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9κεψεις επειδη χειροτερευα οπως πηγαινα γυρνουσα.φυσιοθεραπειες..ασκησεις μακενζι...αλλα στα τελευταια δεν μ αγγιζει τιποτα.δεν μπορω το πρωι να σηκωθω απ το κρεβατι..νιωθω βαρια τη μεση..ποναει ςσταματητα εκτος αν περπαταω..και με πονο στο αριστερο ισχυο και σ ολο το ποδι.2 πραματα να πω και να ρωτησω.εχει κανεις αποψη για την ενδοσκοπικη ενχειριση που ειδα στο yutube;

2.ειμαι οδηγος και εχω σοβαρο προβλημα στη δουλεια.προχθες πηγαινοντας σ ενα πελατη με ειδε να προσπαθω κουτσενοντας να πηγαινω προς αυτον.μην τα πολυλογω μου συστησε εναν πρακτικο στον Αγ Αθανασιο Θεσσαλονικης.λογο της απελπισιας μου( ψυχολογικα πολυ πεσμενος και με χρονια αυτοανοση αρωσστεια) πηγα να δω τι κανει κι αυτος.συζητοντας( θα προσπαθησω να τα πω οσο πιο απλα και οτι καταλαβα ) μου ειπε με επιχειρηματα οτι σπαει τις δισκοκοιλες και τις αποβαλεις στα ουρα.του ειπα οτι εχω και 2 στενωσεις και μου ειπε αυτα δεν φτιαχνουν και τις περνεις στα θυμαρακια.ειναι κατα των ενχειρησεων και των δηλητηριασεων με δεκαδες ενεσεις.στο διαταυτα μπηκα μεσ το δωματιο μ εβαλε στα γονατα..με ρωτησε αν αντεχει η καρδια μου..και για να χαλαρωσω επειδη με ειδε φοβισμενο με ρωτησε αν εφαγα ποτε ξυλο.αρχισε να δινει μπουνιδια σε συγκεκριμενα σημεια,δικαιολογοντας οτι ετσι αν καταλαβα σπαει το περισσευμα απο το δισκο για να φυγει οπως ειπα με τα ουρα.ψυλαφιζοντας πλατη αυχενα μεση ισχυο μου ειπε οτι εχω αυχενικο..πολλα κρυοματα στη πλατη και βρηκε και τις 2 κοιλες.μετα εκανε ενα παρα πολυ δυνατο εντονο ασταματητο μασαζ σ ολο το κορμι για να φυγουν οι φλεγμονες κρυωματα και να πεσουν και οι κοιλες.διπλα μου σ αλλο κρεβατι εκανε σ αλλον ο μπαμπας..εμενα μ εκανε ο γαμπρος..και εγω αλλα και ο διπλανος ασθενης φωναζαμε δυνατα απ το πολυ πονο.το περιεργο ηταν οτι νοιωθω πολυ καλυτερα και μου ειπε να παω και αυριο και τελος.ρωτησα κι αλλους ασθενεις εξω που περιμεναν και μου ειπαν οτι τον ξερουν χρονια και.ειναι πολυ καλος.παιδια στεκουν ολα αυτα;υπαρχει περιπτωση να παθω κακο;συγνωμη για τη διαφημιση του φυσιοθεραπευτη αλλα ειμαι σε απογνωση.εχει καιρο που ποναω,υποφερω στη δουλεια,κουτσενω,τα βραδια κλαιω απ το πονο,μεχρι που σκεφτηκα να τα παρατησω ολα και να παω στο Αγ.Ορος να μεινω για πςντα γιατι νοιωθω ανικανος αχρηστος και οτι δεν προαφερω τιποτα στην οικογενεια μου.επειδη εχω υποχρεωση σ αυτους και ορκιστηκα να τους προστατευω προσπαθω να μαζεψω τα κομματια μου για να μην μεινει ανεργο το σπιτι μου.ψυχολογια μηδεν.θα θελα αν υπαρχει καποιος που βρηκε γιατρια με 2 κοιλες και 2 στενωσεις θα θελα πολυ να με βοηθησει.απλα δεν εχω λεφτα για ενχειριση εξω.διαβασα ποιο πανω οτι ενα παιδι εκανε στο παπανικολαου δωρεαν και οτι ειναι καλα.αυτο με ενδιαφερει.αν υπαρχει κι αλλος που εκανε ενχειριση δωρεαν και ειναι καλα για καιρο ας το γραψει γιατι δεν μπορω να παω ουτε μεχρι τη κουζινα.και οδηγαω 8 - 10 ωρες με αφοριτους πονους και μςξιλαρι στη μεση.συγνωμη για τη φλυαρια μου.καλο βραδυ

Συγνωμη.εστειλα κατα λαθος το μισο μηνυμα.στην αρχη ελεγα οτι ημουν μικρος αθλητης με σοβαρο προβλημα απο τα 16 μου στη μεση και τωρα ειμαι 35.εχω 2 ευμεγεθης κοιλες στο Ο5Ι1 και Ο4Ο5 και 2 στενωσεις στους 2 πιο πανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...