Προς το περιεχόμενο

Δισκοκήλη - εμπειρίες


ilias8513

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια τωρα που πλησιαζει καλοκαιρι καντε οσο πιο πολλα μπανια μπορειτε, ειναι η καλυτερη ασκηση για τη

μεση.Εννοω βεβαια κολυμπι (προσθιο κυριως) οχι πλατσουρισματα. Για συντηρητικη αγωγη στη δικη μου περιπτωση

ο γιατρος μου συνεστησε να αποφευγω ορθοστασια, να μη σηκωνω βαρη, και οποτε με πιανει πονος ξαπλωμα στο

κρεβατι. Απλα ειναι κατι το οποιο θα εχω για την υπολοιπη ζωη μου και πρεπει να συμβιβαστω με αυτο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγω απο προσωπικη εμπειρια καθως ζω 1,5 χρονο με τη δισκοκηλη και αφου απετυχε η επεμβαση δισκοπλαστικης που εκανα

 

λεω οτι μην ξαπλωνετε στο κρεβατι. Κανετε πολλους κοιλιακους και ραχιαιους για ενδυναμωση της μεσης και πολυ περπατημα και

 

ελαφρυ τρεξιμο. Ο πονος υπαρχει αλλα εμφανιζεται περισσοτερο αναλογα με τον καιρο και την καθιστικη ζωη που κανουμε πολλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως είμαι υπερ της άποψης ότι αν μπορεί κάποιος να αποφύγει το χειρουργείο ΧΩΡΙΣ να επιβαρύνει το πρόβλημα και χωρίς να επιβαρύνει την ποιότητα της ζωής του τότε καλύτερα ας το αποφύγει.

 

Για τον χειρούργο είναι η εύκολη λύση. Όσο και αν ακούγεται αστείο είναι πολύ πιο εύκολο για έναν χειρούργο να σε εγχειρήσει για οτιδήποτε παρά να σε κουράρει συντηριτικά για μήνες - χρόνια...

 

Τώρα είναι στην ευχαίρια του καθενός το αν μπορεί να μείνει χωρίς χειρουργείο. Πχ εγώ όταν είχα κάνει βουβωνοκήλη ε όχι δεν υπήρχε περίπτωση να την γλυτώσω και το ήξερα. Η θα έμενε στάσιμη (και ναι με ενοχλούσε) ή θα χειροτέρευε. Σε αυτή την περίπτωση χωρίς δεύτερη σκέψη (αλλά με μισή καρδιά) μπήκα χειρουργείο.

 

Αν όμως υπήρχε περίπτωση με κάποιο τρόπο να βελτιωνόταν η κατάσταση θα περίμενα να δω πως θα εξελιχθεί καθώς η εμπειρία του χειρουργείου δεν είναι ότι καλύτερο για κανέναν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κολυμβητηριο μαγκες.Δουλευει καλυτερα απο οτιδηποτε αλλο. Παντα προσεκτικη διατροφη για να μην παρουμε βαρος και κολυμβητηριο.Και στην καρεκλα ισιο το κορμι,μην καμπουριαζετε.

 

Ζω εδω και 7 χρονια με 2 δισκοκοιλες και σπονδυλολισθηση και με κολυμβητηριακι ειμαι μια χαρα και δεν εχω καθολου ενοχλησεις.Οταν ομως βαριεμαι και δεν πηγαινω κολυμβητηριο λογω δουλειας/διαβασματος ξεκινανε παλι οι ενοχλησεις...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιλιακους και ραχιαιους με δισκολοιλη;

Εννοειται αλλα παντα να γινονται σωστα. Η επισκεψη σε φυσικοθεραπευτη θα βοηθησει.

 

Σκεψου οτι οσο περισσοτερο δυναμωσεις κοιλιακους και ραχιαιους τοσο λιγοτερο θα επιβαρυνεται η μεση σου.

 

Τωρα αν υπαρχει καποιος που κατεφυγε στη λυση της μικροδισκεκτομης ας μας πει την εμπειρια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

εμενα μου εχουν εντοπισει δισκοκηλη στον ο5-ι1 εδω και 2,5 χρονια ομως μεχρι και τον αυγουστο του 2012 δεν ειχα τρομερες ενοχλησεις.απο τον σεπτεμβρη ομως τα πραγματα αλλαξαν πολυ. ειχα αρχισει να ποναω στον υπνο και γενικα να στραβωνω λογω της πιεσης στο δεξι ισχιακο νευρο. τον οκτωβρη ακομη χειροτερα με το να μην μπορω να κανω πανω απο 30 μετρα και να ειμαι σε πληρη ακινησια λογω του εντονου πονου στο ποδι.

επειτα απο 30 φυσιοθεραπειες και 50 ενεσεις και χαπια πολλωνειδων σταματησε ο αφορητος πονοσ ομωε εγω ακομη στραβος.

οι γιατροι να μου λενε κανε υπομονη και τελικα φτανουμε στον απριλιο του 2013 με εμενα σε ανταλγικη σκολιωση λογω της δισκοκηλης και ποιοτητα ζωης πολυ χαλια οπως και ψυχολογια.

ενοειτε οτι ολους αυτους τους μηνες δεν περπατουσα, οδηγουσα ,  εκανα σεξ , γυμναστικη κτλ γιατι απλα δεν μπορουσα!

 

1 απριλιου 2013. επισκεπτομαι εναν κορυφαιο φυσιατρο-οστεοπαθητικο στην θεσσαλονικη που ειναι ειδικευμενος στις δισκοκηλες πασης φυσεως με σπουδες στην μοσχα

βλεπει την μαγνητικη και πααθαινει σοκ. χειρουργιο η λυση και περπατας ισια ξανα, εγω να εχεω κανει κακα μολις ακουσα τη λεξη χειρουργιο.

την ιδια μερα συνανταω εναν καθηγητη νευροχειρουργο και μου λεει ελα σε 2 μερες στην ταδε κλινικη και σε 2 μερες εισαι σπιτι περπατωντας!!!τελικα την προηγουμενη πεμπτη εισηλθα στην κλινικη , το μεσημερι υποβληθηκα σε μικρονευροχειρουργικη ( η λεγομενη μικροδισκεκτομη) και την παρασκευη πρωι σηκωθηκα ισιος και περπατησα σαν μην συνεβαινε τιποτα!

το σαββατο πρωι πηρα εξητηριο και ειμαι σπιτι. εχω ισιωσει, περπαταω κανονικα και δεν ποναει ουτε καν η τομη.

αν ηξερα οτι ειναι τοσο απλο 8α ειχα χειρουργηθει πριν μηνες..... η τομη που μου εκανα ειναι μονο 2 εκατοστα και μουκαναν κλεισιμο πλαστικης δηλαδη δεν εχω ραμματα απλα κατι ταινιες οι οποιες θα βγουν σε 1 βδομαδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σένιος. Καλορίζικος :-)

 

Μετά την θεραπεία, σημαντική είναι και η πρόληψη. Ο γιατρός σου ή ο φυσικοθεραπευτής σου θα σου δείξουν πράγματα που πρέπει και πράγματα που δεν πρέπει να κάνεις για να μην ξαναπάθεις κάτι σαν αυτό που είχες.

 

Αν θες, πες μας ποιός είναι ο κορυφαίος φυσίατρος που αναφέρεις, και ποιός σε χειρούργησε τελικά, νομίζω δεν είναι κακό να αναφέρονται ονόματα ανθρώπων που κάνουν καλά την δουλειά τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχας ξεχασα να αναφερω οτι ειμαι απο βορεια ελλαδα. ο φυσιατρος λεγεται Ζαμπεδης (http://www.zampedis.gr)

και ο νευροχειρουργος ειναι ο Ηλιας Καμπελης, ο οποιος ηταν επι χρονια διευθυντης νευροχειρουργικης στο νοσοκομειο Παπαγεωργιου Θεσσαλονικης.

για περισσοτερες πληροφοριες στειλτε μου μηνυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

καταρχας ξεχασα να αναφερω οτι ειμαι απο βορεια ελλαδα. ο φυσιατρος λεγεται Ζαμπεδης (http://www.zampedis.gr)

και ο νευροχειρουργος ειναι ο Ηλιας Καμπελης, ο οποιος ηταν επι χρονια διευθυντης νευροχειρουργικης στο νοσοκομειο Παπαγεωργιου Θεσσαλονικης.

για περισσοτερες πληροφοριες στειλτε μου μηνυμα.

Γειά σου φίλε argy

 

Έχω ακούσει και εγώ καλά λόγια για τον Καμπέλη...!!! Από ότι κατάλαβα εφυγε από το Παπαγεωργίου  και τωρα έχει ιδιωτικο ιατρείο ή ειναι σε καποιαα κλινική ??? Είπες ότι σε χειρούργησε στην ταδε κλινική.....ιδιωτική να υποθέσω???Και αν ναι ποσο σου κόστισε φίλε μου (αν επιτρέπεται φυσικα...) ??? Ζητώ ταπεινά την βοήθεια σου .....ΥΠΟΦΕΡΩ....κι γω εκει εχω προβλημα στο ιδιο επίπεδο...!! :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σε όλους

έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα και πλέων δεν με ποιάνουν τα χάπια,νομίζω είμαι στο σημείο της επέμβασης!!

Άκουσα και για την ενδοσκοπική δισκεκτομή ότι έχει καλύτερα αποτελέσματα ποιο σύντομη αποθεραπεία και λιγότερο κόστος..

Άκουσε κανένας τίποτα ή έχει κάνει κανείς τέτοια επέμβαση??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα!

εδω και 2 χρονια,εχω εμφανισει 2 δισκοκηλες.τον πρωτο  χρονο   ο πονος ηταν καθημερινος  και ανυποφορος.τον τελευταιο χρονο  ειναι μεν καθημερινος αλλα υποφερτος.επισης,εχω ενα ελαφρυ στραβωμα στη μεση το οποιο ομως μολις πονεσω γινεται εντονοτερ.εχει καποιος απο εσας αυτα τα συμπτωματα και το στραβωμα?ευχαριστω εκ των πρωτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους παιδιά, πρώτη φορά ασχολούμαι με φόρουμ, είχα πρόβλημα με κήλες σε 3 επίπεδα στην μέση μου έκανα δισκοπλαστική 2 χρόνια πριν και δεν είδα απολύτος τίποτα! Το λέω με αφορμή τον φίλο που έκανε το πόστ από πάνω που και σε αυτόν δεν πέτυχε. Αν μπορείται στείλτε μου ένα μύνημα σε ποιόν γιατρό πήγατε γιατί πρέπει πάλι να πάω να το κοιτάξω το θέμα γιατί πονάω αρκετά. Θέλω να δώ αν είχαμε τον ίδιο γιατρό η αν όντων η μέθοδος αυτή δεν είναι και τόσο αποτελεσματική όσο λένε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...