Προς το περιεχόμενο

Δισκοκήλη - εμπειρίες


ilias8513

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λυπαμαι και καταλαβαινω οτι το κυριοτερο απο ολα ειναι ποσο ασχημα σε κανει να αισθανεσαι ψυχολογικα ολο αυτο!

διαφορετικες γνωματευσεις , διαφορετικες γνωμες και να μη ξερεις , να μην εχεις εναν ανθρωπο να σου πει τι πραγματικα συμβαινει ! κουραγιο και υπομονη ! οσο προσεχεις δε προκειται να σπασει τιποτα και να παει στον νωτιαιο μυελο , απορω γιατι καποιος γιατρος δε σε καθυσηχαζει .. υπομονη και περαστικα σου ..

Ευχαριστώ πολύ! Καθησυχαστικος ηταν ο γιατρός. Απλα μου είπε τους κινδύνους αν δεν προσέχω και κάνω 'κουταμαρες' του τύπου κάνω κορτιζόνη και φεύγω....χαχαχα....είμαι και εγώ....φύση αισιόδοξη! Οποτε να που έφτασα με αυτό...απο την αρχή έλεγα οτι δεν έχω τίποτα, είναι πιάσιμο, ψύξη, μυϊκό....αφού γυμναζομαι δεν έχω εγώ προβλήματα τέτοιου ειδους! Ύπουλο κάταγμα όμως είχε αλλά σχεδια....ηταν εκεί και περίμενε ποτε θα 'χτυπήσει'.....χαχαχα

Το κομματι είναι ηδη κομμένο δεν έχω κίνδυνο να σπάσει αλλά να μετακινηθεί προς τα κάτω. Έτσι, όχι όρθια, όχι καθιστή, ξάπλα στο δεξί πλευρό με γωνιες 90Χ2 με μαξιλάρια ή ξάπλα ανασκελα σε γωνίες 45Χ2 με μαξιλάρια. Και κανει και τόση ζέστη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για το μετροπολιταν έχω την χειρότερη άποψη. Δεύτερη γνώμη γρήγορα... Προσωπικά, δεν με άφηναν να φύγω αν δεν έκανα σπονδυλοδεσια, κάτι που ποτέ ξανά δεν άκουσα από καμμία ειδικότητα κ έχω γυρίσει πολλούς. Κ εκεί υπέγραψα να φύγω με δική μου ευθύνη.

Αξίζει να δεις τον Αντωνίου στο Γεννηματά, φοβερός νευροχειρουργος κ άνθρωπος.

Κ εγώ αυτό έκανα φέτος, πήρα κορτιζόνη κ πήγα διακοπές, ακόμα παίρνω δλδ.

Η ψυχολογία είναι πραγματικά το Α κ το Ω, είναι όμως τόσο δύσκολο να μην σε επηρεάσει όλο αυτό.

Γράψε μας τα νεώτερα! Να πάνε όλα σούπερ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και παλι. 3 νευροχειρουργοί με στέλνουν ολοι χειρουργείο (Μετροπόλιταν, ευαγγελισμός, ιατρικό).

Το ήλεκτρομυογραφημα ηταν σχετικα καλο, όχι όμως τέλειο. Δείχνει απώλεια ομως ίσως οχι ολη μονιμη ....

Έχω πάθει τελικά αρκετή ζημιά και θα πρεπει κάπως να συνέλθουν οι Ο5-Ι1 και να συγκρατήσουν οσο δισκο μείνει. Ο υπολοιπος θα αφαιρεθει διοτι εχει κολησει με συμφυσεις στο νεύρο. Ο ινώδης δακτύλιος 'σχίστηκε'. Έχει κανεις υπόψη του το dynesys της ζιμμερ ? Είναι συστημα συγκράτησης σπονδύλων σε σωστη θέση. Είναι απο τιτάνιο οι βίδες και πλαστικό το υπολοιπο. Βρήκα πολλά σε sites εξωτερικού αλλά εδώ τίποτα....εκτός και αν το λένε αλλιως....

Ευχαριστώ :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι πια πρέπει να επιστευτείς τους γιατρούς σου. Ότι και αν σου πει ο οποιοσδήποτε αλλος, νομίζω πως δεν έχει νόημα.

 

Πάντως μου κάνει εντύπωση πως έκαναν τόσο καιρό να εντοπίσουν την παράλυση. Εδώ που μαι, στους 2 γιατρούς που πήγα, ήταν η πρώτη τους έγνοια, με έβαζαν και περπάταγα στις μύτες και έκανα ασκήσεις με διάφορα μέρη του πέλματος για να είναι σίγουροι ότι δεν έχει παραλύσει οτιδήποτε και δοκιμαζαν τα αντανακλαστικά μου με το σφυράκι κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι πια πρέπει να επιστευτείς τους γιατρούς σου. Ότι και αν σου πει ο οποιοσδήποτε αλλος, νομίζω πως δεν έχει νόημα.

 

Πάντως μου κάνει εντύπωση πως έκαναν τόσο καιρό να εντοπίσουν την παράλυση. Εδώ που μαι, στους 2 γιατρούς που πήγα, ήταν η πρώτη τους έγνοια, με έβαζαν και περπάταγα στις μύτες και έκανα ασκήσεις με διάφορα μέρη του πέλματος για να είναι σίγουροι ότι δεν έχει παραλύσει οτιδήποτε και δοκιμαζαν τα αντανακλαστικά μου με το σφυράκι κλπ κλπ

 

Και μένα μου τα έκαναν αυτά και φαίνονταν όλα καλά...εκτός των δακτύλων στο αριστερο ποδι με ανάποδη πίεση όμως,προς τα κατω. Περπαταω μια χαρα και σε μύτες και σε φτέρνες. Το βρήκε ο 1ος νευροχειρουργός και μεστειλε για το ηλεκτρομυογραφημα αλλά το βρήκαν και οι άλλοι 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πήγα σε νευροχειρούργο, πήγα σε αθλίατρο/ορθοπεδικό (που μου φάνηκε χασάπης, με το που με είδε 3-4 λεπτά μου πε να εγχειριστώ) και ορθοπεδικό/σκέτο (που ο τρόπος που μου εξηγούσε τι είχα με έκανε να τον εμπειστευτώ) και οι δύο ανησύχησαν που δεν είχα ρεφλέξ στο πέλμα αλλά στην επόμενη επίσκεψη (10 μέρες μετά και ένα βουνό φάρμακα) είχαν αρχίσει να επανέρχονται και ο γιατρός πρότεινε να περιμένω εφόσον ήμουν οκ. Σε κάθε περίπτωση μου έδωσε το τηλέφωνο ορθοπεδικού με εξειδίκευση στη μέση, δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα. Επίσης, επέμενε πως και εγχείριση να κάνω, αν δε δυναμώσω τη μέση και φτιάξω τη στάση του σώματος μου πριν την εγχείριση, πάλι σκατά θα μαι και με έβαλε σε μαραθώνιο φυσιοθεραπειών. 

 

Ότι κι αν αποφασίσεις καλή ανάρρωση. Πόσο καιρό σου είπαν πως θα χρειαστείς μετά την εγχείριση για να επανέλθεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν μου πρότεινε για εγχείρηση των ρώτησα ότι θα αφαιρεθεί μόνο η κήλη που προεξέχει, κ μου είπε ότι θα αφαιρεθεί περίπου  30 με 35% του δίσκου για καλύτερο αποτέλεσμα, κ έμεινα.

Επεξ/σία από kostasfan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελένη βίδες διαβάζω, δλδ θα σου κάνουν σπονδυλοδεσια;

Εσύ πώς είσαι τώρα; Πονάς όπως πριν;

 

Ναι είναι κάτι σαν σπονδυλοδεσία για να μην παθω σπονδυλολισθηση ή ξαναμπω χειρουργείο για το υπολοιπο του δίσκου που θα μείνει μέσα....δυστυχώς δεν υπάρχει πλέον προστασία απο τον ινώδη δακτύλιο αφού σχίστηκε και έτσι το υπολοιπο μπορεί να βγει απο την 'τρύπα' και να παθω τα ίδια και χειροτερα....έχω αφήσει πολύ πίσω το στάδιο της απλής κήλης. Είμαι σε advanced επίπεδο!! Χαχα

Θα μείνω μέσα 3 μέρες. Το χειρουργείο θα διαρκέσει περί τις 3 ώρες και θα χρειαστω και μέχρι 2 μπουκάλες αίμα. Θα τοποθετηθεί το σύστημα συγκράτησης της απόστασης των σπονδύλων dynesys. Την επομένη του χειρουργείου θα με σηκωσει.

Οι πόνοι που έχω τώρα λογικά θα φύγουν διότι θα ξεμπλοκαριστει το νεύρο και δεν θα πιέζεται. Όμως για πόσο καιρό θα ποναω μετα δεν το ξέρω, λογικά 1-2 εβδομάδες μέχρι να θρέψει το συστημα...είμαι όμως βετεράνος στον πόνο!! Έχω αντέξει 4 μηνες μέχρι τώρα με πόνους που σου έρχεται να τρελαθεις...έχω γεννήσει και χωρίς επισκληριδιο όπως οι μαμάδες μας! για να μη μου αφήσει ζημιά στη μέση.....χαχα

Μετά απο 3 μηνες περιπου θα κανω φυσιοθεραπείες και γυμναστική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα βγήκα απο το νοσοκομειο....όλα πολύ καλά! Το κομματι του δίσκου κρεμόταν απο μια δυο ίνες .... Είχε κανει συμφησεις στο νεύρο και απείχε χιλιοστά απο το νωτιαίο μυελό. Μου τοποθέτησαν και το συστημα σπονδυλοδεσίας απο βίδες τιτανίου και μου διόρθωσαν με οστεομοσχευμα το παλιό κάταγμα στον Ο5.

Το ποδι πονάει κατα 95% λιγότερο. Έχει κάποια βλάβη δυστυχώς αλλά ο γιατρός είναι αισιοδοξος οτι με φάρμακο, φυσιοθεραπεία και εκγύμναση θα έχει περαιτέρω βελτίωση. Ποναω λίγο στο γλουτό και λίγο πίσω απο το γονατο, όμως μονο σε καποιες κινησεις. Όλα καλά!! Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για όλα!

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια πως την παθατε αυτη την ασθενεια?

 δεν ειναι ασθενεια,αλλα κακωση σε ενα πολυ ευαισθητο σημειο.με μια λαθος κινηση,μπορει ο οποιοσδηποτε να το παθει.

 

ελενη,περιμενουμε νεα.τι,που,πως ,ποτε,ποσο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...