Προς το περιεχόμενο

Δισκοκήλη - εμπειρίες


ilias8513

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Sam γεια σου. Δεν είμαι, δυστυχως, απο την υπεροχοπανεμορφη Θεσσαλονικη οποτε δεν έχω κάποιο γιατρό να σου προτεινω. Εγώ θα σε συμβουλευα, αν δεν εχεις, να βγαλεις πρωτα μια καινούργια μαγνητική για να δεις την κατασταση σημερα. Είναι σημαντικό. Επίσης μη συγκρίσεις τη δική σου περιπτωση με της μαμάς σου η οποία είμαι σίγουρη οτι έχει πάθος με την καθαριότητα και κανει πολλές δουλειές!! Αν είναι έτσι τοτε ηταν μαθηματικώς δεδομένη η επανεμφανιση κήλης... Γενικά όταν γινόμαστε καλά πρεπει να προσέχουμε και να αλλάζουμε τροπο ζωής σε κάποια πραγματα. Προσέχουμε για να έχουμε. Για τον πόνο εγώ έχω να σου προτείνω Βιοσυντονισμό με τον οποίο εγώ για 2,5 μέρες ήμουν χωρίς πόνο! Βέβαια κατέληξα χειρουργείο διότι ήμουν ιδιάζουσα περιπτωση. Με τον βιοσυντονισμο αντιμετωπιζεις τον πονο- στη συγκεκριμενη πάθηση- και όχι την αιτια οποτε δεν πρεπει να ξεθαρρευεις επειδή δεν πονάς. Προσοχή βέβαια στους τσαρλατάνους που χρεώνουν και οτι νάναι. Καλυτερα να βρεις γιατρό που το κανει. Και αν σε βοηθάει τοτε να πάρεις δικο σου το οποίο είναι σαν κινητό και το εχεις όλη μέρα πανω σου.

Να ξεκουράζεσαι πολύ όμως γενικά διότι όσο ξεκουραζεσαι τόσο βελτιώνεσαι. Επίσης καλό θα ηταν να μιλήσεις και με νευροχειρουργό (και 2 μη σου πω) μήπως εσένα σε βοηθήσει το μηχάνημα αναστροφής του σωματος και μαζευτει λίγο η και πολύ η κήλη.

Αντί για απλες φυσιοθεραπείες δες και αυτές που είναι συνδυασμένες με ασκήσεις ανακούφισης αλλά σε φυσιατρο οχι σε φυσιοθεραπευτή.

Αυτά! Σου εύχομαι πολλά περαστικά!!

Σ ευχαριστω πολυ Ελενη που μου απαντησες αλλα κ για τις χρησιμες συμβουλες σου!!Μαγνητικη ειχα κανει τον Μαιο κ ο ορθοπεδικος που πηγα δεν μου ειπε να ξανακανω αλλα θα ηθελα να παω κ σε νευροχειρουργο γιατι μετα απο οσα διαβασα για τη δικη σου περιπτωση ειδα ποσο ευκολα μπορουν να πεσουν εξω κ οι γιατροι...Θα μπορουσες μηπως να μου στειλεις σε προσωπικο μηνυμα το ονομα του γιατρου που βγηκε τι εχεις τελικα??Θα ερθω καποια στιγμη Αθηνα κ θα ηθελα μια ακομη γνωμη...Οσο για το βιοσυντονισμο το κοιταξα λιγο...Αληθεια εσυ μετα απο 2,5 μερες δεν πονουσες καθουλου?Πηρες κατι, τι εκανες ακριβως..?Αν εχεις καποιο σχετικο link η καποιο κεντρο που γνωριζεις οτι κανει βιοσυντονισμο στειλε μου το σε παρακαλω...Αξιζει να το προσπαθησω αν φυγει ο πονος!!

Κ παλι σ υπερευχαριστω που ασχοληθηκες μαζι μου κ για καθε πληροφορια που μου εδωσες!!!Εσυ πως εισαι μετα την επεμβαση?Σου ευχομαι ο,τι καλυτερο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θελω να μοιραστώ και γω την εμπειρία μου. 32 ετων, 1,90, 80kg αρκετα αθλητικος καθότι μαραθωνοδρομος και τριαθλητης. εχω λοιπόν μια δισκοκηλη Ο5-Ι1 11mm απο μαγνητική που προβάλει και πιέζει τη ρίζα. Καθότι γιατρός κ γω (ωρλ βέβαια) γνωρίζοντας συνήθως το πλάνο θεραπείας σε αυτές τις περιπτώσεις και αφού συμβουλευτηκα συναδέλφους και ορθοπεδικους και νευροχειρουργους ξεκίνησα τη συντηρητική θεραπεία. Να σημειώσω όπως ολοι γνωρίζουν ο πόνος ειναι αφορητος, μουδιασματα στο πόδι, δεν μπορούσα να κάνω την πραγματική κίνηση, ύπνος ελάχιστος. Η συντηρητική θεραπεία περιλαμβάνει ξεκούραση, αντιφλεγμονωδη-μυοχαλαρωτικα φάρμακα. Όσον αφορά τη φαρμακευτική άγωγη ξεκίνησα απο το στόμα (xeforapid-norgesic), δεν μου έκαναν τπτ, οπότε την άλλαξα σε ενδομυικη (arcoxia-muscoril). Παράλληλα επειδή ο πόνος συνέχιζε χωρις βελτίωση πρόσθεσα κ οπιοειδη απο το στόμα όπως lonarid-lonargal. Δυστυχώς ο πόνος συνέχιζε μετα την πάροδο 7 ημερών φαρμακευτικής αγωγής (κάποια βραδιά χρειάστηκε να πάρω κάποιο ηρεμηστικο όπως stedon-xanax) κ την άλλαξα σε κορτιζονη όπως prezolon. Και με την κορτιζονη δεν είδα κάποια σημαντική βελτίωση (μετα απο 14 μερες συνολικησ θεραπειασ ο πόνος είχε μειωθεί απο 10 στο 8). Ξεκίνησα συνεδρίες φυσικοθεραπειας (προσπάθησα την πρώτη βδομάδα αλλα λόγω της οξείας φάσης ήταν αδύνατο κ σταματησα) τη 15η μέρα περίπου. Μετα απο 6 συνεδρίες (tens, laser, biofeedback, Mackenzie) ο πόνος αρχισε να μειώνεται απο το 8/10 στο 6/10. Πλέον ξεκίνησα να κοιμάμαι σιγα σιγα τα βραδιά. Παράλληλα ξεκίνησα και βελονισμους και επίσης κολύμβηση. Ο βελονισμος δε με βοηθούσε παρολ'αυτα το συνεχισα. Κολύμβηση ξεκίνησα με 500m 2φορες τη πρώτη βδομάδα και στη συνέχεια το ανέβασα σε 2-3km 3φορές τη βδομάδα. Στην αρχή δεν είδα κάποια βελτίωση απο το κολύμπι αλλα στη συνέχεια που ένιωσα λίγο πιο δυνατός είδα πως ένιωθα καλυτερα μονο για το επόμενο 2ωρο μετα απο αυτο. Έτσι για να τα συνοψισω μετα απο 15μερες φαρμακευτικής αγωγής μόνο, συνεχισα παράλληλα με φυσικοθεραπειες, βελονισμο, κολύμπι, για 30 περίπου μερες ενώ πρόσθεσα στο προγραμμα μου και κοιλιακους κ ραχιαιους. Μετα απο πλέον 70 μερες ο πόνος συνεχίζει με τις περισσοτερες μερες στο 6/10 ενω υπάρχουν και μερες εξαρσεων που φθάνει στο 9-10/10 που και πάλι δε μ'αφηνει να κοιμηθώ. Απο τη δουλειά μου απείχα 30μερες ενω μετα αναγκαστικά έπρεπε να γυρίσω, που και πάλι ήμουν πολυ προσεκτικός. Πλέον δεν αντέχω, και θα χρειαστεί να προχωρήσω σε μικροδισκεκτομη. Αυτο που θελω να μοιραστω είναι πως το θέμα χειρουργειου είναι υποκειμενικό. Εξαρτάται απο την έκβαση της συντηρητικής θεραπεία εκτός αν υπάρχει ιππουριδικη συνδρομη. Η συντηρητική θεραπεία διαρκεί 6-8 εβδομάδες. Εγώ τη δοκίμασα κ δεν είδα βελτίωση. Δε θα πρέπει κανεις να πονάει. Εάν δε βλέπετε βελτίωση μετα το πέρας έστω και 40 ημερών θα πρέπει να το πάρετε απόφαση πως χρειάζεστε χειρουργείο. Μην αφήνετε τον εαυτό σας να πονάει ενω υπάρχει απλη επεμβατικη μέθοδος που μπορεί να σας απαλύνει άμεσα. Εγώ δε λέω πως χρειάζονται ολοι χειρουργείο αλλα μη διαβάζετε κ ακούτε πως απλα καντε υπομονή κ θα περάσει. Εγώ όντας ο ίδιος γιατρός δοκίμασα τη συντηρητική θεραπεια είδα πως δε με ικανοποιουσαν τα αποτελεσματα της και κατέφυγα στο χειρουργείο. Ίσως θα έπρεπε να πάω και νωρίτερα αλλα λόγω εργασιας κ ελπίδας πως δε θα χρειαστω, το ανέβαλα. Μη κάνετε το λάθος που έκανα εγώ γιατι κανεις δεν πρέπει να υπομενει τον πόνο. Το ίδιο λέω πλέον στους ασθενείς μου. Ξέρω ομως πως το χειρουργείο είναι μόνο η αρχη. Θα μου πάρει τον πόνο (ίσως μου μείνει κάποιο μουδιασμα, καθώς μετα απο τόσο καιρο υπάρχουν συμφυσεις) αλλα η περίοδος αποκατάστασης είναι σημαντική. Ξέρω πως υπάρχει μεγάλη πιθανότητα υποτροπης. Σκοπεύω να χτίσω κ άλλο τη σωματοδομη μου για να μείωσω αυτές τις πιθανότητες. Τουλάχιστον ξέρω πως δε θα ποναω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε iordanti,

Τα πραγματα ειναι απλα στην δισκοκηλη. Στις οξειες περιπτωσεις καθεσε σπιτι σου για 2 μηνες με λιγα αντιφλεγμονωδη και κατα 90% γινεσαι τελειως καλα. Οτιδηποτε αλλο σου προτεινουν οι γιατροι ειναι για να κερδισουν χρηματα.

 

Εαν μετα τους 2 μηνες υπαρχει μεγαλη δισκοκηλη στην μαγνητικη ο μονος τροπος ειναι η δισκεκτομη. Με την μικροδισκεκτομη εχεις γρηγορη αναρρωση. Το πιο πιθανο ειναι να γινεις τελειως καλα μετα την εγχειρηση. Δεν θα μπορεις ομως να αθλησε οπως πριν. Η σπονδυλικη μετα την εγχειρηση θα παρουσιασει καποια ασταθεια σε αποτομες περιστροφες, συνεχη αλματα κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια, εγω ειχα εναν πονο στην μεση μεχρι πριν κατι μερες. στην ουσια οταν εσκυβα το πρωι ηταν σαν να τραβαγαν τα παντα. δεν προσεχα κιολας οποτε ενα σκ ξαφνικα βγηκα τελειως off.  δεν ποναγα ποτε τοσο ωστε να παρω παυσιπονα και εξηγω οτι ποναγα μονο κανοντας καποιες κινησεις. με βολταρεν μου περασε ο πονος. εχω ακομα μικροενοχλησεις οταν σκιβω αλλα αυτο ειναι ολο. εχω κλεισει ραντεβου σε ορθοπεδικο γιατι με τρομαξαν ολοι. ειναι αυτα συμπτωματα δισκοκηλης; παιζει να ειναι μυικο; ουδεποτε ειχα προβλημα πλατης/μεσης το αντιθετο ειχα παντα τρομερη ευλυγισια στην πλατη και ξαφνικα μια μερα ξυπνησα και δεν μπορουσα να σκυψω οσο εσκυβα παλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας κι απο εμενα παιδια. Η περιπτωση μου εχει ως εξης. Ταλεπωρηθηκα 2.5 χρονια απο μια μεγαλη και προχωρημενη δισκοκηλη Ο4-Ο5. Εκανα φυσικοθεραπειες, λειζερ αλλα και σε χειροπρακτικο πηγα. Καμια εξελιξη θετικη ομως. Οποτε προχωρησα σε δισκεκτομη.

 

Απο την 1η μερα κι ολας σταματησαν οι νευροπονοι και ο πονος στο ποδι. Δυστυχως απο ενα δυνατο φτερνισμα αθελα μου την 1η εβδομαδα απο την εγχειρηση, προκληθηκε υποτροπη και αναπτυχθηκε μια μετεγχειριτικη ουλη εξισου.

 

Μετα απο 1 μηνα και καινουργια μαγνητικη, μπηκα ξανα χειρουργειο. Τωρα αναρωνω ακομα. Περασε 1 μηνας και 10 μερες και ακομα εχω νευροπονους αλλα διαβασα περιπτωσεις οπου αλλοι μετα απο 8 εβδομαδες με 3 μηνες αρχισαν να βλεπουν διαφορα διοτι το νευρο θελει χρονο να επανελθει στα φυσικα του μετα απο ολη αυτη την χρονια πιεση που δεχοταν. Υπομονη κανω και ελπιζω ολα να πανε καλα.

 

Το ιδιο ευχομαι και σε ολους εδω. Με εγχειρησε ο Σπυρος Μπαρουτας στο Παπανικολαου. Ο διευθυντης της νευροχειρουργικης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ειδα καποια posts την τεχνικη του Discogel παραπανω και για οποιον ενδιαφερεται να εμβαθυνει..: http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1877065713000092


Και για οσους δεν εχουν προσβαση..

1-s2.0-S1877065713000092-main.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το paper ειναι κακογραμμενο χωρις σχεδιαγραμματα, δυσκολο στην κατανοηση, ενω το conclusion ειναι για τα σκουπιδια.

 

Απο οτι εχω καταλαβει το discogel εχει συγκεκριμενες ενδειξεις οπως μικρη κηλη και μη ρηξη ινωδους δακτυλιου. Αυτο σημαινει οτι οσοι εχουν κανει εγχειρηση δεν μπορουν να κανουν την ενεση για να βελτιωθουν. Το κοστος ειναι στα 3000 ευρω, περιλαμβανει νοσοκομειο με ειδικο ακτινοσκοπικο μηχανημα, αναισθιολογο, αμοιβη γιατρου, μαγνητικη , κοστος gel (1200 ευρω) και φορους.

 

Το μεγαλο πλεονεκτημα ειναι οτι ο δισκος δεν χανει το υψος του και προφανως δεν προκαλειται ασταθεια στην σπονδυλικη στηλη. Δεν ξερω τι γινεται με την αφυδατωση στο δισκο. Αν ο δισκος δεν αφυδατωνεται τοτε αυτο ειναι θετικο γιατι δεν θα χασει τις μηχανικες του ιδιοτητες. Οι πρωτες ενδειξεις δειχνουν οτι ειναι μια καλη τεχνικη με μακροχρονια αποτελεσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το paper ειναι κακογραμμενο χωρις σχεδιαγραμματα, δυσκολο στην κατανοηση, ενω το conclusion ειναι για τα σκουπιδια.

 

Απο οτι εχω καταλαβει το discogel εχει συγκεκριμενες ενδειξεις οπως μικρη κηλη και μη ρηξη ινωδους δακτυλιου. Αυτο σημαινει οτι οσοι εχουν κανει εγχειρηση δεν μπορουν να κανουν την ενεση για να βελτιωθουν. Το κοστος ειναι στα 3000 ευρω, περιλαμβανει νοσοκομειο με ειδικο ακτινοσκοπικο μηχανημα, αναισθιολογο, αμοιβη γιατρου, μαγνητικη , κοστος gel (1200 ευρω) και φορους.

 

Το μεγαλο πλεονεκτημα ειναι οτι ο δισκος δεν χανει το υψος του και προφανως δεν προκαλειται ασταθεια στην σπονδυλικη στηλη. Δεν ξερω τι γινεται με την αφυδατωση στο δισκο. Αν ο δισκος δεν αφυδατωνεται τοτε αυτο ειναι θετικο γιατι δεν θα χασει τις μηχανικες του ιδιοτητες. Οι πρωτες ενδειξεις δειχνουν οτι ειναι μια καλη τεχνικη με μακροχρονια αποτελεσματα.

 

Το paper δεν το βρηκα τοσο ασχημο οσο περιγραφεις αλλα προσωπικη γνωμη.. :)

 

 

Τι εννοεις μικρη κηλη και μη ρηξη ινωδους δακτυλιου? Η κηλη συνεπαγεται ρηξη ινων του δακτυλιου (μαλιστα διαφορετικα ειδη ινων στον δακτυλιο καταστρεφονται οσο μεγαλωνει η κηλη..). Ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα   σε ολους!

Πρωτη φορα επικοινωνω μαζι σας και θελω να σας ευχαριστησω ολους για το κουραγιο που μου δωσατε (κι ας μην το ξερατε) στις δυσκολες στιγμες μου. Και περισσοτερο να ευχαριστησω τον Ilias8513 που το ξεκινησε ολο αυτο πριν απο 3 χρονια και να του στειλω μυνημα.

ilias8513  χρειαζομαι επειγοντως να επικοινωνησω μαζι σου-ειμαι στη φαση που ησουν εσυ τον Ιανουαριο του 2012. Η δικη μου ιστορια: Μετα απο 8 χρονια εξαρσεων και υφεσεων Ο4-Ο5,Ο5-Ι1 και περιοδους που ημουν τελειως καλα...

το Σεπτεμβρη ξεκινησε μια ηπια κατασταση γνωστου πονου,λιγα αντιφλεγμονωδη και νομιζα πως τελειωσα...για να επανελθει δριμυτερη στα μεσα Οκτωβριου. Για να μη ξαναπαρω φαρμακα κατεφυγα στο γνωστο οστεοπαθητικο της Θεσ/κης που με ειχε βοηθησει στο παρελθον,αλλα 2 συνεδριες μετα πονουσα περισσοτερο. Φρικτοι πονοι που εφυγαν απο τη μεση και κατεβηκαν σε ολο το δεξι ποδο και κυριως στη γαμπα. Ο γιατρος μου ειπε οτι ακομα και ο ακρωτηριασμος ποναει λιγοτερο! Αφωγη με ενεσεις και κορτιζονη,ισχυρα παυσιπονα ,αποτελεσμα μηδεν. Δυστυχως,χωρις να το ψαξω,θολωμενη απο το πονο,καταληγω στην επεμβαση discogel στο γνωστο γιατρο της Αθηνας,θεωρωντας πως αν δεν ηταν καταλληλο για μενα θα μου ελεγε τι αλλο να κανω. Απο τις 26/11/2014 που εκανα την επεμβαση discogel και για 3 εβδομαδες μετα πονουσα περισσοτερο! Απολυτο αισθημα του "δε μπορει κανεις να με βοηθησει;". Τη Πεμπτη που μας περασε ειδα κορυφαιο ορθοπαιδικο που με απελπισε ακομα περισσοτερο. "Μονο εγχειρηση και μαλιστα αφαιρεση ολου του δισκου-ετσι οπως τον σαπισες με το τζελ- και να μπει τεχνητος δισκος με βιδες τιτανιου". Απο την ημερα της επεμβασης,25 ημερες μετα αρχιζω να βλεπω μια μικρη βελτιωση,αλλα η αγωνια μου πως εκανα τη λαθος και μη αναστρεψιμη κινηση ειναι χειροτερη. Δε ξερω πλεον τι να κανω και ποιος θα με συμβουλευσει το σωστο. ilias8513 σε παρακαλω θα ηθελα να επικοινωνησω μαζι σου ακομα και τηλεφωνικα αν γινεται. Συγνωμη αν σας κουρασα. Και παλι σας ευχαριστω,καλες και ανωδυνες γιορτες σε ολους! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους!

Πρωτη φορα επικοινωνω μαζι σας και θελω να σας ευχαριστησω ολους για το κουραγιο που μου δωσατε (κι ας μην το ξερατε) στις δυσκολες στιγμες μου. Και περισσοτερο να ευχαριστησω τον Ilias8513 που το ξεκινησε ολο αυτο πριν απο 3 χρονια και να του στειλω μυνημα.

ilias8513 χρειαζομαι επειγοντως να επικοινωνησω μαζι σου-ειμαι στη φαση που ησουν εσυ τον Ιανουαριο του 2012. Η δικη μου ιστορια: Μετα απο 8 χρονια εξαρσεων και υφεσεων Ο4-Ο5,Ο5-Ι1 και περιοδους που ημουν τελειως καλα...

το Σεπτεμβρη ξεκινησε μια ηπια κατασταση γνωστου πονου,λιγα αντιφλεγμονωδη και νομιζα πως τελειωσα...για να επανελθει δριμυτερη στα μεσα Οκτωβριου. Για να μη ξαναπαρω φαρμακα κατεφυγα στο γνωστο οστεοπαθητικο της Θεσ/κης που με ειχε βοηθησει στο παρελθον,αλλα 2 συνεδριες μετα πονουσα περισσοτερο. Φρικτοι πονοι που εφυγαν απο τη μεση και κατεβηκαν σε ολο το δεξι ποδο και κυριως στη γαμπα. Ο γιατρος μου ειπε οτι ακομα και ο ακρωτηριασμος ποναει λιγοτερο! Αφωγη με ενεσεις και κορτιζονη,ισχυρα παυσιπονα ,αποτελεσμα μηδεν. Δυστυχως,χωρις να το ψαξω,θολωμενη απο το πονο,καταληγω στην επεμβαση discogel στο γνωστο γιατρο της Αθηνας,θεωρωντας πως αν δεν ηταν καταλληλο για μενα θα μου ελεγε τι αλλο να κανω. Απο τις 26/11/2014 που εκανα την επεμβαση discogel και για 3 εβδομαδες μετα πονουσα περισσοτερο! Απολυτο αισθημα του "δε μπορει κανεις να με βοηθησει;". Τη Πεμπτη που μας περασε ειδα κορυφαιο ορθοπαιδικο που με απελπισε ακομα περισσοτερο. "Μονο εγχειρηση και μαλιστα αφαιρεση ολου του δισκου-ετσι οπως τον σαπισες με το τζελ- και να μπει τεχνητος δισκος με βιδες τιτανιου". Απο την ημερα της επεμβασης,25 ημερες μετα αρχιζω να βλεπω μια μικρη βελτιωση,αλλα η αγωνια μου πως εκανα τη λαθος και μη αναστρεψιμη κινηση ειναι χειροτερη. Δε ξερω πλεον τι να κανω και ποιος θα με συμβουλευσει το σωστο. ilias8513 σε παρακαλω θα ηθελα να επικοινωνησω μαζι σου ακομα και τηλεφωνικα αν γινεται. Συγνωμη αν σας κουρασα. Και παλι σας ευχαριστω,καλες και ανωδυνες γιορτες σε ολους! :)

 

 

Πρέπει να πας πρώτα πάλι στον γιατρο που σου έκανε την δισκοπλαστική να δεις τι θα σου πει, και μετά πάρε κ μια τρίτη γνώμη απο κάποιν αλλο γιατρό. Δεν πιστευώ ότι το discogel σου δημιούργησε τέτοιο πρόβλημα. Στο forum έχουν κάνει κ άλλα άτομα δισκοπλαστική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλη Giota G3, μόλις έχουν περάσει έξι μέρες από την δισκοπλαστική που υποβλήθηκα.Τις τρείς πρώτες μέρες αισθανόμουν καλά, εκτός από κάποιες ενοχλήσεις πολύ ήπιες στη μέση.Μετά όμως ήρθε χειροτέρευση με πόνους,καψίματα,μουδιάσματα, γενικά χάλια κατάσταση στο αριστερό μου πόδι.Δεν ξέρω αν φταίει η δισκοπλαστική,έχω προσωπική εμπειρία από δικό μου άνθρωπο που έγινε τελείως καλά με την δισκοπλαστική και αποδεδειγμένα με μαγνητική σε δύο κήλες στον αυχένα. Όμως πάλι τέτοια σύμτωση υποτροπής μετά ακριβώς την δισκοπλαστική χωρίς να φταίει αυτή?Χρειάζεται ψυχραιμία παρότι θορυβήθηκα και από αυτά που διάβασα από σένα γατί έκανα και εγώ τις σκέψεις ότι μπορεί να φταίει η δισκοπλαστική.Όμως ο γιατρός που πήγες πως τεκμηρίωσε το ότι ο δίσκος σου σάπισε?Έκανες κάποια μαγνητική και αποδείχτηκε αυτό?Ὀσο κορυφαίος και να είναι παίζει να σου λέει και αρλούμπες για διάφορους λόγους.Δεν αναφέρομαι στον δικό μου γιατρό ο οποίος θεωρείται και αυτός από τους πολύ καλούς γιατί λείπει σε συνέδριο και θα επικοινωνήσω μαζί του σήμερα ή αὐριο για να σου πω τι μου είπε. Εσύ σίγουρα πρέπει να επικοινωνήσεις με τον γιατρό που σου έκανε την δισκοπλαστική.Οπότε φίλη μου επειδή η περίπτωσή σου είναι σχεδόν ίδια, θα ήθελα να μοιραστούμε απόψεις, γνώμες ή οτιδήποτε άλλο  για να βγάλουμε το δυνατόν μία άκρη, ακόμα και τηλεφωνικά. Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να αναφέρω για το κόστος που διαβασα παραπάνω των 3000. Εγώ πλήρωσα 1600 σε ιδιωτική κλινική υψηλού επιπέδου με γιατρούς πολύ καλούς πριν από έξι μέρες.Παρακαλώ την επικοινωνία με την GiotaG3 καθώς και για την απάντηση όποιου μπορεί να ρίξει φως σε αυτά τα αγωνιώδη ερωτήματα.Εύχομαι καλή υγεία τις Άγιες τούτες μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλε dimca περαστικα, εισαι καλυτερα η ακομα πονας; με ενδιαφερει κ εμενα η περιπτωση της δισκοπλαστικης πριν το χειρουργειο κ θα ηθελα να μου πεις σε πιο γιατρο πηγες κ την κλινικη. Ειχες μεγαλο προβλημα γιατι εγω μαλλον δεν το γλιτωνω το μαχαιρι. Για να μην αναφερεις ονοματα στηλε μου π.μ. σ ευχαριστω.

Επεξ/σία από kostasfan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...