Προς το περιεχόμενο

Για τους ...φυσικους του forum


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω νοικιασει ενα διαμερισμα και ο ενοικος αντι το φυσικο αεριο νομιζει οτι ειναι προτιμοτερη η kerosun.

Μου ειπε σημερα και το ειδα οτι εκει που ενωνοντε οι τοιχοι με τα ταβανι εχει πιασει υγρασια και σε καποια σημεια σταζει νερο.

Στην σομπα επανω εχει βαλει και ενα "καπελο" μεγαλο για να μην ανεβαονει η θερμοκρασια προς τα πανω και χανεται.

 

Υπαρχει περιπτωση να ευθυνετει η σομπα για την κατασταση αυτη ?

Το φαινομενο αυτο παρατηρειτε τις τελευτααιες μερες που εχει μπει και η σομπα.Τυχαιο ?

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι

 

 

Έχει πρόβλημα η μόνωση της ταράτσας τότε... Η σόμπα πάντως δεν συνδέεται με αυτό

 

 

Αλλο ειχες απαντησει πιο πανω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όντως είσαι σίγουρος για τη μονωση, ο τρόπος θέρμανσης ευθύνεται την υγρασία.

 

Χαμηλά είναι ζεστά, επομένως η υγρασία εξατμίζεται και ανεβαίνει στο ψηλότερο σημείο. Στο ταβάνι λοιπόν, που έχει χαμηλότερη θερμοκρασία και σιγά σιγά το σύστημα πάει προς κορεσμό, με αποτέλεσμα (της χαμηλότερης θερμοκρασίας και των περισσότερων υδρατμών) να αρχίσει η υγροποίηση τους, που είναι σα δάκρυα στον τοίχο.

 

Εμ σόμπα, εμ δεν αερίζει ο νοικάρης.

 

Δεν είμαι φυσικός πάντως και μπορεί να λέω μαλακίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όντως είσαι σίγουρος για τη μονωση, ο τρόπος θέρμανσης ευθύνεται την υγρασία.

 

Χαμηλά είναι ζεστά, επομένως η υγρασία εξατμίζεται και ανεβαίνει στο ψηλότερο σημείο. Στο ταβάνι λοιπόν, που έχει χαμηλότερη θερμοκρασία και σιγά σιγά το σύστημα πάει προς κορεσμό, με αποτέλεσμα (της χαμηλότερης θερμοκρασίας και των περισσότερων υδρατμών) να αρχίσει η υγροποίηση τους, που είναι σα δάκρυα στον τοίχο.

 

Εμ σόμπα, εμ δεν αερίζει ο νοικάρης.

 

Δεν είμαι φυσικός πάντως και μπορεί να λέω μαλακίες.

 

Ευχαριστω.Μηπως το "καπελο" που της εχει φορεσει και ειναι και μεγαλο φταιει ??? Το εβαλε για να μην ανεβαινει επανω η θερμοκρασια και ...χανεται απο οτι ειπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ιδέα. Αλλά όπως είπα και παραπάνω τα ντουβάρια χαμηλά/ψηλά μάλλον έχουν διαφορετική θερμοκρασία και επίσης πρέπει να αερίζεται το σπίτι καλύτερα.

 

Μέσα στο χειμώνα, δεν ξέρω ποιος είναι ο καλύετρος τρόπος να το αντιμετωπίσετε. Πιθανόν, με συλλογή των νερών με ένα πατσαβούρι, καθαρισμό της μούχλας αν έχει (με κάποιο ειδικό καθαριστικό, υπάρχουν), υψηλή θερμοκρασία και καλό αερισμό.

 

Περίμενε να απαντήσει και κανείς άλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίσως όντως να φταίει η σόμπα. Έμμεσα. Σε συνδυασμό με το εξωτερικό κρύο.

Όταν το σπίτι ζεσταθεί πολύ, δημιουργούνται υδρατμοί οι οποίοι υγροποιούνται στα σημεία που είναι κρύα (τζάμια, σημεία του τοίχου με κακή μόνωση). Και αυτό είναι εντονότερο όταν έξω έχει πολύ κρύο. Λες ότι είναι τελευταίο πάτωμα, οπότε το ταβάνι λογικό να είναι κρύο (έχετε και καλή δροσιά εκεί κάτω τελευταία :) ). Από μόνωση πώς πάει το σπίτι;

 

Αν όντως είναι έτσι, η ριζική λύση είναι η θερμομόνωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίσως όντως να φταίει η σόμπα. Έμμεσα. Σε συνδυασμό με το εξωτερικό κρύο.

Όταν το σπίτι ζεσταθεί πολύ, δημιουργούνται υδρατμοί οι οποίοι υγροποιούνται στα σημεία που είναι κρύα (τζάμια, σημεία του τοίχου με κακή μόνωση). Και αυτό είναι εντονότερο όταν έξω έχει πολύ κρύο. Λες ότι είναι τελευταίο πάτωμα, οπότε το ταβάνι λογικό να είναι κρύο (έχετε και καλή δροσιά εκεί κάτω τελευταία :) ). Από μόνωση πώς πάει το σπίτι;

 

Αν όντως είναι έτσι, η ριζική λύση είναι η θερμομόνωση.

 

Θερμομονωση ή μονωση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...