Προς το περιεχόμενο

Σπουδές στη Σκωτία


Joanna000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπεριζω το φορουμ!Σκεφτομαι να φυγω για προπτυχιακες σπουδες στην Σκωτια.Εχω μαθει οτι τα διδακτρα στα πανεπιστημια της Σκωτιας τα παρεχει το κρατος στους φοιτητες αλλα οχι την διαμονη και την διαβιωση.Και για αυτο το λογο σκεφτομαι να συνδυασω σπουδες + δουλεια.Ειναι κατι εφικτο στις μερες μας?Ζηταω βοηθεια και πληροφοριες απο ατομα που εχουν περασει ολη τη διαδικασια και ειναι τωρα φοιτητες ή εχουν προσφατα αποφοιτησει.Παιδια βοηθεια γιατι ειμαι χαμενη-αγχωμενη και επιπλεον ανεργη...χωρις καμια βοη8εια πανω σε αυτο που ψαχνω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χωρίς να έχω λεπτομέρειες για τα πανεπιστήμια της Σκωτίας, φοιτητικό δάνειο μέσω του Πανεπιστημίου με αποπληρωμή μετά την αποφοίτηση δεν σκέφτεσαι? Το μεγαλύτερο μέρος των φοιτητών έτσι σπουδάζουν. Αν το επιλέξεις, μην περιοριστεί στην Σκωτία αλλά διάλεξε γενικά πανεπιστήμια από το ucas. Τι σπουδές και σε ποια πόλη σκέφτεσαι αν επιτρέπεται?

 

http://www.studentfinance.direct.gov.uk/portal/page?_pageid=153,4680119&_dad=portal&_schema=PORTAL

 

Το δάνειο είναι κρατικό και δίνεται σε όλους τους EU students αν επιδείξουν τέτοια ανάγκη. Αν γίνεις δεκτή σε κάποιο πανεπιστήμιο και αφού λάβεις offer, θα σου στείλουν μια φόρμα που θα γράψεις τα φορολογικά σου στοιχεία. Μετά θα έχεις άλλη μια φόρμα και ένα βιβλιαράκι με τις λεπτομέρειες για την δυνατότητα δανείου. Επειδή δεν παίρνεις το δάνειο εσύ με εγγύηση τους γονείς/καταθέσεις/σπίτια,αλλά το πανεπιστήμιο, μπορείς να πάρεις σχετικά άφοβα.

 

Έτσι θα επικεντρωθείς στις σπουδές σου. Ακόμα ανάλογα με το πρόγραμμα σπουδών σου (δες στα site των σχολών) θα μπορείς σχετικά εύκολα ή δύσκολα να βρεις part time δουλειά. Αν έχεις λίγες ώρες καθημερινά, όπως στις περισσότερες σχολές (μην περιμένεις φουλ 8ωρα) τότε θα μπορείς να δουλέψεις. Μπορεί να βρεις on campus εργασία ακόμα. Τέλος έχε υπόψιν σου ότι το πρώτο έτος θα μείνεις μάλλον σε κοιτώνες της σχολής και μετά θα συγκατοικήσεις με άλλους φοιτητές σε σπίτι. Ελπίζω να βοήθησα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φοιτητικο δανειο με αποπληρωμη σκεφτομαι γιατι ειναι η μονη μου επιλογη.Ο τομεας που ενδιαφερομαι ειναι η ενδυματολογια("stylist-fashion marketing").Το οτι επελεξα τη Σκωτια δεν ειναι τυχαιο,διοτι ειναι η χωρα που εχει το σχετικα φτηνοτερο κοστος διαβιωσης για φοιτητες..Οσο για την εστια απο ερευνα που εκανα,το κοστος διαμονης + διαβιωσης εκει μεσα ειναι ισοτιμο με το να νοικιασεις ενα φλατ σε κοντινη αποσταση απο το πανεπιστημιο και εχεις επιπλεον παροχες απ'οτι σε εναν κοιτωνα.Και εαν τελικα υπαρχει δια8εσιμος χρονος για δουλεια,μπορει ενας φοιτητης να δουλεψει κανονικα ενα 8ωρο?η μηπως υπαρχουν τιποτα κανονισμοι που δεν το επιτρεπουν?Εισαι και εσυ φοιτητης καπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως περιορισμός για 8ωρο δεν υπάρχει. Απλά το ωράριο από το 8ωρο στην Αγγλία-Σκωτία δεν θα συμπίπτει με το ωράριο στην σχολή σου?Όσο για το κόστος, εκτός Λονδίνου, όλες οι άλλες πόλεις είναι παρόμοιου κόστους. Διάλεξε σχολή με το πρόγραμμα σπουδών σου και όχι με το που είναι πιο φθηνά. Το δάνειο δεν είναι τίποτα. Εγώ και άλλοι φίλοι μου έχουν αποπληρώσει το 40% μέσα σε 3 χρόνια. Απλά θα ζοριστείς μετά λίγο.

Και ήταν Λονδίνο=+30%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω πολυ "fylatos" για τις πληροφοριες που μου εδωσες,με βοη8ησες πολυ.Επισης βρηκα και μια γνωστη και με κατατοπισε και εκεινη η οποια κανει μεταπτυχιακο στη Γλασκωβη και ο φιλος της εκανε στο Εδιβουργο και τωρα ειναι Γλασκωβη και οι δυο,ο οποιος συνεχιζει σε διδακτορικο εκει..Μου ειπαν πως Εδιβουργο ειναι καπως βαρετο και σαν "επαρχια" αλλα για ενα 2 χρονακια καλα ειναι.Επισης μου ειπαν καλυτερα σπουδες για Γλασκωβη,στην οποια με βοηθησαν με καποιες σχολες πανω στο ειδος μου,καθως και το οτι θα ηταν καλυτερο να μεινω σε κοιτωνα τον 1ο χρονο.Επισης,ενα μικρο προβληματακι ειναι λιγο η αγγλικη προφορα των Σκωτσεζων εκει,αλλα συνυθιζεται μετα απο λιγο καιρο.Τωρα μενουν το τελειωμα των αγγλικων μου και να κανω τη αιτηση στη σχολη που βρηκα και κατι αλλα τρεχαματα..Να ρωτησω,το διαβατηριο μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται τοσο εφοσον η ταυτοτητα εχει και λατινικους χαρακτηρες..Ισχυει κατι τετοιο?Η πρεπει οπωσδηποτε να το βγαλω?

 

"viper2005",το κοστος εκει Σκωτια γενικα ειναι φτηνα σε σχεση με Ελλαδα.Ακριβως τιμες και τετοια δεν θυμαμαι,αλλα μπορω να τους ρωτησω για περαιτερω σου αποριες πανω σε αυτα.Ενα που συγκρατησα ειναι οτι πληρωνουν μια συνδεση Ιντερνετ 20 λιρες το μηνα.( 1ευρο=0,80λιρες +- )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω,το διαβατηριο μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται τοσο εφοσον η ταυτοτητα εχει και λατινικους χαρακτηρες..Ισχυει κατι τετοιο?Η πρεπει οπωσδηποτε να το βγαλω?

Δεν ξέρω για Σκωτία, πάντως για Αγγλία ναι μεν μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου με ταυτότητα αλλά είναι καλύτερα να έχεις το διαβατήριο για δική σου ευκολία.

 

Το αναγνωρίζουν ευκολότερα ειδικά σε κάτι τράπεζες, ενώ τα ίδια μου έχουν πει για υπηρεσίες, χωρίς να έχω μπλέξει όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μαθει οτι τα διδακτρα στα πανεπιστημια της Σκωτιας τα παρεχει το κρατος στους φοιτητες αλλα οχι την διαμονη και την διαβιωση.

 

 

Ισχύει. Είναι υποτροφία για όλους τους κατοίκους της Ευρωπαϊκής Ένωσης σε προπτυχιακά. Κατά 95%+ την δικαιούσαι.

 

 

 

Να ρωτησω,το διαβατηριο μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται τοσο εφοσον η ταυτοτητα εχει και λατινικους χαρακτηρες..Ισχυει κατι τετοιο?

 

Ναι ισχύει. Η σκωτία είναι μέρος του Ηνωμένου Βασιλείου, κατ'επέκτασην της ΕΕ, και δέχονται τις ταυτότητες. Νομικά και θεωρητικά είσαι καλυμμένη. Απλά για λόγους διευκόλυνσης, είναι προτιμότερο να κρατάς κι ένα διαβατήριο.

Υπέθεσε ότι δουλεύεις ως γραμματέας σε ένα γραφείο κι έρχεται ένας Άραβας με την ταυτότητά του. Οι πρώτες σειρές είναι στη μητρική του γλώσσα και από κάτω αναγράφονται στα αγγλικά. Φυσικό είναι να τον εξυπηρετήσεις πιο γρήγορα με το διαβατήριό του παρά να ξοδέψεις λίγο χρόνο για να κατατοπιστείς με την ταυτότητα.

 

 

Το οτι επελεξα τη Σκωτια δεν ειναι τυχαιο,διοτι ειναι η χωρα που εχει το σχετικα φτηνοτερο κοστος διαβιωσης για φοιτητες..

 

Καλό είναι να συνυπολογίσεις ότι στη Σκωτία οι σπουδές προπτυχιακού είναι κατά μέσο όρο τέσσερα χρόνια έναντι τριών στην υπόλοιπη Αγγλία. Μπορείς να το επιβεβαιώσεις και από το degree που θα επιλέξεις.

Παρ'όλα αυτά στην Αγγλία υπάρχουν φοιτητικά δάνεια που νομίζω είναι άτοκα. Καλό είναι να τα ψάξεις αναλυτικότερα.

 

Το κόστος διαβίωσης είναι σχετικό ως προς τον φοιτητή αλλά υπάρχουν πολλά εμπορικά κέντρα και υπερκαταστήματα με συνεχής προσφορές τόσο για ενδυμασίες όσο και είδη διατροφής.

 

 

Και εαν τελικα υπαρχει δια8εσιμος χρονος για δουλεια,μπορει ενας φοιτητης να δουλεψει κανονικα ενα 8ωρο?

 

Οι ώρες που θα δουλεύει κάποιος εξαρτάται από τον τύπο της δουλειάς αλλά και τον εργοδότη. Οι φοιτητές σε ημιαπασχόληση μπορεί να εργάζονται παράδειγμα 3ωρα ή δύο μέρες την εβδομάδα. Δεν υπάρχει κάτι απόλυτα συγκεκριμένο εκτός και εαν κάποιος δουλεύει πλήρες ωράριο (full-time).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι να συνυπολογίσεις ότι στη Σκωτία οι σπουδές προπτυχιακού είναι κατά μέσο όρο τέσσερα χρόνια έναντι τριών στην υπόλοιπη Αγγλία. Μπορείς να το επιβεβαιώσεις και από το degree που θα επιλέξεις.

Παρ'όλα αυτά στην Αγγλία υπάρχουν φοιτητικά δάνεια που νομίζω είναι άτοκα. Καλό είναι να τα ψάξεις αναλυτικότερα.

 

Το κόστος διαβίωσης είναι σχετικό ως προς τον φοιτητή αλλά υπάρχουν πολλά εμπορικά κέντρα και υπερκαταστήματα με συνεχής προσφορές τόσο για ενδυμασίες όσο και είδη διατροφής.

 

 

Ναι το ξερω..Νομιζω ειναι 4 χρονια μαζι με μεταπτυχιακο?3 χρονια οι σπουδες και μετα το μεταπτυχιακο..

Μεχρι στιγμης ξερω για το δανειο που δινει η Σκωτια στους μαθητες της Ε.Ε. για τα διδακτρα της σχολης,τα οποια τα ξοφλας στην πορεια νομιζω ή και καθολου.

Τωρα για το κοστος διαβιωσης,ναι υπαρχουν καποια κεντρα ιδιωτικα η οχι,τα οποια πληρωνεις για κοιτωνα κοντα στη σχολη.Συμφερει αποτι να πιασεις ενα σπιτι μονος/η σου στο νοικι,τουλαχιστον για τον 1ο χρονο.Ειναι καλο το ποσο αλλα πολλα, γιατι ειναι μαζεμενα που πρεπει να τα δωσεις σε συγκεκριμενους μηνες "ντουκατις" ενα πραγμα απ'οτι καταλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ξερω..Νομιζω ειναι 4 χρονια μαζι με μεταπτυχιακο?3 χρονια οι σπουδες και μετα το μεταπτυχιακο..

 

Συνήθως όχι. 4 χρόνια για Bachelor στη Σκωτία χωρίς μεταπτυχιακό. Αναλόγως το πτυχίο, μπορεί να αυξομειώνονται τα χρόνια. Καλό είναι να ενημερωθείς απευθείας με τα πανεπιστήμια που ενδιαφέρεσαι για το Stylist-Fashion Marketing που ψάχνεις.

Γενικότερα τις περισσότερες ερωτήσεις σου θα έπρεπε να τις κάνεις με τις γραμματείς μέσω e-mail ή τηλεφωνικώς.

 

 

 

 

Μεχρι στιγμης ξερω για το δανειο που δινει η Σκωτια στους μαθητες της Ε.Ε. για τα διδακτρα της σχολης,τα οποια τα ξοφλας στην πορεια νομιζω ή και καθολου.

 

Καλό είναι να διαχωρίσεις την έννοια του δανείου και της υποτροφίας.

Δάνειο - χρεούσαι το ποσό.

Υποτροφία - Είτε έχεις εξασφαλισμένα τα δίδακτρα (χωρίς να χρωστάς) είτε πληρώνεσαι (πχ Master, PhD)

 

Η Σκωτία παρέχει υποτροφία σε προπτυχιακά για κατοίκους της ΕΕ μέσω του SAAS

 

 

Τωρα για το κοστος διαβιωσης,ναι υπαρχουν καποια κεντρα ιδιωτικα η οχι,τα οποια πληρωνεις για κοιτωνα κοντα στη σχολη.Συμφερει αποτι να πιασεις ενα σπιτι μονος/η σου στο νοικι,τουλαχιστον για τον 1ο χρονο.Ειναι καλο το ποσο αλλα πολλα, γιατι ειναι μαζεμενα που πρεπει να τα δωσεις σε συγκεκριμενους μηνες "ντουκατις" ενα πραγμα απ'οτι καταλαβα.

 

 

Αναφερόμουν σε Super Markets και εμπορικά κέντρα με ρούχα. Δεν είμαι σίγουρος πως τα μπέρδεψες με την διαμονή.

Για accommodations υπάρχουν εστίες πανεπιστημίου, ιδιωτικές εστίες και διαμερίσματα διαφόρων ειδών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως όχι. 4 χρόνια για Bachelor στη Σκωτία χωρίς μεταπτυχιακό. Αναλόγως το πτυχίο, μπορεί να αυξομειώνονται τα χρόνια. Καλό είναι να ενημερωθείς απευθείας με τα πανεπιστήμια που ενδιαφέρεσαι για το Stylist-Fashion Marketing που ψάχνεις.

Γενικότερα τις περισσότερες ερωτήσεις σου θα έπρεπε να τις κάνεις με τις γραμματείς μέσω e-mail ή τηλεφωνικώς.

 

 

Ναι εχεις δικιο,ειναι 4 χρονια συνηθως τα προπτυχακα,αναλογα την σχολη και επιπλεον 1 χρονος συνηθως για καθε ανωτερο πτυχιο.Η σωστη ενημερωση απο Ελλαδα ξεκιναει απο το "Βρετανικο Συμβουλιο",οπου κατατοπιζουν υπευθυνα για ολες τις αποριες που εχουν οι υποψηφιοι φοιτητες της Μ.Βρετανιας.

 

 

Καλό είναι να διαχωρίσεις την έννοια του δανείου και της υποτροφίας.

Δάνειο - χρεούσαι το ποσό.

Υποτροφία - Είτε έχεις εξασφαλισμένα τα δίδακτρα (χωρίς να χρωστάς) είτε πληρώνεσαι (πχ Master, PhD)

 

Η Σκωτία παρέχει υποτροφία σε προπτυχιακά για κατοίκους της ΕΕ μέσω του SAAS

 

 

 

Συμφωνα με την επισημη ιστοσελιδα του SAAS,ολοι οι φοιτητες την Ε.Ε. δικαιουνται και δανειο για τα διδακτρα και υποτροφια για την διαμονη και διαβιωση του φοιτητη,και το ποσο χρηματοδοτησης κυμαινεται αναλογως με την φορολογικη του δηλωση.Οσον αφορα την αποπληρωμη του δανειου,ξεκιναει μετα το τελος των σπουδων και αφου εργαζεται,εαν και εφοσον το ακαθαριστο εισοδημα του υπερβαινει τις 15.000 λιρες το χρονο.Ευτυχως η ιστοσελιδα του SAAS ειναι πολυ ενημερωμενη και εχει αναλυτικες πληροφοριες για ολες τις αποριες.

 

Για οσους ενδιαφερονται ας κανουν μια επισκεψη: http://www.saas.gov.uk/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη και γω σε ενα δυο χρονακια εχω αρχισει να σκεφτομαι την Σκωτια και κυριως το Εδιμβουυργο

Για μενα η καλυτερη επιλογη ειναι το Πανεπιστημιο του Εδιμβουργου

που εχει τα εξεις προτερηματα :

Σου βρισκουν σπιτι και δουλεια μερικης απασχολησης

Διαλεγεις σε τι χωρο θα μεινεις και αναλογα πληρωνεις

Εχει πολους Ελληνες φοιτητες και φοιτητριες

Εχει πολλες εγκαταστασεις

 

Πληρη ενημερωση θα βρεις εδω αυτο ειναι για το κοστος ζωης οτι αλλο θες θα το βρεις στο site

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωτικά:

 

Το κόστος ζωής με συγκατοίκηση σε μέτριο σπίτι (σε σχέση μετα Ελληνικά δεδομένα)

και με λίγο προσοχή στις σπατάλες στο Εδιμβούργο δεν βγαίνει πάνω απο 800-900 λίρες.

 

Καλή επιτυχία κοπελιά, και στο φίλο απο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Γεια σας! Σκεφτομαι κ εγω να σπουδασω στ εξωτερικο fashion designer κ μιας κ το συζητατε θα ηθελα καποιες πληροφοριες! Αρχικα τι χρειαζεται(προυποθεσεις) για να κανω αιτηση κ που μπορω να την κανω, αν μπορω τελικα να μεινω σε κοιτωνα του πανεπιστημιου κ αν συμφερει, τι γινεται με τα μαθηματα κ τις εξετασεις κ αν παρω το δανειο για τα διδακτρα κ γυρισω στην ελλαδα οταν τελειωσω τις σπουδες θα χρειαστει να το αποπληρωσω; Γτ ακουσα οτι παραγραφεται μετα απο 30 χρονια αν δεν εχεις εισοδημα. Ευχαριστω εκ των προτερων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν παρω το δανειο για τα διδακτρα κ γυρισω στην ελλαδα οταν τελειωσω τις σπουδες θα χρειαστει να το αποπληρωσω; Γτ ακουσα οτι παραγραφεται μετα απο 30 χρονια αν δεν εχεις εισοδημα. Ευχαριστω εκ των προτερων!

 

 

Σκοπεύεις να σπουδάσεις fashion designer, να γυρίσεις στην Ελλάδα και να μη δουλεύεις για 30 χρόνια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...