Προς το περιεχόμενο

Σπουδές στη Σκωτία


Joanna000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Σκοπεύεις να σπουδάσεις fashion designer' date=' να γυρίσεις στην Ελλάδα και να μη δουλεύεις για 30 χρόνια?[/quote']

 

Οχι.θα γυρισει στην Ελλαδα,θα δουλευει,δεν θα πληρωνει το δανειο και σε 30 χρονια θα ειναι κομπλε.οριστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

χαχαχ

 

χαχαχα καπως ετσι koslibpro! Βεβαια μπορει και να μην γυρισω εδω κ να παω Αμερικη ή καπου τελοσπαντων γιατι εδω δεν το σηκωνει το επαγγελμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι.θα γυρισει στην Ελλαδα,θα δουλευει,δεν θα πληρωνει το δανειο και σε 30 χρονια θα ειναι κομπλε.οριστε.

 

Ε άσε να μας το πει το στοματάκι της.

 

agapoularou Αμερική δε θα σε βρουν σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι απλά να πιάσεις δουλειά μετά, αλλά να βγάζεις και εισόδημα πάνω από ένα όριο.

 

Αυτό το όριο είναι χοντρικά κοντά στις 25.000€.

Αν για παράδειγμα μια χρονιά βγάλεις 40.000€, δηλαδή (25.000€ που είναι τo minimum + 15.000€ παραπάνω) θα πληρώσεις το 9% απ τις 15.000€, δηλαδή 1350€ (112,5€ το μήνα).

 

Δεν είναι και τόσο τραγική η κατάσταση, ακόμα κι αν χρειαστεί να τα πληρώσεις στο τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχα! Καταλαβα! Ναι δεν εχω προβλημα να το αποπληρωσω αλ

 

Αχα! Καταλαβα! Ναι δεν εχω προβλημα να το αποπληρωσω αλλα εξεταζω ολα τα ενδεχομενα! Και απο κοστος διαβιωσης κτλ ξερετε κτ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία σημείωση, δείτε πόσο είναι τα δίδακτρα της σχολής που θέλετε να πάτε.

 

Προσοχή στης πληροφορίες που πέρνετε από άτομα τα οποία 'ΣΠΟΥΔΑΣΑΝ' εδώ, ή βρίσκωνται στο τελευταίο έτος. Η νομοθεσία για από Σεπτέμβριο 2012 έχει αλλάξει.

 

Από Σεπτέμβριο σχεδόν όλα τα πανεπηστίμια βαράνε το μέγιστο δυνατό £9000 το χρόνο, αν σε περιλαμβάνουν στους 'home students'. Αν όχι £9000 είναι το απόλυτο ελάχιστο.

 

Ο κυμαινόμενος τόκος του δανείου (γιατί περί αυτού πρόκειται) είναι 3% ΕΠΙΠΛΕΟΝ του πληθωρισμού του CPI. (3.5% αυτή τη στιγμή, με στόχο το 2% αλλά τα υπάρχωντα projection το ανεβάσουν στο 6%). Άρα με βάση τον πληθωρισμό του Φεβρουαρίου 2012 (3.5%), για το φοιτητικό δάνειο είναι 6.5%.

 

Προσοχή, για το δάνειο είστε δικαιούχοι αν το αντικείμενο τον σπουδών βρίσκεται σε κατηγορία που την καλύπτει το κράτος.

 

Για λοιπές πληροφορίες...

 

http://www.direct.gov.uk/en/EducationAndLearning/UniversityAndHigherEducation/StudentFinance/StudentsFromOtherEUCountries/DG_065322

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορω να εχω αυτο με τα ποσοστα κτλ σε απλα ελληνικα;:-P με παραδειγματα; Θεωρητικη ειμαι! Χαχα! Πολλα ξερεις εσυ! Τι αλλες χρησιμες πληροφοριες εχεις να μας προσφερεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σου αγαπουλαρου,για Σκωτια ενδιαφερεσε?Γιατι εγω για Σκωτια εχω ανεβασει κ εχω ψαχτει περισσοτερο θα ελεγα που με ενδιεφερε κιολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...

Εγώ προσωπικά δεν είχα δώσει ειδικό μάθημα το σχέδιο αλλα απ'όσο ξέρω θα χρειαστεί στην ειδικότητα που ενδιαφέρεσε.Θα σου συνιστούσα να απευθυνθείς στο "BSC" - http://www.britishcouncil.org/greece - να πάρεις έγκυρες πληροφορίες. Επίσης θα χρειαστεί να ξέρεις πολύ καλά την γλώσσα και σε προφορικό και σε γραπτό λόγο με κάποιο πτυχίο από profissensy και πάνω καθώς,ορισμένα πανεπιστήμια δέχονται μόνο ΙΕLTS ανάλογα το πανεπιστήμιο που θα επιλέξεις. Όσο για τα δίδακτρα που γλυτώνεις προσωρινά μέσω του S.A.A.S είναι μια διευκόλυνση αλλά η διαμονή είναι που "βαράει" εκεί, είτε επιλέξεις να μείνεις στην εστία του πανεπιστημίου είτε σε διαμέρισμα. Aν ενδιαφέρεσε πραγματικά, φρόντισε να έρθεις σε επαφή με το "BSC" για να πράξεις ανάλογα.

 

Καλή τύχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά δεν είχα δώσει ειδικό μάθημα το σχέδιο αλλα απ'όσο ξέρω θα χρειαστεί στην ειδικότητα που ενδιαφέρεσε.Θα σου συνιστούσα να απευθυνθείς στο "BSC" - http://www.britishcouncil.org/greece - να πάρεις έγκυρες πληροφορίες. Επίσης θα χρειαστεί να ξέρεις πολύ καλά την γλώσσα και σε προφορικό και σε γραπτό λόγο με κάποιο πτυχίο από profissensy και πάνω καθώς,ορισμένα πανεπιστήμια δέχονται μόνο ΙΕLTS ανάλογα το πανεπιστήμιο που θα επιλέξεις. Όσο για τα δίδακτρα που γλυτώνεις προσωρινά μέσω του S.A.A.S είναι μια διευκόλυνση αλλά η διαμονή είναι που "βαράει" εκεί, είτε επιλέξεις να μείνεις στην εστία του πανεπιστημίου είτε σε διαμέρισμα. Aν ενδιαφέρεσε πραγματικά, φρόντισε να έρθεις σε επαφή με το "BSC" για να πράξεις ανάλογα.

 

Καλή τύχη!

 

Αν μη τι αλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμαθα κ δν χρειαζεται ειδικο μαθημα γιατι δεν γραφεται στο απολυτηριο. Ενα portfolio θελουν με σχεδια. Παντως μου ειπαν οτι καλυτερα να σπουδασω Ιταλια γιατι ειναι κ αυθεντιες σ αυτο το αντικειμενο κ η ζωη κ τ διδακτρα ειν οικονομικοτερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη και γω σε ενα δυο χρονακια εχω αρχισει να σκεφτομαι την Σκωτια και κυριως το Εδιμβουυργο

Για μενα η καλυτερη επιλογη ειναι το Πανεπιστημιο του Εδιμβουργου----> καλή επιλογή όντως!

που εχει τα εξεις προτερηματα :

Σου βρισκουν σπιτι και δουλεια μερικης απασχολησης-----> δεν ισχύει 100%, κράτα και μια πισινή

Διαλεγεις σε τι χωρο θα μεινεις και αναλογα πληρωνεις----> αυτό ισχύει για πολλά (αν όχι για όλα τα πανεπιστήμια εδω, οχι μόνο του Εδιμβούργου)

Εχει πολους Ελληνες φοιτητες και φοιτητριες------> αυτό δεν είναι καθόλου μα καθόλου καλό στο 99% των περιπτώσεων, πίστεψέ με..

Εχει πολλες εγκαταστασεις-----> η πλειοψηφία των πανεπιστημίων εδω έχει πολλές και καλές εγκαταστάσεις

 

να ξέρετε οτι στο Εδιμβούργο πλέον, μετά τις αυξήσεις στα δίδακτρα, μάστερ κάτω απο 10000 λίρες δεν θα βρείς εύκολα.. αν μιλάμε για economics ή management θες γύρω στα 15000-17000, για MBA αστο καλύτερα...

επειδή λοιπόν οι τιμές είναι απλησίαστες για τα τωρινά οικονομικά δεδομένα, γιατι δεν κοιτάτε και Ολλανδία μεριά που τα δίδακτρα είναι ασυγκρίτως χαμηλότερα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει κανενας καταλογος με σκωτσεζικα πανεπιστημια για μεταπτυχιακο?

 

THANKS

Θεός. Anyway:

 

http://www.prospects...rch_courses.htm

 

http://www.postgrad.com/

 

http://www.thecomple...ityguide.co.uk/

 

Τα αγαπημένα. Και αν διευρύνεις τις επιλογές σου για να περιλαμβάνει UK, οι εναλλακτικές αυξάνονται εκθετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...