Προς το περιεχόμενο

ρατσα σκυλου?


Mr V

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια μπορει να μου πει καποιος ποια ρατσα σκυλου ειναι αυτη που εικονιζεται στην φωτογραφια του παρακατω λινκ?

http://www.tanea.gr/kosmos/article/?aid=4679223

 

σας ευχαριστω για τον χρονο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τα λαβραδορ ειναι συνηθως ασπρα προς μπεζ....αυτο το ξανθο χρωμα ειναι ιδιαιτεροτητα της ρατσας των labrador η βρισκεται ευκολα?

τοτε ο ξαδερφος μου δεν εχει labrador επειδη ειναι ξανθο..

ελα ρε παιδια το σημα κατατεθεν του λαμπραντορ ειναι ξανθο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης το golden έχει μακρύ μαλλί απο μικρή ηλικία , τα labrador αν τα αφήσεις μακραίνουν , μεν, αλλα με απίστευτα πιο αργό ρυθμό που να νομίζεις οτι είναι κοντότριχα . Επίσης πέραν του χρώματος υπάρχει και διαφορά στο σχήμα των αυτιών .

 

Πωπω

 

Εχω βαρεθεί να εξηγώ τοσο καιρό την διαφορά μεταξύ 2 πραγμάτων σχετικά με τα σκυλιά (και λογικό γιατί δεν είναι κάποιος υποχρεωμένος να ξέρει , αλλα η λάθος ενημέρωση και πληροφόρηση σε συνδυασμό με την εξάπλωση της πληροφορίας αυτής , οδηγεί σε μαζική σύγχυση εννοιών κλπ):

οτι άλλα ειναι τα golden και άλλα τα retriever

και οτι η Λεϊσμανίωση ΔΕΝ είναι Kala-Azar

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης το golden έχει μακρύ μαλλί απο μικρή ηλικία , τα labrador αν τα αφήσεις μακραίνουν , μεν, αλλα με απίστευτα πιο αργό ρυθμό που να νομίζεις οτι είναι κοντότριχα . Επίσης πέραν του χρώματος υπάρχει και διαφορά στο σχήμα των αυτιών .

 

Πωπω

 

Εχω βαρεθεί να εξηγώ τοσο καιρό την διαφορά μεταξύ 2 πραγμάτων σχετικά με τα σκυλιά (και λογικό γιατί δεν είναι κάποιος υποχρεωμένος να ξέρει , αλλα η λάθος ενημέρωση και πληροφόρηση σε συνδυασμό με την εξάπλωση της πληροφορίας αυτής , οδηγεί σε μαζική σύγχυση εννοιών κλπ):

οτι άλλα ειναι τα golden και άλλα τα retriever

και οτι η Λεϊσμανίωση ΔΕΝ είναι Kala-Azar

τι εννοεις δεν ειναι καλα αζαρ?

κατσε γιατι θα μας βγαλεις τρελους τωρα η λεισμανιωση δεν ειναι το καλα αζαρ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοεις δεν ειναι καλα αζαρ?

κατσε γιατι θα μας βγαλεις τρελους τωρα η λεισμανιωση δεν ειναι το καλα αζαρ?

 

well :)

 

η Λεϊσμανίωση προκαλείται απο το παράσιτο (πρωτόζωο) Leishmania spp.

Το πρωτόζωο αυτό έχει πολλά είδη , πάνω απο 40 . (σκέψου ανάλογο παράδειγμα , το είδος σκύλος έχει πολλές φυλές ... τα Labrador , τα Collie , τα Beagle , κλπ κλπ )

 

Τα είδη αυτά απαντούν σε πολλές περιοχές του κόσμου , και σε κάθε περιοχή ενδημει , ζει , αναπτύσσεται και απο ενα διαφορετικό . Πχ στις Μεσογειακές χώρες , Μ.Ανατολή , Ιράκ κλπ βρίσκεται η "Leishmania Infantum" ...Στην Ινδία , η "Leishmania Donovani" ...στην Νοτιο Αμερική , οι "Leishmania mexicana complex" , "Leishmania braziliensis complex" , στην Αφρική η "Leishmania aethiopica" , στην Βόρειο Αμερική η "Leishmania donovani" , κλπ κλπ ..

 

Η Λεϊσμανίωση που προκαλείται στην Ελλάδα (και γενικά Μεσογειακές χώρες ) απο την Leishmania infantum , ονομάζεται Λεϊσμανίωση .

Η Αφρικανική , αυτη στις Ινδιες κλπ τροπικές περιοχες , προκαλεί το Kalah-Azar ...

 

 

:) :) :)

 

Ξέρω ακούγεται πολύ nerd-ίστικο , είναι λεπτομέρεια , αλλα απο την στιγμή που τα λέμε καθημερινά στην σχολή όσο νάναι προσπαθώ να τα λέω όπως είναι.

 

Απλά για λόγους επικοινωνίας και "ελα μωρε Λεισμανιωση ειναι" , ολες οι Λεϊσμανιώσεις βαφτίζονται Kalah-Azar ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...