Προς το περιεχόμενο

Προταιρεοτητα δικηγορων στις Δημοσιες Υπηρεσιες


vergogc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνωριζει κανεις αν υπαρχει προταιρεοτητα δηκηγορων στις Δημοσιες Υπηρεσιες?

Ημουν σε μια Δημοσια Υπηρεσια την Παρασκευη, και ενω η δικη μας ουρα ηταν πανω απο 30 ατομα, οι δικηγοροι περναγαν χωρις ουρα.

Υπαρχει σχετικη νομοθεσια?

Επεξ/σία από vergogc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έπρεπε να τους ρωτήσεις ποιον νόμο επικαλούνται.

 

Ας απαντήσει και κάποιος δικηγόρος για να είμαστε πιο σίγουροι.

Πιστεύω όμως, ότι μια τέτοια προτεραιότητα θα παραβίαζε κάθε αρχή περί ισότητας και μου φαίνεται παράλογο. Εχουμε δει όμως και χειρότερα οπότε αφήνω 1% ενδεχόμενο να ισχύει κάτι τέτοιο.

 

Μήπως απευθύνονταν σε άλλο γραφείο οι δικηγόροι;

Σε ποια δημόσια υπηρεσία πήγες σήμερα (Κυριακή)? :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπρεπε να τους ρωτήσεις ποιον νόμο επικαλούνται.

 

Ας απαντήσει και κάποιος δικηγόρος για να είμαστε πιο σίγουροι.

Πιστεύω όμως, ότι μια τέτοια προτεραιότητα θα παραβίαζε κάθε αρχή περί ισότητας και μου φαίνεται παράλογο. Εχουμε δει όμως και χειρότερα οπότε αφήνω 1% ενδεχόμενο να ισχύει κάτι τέτοιο.

 

Μήπως απευθύνονταν σε άλλο γραφείο οι δικηγόροι;

Σε ποια δημόσια υπηρεσία πήγες σήμερα (Κυριακή)? :confused:

Σημερα εγραψα?πφφφφ...την παρασκευη ημουν!

Στο δημο αθηναιων ημουν!!Οχι ειμασταν για την ιδια υποθεση, απλα οι δικηγοροι ερχονταν με εξουσιοδοτηση απο τους πελατες τους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, υπάρχει προτεραιότητα.

 

Λογικό είναι κιόλας. Με τη δουλειά που κάνει ένας δικηγόρος εάν δεν είχε και προτεραιότητα θα πέρναγε όλη του τη ζωή εκεί μέσα. Εγώ και εσύ πάμε μία φορά στο τόσο σε τέτοιες υπηρεσίες, μπορούμε να περιμένουμε. Ένας δικηγόρος μπορεί να πάει κάθε μέρα. Ή και πολλές φορές τη μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

haldol ειναι λάθος η προσέγγιση. Επειδή ειναι τακτικοί πελάτες ή γιατί διεκπεραιώνουν μεγάλο όγκο δουλειας, η εκάστοτε υπηρεσία μπορεί (εαν θέλει) να δημιουργήσει ειδική ξεχωριστή ουρά με μόνο γνώμονα να εξυπηρετήσει και τους δικηγόρους αλλά ΚΑΙ τους απλούς πολίτες που δεν θα περιμένουν στην ίδια ουρά, ενώ μπροστά τους ειναι δικηγόρος με 35 υποθέσεις. Σε οποιαδήποτε αλλη περίπτωση ειναι καταχρηστική η παράκαμψη της ουράς και μπορεί να γίνει ΜΟΝΟ αν ζητήσει την άδεια των ενδιάμεσων. Η μόνη περίπτωση που ο νόμος επιτρέπει την παράκαμψη ειναι σε ΑΜΕΙ και άτομα χρήζοντα βοήθεια (έγγυες, γέροντες, κλπ).

 

Πρακτικά τι συμβαίνει. Επειδή ειναι εκεί κάθε μέρα, εχουν πιάσουν φιλίες με υπαλλήλους για να ξεγλιστράνε απο τις ουρές αναμονής. Την επομενη φορά που θα τον δεις να παρακάμπτει δική σου ουρα, ζήτησε εξηγήσεις και αν η υπάλληλος σου πει αρλούμπες, ζήτα τα στοιχεία της, τον προϊστάμενο της και τον αριθμό του νόμου που επικαλείται. Βάλε και τους αλλους στο παιχνίδι. Αν ομως τον δεις να μιλά με άλλο υπάλληλο, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

 

Η αλήθεια ειναι οτι το θέμα δεν ειναι μόνο με τους δικηγόρους. Λογιστές, μηχανικοί, κλπ κάνουν τα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

haldol ειναι λάθος η προσέγγιση. Επειδή ειναι τακτικοί πελάτες ή γιατί διεκπεραιώνουν μεγάλο όγκο δουλειας, η εκάστοτε υπηρεσία μπορεί (εαν θέλει) να δημιουργήσει ειδική ξεχωριστή ουρά με μόνο γνώμονα να εξυπηρετήσει και τους δικηγόρους αλλά ΚΑΙ τους απλούς πολίτες που δεν θα περιμένουν στην ίδια ουρά, ενώ μπροστά τους ειναι δικηγόρος με 35 υποθέσεις. Σε οποιαδήποτε αλλη περίπτωση ειναι καταχρηστική η παράκαμψη της ουράς και μπορεί να γίνει ΜΟΝΟ αν ζητήσει την άδεια των ενδιάμεσων. Η μόνη περίπτωση που ο νόμος επιτρέπει την παράκαμψη ειναι σε ΑΜΕΙ και άτομα χρήζοντα βοήθεια (έγγυες, γέροντες, κλπ).

 

Πρακτικά τι συμβαίνει. Επειδή ειναι εκεί κάθε μέρα, εχουν πιάσουν φιλίες με υπαλλήλους για να ξεγλιστράνε απο τις ουρές αναμονής. Την επομενη φορά που θα τον δεις να παρακάμπτει δική σου ουρα, ζήτησε εξηγήσεις και αν η υπάλληλος σου πει αρλούμπες, ζήτα τα στοιχεία της, τον προϊστάμενο της και τον αριθμό του νόμου που επικαλείται. Βάλε και τους αλλους στο παιχνίδι. Αν ομως τον δεις να μιλά με άλλο υπάλληλο, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

 

Η αλήθεια ειναι οτι το θέμα δεν ειναι μόνο με τους δικηγόρους. Λογιστές, μηχανικοί, κλπ κάνουν τα ίδια.

Δεν ηταν ενας, περασαν τουλαχιστον 5 δικηγοροι πριν απο εμενα, με αρκετες υποθεσεις ο καθενας τους.

Δεν ειδα να εχουν καμια σχεση με τους υπαλληλους. Αρκετοι αντεδρασαν, αλλα ανεφερε οτι υπαρχει σχετικη νομοθεσια.

Ειναι σιγουρο οτι δεν υπαρχει? Για να ξερω δηλαδη πως να αντιδρασω, μην τα κανω λιμπα και μετα μου τριψουν τιποτα στην μουρη και μεινω μαλακας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κάνεις τίποτα λίμπα γιατί τότε θα είσαι εσύ παράνομος. Με ευγενικό και αυστηρό τόνο ζητάς τον προϊστάμενο και τον αριθμό του νόμου που επικαλείται. Αν δεις οτι σε γειώνουν βάλε και άλλους στο παιχνίδι.

 

Αν έχει ψηφιστεί νόμος το πολύ πρόσφατο διάστημα (γιατί ευτυχώς πλέον δεν χρειάζεται να στέκομαι στις ουρές) δεν το γνωρίζω, αλλά ειμαι 99,9% σίγουρος οτι δεν υπάρχει νομοθεσία που επιτρέπει τέτοια διάκριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κάνεις τίποτα λίμπα γιατί τότε θα είσαι εσύ παράνομος. Με ευγενικό και αυστηρό τόνο ζητάς τον προϊστάμενο και τον αριθμό του νόμου που επικαλείται. Αν δεις οτι σε γειώνουν βάλε και άλλους στο παιχνίδι.

 

Αν έχει ψηφιστεί νόμος το πολύ πρόσφατο διάστημα (γιατί ευτυχώς πλέον δεν χρειάζεται να στέκομαι στις ουρές) δεν το γνωρίζω, αλλά ειμαι 99,9% σίγουρος οτι δεν υπάρχει νομοθεσία που επιτρέπει τέτοια διάκριση.

Oσο και να εψαξα στο ιντερνετ, δεν βρηκα κατι.

Θελω να σιγουρευτω οτι δεν ισχυει, και την επομενη φορα θα τους παρει και θα τους σηκωσει.

Αφου μου το επαιζαν οτι με καταλαβαιναν και ολας, οτι ναι εχετε δικαιο ειναι αδικη νομοθεσια, αλλα ισχυει τι να κανουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oσο και να εψαξα στο ιντερνετ, δεν βρηκα κατι.

Θελω να σιγουρευτω οτι δεν ισχυει, και την επομενη φορα θα τους παρει και θα τους σηκωσει.

Αφου μου το επαιζαν οτι με καταλαβαιναν και ολας, οτι ναι εχετε δικαιο ειναι αδικη νομοθεσια, αλλα ισχυει τι να κανουμε!

Δεν κάνεις καυγά. Αν σε αγνοούν, πας μπροστά μπαίνεις ανάμεσα στην υπάλληλο και τον ρουφιάνο και απαιτείς να σε ενημερώσουν για τον αριθμό του νόμου ή να πάει ο έξυπνος στο τέρμα της ουράς (αντί για ρουφιάνος και έξυπνος χρησιμοποιείς τη λέξη κύριος).

 

Επειδή κάποιοι ειναι λαμόγια (συγνώμη paredwse αλλά αρκετοί συνάδερφοι σου είναι) μπορεί να σου πετάξουν κάποιο αριθμό για να σε ψαρώσουν. Εσύ τοτε (πάλι ευγενικα) λες οτι με τον νόμο 7821 παράγραφος 4 του 1997 (γενικά πες οτι νουμερα σου κατέβουν) οι μόνοι που έχουν προτεραιότητα ειναι τα ΑΜΕΙ και τα άτομα χρήζοντα βοήθεια. Αμα σου ζητήσουν να τους δείξεις το νόμο, απαντησε τους οτι θα τους το δείξεις μόνο αν σου δείξουν το δικό τους νόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου μου το επαιζαν οτι με καταλαβαιναν και ολας, οτι ναι εχετε δικαιο ειναι αδικη νομοθεσια, αλλα ισχυει τι να κανουμε!

 

Συγνωμη, θυμωσες ενω ηταν ευγενικοι και συμπονετικοι? Δηλαδη, αν σου κοκορευοταν οτι αυτοι δεν χρειαζεται να περιμενουν στην ουρα, τι θα εκανες? :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο το νοημα;

μηπως υπαρχει νομος που λεει οτι επιτρεπεται στον δημοσιο υπαλληλο να καθυστερησει γιατι επρεπε να περασει απο την λαικη;

΄Η οτι παντρευεται η κορη αρα θα λειψει πεμπτη παρασκεη για τις ετοιμασιες (αλλα μην κανουμε και χαρτουρα για επισημη αδεια βρε αδερφε, σιγα);

Μήπως υπαρχει νομος που επιτρεπει στον δημοσιο υπαλληλο εαν υπαρχει ουρα με 25 μισοτρελους απελπισμενους ορθιους, να φυγει σκαστος να παει στον καλο τον φουρνο που "τετοια ωρα βγαζει τα ωραια τα κουλουρακια τα τραγανα;"

Απλα καλως ή κακώς , ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ ΣΕ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥΣ, ολοι ξερουμε οτι ενας δικηγορος μπορει γρηγορα και ανεξοδα να κανει μηνυση εαν αδικηθει ως πολιτης και δυσκολα μενει στο "ωχ αδερφε δεν βαριεσαι, θα περιμενουμε με κλαυσιγελους για τα χαλια του δημοσιου".

Σε καποιες ιδιοτητες πχ εισαγγελεας, εφοριακος, αστυνομικος, δημοσιογραφος παντα υπαρχει κατι στραβο σε περιπτωση που θελει να σε "κυνηγησει", χωρια ο ψαρωτικος παραγοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λες και ζήτε σε άλλην χώρα κάνετε...

 

εδώ ο κάθε τυχάρπαστος βοηθός λογιστάκος έχει <<προτεραιότητα>> σε διάφορες υπηρεσίες ....

και ξέρω τι λέω....(το γυναικάκι μου ήταν μια από αυτούς για μια πενταετία) ...

μπαίνεις π.χ στα ΕΛΤΑ για μια επιταγή , πας καρφί στον Τάκη που τρώει τυρόπιτα και του λες από τον κύριο Χρήστου τον λογιστή

και μπαμ όλα έτοιμα... ενώ υπάρχουν 200 μαλάκες (μαζί και εγώ μέχρι να γνωρίσω το γυναικάκι μου) που περιμένουνε ....

 

είπαμε μάγκες να μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπε κανεις οτι δεν συμβαινουν ολα αυτα, αλλα ειναι διαφορετικο να σε κοροιδευουν και να σου λενε οτι υπαρχει σχετικη νομοθεσια.

Δηλαδη εγω μαλακας ειμαι που περιμενω εκει 4-5 ωρες, χανω την ημερα της δουλειας μου και ο δικηγορος που ειναι μεσα στο προγραμμα της δουλειας του μου παιρνει την θεση λες και ειναι βασιλιας?

Αλλο να περναει τιποτα απο την πισω πορτα, εστω οτι δεν το βλεπεις αυτο και δεν μπορεις να κανεις κατι.

Αλλα ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ?Ενω εσυ εισαι 4ωρες εκει, να ερχεται με την τσαντουλα του και την γραβατουλα του και να λεει ''Ειμαι δικηγορος'', λες και ειναι ο πρωθυπουργος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...