Προς το περιεχόμενο

Οδηγος: Κεραιες τηλεοπτικού σήματος - Εγκατάσταση


graphist83

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητέ φίλε graphist83 σε ευχαριστώ πολύ

 

Σχετικά με το splitter διαλέγω οποιοδήποτε? Είδα την συμβουλή σου σε κάποιον άλλον  παραπάνω. 

 

Και κάτι ακόμα

 

Δεν μπορώ να βρω για την televes το front to back ratio. Μήπως γνωρίζεις εσύ ως ποιο ειδικός επί του θέματος. Είμαι πάνω σε  βουνό δεν έχω σε άμεση οπτική επαφή τον πομπό του Πηλίου κοιτάω να δω ποια έχει το μεγαλύτερο gain  και το μεγαλύτερο F/B . Το να έρθει κάποιος ειδικός από Λάρισα είναι λίγο δύσκολο διότι το χωρίο απέχει από Λάρισα 65 Km. Επίσης το καλό με την ikusi    είναι πως συναρμολογείται  αμέσως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 516
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σαν splitter το ζητας. Υπαρχουν και δορυφορικου τυπου. Σου κανει. Υπάρχουν και τυπου tap off. Αυτο δεν κανει.

 

Το front to back ratio χρησιμεύει για την απόρριψη σημάτων off axis. Δεν σε ενδιαφερει σαν τιμη. Απλα να ξέρεις οτι αυτες οι κεραίες ειναι κατευθυντικες. Εσυ μπορει να χρειαστει να μαζευεις σηματα.

 

Θελει μελετη, Παλι η ikusi που παρεχει ρύθμιση στους ανακλαστηρες ισως ειναι καταλληλη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Graphist83 ευχαριστούμε για όλες τις πληροφορίες. Θέλω να αγοράσω εξωτερική κεραία τύπου yagi με κόστος περίπου στα 30 ευρώ. Υπάρχει κάποιo μοντέλο από τις γνωστές μάρκες(Televes, ikusi ή Konig) που να έχει ενσωματωμένο ενισχυτή ιστού; Γιατί σε κάποια μοντέλα βλέπω ότι αναφέρεται και εχώ μπερδευτεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

graphist αν μπορείς λύσε μου μια απορία αν γνωρίζεις :

Μπορώ να συνδέσω καλώδιο τύπου F από την μία και RF από την άλλη, στην μπρίζα-κεραία του δωματίου ή υποχρεωτικά το καλώδιο F πρέπει να συνδεθεί με την μπρίζα του δορυφόρου (η οποία είναι στο σαλόνι) ;

Επεξ/σία από Pap_Lam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα παιδια απο Κρητη.

Εχω το εξης προβλημα με την τηλεοραση.

Ενω πιανω κανονικα ολα τα ψηφιακα καναλια, δεν μπορω με τιποτα να πιασω τα τοπικα.

Κανω κατι λαθος; Περυσι τα επιανε ολα. Φετος ομως που ηρθα για διακοπες, δεν τα ανιχνευει.

Μου γραφει για παραδειγμα "creta tv" χωρις σημα.

Οποιαδηποτε βοηθεια θα ηταν πολυτιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Η ερώτηση που θέλω να κάνω εγώ είναι η εξής:

 

Από τον ενισχυτή ιστού και μέχρι την τηλεόραση υπάρχει απώλεια/μήκος καλωδίου?

 

Ο λόγος που ρωτάω είναι ότι στο σπίτι μου θα με βόλευε να περάσω τα καλώδια από ένα συγκεκριμένο σημείο όπου είναι ευκολότερο, γτ υπήρχε ήδη μία τρύπα από σόμπα,την οποία και θα κλείσω μετά.

 

Απλά η διαδρομή του καλωδίου δεν θα είναι η συντομότερη.Αυτό είναι το σχέδιο:

 

Capture1_zpsga9nwkif.png

 

Αυτό που σκέφτομαι είναι καλώδιο κεραίας&sat σε compiner πριν την τρύπα,πριν την tv1 splitter για διαχωρισμό sat/κεραία,το καλώδιο sat στην tv1,το καλώδιο κεραίας σε splitter και από εκεί στην tv1 και με μία τρύπα στην μεσοτοιχία στην tv2.

 

Το εξήγησα όσο καλύτερα μπορούσα...να προσθέσω ότι δεν καίγομαι για καλώδιο κεραίας στην tv1 γτ θα μπορώ να βλέπω από το δορυφορικό οπότε θα γλύτωνα ένα splitter.

 

Επίσης αν μπορεί να υλοποιηθεί η παραπάνω ιδέα,τί καλώδια να χρησιμοποιήσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι για τη νοβα αν ξερετε,Αν παρω δευτερο πιατο και αποδ/τη με την καρτα μου θα μπορω να εχω και στο εξοχικο? Συμφερει?μπορω να τα βαλω μονος? :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Γεια σας! Πολύ ωραίος και ενημερωτικός ο οδηγός που έγραψε ο φίλος. Η δική μου απορία έχει να κάνει με τα καλώδια. Ποια η διαφορά του μπλεντάζ από φύλλο αλουμινίου και του μπλεντάζ από φύλλο χαλκού; Ποια τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα του ενός και του άλλου.

 

Επίσης, η αγορά διαθέτει ποικιλία καλωδίων. Για παράδειγμα, στα δορυφορικά καλώδια υπάρχουν:

 

1. SAT80 (λευκού χρώματος καλώδιο με μπλεντάζ από φύλλο αλουμινίου)

2. SAT110 (λευκού χρώματος καλώδιο με μπλεντάζ από φύλλο αλουμινίου)

3. SAT115 (λευκού χρώματος καλώδιο με μπλεντάζ από φύλλο αλουμινίου)

4. SAT120 (λευκού χρώματος καλώδιο με μπλεντάζ από φύλλο αλουμινίου)

5. SAT122 (μαύρου χρώματος καλώδιο με μπλεντάζ από φύλλο αλουμινίου)

6. SAT140 (λευκού χρώματος καλώδιο με μπλεντάζ από φύλλο χαλκού)

 

7. DGS1100HF (λευκού χρώματος καλώδιο με μπλεντάζ από φύλλο αλουμινίου)

8. DGS1602 (μαύρου χρώματος καλώδιο με μπλεντάζ από φύλλο αλουμινίου)

9. DGS2000HF (λευκού χρώματος καλώδιο με μπλεντάζ από φύλλο χαλκού)

10. DGS2002 (μαύρου χρώματος καλώδιο με μπλεντάζ από φύλλο χαλκού)

 

Οι προδιαγραφές του κατασκευαστή αναφέρουν ότι τα λευκά καλώδια προορίζονται για εσωτερική εγκατάσταση. Ενώ τα μαύρα για υπόγεια. Κάτι παρόμοιο συμβαίνει και με τα καλώδια κεραίας. Υπάρχουν λευκά και μαύρα καλώδια με μπλεντάζ από φύλλο αλουμινίου και χαλκού αντίστοιχα.

 

Να υποθέσω ότι το δορυφορικό καλώδιο τύπου SAT140 (λευκού χρώματος καλώδιο με μπλεντάζ από φύλλο χαλκού) είναι υπό προϋποθέσεις καλύτερο από το πχ SAT80 (λευκού χρώματος καλώδιο με μπλεντάζ από φύλλο αλουμινίου). Αν είναι έτσι, για ποιους λόγους είναι καλύτερο και ποιες είναι οι προϋποθέσεις που πρέπει να υπάρχουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως γνωρίζει κάποιος αν μπορούν να συζευχθούν με κάποιο μίκτη κεραίας, τρία διαφορετικά σήματα UHF από ισάριθμες κεραίες;

Βλέπω πως σχεδόν όλοι δίνουν δυο εισόδους uhf και μία vhf..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταστικό αρθρο φίλε μου.

 

Αν μπορείς να με βοηθήσεις θα με έσωζες.

 

Μένω στον τέταρτο όροφο. Έχω μια μπριζα διέλευσης στο σαλόνι μου. Λόγο ανακαίνισης δεν με βολευει πλέον για την τηλεοραση εκεί που είναι αλλά δεν θέλω να την ακύρωσω κιόλας γιατί θέλω να σύνδεσω τον υπολογιστή μου εκεί.

 

Τι μπορώ να κάνω για να πάρω σήμα από το καλώδιο διελευσης χωρίς να χαλασω το σήμα στους υπόλοιπους ορόφους και να βγάλω 2 εξόδους για το σαλόνι μου?

 

 

Σκέφτηκα πχ μήπως εβαζα ένα σπλιττερ στο μπουάτ και εβαζα εγώ 2 τερματικές μπριζες στο δωματιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας! Πολύ ωραίος και ενημερωτικός ο οδηγός που έγραψε ο φίλος. Η δική μου απορία έχει να κάνει με τα καλώδια. Ποια η διαφορά του μπλεντάζ από φύλλο αλουμινίου και του μπλεντάζ από φύλλο χαλκού; Ποια τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα του ενός και του άλλου.

 

Επίσης, η αγορά διαθέτει ποικιλία καλωδίων. Για παράδειγμα, στα δορυφορικά καλώδια υπάρχουν:

 

1. SAT80 (λευκού χρώματος καλώδιο με μπλεντάζ από φύλλο αλουμινίου)

2. SAT110 (λευκού χρώματος καλώδιο με μπλεντάζ από φύλλο αλουμινίου)

3. SAT115 (λευκού χρώματος καλώδιο με μπλεντάζ από φύλλο αλουμινίου)

4. SAT120 (λευκού χρώματος καλώδιο με μπλεντάζ από φύλλο αλουμινίου)

5. SAT122 (μαύρου χρώματος καλώδιο με μπλεντάζ από φύλλο αλουμινίου)

6. SAT140 (λευκού χρώματος καλώδιο με μπλεντάζ από φύλλο χαλκού)

 

7. DGS1100HF (λευκού χρώματος καλώδιο με μπλεντάζ από φύλλο αλουμινίου)

8. DGS1602 (μαύρου χρώματος καλώδιο με μπλεντάζ από φύλλο αλουμινίου)

9. DGS2000HF (λευκού χρώματος καλώδιο με μπλεντάζ από φύλλο χαλκού)

10. DGS2002 (μαύρου χρώματος καλώδιο με μπλεντάζ από φύλλο χαλκού)

 

Οι προδιαγραφές του κατασκευαστή αναφέρουν ότι τα λευκά καλώδια προορίζονται για εσωτερική εγκατάσταση. Ενώ τα μαύρα για υπόγεια. Κάτι παρόμοιο συμβαίνει και με τα καλώδια κεραίας. Υπάρχουν λευκά και μαύρα καλώδια με μπλεντάζ από φύλλο αλουμινίου και χαλκού αντίστοιχα.

 

Να υποθέσω ότι το δορυφορικό καλώδιο τύπου SAT140 (λευκού χρώματος καλώδιο με μπλεντάζ από φύλλο χαλκού) είναι υπό προϋποθέσεις καλύτερο από το πχ SAT80 (λευκού χρώματος καλώδιο με μπλεντάζ από φύλλο αλουμινίου). Αν είναι έτσι, για ποιους λόγους είναι καλύτερο και ποιες είναι οι προϋποθέσεις που πρέπει να υπάρχουν;

 

Τα καλωδια με μπλενταζ και φυλλα χαλκου παρεχουν  καλυτερη αγωγημοτητα, αρα και λιγοτερες απωλεις στα πολλα μετρα. Τα φυλλα χαλκου επισης παρεχουν καλυτερη θωράκιση του καλωδιου απο ιψισυχνα ρευματα, επαγωγικούς θορυβους κτλ.

 

Τελος στα καλωδια παιζει ρολο και η ποιοτητα - παχους του διηλεκτρικού. Πραγμα που τα θωρακιζει επιπλεων απο τα παραπανω αλλα και απο ισχυρες συχντοτητες οπως οι 4G.

 

Τα μαυρα καλωδια δεν ειναι ολα εξωτερικης χρησης, παρα μονο αυτα που εχουν κωδικο CDC (direct burial). Τα οποια μπορουν να χτιστουν χωρις σωληνα η να εκτεθουν σε ηλιο, νερο χωρις προβλημα. Βεβαια κανενας πελατης δεν θελει να τα αγορασει καθως τα θεωρει ακριβα. Ετσι τα αλλαζουν καθε 5 χρονια.

Μήπως γνωρίζει κάποιος αν μπορούν να συζευχθούν με κάποιο μίκτη κεραίας, τρία διαφορετικά σήματα UHF από ισάριθμες κεραίες;

Βλέπω πως σχεδόν όλοι δίνουν δυο εισόδους uhf και μία vhf..

Μπορεις με splitter 1:3 με dc pass. Θα δουλεψει και σαν compiner. Αλλα δεν συνιστώ μιξη 3 κεραιων. Πολυ δύσκολο χωρις EQ..

Φανταστικό αρθρο φίλε μου.

 

Αν μπορείς να με βοηθήσεις θα με έσωζες.

 

Μένω στον τέταρτο όροφο. Έχω μια μπριζα διέλευσης στο σαλόνι μου. Λόγο ανακαίνισης δεν με βολευει πλέον για την τηλεοραση εκεί που είναι αλλά δεν θέλω να την ακύρωσω κιόλας γιατί θέλω να σύνδεσω τον υπολογιστή μου εκεί.

 

Τι μπορώ να κάνω για να πάρω σήμα από το καλώδιο διελευσης χωρίς να χαλασω το σήμα στους υπόλοιπους ορόφους και να βγάλω 2 εξόδους για το σαλόνι μου?

 

 

Σκέφτηκα πχ μήπως εβαζα ένα σπλιττερ στο μπουάτ και εβαζα εγώ 2 τερματικές μπριζες στο δωματιο.

 

Καλωδιο απο την πριζα κανονικα με φις rf. Που θα καταληγει σε splitter 1:2. Απο εκει 2 καλωδια σε 2 τερματικες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Να ρωτησω κατι για τη νοβα αν ξερετε,Αν παρω δευτερο πιατο και αποδ/τη με την καρτα μου θα μπορω να εχω και στο εξοχικο? Συμφερει?μπορω να τα βαλω μονος? :mellow:

Δεν γίνεται αυτό που λες. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να αγοράσεις/εγκαταστήσεις πιάτο και να κουβαλάς μαζί σου τον ίδιο αποκωδικοποιητή, γιατί η κάρτα της NOVA είναι ρυθμισμένη να δουλεύει μόνο στο συγκεκριμένο μηχανάκι. Αν την βάλεις σε άλλο, δεν θα δουλεψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω το εξής θέμα.

Είμαι στο κέντρο της Λάρισας και στην πολυκατοικία έχουμε κεντρική κεραία.

Τα κανάλια της Digea (16QAM) τα πιάνουμε καλά.

Με τα κανάλια της ΕΡΤ (64QAM) έχουμε πρόβλημα.

Τα κανάλια της ΕΡΤ τα πιάνει μόνο ο αποκωδικοποιητής Edision mini-triton+HD (με το τελευταίο firmware).

Καμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το QAM ειναι ο τυπος της διαμορφωσης. Ουσιστικα καθοριζει την ροη των δεδομένων σε μια φερουσα ως προς την τετραφωνική συνιστώσα. Ολοι οι αποκωδικοποιητες της Ελληνικης αγορας ειναι συμβατοί ειτε με το ενα ειτε με το αλλο. Το θεμα σου προκυπτει ειτε απο προσανατολισμο κεραιας, ειτε απο καποιες απωλειες που εχεις στο συστημα σου. Η λυση θα δωθει μονο με πεδιομετρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...