Προς το περιεχόμενο

Οδηγος: Κεραιες τηλεοπτικού σήματος - Εγκατάσταση


graphist83

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο edision έχει σήμα πάντως 75 με 80 τοις εκατό.

Ο crypto στα κρατικά αν τα πιάσω σε κοντινή πολυκατοικία και όχι στην δικιά μου (στην δικιά μου δε τα βρίσκει καν στο σκανάρισμα) πάει μεταξύ 0 και 50 όλη την ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 516
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σήμερα γίνανε οι πρώτες κινήσεις.

Ήρθε ηλεκτρολόγος και αλλάχτηκε η κεραία με καινούρια και γίνανε δοκιμές με τον υπάρχον ενισχυτή.

Πήγαμε και μια τηλεόραση στην ταράτσα για δοκιμές.

Χωρίς τον ενισχυτή πιάνει μια χαρά το 64QAM.

Με τον ενισχυτή αναμμένο δεν πιάνει με την καμία τα 64QAM κανάλια (ΕΡΤ1, ΕΡΤ2, ΕΡΤ3, ΕΡΤ HD).

Το τρελό βέβαια είναι ότι ο edision που έχει ο πατέρας μου στο δωμάτιο ξανακαθαρίζει  (!) το σήμα από τις παρεμβολές και πιάνει μια χαρά και τα κρατικά. Εννοείται ότι δοκιμάσαμε και στρίβοντας την καινούρια κεραία.

Στον ενισχυτή δοκιμάσαμε φυσικά και να αυξομειώσουμε την ενίσχυση.

Πάμε μάλλον για αλλαγή ενισχυτή.

Αύριο η συνέχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπαμαι που στο λεω αλλα δεν μπορει ενας απλος ηλεκτρολογος να κανει αυτη την δουλεια σωστα. Ηλεκτρονικος χρειαζεται με γνωσεις πανω στο τομεα. Επισης θα πρεπει να υπαρχει πεδιομετρο σοβαρο ωστε να γινουν μετρησεις BER και MER.

 

Οποιοσδηποτε επαγγελματιας χωρις πεδιομετρο ερθει για στησιμο κεραιας, απλα τον διωχνεις....

 

Το 0 - 50 που περιγραφεις μοιαζει με κλιπαρισμα απο πολυ σημα, πιθανον αμα μειωθει η ισχυς του ενισχυτη η μπει καποιο tap off να στρωσει. Αλλα ολα αυτα χωρις οργανο ειναι εικασιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλημέρα φίλοι μου...

Να ρωτήσω λίγο!

Στο χωριό μου (μετά το κιλκίς) Πριν κάνα μήνα έπιανε ψιλό καλά σχεδόν όλα τα καναλάλια με την παλιά κεραία (τις κλασικές κεραίες που είχαμε πριν 20 χρόνια)

Τέτοιες εποχές όμως πάντα το σήμα το έχανε!

Με είπαν πως οι Televes τρίενες είναι οι καλύτερες! εγώ να την πάρω, κανένα πρόβλημα (60 μου την δίνει) θα πιάσει όμως?

Με την παλιά αν την κουνούσα πολύ λίγο, αμέσως έχανε το σήμα!

Αν πάρω κάτι άλλες τρίενες με 40-45 ευρώ που με είπαν άλλοι, θα κάνει δουλειά? ή δεν έχουν ίδια δύναμη με την Televes?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Καλησπερα και χρονια πολλα!!!
Αρχικα να ξεκαθαρισω την θεση μου οτι ειμαι ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΟΣ με το θεμα...γι αυτο κ ζηταω την βοηθεια σας!!!
Ειμαι σε φαση κατασκευη σπιτιου(διώροφο κτήριο με ξεχωριστά διαμερίσματα πανω κατω) προς το παρον φτιάχνω το πάνω κ εχω περασει κ στα 3 υπνοδωματια + 1 Σαλονι γραμμή κεραίας για επιγεια ψηφιακή αλλα κ ξεχωριστή δορυφορική γραμμή.Το κάτω διαμέρισμα θα παίρνει μελλοντικά σήμα απο την ίδια κεραία.
Θα ήθελα να μου πείτε μια καλή κεραία αλλα κ αν χρειάζεται κάτι ακόμα (πχ ενισχυτής) για να καλύψω τις ανάγκες του σπιτιού πάνω (μελλοντικά κ του κάτω διαμερισματος)
Σας ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

˚αλημερα και από εμενα,σκεφτομαι σε επαγγελματικό χώρο στη περιοχή του Πειραιά να βάλω τηλεόραση στο ταβάνι ,δυσκολευομαι όμως να τραβάω καλώδια,αν βάλω εσωτερική κεραία χωρίς καλώδιο θα πιάνει?υπάρχει κάποια πρόταση καλη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

˚αλημερα και από εμενα,σκεφτομαι σε επαγγελματικό χώρο στη περιοχή του Πειραιά να βάλω τηλεόραση στο ταβάνι ,δυσκολευομαι όμως να τραβάω καλώδια,αν βάλω εσωτερική κεραία χωρίς καλώδιο θα πιάνει?υπάρχει κάποια πρόταση καλη?

Εξαρταται απο την ποιοτητα λήψης στο συγκεκριμένο σημείο. Στον πειραιά πιάνει από Αίγινα και Υμητό. Αν αναμεσα στο σημείο λήψης και τον πομπό παρεμβάλεται κάτι μεγάλο (π.χ. τεραστιο κτίριο, υπογειο, κλπ) τοτε δυσκολα θα πιάνει. Αν αντίθετα είσαι ψηλά ή σε ανοιχτό πεδιο, πολύ πιθανό να πιάνει. Δοκιμή με μια απλή κεραία εσωτερικου χώρου (δανείσου) και αν κάνει δουλεια αγορασε μια με περισοτερα db

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή δεν έχω κανέναν με εσωτερική και θα πάρω ότι μου πείτε,υπαρχει καμια καλη πρόταση?έχω καλη οπτική προς Αίγινα και προς Υμηττό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και χρονια πολλα!!!

Αρχικα να ξεκαθαρισω την θεση μου οτι ειμαι ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΟΣ με το θεμα...γι αυτο κ ζηταω την βοηθεια σας!!!

Ειμαι σε φαση κατασκευη σπιτιου(διώροφο κτήριο με ξεχωριστά διαμερίσματα πανω κατω) προς το παρον φτιάχνω το πάνω κ εχω περασει κ στα 3 υπνοδωματια + 1 Σαλονι γραμμή κεραίας για επιγεια ψηφιακή αλλα κ ξεχωριστή δορυφορική γραμμή.Το κάτω διαμέρισμα θα παίρνει μελλοντικά σήμα απο την ίδια κεραία.

Θα ήθελα να μου πείτε μια καλή κεραία αλλα κ αν χρειάζεται κάτι ακόμα (πχ ενισχυτής) για να καλύψω τις ανάγκες του σπιτιού πάνω (μελλοντικά κ του κάτω διαμερισματος)

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!!!

 

Για τοσες πριζες απαιτειται ενας ενισχυτης. Κατα προτιμηση κεντρικης εγκατατστασης. Καλες μαρκες σε κεραιες ειναι οι Ikusi, Fraccaro, Televes, Triax. Εαν το σπιτι ειναι σε αστικη περιοχη κοντα σε καποιο κεντρο δεν θες κατι εξεζητημενο. Μια με 13 - 15db απολαβη αρκει. Διαλεξε μια με φιλτρο και σχεδιαση για αποριψη LTE δικτυων για να εισαι ετοιμος χωρις προβληματα.

 

Ενισχυτες καλοι ειναι οι Ikusi. Αν δεν θες να ξοδευτεις πολυ καθως ειναι λιγο τσιμπιμενοι πολυ τιμιοι ειναι και οι καινουργιοι Mistral Πχ ενας 2Χ112 που εχει και πληθωρα εισοδων (FM, UHF1 και 2 ) για μελλοντικες προεκτασεις. Πχ ενα modulator για καμερες η για καποιο Nova - Ote.

επειδή δεν έχω κανέναν με εσωτερική και θα πάρω ότι μου πείτε,υπαρχει καμια καλη πρόταση?έχω καλη οπτική προς Αίγινα και προς Υμηττό 

Καλες ειναι της Philips.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τοσες πριζες απαιτειται ενας ενισχυτης. Κατα προτιμηση κεντρικης εγκατατστασης. Καλες μαρκες σε κεραιες ειναι οι Ikusi, Fraccaro, Televes, Triax. Εαν το σπιτι ειναι σε αστικη περιοχη κοντα σε καποιο κεντρο δεν θες κατι εξεζητημενο. Μια με 13 - 15db απολαβη αρκει. Διαλεξε μια με φιλτρο και σχεδιαση για αποριψη LTE δικτυων για να εισαι ετοιμος χωρις προβληματα.

 

Ενισχυτες καλοι ειναι οι Ikusi. Αν δεν θες να ξοδευτεις πολυ καθως ειναι λιγο τσιμπιμενοι πολυ τιμιοι ειναι και οι καινουργιοι Mistral Πχ ενας 2Χ112 που εχει και πληθωρα εισοδων (FM, UHF1 και 2 ) για μελλοντικες προεκτασεις. Πχ ενα modulator για καμερες η για καποιο Nova - Ote.

 

Αρχικά σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση...

Για κεραία είδα αυτή εδώ...

http://www.e-shop.gr/televes-149901-keraia-dat-790-lte-hd-boss-single-pack-p-PER.603662

 

 

Για ενισχυτη επειδη θα βάλω κ δορυφορικό πιάτο υπαρχει καποιος που να ενισχυει κ την κεραία αλλα κ το σημα του πιατου ας πουμε 2 σε 1...Ας ειναι κ κατι καλο...μιας κ δεν εχω σκοπο να ασχοληθω κ πολυ με αυτα...

Μια καλη κεραια κ ενα 90αρι πιατο με 2 lnb για nova k ote tv (hotbird 13 k eutelsat 9)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω σε ποια περιοχη εισαι. Αν μενεις σε αστικο κεντρο κοντα σε καποιο κεντρο εκπομπης, ισως ειναι υπερβολη αυτο το μοντελο κεραιας.

 

Αν εχεις σχετικα ευκολο σημα επελεξε μια πιο μικρη και πιο καλαισθητη. Οι μικρες εχουν και περισσοτερες αντοχες σε αερα.

 

Πχ μερικα καλα μοντελα για Αθηνα: Ikusi FlasHD Compact, Fracarro Alpha 5HD και μια πιο ενισχυμενη Televes V Zenit. Ολες με LTE να ναι.

 

Ενισχυτη για δορυφορικη δεν χρειαζεσαι. Αν δεν ξεπερασεις τα 50 με 60 μετρα καλωδιο εισαι οκ. Επελεξε ομως καποιον με περισστερες απο μια UHF εισοδους για μελλοντικη χρηση.

 

 

Βαλε ενα καλο πιατο οπως πχ ενα Gibertini OP125L  με δυο καλα LNB και με ενα απλο diseq εισαι οκ.

 

Αν εχεις την δυνατοτητα οικονομικα κατεβασε ξεχωριστα rf για δορυφορικη. Αν θες να εχεις σε ολα τα δωματια εξετασε και την λυση πολυδιακοπτη με LNB πολικοτητων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω σε ποια περιοχη εισαι. Αν μενεις σε αστικο κεντρο κοντα σε καποιο κεντρο εκπομπης, ισως ειναι υπερβολη αυτο το μοντελο κεραιας.
 
Αν εχεις σχετικα ευκολο σημα επελεξε μια πιο μικρη και πιο καλαισθητη. Οι μικρες εχουν και περισσοτερες αντοχες σε αερα.
 
Πχ μερικα καλα μοντελα για Αθηνα: Ikusi FlasHD Compact, Fracarro Alpha 5HD και μια πιο ενισχυμενη Televes V Zenit. Ολες με LTE να ναι.
 
Ενισχυτη για δορυφορικη δεν χρειαζεσαι. Αν δεν ξεπερασεις τα 50 με 60 μετρα καλωδιο εισαι οκ. Επελεξε ομως καποιον με περισστερες απο μια UHF εισοδους για μελλοντικη χρηση.
 
 
Βαλε ενα καλο πιατο οπως πχ ενα Gibertini OP125L  με δυο καλα LNB και με ενα απλο diseq εισαι οκ.
 
Αν εχεις την δυνατοτητα οικονομικα κατεβασε ξεχωριστα rf για δορυφορικη. Αν θες να εχεις σε ολα τα δωματια εξετασε και την λυση πολυδιακοπτη με LNB πολικοτητων.

 

Αρχικα σε ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντήσεις!!!
Ειμαι Δραμα...Γενικά δεν έχουμε θέμα με το σήμα... θα δω την Televes Zenit V LTE...
Εχω ηδη ενα απλό πιάτο (90αρι)με ενα απλό LNB...Λες να χρειαστεί μεγαλύτερο πιάτο λόγω των δυο LNB?
Καθε δωμάτιο θα εχει δυνατότητα για δορυφορική ξεχωριστή γραμμή...Σε ευχαριστω πολυ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στο σπίτι μου που έκανα πρόσφατα ανακαίνιση επέλεξα για ενισχυτή τον Televes 537201 που έχει 7+1 εξόδους μαζί με μία κεραία Ikusi flashd HD513V compact και με βόλεψε απίστευτα στο να έχω σε κάθε δωμάτιο ξεχωριστή γραμμή tv.Η κεραία είναι μικρή αλλά δεν νομίζω να σου χρειάζετε κάτι μεγαλύτερο,το σπίτι μου είναι στην Βέροια,καμιά 70 χιλιόμετρα από τον Χορτιάτη.Για δορυφορικά δεν ξέρω τίποτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλημέρα σε όλους! Η βοήθειά σας στο παρακάτω πρόβλημα θα ήταν ανεκτίμητη: Θέλω να τοποθετήσω κεραία τηλεόρασης στο εξοχικό μου στην Κύμη Ευβοίας. Απ' όσο γνωρίζω, η κοντινότερη κεραία εκπομπής τηλεοπτικού σήματος βρίσκεται κοντά στην Οκτωνιά, που απέχει περίπου 14 χιλιόμετρα και παρεμβάλλονται λόφοι. Με ενδιαφέρει να συνδέσω μόνο μία συσκευή στην κεραία. Το δίλημμά μου είναι αν πρέπει να βάλω μια μικρή εξωτερική κεραία (αναγκαστικά θα πρέπει να είναι μικρή, αφού θα συνδεθεί μάλλον πάνω στα κάγκελα του μπαλκονιού, και θα πρέπει να έχει δυνατότητα εύκολης εγκατάστασης - απεγκατάστασης, αφού θα το κάνω μόνη μου) ή εσωτερική κεραία (δηλαδή πίσω από έναν τοίχο 2 μέτρα πιο μέσα, στο ίδιο ύψος). Τι προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...