Προς το περιεχόμενο

Τει ή κολλεγιο? λογοθεραπεια;


Annie_tnt83

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα! Σκεφτομαι φετος να ξαναδωσω πανελληνιες για να περασω σε τει λογοθεραπειας, αλλα ηδη εχω βρει ενα ιδιωτικο κολλεγιο για αυτη την ειδικοτητα το οποιο συνεργαζεται με πανεπιστημιο(της Αγγλιας). Στον οικονομικο τομεα και τα δυο θα μου κοστισουν το ιδιο, με μικρη αποκλιση. Απλως αναρωτιομουν αν ξερει καποιος ποιο μετραει περισσοτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μετα σκεφτεσαι να ανοιξεις δικο σου γραφειο?Το ιδιο θα ειναι τοτε,δε προκειται να σου πει κανεις τιποτα απο οπου κ αν εχεις παρει πτυχιο.Ισως στο κολλεγιο να ειναι κ πολυ καλυτερα απο αποψη υποδομων απο το ΤΕΙ της Ανω Ραχουλας^_^(Μη παρεξηγηθουν οι Τειτζιδες εεε,υπαρχουν πολλα τμηματα που εχουν χειροτερες υποδομες κ απο νηπιαγωγειο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τει. Σαφως τει. Τα κολλεγια ειναι μεταλυκειακη εκπαιδευση ητοι ιεκ. Και χιλιες φορες καλυτερα αν μπορεις να βγεις εξω σε καποιο ιδρυμα.

 

Sent from my iPod touch using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν το καταλαβαινω αυτο που λες. τι μεταλυκιακη εκπαιδευση? τι ΙΕΚ? αμα καποιος παει να σπουδασει σε πανεπιστιμιο στην αγγλια ειναι σαν να σπουδασει ΙΕΚ εδω?γιατι στα κολλεγια αν πας δεν φαινεται πουθενα οτι πηγες κολλεγιο, μιας και το πτυχιο ερχετε απο το πανεπιστημιο που συνεργαζετε. π.χ αν το ταδε κολλεγιο συνεργαζετε με το university of sheffield οταν θα παρεις πτυχιο θα λεει university of sheffield degree και λοιπες μπουρδες. οτι πτυχιο θα παρεις αμα πας αγγλια στο πανεπιστημιο το ιδιο θα παρεις και στο κολλεγιο. εμενα η αποψη μου ειναι ,επειδη πολλα λεφτα δεν υπαρχουνε την εποχη που ζουμε,διαβασε και περασε κανα ΤΕΙ εδω αμα υπαρχει , στην πολη που μενεις κοντα να μην εχεις και εξοδα, και αμα δεν... τοτε πηγαινε κολλεγιο και μετα πηγαινε κανα μεταπτυχιακο εξω , 1 χρονο. Η ψαξε να πας εξω (ακομα καλυτερα για μενα) σε χωρα με μελον και λιγα διδακτρα. βλεπε γερμανια,αυστρια ,ολλανδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα! Σκεφτομαι φετος να ξαναδωσω πανελληνιες για να περασω σε τει λογοθεραπειας, αλλα ηδη εχω βρει ενα ιδιωτικο κολλεγιο για αυτη την ειδικοτητα το οποιο συνεργαζεται με πανεπιστημιο(της Αγγλιας). Στον οικονομικο τομεα και τα δυο θα μου κοστισουν το ιδιο, με μικρη αποκλιση. Απλως αναρωτιομουν αν ξερει καποιος ποιο μετραει περισσοτερο?

 

Πως θα σου κοστίσουν το ίδιο και τα δύο; Οι σπουδές στο ΤΕΙ δεν έχουν δίδακτρα ενώ στο κολλέγιο ένα σωρό χρήματα θα πρέπει να δώσεις. Μήπως εννοείς οτι μένεις επαρχία και το κόστος για σπουδές σε κολλέγιο στο μέρος σου θα είναι ίδιο με το κόστος μετακόμισης σε άλλη πόλη για σπουδές στο ΤΕΙ; Διευκρίνησέ το αν μπορείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κοπελα λογικα θα μενει Αθηνα και απο το να παει 4-5 χρονια να τα δωσει σε νοικια κτλ σκεφτεται να τα δωσει σε διδακτρα.Πηγαινε κ επισκεψου οποια εχουν σχολη λογοθεραπειας,συγκρινε τα τιμες,καθηγητες,υποδομες,με ποιο πανεπιστημιο συνεργαζονται.Τωρα αν εχεις το κουραγιο να ξανα δωσεις πανελληνιες τι να σου πω...ολως τυχαιως χτες εβλεπα εναν εφιαλτη οτι θα ξανα εδινα πανελληνιες κ ξυπνησα τρομοκρατημενη:lol: :lol:.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ. Λοιπόν για το τι μετράει περισσότερο για εμένα δεν μπορεί να απαντηθεί. Τουλάχιστον τα τμήματα λογοθεραπείας των ΤΕΙ έχουν κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα οπότε δεν υπάρχει θέμα τέτοιο ωστέ να μπορούμε να πούμε οτι από το κολλέγιο θα έχει περισσότερα δικαιώματα. Οπότε ας κάνει οτι θέλει περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο σημαινει οτι πρεπει να πας Αγγλια για να συνεχισεις; Ξερεις ποσο εχουν παει τα διδακτρα εκει; Οκ ας πουμε οτι σε επιλεγουν και σε δεχονται εκει. Θα σε δεχτουν με τις τιμες του ιεκ;Ασε που η ζωη στην Αγγλια ειναι πανακριβη. Και δεν επιτρεπουν εκει οι σχολες να δουλευεις full time ταυτοχρονα.. μπορεις να δουλεψεις μεχρι 30 ωρες νομιζω την βδομαδα. Αλλιως δεν επιτρεπεται. Επισης πολλες φορες πας εδω ξερω εγω 3 χρονια και θες να πας Αγγλια και σου λενε ξερεις δεν εισαι στο επιπεδο που θελουμε, για να φτασεις τους δικους μας θα πας στο δευτερο ετος. Ε, εκει σε κοβουν 1,2 φορες, γιατι εισαι χαμηλοτερου επιπεδου απο τους αλλους..το οτι σου λενε στο ιεκ οτι συνεργαζομαστε με το ταδε πανεπιστημιο και μπορουν να σε δεχτουν το τελευταιο ετος ειναι απαραιτητο οτι θα γινει και ετσι..γενικα οι σπουδες στην Αγγλια πλεον θελουν λεφτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διορθωνω. Τα ελληνικα κολλεγια ειναι ισαξια με ιεκ τα αγγλικα που σπουδαζεις εξω ειναι ισαξια με πανεπιστημιο.

 

Sent from my iPod touch using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο σημαινει οτι πρεπει να πας Αγγλια για να συνεχισεις; Ξερεις ποσο εχουν παει τα διδακτρα εκει; Οκ ας πουμε οτι σε επιλεγουν και σε δεχονται εκει. Θα σε δεχτουν με τις τιμες του ιεκ;Ασε που η ζωη στην Αγγλια ειναι πανακριβη. Και δεν επιτρεπουν εκει οι σχολες να δουλευεις full time ταυτοχρονα.. μπορεις να δουλεψεις μεχρι 30 ωρες νομιζω την βδομαδα. Αλλιως δεν επιτρεπεται. Επισης πολλες φορες πας εδω ξερω εγω 3 χρονια και θες να πας Αγγλια και σου λενε ξερεις δεν εισαι στο επιπεδο που θελουμε, για να φτασεις τους δικους μας θα πας στο δευτερο ετος. Ε, εκει σε κοβουν 1,2 φορες, γιατι εισαι χαμηλοτερου επιπεδου απο τους αλλους..το οτι σου λενε στο ιεκ οτι συνεργαζομαστε με το ταδε πανεπιστημιο και μπορουν να σε δεχτουν το τελευταιο ετος ειναι απαραιτητο οτι θα γινει και ετσι..γενικα οι σπουδες στην Αγγλια πλεον θελουν λεφτα..

 

Γιατι να απει στην Αγγλια?Αφου εδω γινονται τα μαθηματα.Δε την αναγκαζει κανεις να παει εκει(απ'οσο ξερω).Μεχρι κ οι ορκωμοσιες Ελλαδα γινονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να παρει πτυχιο με περισσοτερες δυνατοτητες εξελιξης, οχι του κολεγιου αλλα του αγγλικου πανεπιστημιου. Κατα τα αλλα τις εχουμε δει τις εγκαταστασεις. Που βλεπεις μεσα στο κρυο να ξεπαγιαζουν εξω τα παιδια στα διαλειματα. Να κανουν διαλειμμα εξω ολοι μαζι και να γεμιζουν τα πεζοδρομια. Εναν χωρο να κανουν τα παιδια διαλειμμα μεσα δεν εχουν; Ειναι δυνατον να τα εχουν εξω με βροχη να ξεπαγιαζουν; Ειπαμε να τους χρυσοπληρωνεις. Οχι, να παθει το παιδι σου πνευμονια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελος παντων, εχω ακουσει πολλα για το θεμα του πτυχιου απο τετοιες συνεργαζομενες σχολες. Δεν ξερω τι να πιστεψω.

 

Επισης διαβασα χτες οτι τα ιδιωτικα σχολεια εχουν πλεον προβλημα.. γιατι εχπυν λιγοτερους μαθητες. Με τα κολεγια αραγε τι θα γινει;

 

Αρα ξαναδιαβασε, πανε στο τει και απο εκει βλεπουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωριζω ακομα για δικο μου γραφειο, παντως οπως και να χει μαλλον στον ιδιωτικο τομεα θα καταληξω, το δημοσιο πεθαινει. Ειπα οτι τα χρηματα θα ειναι το ιδιο καθως για να παω στο τει πρεπει να μετακομισω μονη μου και τα ενοικια και τα καθημερινα εξοδα του σπιτιου ειναι τα ιδια λεφτα με αυτα που θα εδινα στο κολλεγιο, ισως και περισσοτερα. Στην περιπτωση του κολλεγιου, η φοιτηση ειναι 3 χρονια, ο πρωτος ελληνικα, ο δευτερος 50-50, και ο τριτος αγγλικα. Τα μαθηματα ειναι εδω στην Ελλαδα, αλλα το χαρτι που θα μου δωσουν θα ειναι απο το αγγλικο πανεπιστημιο που συνεργαζονται. Υπεθεσα οτι ισως το να λεει το πτυχειο Uninersity of ----- δεν ειναι το ιδιο με το πτυχειο του τει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πιστευεις ο,τι σου λενε. Ρωτα καποιον πτυχιουχο απο εκει να εισαι σιγουρη..εχουν ακουστει πολλα για καποιους που λεγαν πχ οτι ειχαν συνεργασια με το ταδε πανεπιστημιο του εξωτερικου και δεν ειχαν. Εξ αλλου τι θα πει συνεργασια; Ξερεις τι συμφωνια εχει κανει;και αλλο τει, που εισαι σιγουρη οτι ειναι αναγνωρισμενο το πτυχιο σου απο την αγορα αλλο το ταδε κολεγιο που μπορει να εχει συνεργασια με το ταδε πανεπιστημιο στην Αγγλια που δεν το ξερει η μανα του. Στην Αγγλια δεν λενε τελειωσε πανεπιστημιο, λενε τελειωσε το ταδε πανεπιστημιο. Το ονομα της σχολης μετραει.. Ουτε συγκριση δεν υπαρχει μην το σκεφτεσαι. Εκτος αν θες να βγεις εξω . Που θα δωσεις τα τριπλα λεφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...