Προς το περιεχόμενο

Τει ή κολλεγιο? λογοθεραπεια;


Annie_tnt83

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διορθωνω. Τα ελληνικα κολλεγια ειναι ισαξια με ιεκ τα αγγλικα που σπουδαζεις εξω ειναι ισαξια με πανεπιστημιο.

 

Sent from my iPod touch using Insomnia

Τα κολέγια θεωρούνται ικανά από τα πανεπιστήμια με τα οποία συνεργάζονται να παρέχουν πανεπιστημιακή εκπαίδευση και τα περισσότερα από αυτά ελέγχονται τακτικά.Γι' αυτό άλλωστε λειτουργούν ως παραρτήματα τους. Επίσης πλέον τα κολέγια θεωρούνται ικανά να παρέχουν τριτοβάθμια εκπαίδευση και από το Ελλαδιστάν μέσω των αποφάσεων για την αναγνώριση των πτυχίων. Αλλά βέβαια τύποι σαν εσένα δεν έχετε καταλάβει την ήττα που φάγατε με την αναγνώριση των πτυχίων . Τράβα να βάψεις καλύτερα τους τοίχους του Καποδιστριακού που γράφουν παντού ΚΚΕ και μετά κανε τον κριτή για το ποιος παρέχει εκπαίδευση ίση με αυτή των ΙΕΚ. Αν βέβαια μπορείς να μπεις και δεν γίνεται καμία απεργία ^.^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι να πας να κάνεις στο ΤΕΙ? Το δημόσιο έχει στεγνώσει...σαν ελεύθερος επαγγελματίας θα δουλέψεις άρα μια χαρά είναι το κολέγιο του οποίου το πτυχίο αντίθετα με διάφορες ημιμαθείς ανοησίες που έχουν γραφτεί εδώ μέσα είναι ακριβώς το ίδιο με το να σπούδαζες στο συνεργαζόμενο uni στην Βρετανία.

 

Χώρια ότι με το κολέγιο στα 21 θα είσαι έτοιμη για την αγορά εργασίας ενώ με το τεί στα 22-23 στην καλύτερη και ανάλογα τις καύλες του κάθε καθηγητή που μπορεί να κόβει αβέρτα ή της κάθε παράταξης που μπορεί να κλείνει το πανεπιστήμιο και να χάνονται εξεταστικές.

 

Κολέγιο 100%

 

Έχουν πολύ καλύτερες εγκαταστάσεις και συνθήκες μαθήματος... και κατά πολύ καλύτερα γραφεία διασυνδέσης από τα ΤΕΙ τα οποία είναι ανύπαρκτα στο συγκεκριμένο τομέα.

 

YΓ. Έχει και μεταπτυχιακό μετά το Deree..πας μετά εκεί μεταπτυχιακό έναν χρόνο και στα 22 έχεις τελειώσει και το μεταπτυχιακό και με τα παρανοϊκά κονέ του deree μετά θα είσαι κατευθείαν στην αγορά εργασίας...και όχι σε αυτή της ανεργίας ή της αιώνιας φοίτησης όπως η πλειοψηφία των ΑΕΙ-ΤΕΙ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αλλά βέβαια τύποι σαν εσένα δεν έχετε καταλάβει την ήττα που φάγατε με την αναγνώριση των πτυχίων . Τράβα να βάψεις καλύτερα τους τοίχους του Καποδιστριακού που γράφουν παντού ΚΚΕ και μετά κανε τον κριτή για το ποιος παρέχει εκπαίδευση ίση με αυτή των ΙΕΚ. Αν βέβαια μπορείς να μπεις και δεν γίνεται καμία απεργία ^.^

 

Για ποια ηττα μιλας?

 

http://www.tovima.gr/society/article/?aid=575496

Επεξ/σία από Asmodeus21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποια ητα μιλας?

 

http://www.tovima.gr/society/article/?aid=575496

 

επίσης για να στο διαλευκάνω τα "ΙΕΚ" αυτά δίνουν χαρτί Bachelor. 
 

εγώ δλδ με πτυχιο σε κολεγιο και τώρα που τελείωνω το μεταπτυχιακο μου αγγλία στο γιορκ τι θεωρείτε ότι πήδηξα βαθμίδα; λολ. και αν τέλη ίσχιει το "ΙΕΚ σύνδρομο" πως τα χω καταφέρει μέχρι τώρα?
ρε άντε να σοβαρευτούμε λίγο..
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

επίσης για να στο διαλευκάνω τα "ΙΕΚ" αυτά δίνουν χαρτί Bachelor. 

 

εγώ δλδ με πτυχιο σε κολεγιο και τώρα που τελείωνω το μεταπτυχιακο μου αγγλία στο γιορκ τι θεωρείτε ότι πήδηξα βαθμίδα; λολ. και αν τέλη ίσχιει το "ΙΕΚ σύνδρομο" πως τα χω καταφέρει μέχρι τώρα?

ρε άντε να σοβαρευτούμε λίγο..

 

 

Aπαντησα στην "ηττα" αυτα που μου γραφεις ειναι ακυρα με αυτο που εγραψα. Απαντησα σε πολυ συγκεκριμενο θεμα. Στην Ελλαδα καλως η κακως δεν μπορεις να κανεις MSc με χαρτι κολεγιου. Εγω δεν εκανα συγκριση με ΙΕΚ μιας και που τα κολεγια ειναι 3 ετη κι οχι 2 ετη. Προσωπικα τα θεωρω ανωτερα απο ΙΕΚ αλλα κατωτερα απο ΑΕΙ (Παν. / ΤΕΙ) αλλα δεν παιζει κανενα ρολο τι θεωρει ο καθενας παρα μονο τι αναγνωριζεται κι τι οχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποια ηττα μιλας?

 

http://www.tovima.gr/society/article/?aid=575496

*facepalm*Η πρόταση του Υπουργείου κατατάσσει τα πτυχία όχι τα ιδρύματα....Ένα πτυχίο bachelor από κολέγιο δεν έχει καμία διαφορά από ένα πτυχίο ΑΕΙ γιατί είναι πτυχίο ΑΕΙ. Το θέμα δεν ήταν ποτέ το αν τα κολέγια δίναν πανεπιστημιακό χαρτί αλλά να αναγνωριστούν ως μέσο για να δίνουν ένα τέτοιο πτυχίο το οποίο έχει ψηφιστεί στην βουλή 2-3 χρόνια τώρα. Τα κολέγια δεν δίνουν δικά τους πτυχία για να χρειάζονται δικιά τους κατάταξη αλλά bachelor από ξένο πανεπιστήμιο σε αντίθεση με τα ΙΕΚ τα οποία όλοι οι 

αριστεροί του καναπέ τείνετε να βάζετε στο ίδιο τσουβάλι ακόμα κι αν δεν έχετε περάσει απ΄ έξω ούτε από το ένα ούτε από το άλλο.

 

Υ.Γ. Πάρε να 'χεις να διαβάσεις κάτι πριν πέσεις για ύπνο http://www.minedu.gov.gr/home/dioikitika-eggrafa-main/134-keme/10115-2013-09-16-04-31-38.html

To thread ειναι απτον Φεβρουαριο του 2012...

Η βλακεία όμως είναι της μόδας και το 2014.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

*facepalm*Η πρόταση του Υπουργείου κατατάσσει τα πτυχία όχι τα ιδρύματα....Ένα πτυχίο bachelor από κολέγιο δεν έχει καμία διαφορά από ένα πτυχίο ΑΕΙ γιατί είναι πτυχίο ΑΕΙ. Το θέμα δεν ήταν ποτέ το αν τα κολέγια δίναν πανεπιστημιακό χαρτί αλλά να αναγνωριστούν ως μέσο για να δίνουν ένα τέτοιο πτυχίο το οποίο έχει ψηφιστεί στην βουλή 2-3 χρόνια τώρα. Τα κολέγια δεν δίνουν δικά τους πτυχία για να χρειάζονται δικιά τους κατάταξη αλλά bachelor από ξένο πανεπιστήμιο σε αντίθεση με τα ΙΕΚ τα οποία όλοι οι 

αριστεροί του καναπέ τείνετε να βάζετε στο ίδιο τσουβάλι ακόμα κι αν δεν έχετε περάσει απ΄ έξω ούτε από το ένα ούτε από το άλλο.

 

Υ.Γ. Πάρε να 'χεις να διαβάσεις κάτι πριν πέσεις για ύπνο http://www.minedu.gov.gr/home/dioikitika-eggrafa-main/134-keme/10115-2013-09-16-04-31-38.html

Η βλακεία όμως είναι της μόδας και το 2014.

Καλα ο,τι πεις τραβα με το πτυχιο bachelor του κολεγιου να κανεις μεταπτυχιακο στην Ελλαδα (σε ΑΕΙ) κι ελα πες μου αν ειναι ισοτιμα. Δεν ειπα ποτε οτι τα κολεγια ειναι ΙΕΚ βγες απο το παραληρημα.Ως τι αναγνωριζονται τα πτυχια ειναι το θεμα σαν σπουδες , σε προκυρηξεις αλλα και στον ιδιωτικο τομεα . Εσυ μπορει να θεωρεις οτι θες (οπως κι εγω , ελαχιστα μετραει)

 

Δες κι εσυ κατι πριν πεσεις για υπνο και που βρισκονται τα παρατηματα αυτα στις καταταξεις http://www.webometrics.info/en/europe/greece

 

Οσο για τους χαρακτηρισμους στους επιστρεφω.

 

Και καλο βραδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πας να κάνεις στο ΤΕΙ? Το δημόσιο έχει στεγνώσει...σαν ελεύθερος επαγγελματίας θα δουλέψεις άρα μια χαρά είναι το κολέγιο του οποίου το πτυχίο αντίθετα με διάφορες ημιμαθείς ανοησίες που έχουν γραφτεί εδώ μέσα είναι ακριβώς το ίδιο με το να σπούδαζες στο συνεργαζόμενο uni στην Βρετανία.

 

Χώρια ότι με το κολέγιο στα 21 θα είσαι έτοιμη για την αγορά εργασίας ενώ με το τεί στα 22-23 στην καλύτερη και ανάλογα τις καύλες του κάθε καθηγητή που μπορεί να κόβει αβέρτα ή της κάθε παράταξης που μπορεί να κλείνει το πανεπιστήμιο και να χάνονται εξεταστικές.

 

Κολέγιο 100%

 

Έχουν πολύ καλύτερες εγκαταστάσεις και συνθήκες μαθήματος... και κατά πολύ καλύτερα γραφεία διασυνδέσης από τα ΤΕΙ τα οποία είναι ανύπαρκτα στο συγκεκριμένο τομέα.

 

YΓ. Έχει και μεταπτυχιακό μετά το Deree..πας μετά εκεί μεταπτυχιακό έναν χρόνο και στα 22 έχεις τελειώσει και το μεταπτυχιακό και με τα παρανοϊκά κονέ του deree μετά θα είσαι κατευθείαν στην αγορά εργασίας...και όχι σε αυτή της ανεργίας ή της αιώνιας φοίτησης όπως η πλειοψηφία των ΑΕΙ-ΤΕΙ.

Ναι, αλλά αντιλαμβάνεσαι τα 'εργασιακά δικαιώματα' που έχει ένας έλλην λογοθεραπευτής; Δεν έχω μεγάλη γνώση στο θέμα, αλλά έχω πολλά φιλαράκια λογο/εργοθεραπευτές. Σε ορισμένες περιπτώσεις ο ΕΟΠΥΥ καλύπτει μέχρι και 1000 ευρώ ανά ασθενή. ΜΙλάμε για πολύ χρήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν διαβαζεις τοσο οσο.. ωστε να περασεις σε ενα πανεπιστημιο της πολης σου; Το να δωσεις λεφτα σε σπουδες σημερα ειναι ανεκδοτο.

εδιτ: τωρα προσεξα οτι το θεμα ειναι παλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν ασχοληθείς απο μόνη σου σχεδόν τιποτα δεν θα μάθεις και στα 2 οπότε πήγαινε deree να κάνεις επαφές κτλ να έχεις ενα πόδι μέσα στην αγγλία αν αποφασίσεις για μεταπτυχιακό έπειτα εκεί θα κάνεις πιο εύκολα επαφές που θα σε βοηθήσουν στην επαγγελματική σου σταδιοδρομία. Και η γραμματεία (ή όποιο ειδικό τμήμα έχουν) θα σε βοηθήσουν πιο θερμά (γιατι ειναι θέμα φήμης και ότι τους πληρώνεις) στο να σου συμπληρώσουν τα κομματάκια του παζλ της σταδιοδρομίας σου.. πχ που να απευθυνθείς για την τάδε αναγνώριση που να πάς για πρακτική τι γίνεται με Αγγλία αν μπορείς να βγάλεις εκει το πτυχίο ή πως θα γίνει να ανεβάσεις τις πιθανότητες σου για να κάνεις το τάδε μεταπτυχιακό κτλ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

*facepalm*Η πρόταση του Υπουργείου κατατάσσει τα πτυχία όχι τα ιδρύματα....Ένα πτυχίο bachelor από κολέγιο δεν έχει καμία διαφορά από ένα πτυχίο ΑΕΙ γιατί είναι πτυχίο ΑΕΙ. Το θέμα δεν ήταν ποτέ το αν τα κολέγια δίναν πανεπιστημιακό χαρτί αλλά να αναγνωριστούν ως μέσο για να δίνουν ένα τέτοιο πτυχίο το οποίο έχει ψηφιστεί στην βουλή 2-3 χρόνια τώρα. Τα κολέγια δεν δίνουν δικά τους πτυχία για να χρειάζονται δικιά τους κατάταξη αλλά bachelor από ξένο πανεπιστήμιο σε αντίθεση με τα ΙΕΚ τα οποία όλοι οι 

αριστεροί του καναπέ τείνετε να βάζετε στο ίδιο τσουβάλι ακόμα κι αν δεν έχετε περάσει απ΄ έξω ούτε από το ένα ούτε από το άλλο.

 

Υ.Γ. Πάρε να 'χεις να διαβάσεις κάτι πριν πέσεις για ύπνο http://www.minedu.gov.gr/home/dioikitika-eggrafa-main/134-keme/10115-2013-09-16-04-31-38.html

 

Η βλακεία όμως είναι της μόδας και το 2014.

Καλα ο,τι πεις τραβα με το πτυχιο bachelor του κολεγιου να κανεις μεταπτυχιακο στην Ελλαδα (σε ΑΕΙ) κι ελα πες μου αν ειναι ισοτιμα. Δεν ειπα ποτε οτι τα κολεγια ειναι ΙΕΚ βγες απο το παραληρημα.Ως τι αναγνωριζονται τα πτυχια ειναι το θεμα σαν σπουδες , σε προκυρηξεις αλλα και στον ιδιωτικο τομεα . Εσυ μπορει να θεωρεις οτι θες (οπως κι εγω , ελαχιστα μετραει)

 

Δες κι εσυ κατι πριν πεσεις για υπνο και που βρισκονται τα παρατηματα αυτα στις καταταξεις http://www.webometrics.info/en/europe/greece

 

Οσο για τους χαρακτηρισμους στους επιστρεφω.

 

Και καλο βραδυ.

16no TEI ΜΕΣΟΛΟΓΓΊΟΥ Απλα μας κανει πλακα αυτη η λιστα ....Μην μπαινεται σε διαδικασια συγκρισεων απο λιστες δεν εχει νοημα , δεν ειναι κατι επισιμο συνήθως ειναι αποτελεσματα που βγαζει ο καθε τυχαιος αρθογραφος.Οσο για τα μεταπτυχιακά δεν νομιζω αυτος που μπορει να δώσει 15000-24000 ευρω για διδακτρα 3ετων να εχει θεμα να δωσει αλλα 5000-9000 για εναν ακομα χρονο σε μεταπτυχιακό του εξωτερικου ή ακομα και κολεγίου. Προσωπικα ειμαι 100% υπερ των κολεγίων σε 3-4 χρονια max εισαι ετοιμος για την αγορα εργασιας και δεν τρως 4-6 χρονια σε αει/τει στην καλύτερη και αναλογα με τις ορεξεις των φοιτητικών παραταξεων και το λεω αυτο σαν αποφοιτος ΤΕΙ (ΑΤΕΙ που λεγανε και καποιοι γελιοι κατα την αποψη μου).Και φυσικα μην ξεχνατε τα γραφεια διασύνδεσης εκει ειναι ολο το ψωμι της υπόθεσης γτ αποφοιτοι κολεγιων βρίσκονται να δουλεύουν σε Microsoft και Ibm (στον δικο μου τομεα) και απόφοιτοι ΕΜΠ σε Πλαισιο και καφετέριες (Για να προλαβω μερικους καμια δουλεια δεν ειναι ντροπη απλα συγκρινω μεγεθη)
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16no TEI ΜΕΣΟΛΟΓΓΊΟΥ Απλα μας κανει πλακα αυτη η λιστα ....Μην μπαινεται σε διαδικασια συγκρισεων απο λιστες δεν εχει νοημα , δεν ειναι κατι επισιμο συνήθως ειναι αποτελεσματα που βγαζει ο καθε τυχαιος αρθογραφος.Οσο για τα μεταπτυχιακά δεν νομιζω αυτος που μπορει να δώσει 15000-24000 ευρω για διδακτρα 3ετων να εχει θεμα να δωσει αλλα 5000-9000 για εναν ακομα χρονο σε μεταπτυχιακό του εξωτερικου ή ακομα και κολεγίου. Προσωπικα ειμαι 100% υπερ των κολεγίων σε 3-4 χρονια max εισαι ετοιμος για την αγορα εργασιας και δεν τρως 4-6 χρονια σε αει/τει στην καλύτερη και αναλογα με τις ορεξεις των φοιτητικών παραταξεων και το λεω αυτο σαν αποφοιτος ΤΕΙ (ΑΤΕΙ που λεγανε και καποιοι γελιοι κατα την αποψη μου).Και φυσικα μην ξεχνατε τα γραφεια διασύνδεσης εκει ειναι ολο το ψωμι της υπόθεσης γτ αποφοιτοι κολεγιων βρίσκονται να δουλεύουν σε Microsoft και Ibm (στον δικο μου τομεα) και απόφοιτοι ΕΜΠ σε Πλαισιο και καφετέριες (Για να προλαβω μερικους καμια δουλεια δεν ειναι ντροπη απλα συγκρινω μεγεθη)

 

 

Ακριβώς φίλε μου...ειδικά για τα παιδιά που μένουν Αθήνα (δλδ περισσότεροι από τους μισούς) από το να πάνε επαρχία (γιατί αθήνα είναι υψηλές οι βάσεις κιόλας) να σπουδάσουν πληροφορική ή οικονομικά ή μάρκετιγκ 1000 φορές να πάνε σε ένα deree πχ.

 

Στο deree τα δίδακτρα είναι περίπου 10χιλ τον χρόνο...σπουδάζεις 3 χρόνια άρα 30χιλ.

 

Το να πάει ένας αθηναίος σε σχολή εκτός αθήνας..με κόστος ζωής σου βάζω 700 ευρώ τον μήνα όλα μαζί (νοικια,λογαριασμοι,σουπερ μαρκετ,διασκέδαση,αρχικά έξοδα στησίματος σπιτιού)...βγαίνει 8.400 τον χρόνο...επί 4 χρόνια βγαίνει 33.600 ευρώ...και μιλάμε τώρα ΑΝ πάρεις το πτυχίο στα 4 χρόνια..που στα 4 χρόνια πτυχίο (αν εξαιρέσεις τίποτα παιδαγωγικά δημοτικής εκπαίδευσης) δεν παίρνει ούτε το 10% των φοιτητών...ειδικά στις ειδικότητες που έχει το deree.

 

ΥΓ Και γω απόφοιτος ΤΕΙ είμαι και με μεταπτυχιακό στην Ισπανία...αλλά αν ήμουν Ελλάδα και έμενα στην Αθήνα...με ελάχιστες σχολές σαν εξαίρεση δεν θα έστελνα το παιδί μου να σπουδάσει σε δημόσιο Πανεπιστήμιο ή ΤΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μην υπερβάλλουμε κιόλας. Έξοδα φαγητού και διασκέδασης θα τα είχε και στο σπίτι του. Επίσης υπάρχουν, υπήρχαν τουλάχιστον, και οι φοιτητικές εστίες είτε για φαί, είτε για φαί και στέγη. Νοίκι αν συγκατοικήσει και λογαριασμοί είναι ένα 200άρι, άντε 300 τον μήνα. Φοιτητικά έπιπλα με ένα 500άρι τα αγοράζεις και τα πληρώνεις μια φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι ξοδευουν τωρα οι φοιτητες αλλα εγω το 2004 ειχα 350 ευρω ενοικιο και περιπου 500-600/μηνα για τα υπολοιπα εξοδα μου 800/μηνα στην καλυτερη ,δουλευα κιολας οποτε δεν εριχνα ολο το βαρος στην οικογενεια, 9600 τον χρονο επι 5,5 χρονια για να παρω πτυχιο και να γυρισω στο πατρικο 52800 για ενα πτυχιο ΤΕΙ τοσο μυαλο ειχα τοτε και καθομουνα.Ελα ομως που οσο μεγαλωνεις αρχιζεις και τα σκεφτεσαι ολα αυτα , για αυτο και στον μικροτερο αδερφο εδωσα τη συμβουλη να μεινει μακρια απο αει/τει εκτος και αν περνουσε Θεσσαλονικη και πηγε Ολλανδια και σε 3 χρονια ειχε πτυχιο κατι που στοιχισε στην οικογενεια περιπου 32000.Δηλαδη εχουμε και λεμε 20000ευρω λιγοτερα +2,5 χρονια κερδισμενα απο τη ζωη του + Παρα μα παρα πολυ ανωτερο επιπεδο σπουδων και εξειδικευσης.Αλλα ακομα και τα ιδια λεφτα να ξοδευε τα 2,5χρονια απο τη ζωη δεν εξαγοραζονται.Τωρα οσον αφορα τα κολλεγια τουλαχιστον στο αντικειμενο της Πληροφορικης οσο τα εψαξα προσφερουν πολυ καλυτερη εξιδικευση στον τομεα απο οτι τα ΤΕΙ και πλησιαζουν και ξεπερνουν αρκετα τμηματα ΑΕΙ της χωρας.Το μονο μειονεκτημα ισως ειναι το μεταπτυχιακο που δεν μπορεις να κανεις σε Ελληνικο ΑΕΙ αλλα πλεον στο 2014 δεν αξιζει να μπεις στη διαδικασια να ξοδευεις χρονια απο τη ζωη σου βρες ενα εξ αποστασεως αν δεν θες να πας στο εξωτερικο ή κανε ενα master σε κολλεγιο αλλιως πας εξω και ξεμπερδευεις σε 1 χρονο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...