Προς το περιεχόμενο

AIDS/HIV


totem_lost

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις προχθές έμαθα οτι ένας φίλος μου (όχι κολλητός αλλά πολύ φίλος παλιότερα) κόλλησε HIV. Έχω στεναχωρηθεί πολύ το παιδί είναι μόνο 24. Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία; Και κάτι που δεν τολμάω να ρωτήσω κανέναν γνωστό μας: Το πιο πιθανό είναι να μην ζήσει πάνω από τα 40; (15 χρόνια το πολύ μέχρι να νοσήσει και 1-2 μετά)

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 152
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις προχθές έμαθα οτι ένας φίλος μου (όχι κολλητός αλλά πολύ φίλος παλιότερα) κόλλησε HIV. Έχω στεναχωρηθεί πολύ το παιδί είναι μόνο 24. Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία; Και κάτι που δεν τολμάω να ρωτήσω κανέναν γνωστό μας: Το πιο πιθανό είναι να μην ζήσει πάνω από τα 40; (15 χρόνια το πολύ μέχρι να νοσήσει και 1-2 μετά)

Το πόσο θα ζήσει κανείς δεν το ξέρει. Η υπάρχουσα θεραπεία εχει αυξήσει πολύ το προσδόκιμο ζωής των φορέων HIV. Βέβαια, επειδή μιλάμε για καινούργιες σχετικά θεραπείες, δεν μπορεί κανείς να πει αν οι φορείς που λαμβάνουν θεραπεία έχουν μέσο όρο ζωής 40 ή 50 ή 60 χρόνια. Σήμερα πάντως, το να είσαι φορέας HIV θεωρείται χρόνιο νόσημα, ειδικά σε χώρες όπου υπάρχει εύκολη πρόσβαση στη θεραπεία, όπως η δική μας. Και σε 10 ή 20 χρόνια, μπορεί η θεραπεία να είναι πολύ καλύτερη και να μην πεθαίνει κανείς πριν τα 70 του, ας πούμε.

 

Άρα, είναι προφανώς λυπηρό να είναι κανείς φορέας, γιατί πρέπει μια ζωή να παίρνει φάρμακα, πρέπει να προσέχει πολύ τη σεξουαλική του ζωή κτλ., αλλά δεν είναι πια καταδικασμένος να πεθάνει νέος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήταν ενδιαφέρον να μας πεις αν ξέρεις και θες τις συνθήκες που κόλλησε.

Αν ήταν πχ ναρκομανής από βελόνα ή ομοφυλόφιλος ή από αγοραίο σεξ ή από μια κανονική γνωριμία με κοπέλα.

 

Τα έβαλα σε σειρά που πιστεύω οτι είναι οι πιθανότητες, χωρίς να ξέρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήταν ενδιαφέρον να μας πεις αν ξέρεις και θες τις συνθήκες που κόλλησε.

Αν ήταν πχ ναρκομανής από βελόνα ή ομοφυλόφιλος ή από αγοραίο σεξ ή από μια κανονική γνωριμία με κοπέλα.

 

Κουτσομπολιό;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ομοφυλόφιλος και απλώς είχε ένα ατύχημα παρόλο που πρόσεχε και έπαιρνε προφυλάξεις όπως λέει. Μετά από μερικές εδομάδες πέρασε μια πολύ βαριά γρίπη που κράτησε εντυπωσιακά πολύ (μια εβδομάδα υψηλό πυρετό κτλ). Με ένα δωρέαν τεστ μπορείς να μάθεις τα αποτελέσματα την ίδια μέρα.

FilipposMD από όσο γνωρίζω με την υπάρχουσα θεραπεία μπορείς να επιβραδύνεις τη νόσηση για 10-15 χρόνια το πολύ. Και επίσης τα φάρμακα είναι αρκετά ισχυρά ώστε να επαβαρύνουν πολύ το συκώτι! Επομένως υποθέτω οτι ανα πάσα στιγμή μπορεί να αρχίσει να χειροτερεύει μέχρι να καταλήξει. Δεν είχε κανείς εδώ παρόμοια ιστορία από γνωστούς και φίλους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

magic-johnson-oly_full_56875188cc009_radio_shack_s.jpg

Magic Johnson. Ζει με τον ιό για πάνω από 20 χρόνια. Οκ μπορεί να υποθέσει κάποιος ότι είχε τα λεφτά για τα καλύτερα φάρμακα.

Είχα δει σε ένα ντοκιμαντέρ κάποιον "κοινό θνητό" ο οποίος ζει για πάνω από 25 χρόνια με aids, με την βοήθεια αναβολικών. Δεν θυμάμαι ακριβώς τι έπαιρνε. Θα το κοιτάξω και θα σου πω. Aν μπορεί να μας διαφωτίσει ο Φίλιππος ή κάποιος γιατρός για τη δράση των στεροειδών σε αυτούς που έχουν aids..;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουράγιο.Ότι είπε ο Φίλιππος ισχύει αλλα να προσθέσω ότι είναι και πολύ ακριβά τα φάρμακα.Αν είναι πραγματικά καλός σου φίλος προσπάθησε να τον στηρίξεις ψυχολογικά.Λέγεταi η αρχή είναι πολύ δύσκολη.Αλλα τι να γράφουμε τώρα.Κουράγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Ματζικ λέει ότι έχει θεραπευθεί από τον ιο εδώ και χρόνια. Δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει αλλά μου φαίνεται απίθανο, βεβαια όπως είπες και εσύ είχε τους καλύτερους γιατρούς και πρόσβαση στα καλύτερα φάρμακα. Μια θεωρία συνομοσίας επίσης λέει ότι ποτε δεν έπασχε από τον ιο και ήταν ολα στημένα για να ευαισθητοποιήσει τον κόσμο απέναντι στους φορείς του HIV αλλά επίσης δεν το πιστευω.

Οπως και να έχει οι θεραπείες για τον συγκεκριμένο ιο εξελίσσονται συνέχεια και έχουν θεαματικά αποτελέσματα από οτι πριν 15-20 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουτσομπολιό;

 

ναι με καιει να μαθω αλλη μια ιστορια αγνωστου, χαζομαρες

 

θελω να ξερω αν εχει προχωρησει η εξαπλωση του ιού τόσο πολύ ωστε να εμφανίζονται κρουσματα σε ετεροφυλα ζευγαρια, και ποσο συνηθες ειναι αυτο στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάση νεότερων μελετών, το προσδόκιμο επιβίωσης προσεγγίζει του γενικού πληθυσμού. Πρόκειται για μια χρόνια νόσο, που ΔΕΝ είναι τώρα πια θανατική καταδίκη όπως πριν 20 χρόνια. Περισσότερες πληροφορίες εδώ και εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

FilipposMD από όσο γνωρίζω με την υπάρχουσα θεραπεία μπορείς να επιβραδύνεις τη νόσηση για 10-15 χρόνια το πολύ. Και επίσης τα φάρμακα είναι αρκετά ισχυρά ώστε να επαβαρύνουν πολύ το συκώτι! Επομένως υποθέτω οτι ανα πάσα στιγμή μπορεί να αρχίσει να χειροτερεύει μέχρι να καταλήξει. Δεν είχε κανείς εδώ παρόμοια ιστορία από γνωστούς και φίλους;

Από τη στιγμή που γίνεσαι HIV θετικός, ακόμα κι αν δεν πάρεις κανένα φάρμακο, άνετα μπορείς να είσαι απλά φορέας για μια δεκαετία και να αρρωστήσεις στη συνέχεια. Ακόμα κι αν ισχύει το συν 10-15 χρόνια που λες, φτάνουμε στα 20-25 χρόνια από τώρα, υποθέτοντας ότι δεν θα υπάρχει καμιά πρόοδος στη θεραπεία στα επόμενα 25 χρόνια (δύσκολο).

Τα φάρμακα έχουν παρενέργειες, αλλά πολύς κόσμος τα παίρνει και τα ανέχεται αρκετά καλά.

 

Είχα δει σε ένα ντοκιμαντέρ κάποιον "κοινό θνητό" ο οποίος ζει για πάνω από 25 χρόνια με aids, με την βοήθεια αναβολικών. Δεν θυμάμαι ακριβώς τι έπαιρνε. Θα το κοιτάξω και θα σου πω. Aν μπορεί να μας διαφωτίσει ο Φίλιππος ή κάποιος γιατρός για τη δράση των στεροειδών σε αυτούς που έχουν aids..;

Δεν ξέρω για τα αναβολικά. Πάντως, προσοχή! Άλλο ασθενής με AIDS, άλλο φορέας του ιού HIV! Ο φορέας είναι άνθρωπος χωρίς συμπτώματα, απλά έχει και μπορεί να μεταδώσει τον ιό. Ο ασθενής με AIDS έχει σοβαρά προβλήματα και δε νομίζω να μπορεί να ζήσει 25 χρόνια με AIDS. Με HIV άνετα. Και μην ξεχνάμε ότι είναι 30 ετών ασθένεια μόνο, δεν έχουμε πολλά στοιχεία για τη μακροχρόνια επιβίωση.

 

θελω να ξερω αν εχει προχωρησει η εξαπλωση του ιού τόσο πολύ ωστε να εμφανίζονται κρουσματα σε ετεροφυλα ζευγαρια, και ποσο συνηθες ειναι αυτο στην Ελλάδα.

Εμφανίζονται και σε ετεροφυλόφιλους. Το μεγάλο πρόβλημα τον τελευταίο χρόνο, όμως, είναι οι χρήστες ενδοφλέβιων ναρκωτικών. Υπάρχει τεράστια αύξηση των κρουσμάτων εκεί. Κι αυτή η αύξηση μπορεί και να συμπαρασύρει και μη χρήστες, οπότε προσοχή. ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για τα αναβολικά. Πάντως, προσοχή! Άλλο ασθενής με AIDS, άλλο φορέας του ιού HIV! Ο φορέας είναι άνθρωπος χωρίς συμπτώματα, απλά έχει και μπορεί να μεταδώσει τον ιό. Ο ασθενής με AIDS έχει σοβαρά προβλήματα και δε νομίζω να μπορεί να ζήσει 25 χρόνια με AIDS. Με HIV άνετα. Και μην ξεχνάμε ότι είναι 30 ετών ασθένεια μόνο, δεν έχουμε πολλά στοιχεία για τη μακροχρόνια επιβίωση.

Έκανα λάθος, ο τύπος είναι φορέας HIV. Εδώ είναι το κομμάτι του ντοκιμαντέρ αν θέλεις να δεις. Βρήκα πολύ ενδιαφέρουσα τη χρησιμότητα αναβολικών σε φορείς του ιού. Στην Ελλάδα τί χορηγούν συνήθως;

 

Λίγο off topic - το ντοκιμαντέρ "Bigger Stronger Faster" ασχολείται με τα αναβολικά με εξαιρετική αντικειμενικότητα. Είναι ερασιτεχνική παραγωγή και αξίζει να το δείτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν βρεθει καποιες θεραπειες που δειχνουν να εξοντωνουν ολοκληρωτικα τον ιο απο τον ανθρωπινο οργανισμο.

βεβαια ειναι ακομα σε πειραματικο σταδιο και θα περασουν δεκαετιες μεχρι ,και αν,εφαρμοστουν κανονικα στους αρρωστους.

 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Hiv

http://en.wikipedia.org/wiki/AIDS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Ματζικ λέει ότι έχει θεραπευθεί από τον ιο εδώ και χρόνια. Δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει αλλά μου φαίνεται απίθανο, βεβαια όπως είπες και εσύ είχε τους καλύτερους γιατρούς και πρόσβαση στα καλύτερα φάρμακα. Μια θεωρία συνομοσίας επίσης λέει ότι ποτε δεν έπασχε από τον ιο και ήταν ολα στημένα για να ευαισθητοποιήσει τον κόσμο απέναντι στους φορείς του HIV αλλά επίσης δεν το πιστευω.

Οπως και να έχει οι θεραπείες για τον συγκεκριμένο ιο εξελίσσονται συνέχεια και έχουν θεαματικά αποτελέσματα από οτι πριν 15-20 χρόνια.

Eγω παντως ξερω πως τον απειλουσαν να σταματησει τοτε το μπασκετ και το ειπε σαν δικαιολογια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω παντως ξερω πως τον απειλουσαν να σταματησει τοτε το μπασκετ και το ειπε σαν δικαιολογια..

 

Ειχε μπλέξει σε σπείρα με σπουργίτια;

 

 

σορρυ για το οφφτοπικ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...