Προς το περιεχόμενο

Το δικό της λειτουργικό σύστημα θα παρουσιάσει η Mozilla στην MWC


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Members

Πριν από ένα χρόνο η Mozilla είχε ξεκινήσει ένα φιλόδοξο εγχείρημα με την ονομασία Boot2Gecko (B2G), που είχε ως σκοπό την ανάπτυξη ενός ολοκληρωμένου λειτουργικού συστήματος για κινητά τηλέφωνα. Ολόκληρη η πλατφόρμα θα είναι χτισμένη πάνω σε ανοιχτά πρότυπα και θα τρέχει την Gecko, την μηχανή rendering που χρησιμοποιείται και στον Firefox. Πριν από μερικές ημέρες κυκλοφόρησαν οι πρώτες εικόνες του λειτουργικού συστήματος, με τη Mozilla να ετοιμάζεται να το παρουσιάσει για πρώτη φορά με τη μορφή demo στην έκθεση Mobile World Congress της Βαρκελώνης.

 

Αυτό που ξέρουμε μέχρι στιγμής είναι ότι το B2G θα είναι χτισμένο πάνω σε πυρήνα Linux, παρόμοιο με αυτό που χρησιμοποιείται και στο Android. Παρόλα αυτά, θα είναι ανεξάρτητο και δεν θα υπάρχει συμβατότητα με το Android. Σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα της πλατφόρμας, φαίνεται πως το λειτουργικό σύστημα υποστηρίζει ήδη επιταχυνσιόμετρο, δυνατότητα γεωγραφικού εντοπισμού (geolocation), κάμερα, μηνύματα και online εφαρμογές. Αυτό που δεν λειτουργεί ακόμα είναι το Bluetooth, USB και ενσωμάτωση λειτουργιών NFC.

 

Το B2G θα χρησιμοποιεί το περιβάλλον χρήσης Gaia και θα έρχεται με ενσωματωμένο browser, κατάστημα εφαρμογών, εφαρμογή ανάγνωσης ebook, πρόγραμμα αναπαραγωγής πολυμέσων και εφαρμογή προβολής φωτογραφιών. Σύμφωνα με τις πρώτες εικόνες που έχουν κυκλοφορήσει από το περιβάλλον χρήσης της πλατφόρμας, βλέπουμε πως υπάρχουν αρκετές ομοιότητες με το Android. Εδώ, όμως, έχουμε ενσωματωμένη στην αρχική οθόνη μια μπάρα για την πληκτρολόγηση URL, αλλά και ένα γενικότερα μινιμαλιστικό σχεδιασμό.

 

 

post-59623-0-39134200-1330198848_thumb.jpg post-59623-0-17880600-1330198871_thumb.jpg post-59623-0-48657700-1330198885_thumb.jpg post-59623-0-65057600-1330198910_thumb.jpg post-59623-0-43180100-1330198926_thumb.jpg

Σύμφωνα πάντα με το χρονοδιάγραμμα της πλατφόρμας, το B2G θα μπορούσε να μπει στην τελική ευθεία στο δεύτερο τρίμηνο του 2012, αν και κάτι τέτοιο ακούγεται αρκετά φιλόδοξο. Το χαρακτηριστικό στο οποίο ποντάρει η Mozilla για την επιτυχία της είναι το γεγονός ότι η πλατφόρμα της θα είναι εντελώς ανοιχτή, ενώ βασίζεται σε HTML, JavaScript και CSS, κάτι που κάνει την ανάπτυξη εφαρμογών αρκετά εύκολη. Το B2G πρόκειται αναμφίβολα για ένα φιλόδοξο εγχείρημα, το οποίο όμως προσπαθεί να κερδίσει μερίδιο σε μια αγορά όπου ο ανταγωνισμός είναι ήδη εντονότατος.

 

Link.png Site: ars technica | Conceivably Tech | Webmonkey

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν μινιμαλιστικό mac style λογισμικό για κινητά μου φαίνεται :S.Τώρα δεν θυμάμαι πως ήταν το gecko βεβαία.

 

τα screenshots είναι μάλλον από "emulator" που τρέχει σε mac. Μην κοιτάς το γύρω γύρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλα λειτουργικά βγαίνουν. δεν ξερω αν ειναι καλο αυτο

 

Κακό πάντως δεν μπορεί να είναι...

 

 

απατο θα παει.

 

Είπε ο προφήτης...

 

Αυτά τα σχόλια με τρελαίνουν...Πραγματικά μερικοί με τον τρόπο που μιλάτε και σκέφτεστε είναι σαν να θέλετε να μην ανοίξει και κάποιος άλλος "μαγαζί"...Λες και είναι κακό...Αλλά ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΚΟ ΟΤΑΝ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΟΛΩΣΣΟΣ σε κάτι...αφού οι ίδιοι το προκαλείται...πάω στοίχημα...

 

Εγώ λέω στο τέλος να μην βγει ρε παιδιά...Δεν το έχω δει καθόλου δεν μπορώ να έχω κρίση ακόμα για το αν είναι καλό και έτσι επειδή μου ήρθε λέω να μην βγεί...μπράβο...αυτή είναι νοοτροπία...αν είχαμε αυτήν την νοοτροπία ακόμα με το τηλέφωνο το αναλογικό θα ήμασταν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα screenshots είναι μάλλον από "emulator" που τρέχει σε mac. Μην κοιτάς το γύρω γύρω

 

 

Ναι πιθανοτατα εχεις δικιο αν και δεν δινουν πολλες πληροφοριες :S.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι να υπάρχουν επιλογές σε λειτουργικά, άν μπορεί να εγκατασταθεί και σε ταμπλέτες θα τους δώσει (και στα κινητά) μεγαλύτερη χρηστικότητα και λειτουργικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα παρακαλάτε παιδιά να έχουμε επιλογές γιατί μόνο καλό μπορεί να είναι.

 

Τώρα το παιχνίδι είναι 1 VS 1 και μπαίνει και η ms σιγά σιγά στο παιχνίδι. Όλοι οι καλοί χωράνε :D

 

Είναι και open source, οπότε μια χαρά! Το μόνο που μου τρυπάει λίγο το μάτι, είναι το όνομα. Δεν μου ακούγεται και πολύ καλό. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως να βγάλω και εγω ένα λειτουργικό; Απο ότι βλέπω έχουν γίνει σαν τις καφετέριες. Καθένας έχει και απο ένα.. Ειπαμε να υπάρχουν επιλογές, αλλα έχει παραγίνει. Τι ανάγκη υπάρχει για ακόμα ένα λειτουργικό; Και το android ουσιαστικά δωρεάν ειναι. Ποιος developer θα κατσει να υποστήριξει 7-8 λειτουργικα σχεδόν ολόιδια;

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Εδώ, όμως, έχουμε ενσωματωμένη στην αρχική οθόνη μια μπάρα για την πληκτρολόγηση URL"

 

Ακυρος σχολιασμος. Οπως ειπε και ενας φιλος παραπανω μη κοιτατε το γυρω-γυρω που ειναι στην ουσια ενας desktop firefox. Διαβαστε την πηγη στο arstechnica.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...