Προς το περιεχόμενο

επιλογη τηλεορασης


posonap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΣΑΡΑΚΟΣΤΗ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ.

 

ΕΙΜΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΕΝΟΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΝΕΑ ΑΓΟΡΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ . ΠΑΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ...

 

ΜΕΓΕΘΟΣ

 

ΘΕΛΟΥΜΕ ΜΙΑ 50" ΜΕ 55 " ΕΧΟΥΜΕ ΑΡΚΕΤΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΙΧΟ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΤΗΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑΙΝΙΕΣ GAMING

 

ΧΡΗΣΗ

ΤΑΙΝΙΕΣ 40% GAMING 40% ΚΑΝΑΛΙΑ ΚΛΠ 20%

 

ΛΟΓΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΘΑ ΠΑΙΖΕΙ ΓΙΑ ΤΑΙΝΙΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ PS3 ΚΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΡΡΙΠΤΟΥΜΕ

 

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΡΕΥΝΑ ΚΑΙ ΨΑΞΙΜΟ ΜΕ ΕΙΔΙΚΟΥΣ ΠΑΝΤΑ ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΤΡΕΙΣ

 

http://www.skroutz.gr/s/346535/Sony-KDL-55HX820-55.html

 

http://www.skroutz.gr/s/324851/Panasonic-TX-P50VT30E-50.html

 

http://www.skroutz.gr/s/391130/Sharp-Aquos-LC-52LE830E.html

 

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΖΗΤΑΩ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΣΕ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΜΕ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΕΙ ΕΝΩ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ...ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΕΣ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΒΓΑΛΩ ΑΚΡΗ ΤΕΛΙΚΑ :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτή τη στιγμή η vt30 είναι η καλύτερη τηλεόραση της αγοράς και προϊόν σημείο αναφοράς. Έχω την 42αρα και σου την προτείνω με κλειστά μάτια. Ανφορικά με την τεκμηρίωση μπορείς να διαβάσεις σε εξειδικευμένα site όπως avclub, fullhd και άλλα και να βγαλεις τα συμπεράσματά σου.

 

Προβλήματα burn in (για το ps3) δεν πρέπει να σε απασχολούν γιατί πέρα απ το ότι μιλάμε για μια Plasma του 2012 έχουμε να κάνουμε και με την καλύτερη.

 

ΥΓ. Γράφε αν θέλεις με μικρά. Στο internet τα κεφαλαία χρησιμοποιούνται όταν κάποιος φωνάζει.

Επεξ/σία από Δεινόσαυρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απάντηση. Σόρρυ για τα κεφαλαία το σκέφτηκα αφού το είχα γράψει :confused: :confused:

 

Και σχετικά με το ρεύμα τι γντ ?? δεν έχει μεγάλη κατανάλωση ? είναι το μόνο που με κρατάει για την συγκεκριμένη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η συμβουλη μου ειναι μονο μια.....!

 

αφου εχεις καταληξει σε αυτα τα μοντελα, βασει χαρακτηριστικων, απαιτησεων σου και μπατζετ που διαθετεις, το μονο που απομενει, πριν αποφασισεις και αγορασεις, ειναι να πας και να τις δεις εσυ ο ιδιος....!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχε υποψην σου οτι σε περιπου ενα μηνα θα αρχιζει να διατιθεται η νεα σειρα plasma της panasonic. (vt50, gt50,st50)

Πιστευω μαλιστα οτι σε παρομοια χρηματα θα μπορεσεις να παρεις την 55" gt50.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τη μόνη που δεν έχω δει είναι η Panasonic δυστυχώς δεν έχω βρεί μαγαζί να την έχει... στην SONY το 3D με εντυπωσιάζει

στην Sharp η εικόνα της λόγο του Aquos είναι απλά μπροστά . Την Panasonic δεν την έχω δει αλλά ο ξάδερφος που με συμβουλέυει μου λέει οτι δεν υπάρχει...το πρόβλημα που βρίσκω στην Panasonic είναιη κατανάλωση ρεύματος και η ¨παλία¨?? τεχνολογία με υ υψηλές θερμοκρασίες κλπ κλπ |(χωρίς να την έχω δεί) ...καπού εκεί βρίσκομαι και επειδή 2000 χιλιάρικα με επέκταση εγγυήσης είναι πολλά θέλω κάτι που δεν θα το μετανίωσω σύντομα τουλάχιστον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η συγκεκριμενη panasonic ειναι εξαιρετικη την εχω δει να παιζει στο public νομιζω. Τις αλλες 2 οχι αλλα σιγουρα θα ειναι καλες και αυτες. Τωρα για καταναλωση ρευματος οι διαφορες ειναι μικρες εκτος και αν παιζει 24ωρες το 24ωρο και κατα τη γνωμη μου καποιος που νοιαζεται για την καταναλωση ρευματος μιας τηλεορασης δε θα επρεπε να παιρνει τοσο ακριβο μοντελο :P . Τωρα για το παλια τεχνολογια αυτα δε νομιζω οτι εχουν καποια βαση καθως παλια τεχνολογια ειναι και οι LCD. (Μην πεις LED γιατι και οι LED lcd τηλεορασεις ειναι)

Επεξ/σία από disqualified
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματι , η panasonic καιει παραπανω απο τις led lcd που κοιτας.

Ειναι ομως αυτο προβλημα?

Ειδικα απο την στιγμη που περιγραφεις οτι "λογω εργασιας θα παιζει κυριως ταινιες και ps3", αυτο(λογω εργασιας) αυτοματα σημαινει οτι δεν θα μενει ανοιχτη 10 ωρες την ημερα(αλλα πολυ λιγοτερο, πχ 3 ωρες μ.ο.) και μαλιστα θα δουλευει κυριως βραδυνες ωρες, αρα με χαμηλοτερη φωτεινοτητα, που σημαινει χαμηλοτερη καταναλωση.

 

Αρα η διαφορα στην καταναλωση δεν θα πρεπει να σε απασχολει αν ενδιαφερεσαι κυριως για την ποιοτητα εικονας και απο την στιγμη που δεν θα μενει ολη την ημερα ανοιχτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέμα με θερμοκρασίες δεν έχει η panasonic, ίσα-ίσα. Κατά τα άλλα μου φαίνεται κάπως να δίνεις 1700 ευρώ για τηλεόραση και να θέτεις ως κριτήριο την κατανάλωση. Σε κάθε περίπτωση, υπολόγιζε την διαφορά στα 10 ευρώ το χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα με την κατανάλωση το ανέφαρα γτ μου το ανέφεραν ως μεγάλο αρνητικό ...εννοείται δεν έχω πρόβλημα σε αυτη τη διαφορά αναφέρεται εδώ μέσα .

 

σαν το αμάξι και η ΤV λοιπόν ολά είναι σχετικά..

 

ευχαριστώ πολυ για την βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καταλαβαίνω αλλά επειδή έκανες την αναλογία με τα αυτοκίνητα θα σου πω και γω ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση πας να πάρεις αμάξι με 150.000 ευρώ. 1 λίτρο πάνω, 1 κάτω στα 100 χιλιόμετρα (και ούτε) δε νομίζω να σε απέτρεπε από το να πάρεις απλά το καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλη η panasonic αλλα εχει αρκετα θεματα. Παραδεχομαι οτι τα παει καλα απο παλετα χρωματων και μαυρο αλλα δεν μας κανουν μονο αυτα μια τηλεοραση.. Ειδικα η σειρα 30 ειναι πολυ ευαισθητη στο image retendion (προσωρινό κάψιμο φωσφόρου) ακομα και απο τις προηγουμενες σειρες.

Το βασικο που λες ειναι οτι δεν την εχεις δει ακομα. Ο ξαδερφος σου μπορει να εχει διαφορετικο γουστο και οπτικη αντιληψη απο εσενα. Σε πολλους ανθρωπους στην τεχνολογία πλασμα ενοχλει το φαινομενο blinking, (αναλαμπες-τρεμοπαιγμα) που ειναι κουραστικό καθως μου θυμίζει crt 50Hz Βεβαια ειναι και αλλα τα μειονεκτήματα floating blacks, false contouring, phosphor trailing αλλα αυτα αφορουν πιο πολυ ενα εμπειρο ματι που κοιταει την λεπτομερια. Βεβαια και τα LED εχουν θεματα, ghosting, torching, clouding κτλ. Τα ζυγιζεις και αποφασιζεις.

 

Βασικο δεν αναφερεις τις συνθηκες του δωματιου, εχεις πολυ φως η μπορεις να το κρατησεις συσκοτισμένο? Σε αντιθετη περιπτωση η επιλογη της πλασμα θα σε απογοητευσει. Περαν αυτου πρεπει να την στρωσεις για τουλαχιστον 200 ωρες με χαμηλο contrast-brightness και να αποφευγεις στατικες εικονες και ταινιες με letterbox. Οσοι εχετε ορεξη να ασχολειστε οκ τοτε, αλλα ρωτηστε και τους αλλους που θελουν μονο μια tv και οχι ενα χομπι..

 

Για εμενα δες την sharp 830 που επελεξες, η οποια με ενα σωστο calimbration παιζει πολυ καλα. Ζητα το remote απο καποιον πωλητη και αλλαξε τις ετοιμες μνημες εικονας. Προτιμησε καταστημα με χαμηλο φωτισμο.

Επεξ/σία από graphist83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περαν αυτου πρεπει να την στρωσεις για τουλαχιστον 200 ωρες με χαμηλο contrast-brightness και να αποφευγεις στατικες εικονες και ταινιες με letterbox.

 

Ακόμα και αυτή η διαδικασία που περιγράφεις, αν και ενδεδειγμένη, δεν είναι απαραίτητη. Κατά τα άλλα η σύγκριση της vt30 με CRT των 50Hz ήταν επική και κάθε σχόλιο είναι περιττό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναφερθηκα οχι στην ποιοτητα της εικονας αλλα στο εντονο blinking που σε κουραζει ακριβως το ιδιο με 50hz refresh rate. Πιστεψε με ειμαι επαγγελματιας, δεν ελεγα τετοια κουταμαρα.

Επεξ/σία από graphist83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σέβομαι την επαγγελματική σου ιδιότητα και οπτική απλά αντιτάσσω α)την μη επαγγελματική προσωπική μου εμπειρία (ικανοποιημένος κάτοχος 42'' vt30) και β)τις επαγγελματικές γνώμες εξειδικευμένων site που αποφάνθηκαν στην περίπτωση της vt30 για την καλύτερη τηλεόραση του 2011.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...