Προς το περιεχόμενο

Ψάχνω για...


manosfp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγορασα siemens (made in Germany) περυσι μετα απο πολυ ψαξιμο, καθως σχεδον ολα οσα εβρισκα ηταν απο αλλες χωρες (βαλκανια κλπ).

Η τιμη ηταν υψηλοτερη βεβαιως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρά πλυντήρια ειναι και τα LG, ειδικά όσα εχουν την τεχνολογία direct drive στο μοτέρ (για τα οποία η LG δινει 10 χρόνια εγγύηση)

Εχω καμποσους γνωστούς και συγγενείς μου που τα έχουν προτιμήσει και ειναι απόλυτα ευχαριστημένοι από απόδοση, οικονομια και .. ησυχία (τα direct drive σχεδον τελειως αθόρυβα κατά την πλύση)

 

Τα Miele ειναι πανάκριβα και δεν πιστεύω οτι κάνεις ποτέ απόσβεση.  Για να μην πούμε για κοστη ανταλλακτικών αν ποτέ χρειαστούν.


+1 απο εμενα στα Miele τα οποια φτιαχνονται εξ ολοκληρου στη Γερμανια ψιλοτσιμπημενη η τιμη αλλα 10 χρονια εγγυηση http://www.miele.gr/domestic/extended-warranty-479.htm η οποια ειναι δωρεαν απο ενα ποσο και επανω.

Αμφιβαλω οτι τα Siemens φτιαχνονται στη Γερμανια

 

 

 

 

Η εγγύση ειναι μεχρι 10 χρόνια. και το πιστοποιητικο που στην εξασφαλίζει δεν ειναι δωρεάν

Επεξ/σία από prometheas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μια χαρά πλυντήρια ειναι και τα LG, ειδικά όσα εχουν την τεχνολογία direct drive στο μοτέρ (για τα οποία η LG δινει 10 χρόνια εγγύηση)

Εχω καμποσους γνωστούς και συγγενείς μου που τα έχουν προτιμήσει και ειναι απόλυτα ευχαριστημένοι από απόδοση, οικονομια και .. ησυχία (τα direct drive σχεδον τελειως αθόρυβα κατά την πλύση)

 

Τα Miele ειναι πανάκριβα και δεν πιστεύω οτι κάνεις ποτέ απόσβεση.  Για να μην πούμε για κοστη ανταλλακτικών αν ποτέ χρειαστούν.

 

 

Σε ευχαριστώ prometheas......

Την ίδια 10ετή εγγύηση δίνει και η Samsung γιατο μοντέλο που παρέθεσα προηγουμένως, χωρίς όμως να διαθέτει αυτό Direct Drive. Έχει μια δικιά της τεχνολογία, την οποία ονομάζει Digital Motor Inverter που όμως αν δεν κάνω λάθος χρησιμοποιεί ιμάντα.......

Αυτο είναι που με μπερδεύει και έχω κολλήσει στην επιλογή.

Κάποιος που να γνωρίζει για την επιλογή μεταξύ των δύο που παρέθεσα (και μόνο)...?

 

 

Το πλυντήριο μας άφησε χρόνους και πάμε για καινούριο.

Έχω καταλήξει στα παρακάτω 2 μοντέλα

Samsung WF90F5E3U4W/EU

και

LG F12A8FDA

 

θέλω την βοήθεια σας στο να διαλέξω, εμπεριστατωμένα όμως αν είναι δυνατόν.....

και το γοργόν και χάριν έχει.... ;)

Για Miele δεν ενδιαφέρομαι.....

Ευχαριστώ και πάλι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακριά από Miele, η αντιπροσωπία θα σας γδάρει με την πρώτη ευκαιρία!

επισης σε σχεση με το παρελθον εχει πεσει πολυ η ποιοτητα τους.Και οντως σε τυχον βλαβη την πατησες........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης σε σχεση με το παρελθον εχει πεσει πολυ η ποιοτητα τους.Και οντως σε τυχον βλαβη την πατησες........

Μην λεμε και οτι θελουμε...3 συσκευες Miele στο πατρικο 12ετιας που λειτουργουν απροσκοπτα.

Το ιδιο και αλλες 7 , 3ετιας σε νεα κατοικια .

Υπαρχει βεβαια και Siemens πλυντηριο made in Germany  αγορασμενο πριν 22 χρονια που ζει και βασιλευει

 

 

@prometheas

Ειναι fail το να γραφεις μεσα στο quote αλλου,ποσο μαλλον οταν εμφανως το αναφερω και δινω το λινκ ωστε να το δει οποιος ενδιαφερεται.

 

+1 απο εμενα στα Miele τα οποια φτιαχνονται εξ ολοκληρου στη Γερμανια ψιλοτσιμπημενη η τιμη αλλα 10 χρονια εγγυηση http://www.miele.gr/domestic/extended-warranty-479.htm η οποια ειναι δωρεαν απο ενα ποσο και επανω.

Αμφιβαλω οτι τα Siemens φτιαχνονται στη Γερμανια

Η 10ετη η 5ετη εγγυηση καλυπτει πληρως την ηλεκτρικη συσκευη(ανταλακτικα/εργασια/επισκευη επι τοπου αν ειναι δυνατον κλπ) και δεν χρεωνεσαι με τιποτα αλλο.

Φυσικα και ειναι δωρεαν απο ενα ποσο και πανω η 10ετης αφου το εχω κανει!

 

 

@kokalo21

Υπαρχουν και αλλες εταιριες εκτος Miele που εχουν αξιοπιστα προιοντα αυτο ειναι σιγουρο.

Καλη επιτυχια στην οποια επιλογη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για τα LG να αναφερω και εγω οτι οποιον ξερω να αγορασε οτιδηποτε μα οτιδηποτε του χαλασε

Ααα ..και το σημαντικοτερο..οταν ο αντιπροσωπος της LG και φιλος-κουμπαρος του αδερφου του γαμπρου μου , μου λεει αγορασε Samsung και οχι LG (για τηλεοραση) και οταν στον ιδιο τον αδερφο του γαμπρου μου οτι LG του εδωσε (ψυγεια,πληντυρια,κλιματιστικα) χαλασε..τι να πεις μετα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην λεμε και οτι θελουμε...3 συσκευες Miele στο πατρικο 12ετιας που λειτουργουν απροσκοπτα.

Το ιδιο και αλλες 7 , 3ετιας σε νεα κατοικια .

Υπαρχει βεβαια και Siemens πλυντηριο made in Germany  αγορασμενο πριν 22 χρονια που ζει και βασιλευει

 

 

@prometheas

Ειναι fail το να γραφεις μεσα στο quote αλλου,ποσο μαλλον οταν εμφανως το αναφερω και δινω το λινκ ωστε να το δει οποιος ενδιαφερεται.

 

Η 10ετη η 5ετη εγγυηση καλυπτει πληρως την ηλεκτρικη συσκευη(ανταλακτικα/εργασια/επισκευη επι τοπου αν ειναι δυνατον κλπ) και δεν χρεωνεσαι με τιποτα αλλο.

Φυσικα και ειναι δωρεαν απο ενα ποσο και πανω η 10ετης αφου το εχω κανει!

 

 

@kokalo21

Υπαρχουν και αλλες εταιριες εκτος Miele που εχουν αξιοπιστα προιοντα αυτο ειναι σιγουρο.

Καλη επιτυχια στην οποια επιλογη σου.

Μαλλον τα μπερδευεις.

Κανεις δε σου ειπε οτι ειναι κακα τα MIELE.Απλα σε σχεση με το παρελθον  εχουν ριξει πολυ την ποιοτητα τους.ΜΗ συγκρινεις κατι που φτιαχτηκε πριν 2 δεκαετιες καμια σχεση με αυτα που φτιαχνονται σημερα.

Στην πολη μου ο μεγαλυτερος (μετα τον Κωτσο) σε τζιρο πωλητης ηλεκτρικων συσκευων  μου το επιβεβαιωσε και μου ειπε οτι την μεγαλυτερη πτωση στην ποιοτητα τα τελευταια χρονια , απο οτι μπορει να δει σε βλαβες εχουν τα miele kai ta liebherr.

Τελος τη 10ετη εγγυηση απο οτι ξερω δεν εχουν ολα τα miele αλλα συγκεκριμενα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Kukukali , εχεις δικιο για το quote έγινε κατά λάθος . θα το διορθώσω αν μπορώ

 

Οσο για την εγγύηση και την ποιότητα Miele (σε σχέση με το παρελθον)  επέτρεψέ μου να γνωρίζω καλύτερα μιας και ο κουνιάδος μου δουλεύει εκει..


Οσο για τα LG να αναφερω και εγω οτι οποιον ξερω να αγορασε οτιδηποτε μα οτιδηποτε του χαλασε

Ααα ..και το σημαντικοτερο..οταν ο αντιπροσωπος της LG και φιλος-κουμπαρος του αδερφου του γαμπρου μου , μου λεει αγορασε Samsung και οχι LG (για τηλεοραση) και οταν στον ιδιο τον αδερφο του γαμπρου μου οτι LG του εδωσε (ψυγεια,πληντυρια,κλιματιστικα) χαλασε..τι να πεις μετα..

 

Για τηλεόραση συμφωνώ απόλυτα  ούτε εγώ θα αγόραζα LG αλλά λόγω ποιότητας εικόνας και οχι λόγω ποιότητας κατασκευής

 

Οπως θα έπρεπε να καταλαβαινεις ειναι ατοπο να συγκρινεις ποιοτητα μεταξύ διαφορετικών γραμμων παραγωγής σε καταναλωτικά ηλεκτρονικά (εστω και ιδιας εταιρειας) .  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω απλα παρεθεσα και κατεθεσα τα προβληματα των LG . Κατα την αποψη μου ειναι ποιοτικώς κατώτερα  (εχω και απο αλλου αναφορες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ το έχω ξαναδει το έργο σε κάθε αντιπαράθεση στο νετ . ο ένας έχει τον κουνιαδο,ο αλλος τον μεγαλύτερο πωλητη, φυσικά δεν έχουν στην κατοχή τους καμμιά συσκευή και από την άλλη εγώ ως καταναλωτής έχω 7 συσκευές χωρίς βλάβη 3 χρόνια.Να πάω να παίξω Λόττο.

Μαλιστα αμφισβητείται και η 10ετης πλήρη εγγύηση την οποία έχω.

Τί άλλο θα διαβασω;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kukukali, μην ελπιζεις. Θα το μοιραστουμε το τζακποτ αποψε.

 

Δεν ξερω για Miele, αλλα εχω κι εγω 4 συσκευες LG στο σπιτι, παντος τυπου, 6+ ετών η παλιότερη. Που ειπαμε οτι πεφτει το σερβις της εταιρειας; Μονο για ερωτησεις σχετικα με την καλη λειτουργια και συντηρηση των συσκευων μου εχω παρει τηλεφωνο εγω, τπτ αλλο :huh:

 

Επισης, αν δεν κανω λαθος Siemens=Bosch. Δεν ξερω ακριβως τη σχεση μεταξυ των δυο εταιρειων, αλλα εχουν τα ιδια προϊοντα με αλλο brand name το καθενα (και διαφορετικες τιμες). Αν καποιος γνωριζει ακριβως τι ισχυει, ισως βαλει στην κουβεντα (των πλυντηριων) και τα Bosch.

 

Καλημερα σε ολους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά...Bosch,Siemens,Pitsos,Gaggenau,Neff είναι του ίδιου ομίλου BSH...Τα έχω δει από κοντά στην Εθνική οδό που είναι η έκθεση....Μια κοψιά είναι όλα τα προϊόντα μόνο το ταμπελάκι αλλάζει.

 

http://www.bsh-group.com/laender/gr/index.php?page=126737

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...