Προς το περιεχόμενο

προβλημα με αρχειο .dat


pafel82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα σας,ηθελα να αναφερω ενα προβλημα που εχω στη δουλεια με ενα αρχειο .dat .ειναι αρχειο απο καμερα ασφαλειας και εχω δοκιμασει διαφορους τροπους να το ανοιξω αλλα χωρις επιτυχια.μου εδωσαν ενα cd που υποτιθεται ειχε ενα προγραμμα που το χρησιμοποιουσαν για τη συγκεκριμενη καμερα ασφαλειας αλλα ηταν γρατζουνισμενο και δε το διαβαζε καν ο υπολογιστης οποτε δεν ειδα καν περι τινος προγραμματος προκειται,κατεβασα το gom player και το media player classic αλλα τιποτα,κατεβασα ενα αλλο προγραμμα που ειδα να προτεινει καποιος και και οτι ανοιγει τα .dat μου το ανοιγει αλλα ως αρχειο σημειωματαριου κατι που δε με βοηθα γιατι ειναι αρχειο βιντεο,αλλαξα την επεκταση του αρχειου απο .dat σε .mpg μηπως ανοιξει αλλα και παλι τιποτα.αν μπορειται να μου προτεινεται καποια αλλη λυση εκτος θα με βοηθουσε πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Τρέξε το mediainfo να δεις τη έχει μέσα το αρχείο.

2.Το cd έγραφε τίποτα πάνω για ήταν copy;;Με το isobusterίσως έχεις δυνατότητα να τραβήξεις τα αρχεία.

3.Έχεις πρόσβαση στην κάμερα να δεις εταιρία/μοντέλο;Αν πάρεις το κατάλληλο άτομο να σου πει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσβαση δεν εχω αμεσα αν και ειπε το ατομο που εχει τη καμερα ειπε οτι θα περνουσε να μας πει πως ανοιγει τα αρχεια και πως χρησιμοποιει το συγκεκριμενο προγραμμα και μας εδωσε στο δισκακι,το δισκακι ειναι αντεγραμμενο.και εγω σκεφτηκα να δω αν ειναι αυθεντικο και να δω καποιες πληροφοριες για τη καμερα κτλ η εστω αν αναγραφει το προγραμμα αλλα απλα ειχε τη μαρκα που κατασκευασει τα δισκακια.το δισκακι δεν εχει γρατζουνια απο κατι αλλα ειναι εσωτερικα σαν να εχει μια μελανια ακριβως πανω στο κομματι που ειναι γραμμενο το δισκακι............θα δοκιμασω και τα προγραμματα που μου ειπες,ενα αλλο προγραμμα που δοκιμασα ηταν αυτο http://www.ultraedit.com/ αλλα οπως αναφερω παραπανω απλα το ανοιγε ως σημειωματαριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δει αρχεία από κάμερες ασφαλείας και συνήθως χρησιμοποιούν δικούς τους codecs. Δοκίμασε και με το vlc το οποίο είναι πιο "ανοιχτό" σε εξωτικούς τύπους αρχείων αλλά μάλλον θα πρέπει να βρεις το μοντέλο της κάμερας για να κατεβάσεις τους codecs.

 

Αυτή η "μελανιά" μπορεί να είναι από προβληματικό cd. Δοκίμασε να αντιγράψεις τα αρχεία σε έναν φάκελο μήπως και κάνεις από εκεί εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασα και το vlc αλλα τιποτα.λογω αυτης της "μελανιας" δεν ανοιγει το δισκακι,ακουγεται το dvd που παλευει να το διαβασει αλλα τιποτα.και μενα πηγε το μυαλο μου οτι μπορει να ισχυει κατι τετοιο με τις καμερες και γι αυτο εκανα θεμα εδω οποιος μπορει να γνωριζει κατι να μου δωσει καποια συμβουλη.οποτε οπως καταλαβαινω μονοδρομο αποτελει να μαθω μοντελο απο τη καμερα μηπως βρω καποια ακρη......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε το ηξερα το mediainfo και θα το δοκιμασω και αυτο με τη πρωτη ευκαιρια οπως και τη συμβουλη που ειπες με ποιο προγραμμα να ανοιξω το δισκακι.δεν εχω αμεση προσβαση ουτε στο δισκακι,ουτε στη καμερα,ουτε στο αρχειο dat..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

καλημερα,επανερχομαι με το θεμα του βιντεο απο καμερα ασφαλειας που ειναι σε αρχειο .dat και δε μπορω να ανοιξω.κατεβασα και το ανοιξα με το mediainfo και μου εβγαλε τα εξης

 

Γενικά

Count : 279

StreamCount : 1

StreamKind : General

StreamKind/String : Γενικά

StreamKindID : 0

CompleteName : C:\Documents and Settings\solaris\Επιφάνεια εργασίας\BACKUP_20120305221837.dat

FolderName : C:\Documents and Settings\solaris\Επιφάνεια εργασίας

FileName : BACKUP_20120305221837

FileExtension : dat

FileSize : 753036641

FileSize/String : 718 MiB

FileSize/String1 : 718 MiB

FileSize/String2 : 718 MiB

FileSize/String3 : 718 MiB

FileSize/String4 : 718,2 MiB

StreamSize : 753036641

StreamSize/String : 718 MiB (100%)

StreamSize/String1 : 718 MiB

StreamSize/String2 : 718 MiB

StreamSize/String3 : 718 MiB

StreamSize/String4 : 718,2 MiB

StreamSize/String5 : 718 MiB (100%)

StreamSize_Proportion : 1.00000

File_Created_Date : UTC 2012-04-11 07:03:55.484

File_Created_Date_Local : 2012-04-11 10:03:55.484

File_Modified_Date : UTC 2012-03-05 19:25:14.000

File_Modified_Date_Local : 2012-03-05 22:25:14.000

 

δε μπορω να καταλαβω τι βγαζει η αναφορα ωστε να με βοηθησει να ανοιξω το βιντεο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε μπορω να καταλαβω τι βγαζει η αναφορα ωστε να με βοηθησει να ανοιξω το βιντεο.....

Εξακριβώνει ότι δεν είναι βίντεο και ότι θα χρειαστεί να βρεις το πρόγραμμα της κάμερας αν θες ποτέ σου να τα δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καταγραφικο απο το οποιο ειναι το βιντεο ειναι το apollo hd4-500

http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=21840&cat=418&page=1

ισως σε 15 μερες εχω το δισκακι με το λογισμικο του για να δω το βιντεο απο την εταιρια γιατι η αντιπροσωπεια αρνηθηκε να το δωσει........θεωρω οτι θα τελειωσει τοτε γιατι αυτος που εγκατεστησε το συστημα ασφαλειας μου ειπε οτι αποκλειεται να καταφερω να το δω αλλιως......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε το πρόγραμμα που έχει εδώ

http://www.cctvireland.ie/catalog/index.php?main_page=product_info&products_id=91

 

CLICK HERE TO DOWNLOAD THE PROFESSIONAL PSS REMOTE VIEWING AND CONFIGURATION SOFTWARE FOR THE APOLLO AND ZEUS CCTV RECORDERS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατεβασα το προγραμμα απο το λινκ που μου εδωσες αλλα ειναι λιγο δυσλειτουργικο,μου ζηταει να εισαγω συσκευη αλλα δε μου δινει επιλογη και καποια αλλα εμποδια,επισης βρηκα εναν player μεσα στο προγραμμα αλλα μου ζηταει να επιλεξω row και κατι τετοια και δε βρηκα ακομη τι θελει.ευχαριστω πολυ παντως για το προγραμμα,θα το παλεψω και αλλο μηπως καταφερω κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είναι για 4 κανάλια, row=σειρά column=στήλη πειραματίσου,ενδέχεται να θέλει ακριβώς της ίδιες ρυθμίσεις με αυτές που είχε όταν έγινε η εγγραφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...