Προς το περιεχόμενο

Seiko Sportura SNAE67P1


xouzel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

We are not able to dispatch this item to your default delivery address. άρα Ελλάδα δε στέλνει.

 

Σε μένα το προχωράει πάντως !!!! (Ίσως είμαι καλός πελάτης !!! χαχαχαχχα )

 

 

Οι δικηγόροι του δημοσίου πήραν αύξηση.Το ίδιο συνέβη σε καμιά 500αριά άτομα μέσα στα υπουργία που εξαιρέθηκαν από τα μισθολόγια και πήραν και αυτοί αύξηση.Βέβαια το θέμα δεν είναι οι αυξήσεις αλλά οι ψευτοδουλειές που κάνουν οι ΔΥ.Δηλαδή για να μεταφέρει ένας δικαστικός υπάλληλος ένα χαρτί από το ένα σημείο στο άλλο παίρνει 1000 ευρώ για παράδειγμα.Όσο δε γίνεται μηχανογράφηση σε αυτήν την χώρα, τόσο θα βγαίνουν έτσι άκοπα τα λεφτά, οπότε δε διστάζει ο άλλος να τα ξοδέψει με ευκολία.Βέβαια επειδή κοινωνία του 1/20 δεν γίνεται να υπάρξει , όταν πεινάσουν καλά οι νεότερες γενιές, πιθανότατα θα μπουν μέσα στις δημόσιες υπηρεσίες και θα πετάξουν έξω όλους αυτούς που κάνουν τις ψευτοδουλειές αυτές.

 

Ελεύθερος επαγγελματίας είμαι φίλε μου. Με τον ιδρώτα μου κι όχι με μεταφορές φακέλλων, βγάζω τα προς το ζην. Απλά είναι θέμα προτεραιοτήτων !!

 

 

Καλό θεματάκι, αυτή τη περίοδο ψάχνω κι εγώ για καθημερινό ρολόι με ταβάνι τα 250,απλά θα προτιμούσα να το έβλεπα στο αντίστοιχο θέμα στο μπλα μπλα καθώς στο amazon (όπως και ebay) βγαίνουν ανα 3-4 μέρες προσφορές για ρολόγια οπότε είναι λιγάκι ανούσιο να υπάρχει εδώ το θέμα!Για όσους λένε "κρίση" κλπ, δεν έχετε άδικο αλλά το ρολόι όπως προαναφέρθηκε είναι κόσμημα και διαχρονικό. Καλύτερα ένα Seiko-Tissot-Citizen των 500ε που μένει παρά ένα Smartphone/Iphone στα ίδια χρήματα που σε 1-2 χρόνια θα θες να το αλλάξεις.Ούτως ή άλλως ρολόγια υπάρχουν για όλα τα γούστα και όλες τις τσέπες! ;)Το creationwatches πολύ καλό και οι πιθανότητες για τελωνείο είναι τελείως random.Μάλλον με βλέπω να πηγαίνω γι αυτό ή αυτό. Είχα σκαλώσει και με αυτό αλλά με χαλάει το ενιαίο μπρασελέ. Είδωμεν!:)

 

Το δεύτερο είναι κι εδώ, πολύ φθηνότερο. Kαι στέλνει Ελλάδα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους ενδιαφέρονται για ρολόγια (ρολογόφιλους και μη), υπάρχουν ειδικά ελληνικά fora, όπως πχ www.mywatch.gr , www.greekwatchforum.gr, www.timebox.gr, watchfanclub.gr κλπ

 

Ως ρολογόφιλος και μέλος στα fora αυτά, θέλω να ενημερώσω ότι, όποιος ενδιαφέρεται, μπορεί να βρει πλήθος πληροφοριών σχετικά με τα ρολόγια, τις μηχανές τους, τα χαρακτηριστικά τους, καθώς και βοήθεια για την αγορά ενός ρολογιού και συμβουλές για την αποφυγή μοιραίου λάθους με fakes κλπ.

 

Επί πλέον, υπάρχουν πολλές αγγελίες για πλήθος ρολογιών, νέων και ελαφρώς ή ελάχιστα φορεμένων, σε πολύ συμφέρουσες τιμές, δεδομένου ότι οι αγγελίες απευθύνονται στους γνώστες, και, επομένως, δεν μπορεί να σταθούν αγγελίες με "ψεύτικες" τιμές, όπως πχ σε εφημερίδες και αλλού.

 

Τέλος, μπορείτε να βρείτε ευρωπαικά sites που πουλάνε γνήσια ρολόγια (αυτόματα και quartz) σε φοβερά χαμηλές τιμές, χωρίς φόβους για τελωνεία κλπ.

 

ΥΓ Όποιος ενδιαφέρεται για περισσότερες πληροφορίες, μπορεί να στείλει πμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και μιλαμε για ρολόγια, δειτε και το παρακάτω

 

http://www.watchshop.com/

 

Από τα πλεον αξιοπιστα καταστηματα του ειδους, με καλές έως πολυ καλές προσφορες (κατά καιρους)

 

Για την μεγαλη πλειοψηφια των προιόντων, ειναι εφικτή η αποστολή στην Ελλάδα

Δυνατότητα πληρωμής και με Paypal

 

Πολύ καλό site. Δεν το γνώριζα. Ευχαριστώ :-)

 

Για όσους ενδιαφέρονται για ρολόγια (ρολογόφιλους και μη), υπάρχουν ειδικά ελληνικά fora, όπως πχ www.mywatch.gr , www.greekwatchforum.gr, www.timebox.gr, watchfanclub.gr κλπ

 

Ως ρολογόφιλος και μέλος στα fora αυτά, θέλω να ενημερώσω ότι, όποιος ενδιαφέρεται, μπορεί να βρει πλήθος πληροφοριών σχετικά με τα ρολόγια, τις μηχανές τους, τα χαρακτηριστικά τους, καθώς και βοήθεια για την αγορά ενός ρολογιού και συμβουλές για την αποφυγή μοιραίου λάθους με fakes κλπ.

 

Επί πλέον, υπάρχουν πολλές αγγελίες για πλήθος ρολογιών, νέων και ελαφρώς ή ελάχιστα φορεμένων, σε πολύ συμφέρουσες τιμές, δεδομένου ότι οι αγγελίες απευθύνονται στους γνώστες, και, επομένως, δεν μπορεί να σταθούν αγγελίες με "ψεύτικες" τιμές, όπως πχ σε εφημερίδες και αλλού.

 

Τέλος, μπορείτε να βρείτε ευρωπαικά sites που πουλάνε γνήσια ρολόγια (αυτόματα και quartz) σε φοβερά χαμηλές τιμές, χωρίς φόβους για τελωνεία κλπ.

 

Εξαιρετική πληροφορία φίλε μου !!!!! Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό το σάιτ είναι όμως Αμερική έτσι δεν είναι? Άρα θα έχει τελωνείο..

Καλές τιμές, αλλά από τελωνείο ;; Έχεις αγοράσει από εκεί ;;;

είναι στη Σιγκαπούρη, έχω αγοράσει, δεν πλήρωσα τελωνείο. Περισσότερα στα sites που έδωσε ο makfil

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω πάρει αυτό εδώ και λίγους μήνες

 

SEIKO_Arctura_Ki_4d23c339944b5.jpg

 

και αν εξαιρέσουμε ότι μου τραβάει καμιά φορά τις τρίχες στον καρπό, είναι ότι καλύτερο έχω πάρει ever!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω πάρει αυτό εδώ και λίγους μήνες

 

SEIKO_Arctura_Ki_4d23c339944b5.jpg

 

και αν εξαιρέσουμε ότι μου τραβάει καμιά φορά τις τρίχες στον καρπό, είναι ότι καλύτερο έχω πάρει ever!!!!

 

Και πανέμορφο, θα συμπληρώσω εγώ. Καλοφόρετο.

 

πόσο? απο που?

 

Εδώ..... http://www.amazon.co.uk/Seiko-Arctura-Gents-Chronograph-Watch/dp/B001EIF47G/ref=sr_1_1?s=watch&ie=UTF8&qid=1331565951&sr=1-1

 

Κι εδώ.... http://www.skroutz.gr/s/307060/Seiko-SNL045P1.html

 

Τρελή διαφορά τιμής. Για να το ψάξεις περαιτέρω, το μοντέλο είναι το SNL045

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xouzel : Αν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας είσαι από τους μεγαλύτερους ήρωες στον πλανήτη γιατί είσαι στην πιο εχθρικά επενδυτική χώρα του κόσμου.

Η άλλη πλευρά μπορεί να σε πει το μεγαλύτερο κορόιδο του πλανήτη αλλά τα ψωμιά της λιγοστεύουν για αντικειμενικούς λόγους (δε μπορείς να ζήσεις χωρίς να παράγεις για άλλα 30 χρόνια, ειδικά τώρα που σε πήραν και χαμπάρι οι ξένοι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xouzel : Αν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας είσαι από τους μεγαλύτερους ήρωες στον πλανήτη γιατί είσαι στην πιο εχθρικά επενδυτική χώρα του κόσμου.

Η άλλη πλευρά μπορεί να σε πει το μεγαλύτερο κορόιδο του πλανήτη αλλά τα ψωμιά της λιγοστεύουν για αντικειμενικούς λόγους (δε μπορείς να ζήσεις χωρίς να παράγεις για άλλα 30 χρόνια, ειδικά τώρα που σε πήραν και χαμπάρι οι ξένοι).

 

Τέτοιος είμαι φίλε μου και δυστυχώς ΣΥΝΕΠΗΣ, με αποτέλεσμα να μοιράζω τα έσοδα μου, 60% στο κράτος και τα υπόλοιπα 40% δικά μου...... Και να με μουτζώνουν φίλοι και γνωστοί........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bασικα το δικό μου είναι αυτό Link με κωδικό SNL025

εγώ ήμουν τυχερουλης - το πήρα από χέρι , πολύ προσεγμένο, μόλις 200€

 

όπως είπαν και κάποια παιδιά πιο πριν, δεν μου περισευαν αλλά το είχα καυμο ένα καλο ρολόι και κακά τα ψέματα,καλο ρολόι μια φορα παίρνεις :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το στέλουν με USPS δεν περνά τελωνείο.

 

ΟΛΑ τα δεματα περνανε απο τελωνειο.....Αυτο που παιζει ρολο ειναι σε τι τελωνειακο θα πεσεις.....Αλλοι δεν ασχολουνται με μικρα δεματα καν (και αρα δεν κοιτανε τιμες) και αλλοι τα ψυριζουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το στέλουν με USPS δεν περνά τελωνείο.

 

Από όσα γνωρίζω, όλα τα δέματα περνάνε τελωνείο και εάν η συνολική αξία (αξία και μεταφορικά), που αναγράφεται σε κάθε δέμα, ξεπερνάει την ατέλεια από τρίτες χώρες, που έχει οριστεί στα 150 ευρώ, τα δέματα σταματάνε στο τελωνείο.

 

Η μεταφορά με USPS, δηλαδή το αμερικάνικο ταχυδρομείο, έχει το πλεονέκτημα ότι, επειδή μετά την είσοδο του δέματος στο αεροδρόμιο ΕΛΒΕΛ προωθείται στα ΕΛΤΑ, είναι ενδεχόμενο να μην σταματήσει στο τελωνείο ενώ, αντίθετα, ΟΛΑ τα δέματα που φτάνουν στο αεροδρόμιο μέσω courier, η μεταφορική εταιρία τα παραδίδει στο τελωνείο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσα δεματα ερχονται Εκτος ΕΕ περνανε απο τελωνειο για ελεγχο, το τελωνειο δεν ειναι μονο για τα τελη. Εαν πχ παραγγειλει καποιος κρεμα προσωπου απο Αμερικη που Δεν υπαρχει στην ΕΕ το Τελωνειο την προωθει στον ΕΟΦ για εγκριση και ΑΝ εγκριθει προχωρει σε παραδοση.

 

Απο εκει και περα βαση νομου οτιδηποτε ερχεται εκτος ΕΕ με κοστος ανω των 20 δολλαριων μπορει να κρατηθει απο το τελωνειο και να του επιβληθουν τελη. Απλα με απλο ταχυδρομειο τα πραγματα που ερχονται εκτος ΕΕ ειναι τοσα πολλα (συγκριτικα με τις εταιρειες ταχυμεταφορων) που αρκετα (κυριως μικρου μεγεθους) περνανε χωρις ελεγχο και παραδιδονται. Φυσικα εκει παιζει ρολο και με τι τελωνειακο εχεις να κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι, εάν δεν γνωρίζουμε κάποιο θέμα, είναι καλλίτερο είτε να μην διατυπώνουμε μια ατεκμηρίωτη άποψη είτε να την διατυπώνουμε με επιφύλαξη.

Η παροχή ανυπόστατων και, γενικά, λανθασμένων πληροφοριών ισοδυναμεί με παραπληροφόρηση και είναι ενδεχόμενο να οδηγήσει κάποιους σε λανθασμένες ενέργειες.

 

Στη προκειμένη περίπτωση, το θέμα της εισαγωγής εμπορευμάτων από τρίτες χώρες και ειδικά ρολογιών έχει συζητηθεί, κατ' επανάληψη, στα fora των ρολογόφιλων που έχω αναφέρει σε προηγούμενο post και καθένας μπορεί να βρει σ' αυτά σχετικές πληροφορίες.

 

Για να ξεκαθαρίσουμε το θέμα των εισαγωγών εμπορευμάτων από τρίτες χώρες στην ΕΕ, ο σχετικός κανονισμός 918/1983 της ΕΟΚ τροποποιήθηκε, τελευταία, με τον κανονισμό 274/2008, ο οποίος ισχύει στη χώρα μας από 15.1.2009.

 

Με την τροποποίηση αυτή (άρθρο 1 παρ. 3), το ποσό των 22 ECU, που όριζε το άρθρο 27 (αποστολές ασήμαντης αξίας) του αρχικού κανονισμού, αντικαταστάθηκε από το ποσό των 150 ευρώ.

Με την ευκαιρία, τα άρθρα 28-31 είναι σχετικά με αποστολές και εμπορεύματα και καλό είναι να τα έχουμε υπόψη ως καταναλωτές.

 

Μα βάση την τροποποίηση αυτή:

 

Δασμολογικές Επιβαρύνσεις (για αποστολές εμπορικού χαρακτήρα από χώρες εκτός ΕΕ):

- Για ποσόν CIF έως € 150: Δασμοί = 0 - Πληρώνεται μόνον ο ΦΠΑ

- Για ποσον CIF ανω των € 150: Δασμοί = αναλόγως τη δασμολογική κλάση (TARIC) +

Διάφοροι φόροι μικροί + ΦΠΑ (Ο ΦΠΑ υπολογίζεται στο σύνολο CIF+ Δασμοί + Φόροι)

 

CIF = Cost Insurance Freight (Δηλαδή Κόστος + Ασφάλεια + Έξοδα Αποστολής)

 

Στα προηγούμενα μπορεί να προστεθούν :

- Έξοδα Έκδοσης Παραστατικού: (περίπου € 15)

- Handling: (περίπου € 15)

 

 

ΥΓ Επαναλαμβάνω ότι ΟΛΑ τα δέματα που προέρχονται από τρίτες χώρες περνάνε από τελωνείο, και, εφόσον η αξία CIF είναι μικρότερη του ορίου ή αναφέρεται ότι είναι δώρο ή από επισκευή, μπαίνει σφραγίδα (με κόκκνη μελάνη) που αναφέρει, αν θυμάμαι καλά, ότι εκτελωνίζεται με την απλή διαδικασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...