Προς το περιεχόμενο

Καλώδιο δικτύου 30m


remalis
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από poulinos,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προτίμησε τα cat5e που είναι πιο εύχρηστα (και υποστηρίζουν gigabit ethernet).

 

Στα cat6 Είναι μεγάλη ταλαιπωρία η τοποθέτηση του φις αν δεν έχεις wire guides.

π.χ http://www.ebay.co.uk/itm/110689098897?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

 

 

Αν όμως συνδέσεις όλα τα καλώδια σε πρίζες, η διαδικασία είναι πιο εύκολη και δεν είναι κακό να προτιμήσεις cat6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ωχ ναι? Γκαμώτεν μέτρησα την απόσταση και βγαίνει 36 μέτρα, οπότε αναγκαστικά θα πάω σε 2 20μετρα με connector. Μλκια λέτε? Παίζει πουθενά να σου κόβουνε καλώδιο όσο θες? Σε κάνένα με ηλεκτρολογικό/ηλεκτρονικό εξοπλισμό μήπως?

 

http://www.getitnow.gr/prod/perifereiaka/diktyaka/kalodia/equip-805840-kalodio-diktyoy-40-m/prod200360pp/

 

Σιγουρα παιζει και κουλουρα σε ηλεκτρολογικαδικα , σου κοβουν οσο θες και σου περναν και τα βυσματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βαλουμε τα πραγματα στην θεση τους, επειδη διαβαζω διαφορα πραγματα και δεν ξερω μηπως εχει αλλαξει κατι δραματικα τα τελευταια χρονια...

 

Για ποια απωλεια σηματος λεμε; Τι απωλεια θα εχει με 30 μετρα; Τα προτυπα λενε για 100 μετρα καλωδιο ethernet. Εαν το ρουτερ ειναι 100αρι τοτε η επικοινωνια του υπολογιστη θα ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ 100mbps, οχι 99,9mbps.

 

Το καλωδιο που θα πρεπει να παρει ΠΡΕΠΕΙ να ειναι το πολυκλωνο, οχι το κλασικο μονοκλωνο που πουλανε τα καταστηματα ηλεκτρολογικου εξοπλισμου. Αυτο γιατι το πολυκλωνο εχει ανοχες σε μετακινηση του καλωδιου, δεν σπαει ευκολα. Το μονοκλωνο ειναι πιο σκληρο και ειναι για δομημενη καλωδιωση η οποια τερματιζει σε patch panel.

 

Πρακτικα επειδη χρειαστηκα ενα 10μετρο, μου βγηκε ΠΟΛΥ φτηνοτερο το ετοιμο patch cable παρα να φτιαξω η να μου φτιαξουν σε καταστημα, εχω και την σχετικη πενσουλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μέχρι περίπου τα 78 με 80 μέτρα δεν θα έχεις καμία απολύτως απώλεια με το lan (η θεωρία λέει 100 μέτρα αλλά πρακτικά σε υλοποίηση είναι όσα σου λέω) αλλά σε καμία περίπτωση μην χρησιμοποιήσεις connector ή υμάτιση. καλύτερα να βρείς κάποιο κατάστημα που μπορεί να σου δώσει τα ακριβή μέτρα που θες.

 

Η γνώμη μου είναι τέλος να προτιμήσεις lan cat 6 sealed.

 

ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους τους μανς (!) για τη βοήθεια και τις συμβουλές. Τελικά βρήκα ένα φίλο που έχει πρέσα οπότε θα πάρω ένα 40μετρο χύμα θα το περάσω στον τοίχο με ρόκα και θα κόψω και θα ράψω εκεί που θέλω.

ευχαριστώ και πάλι :-D :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.το πολυκλωνο πρεσαρεεται λιγο πιο δυσκολα .εγω δεν τα συμπαθω.το coupler επισης δεν θα σου εχει απωλειες σημαντικες.μαλλον με το ματι και για Home use θα ειναι τιποτα.καλωδιο cat5e και πανω.μην παρει σκετο cat5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήρα 42μέτρα cat5e από έναν με ηλεκτρολογικά στη γειτονιά. 0.45Ε/μετρό μου φάνηκε λίγο τσιμπημένο αλλά δε πειράζει (στηρίζουμε τοπικές αγορές για να τις έχουμε όταν τις χρειαστούμε).

 

Πρέσσα είχε και μια με 8Ε αλλά δεν πήρα. Θα το κάνω με τα δόντια :D.

 

Τώρα μένει να βρω ροκάκια και χρόνο να το περάσω. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήρα 42μέτρα cat5e από έναν με ηλεκτρολογικά στη γειτονιά. 0.45Ε/μετρό μου φάνηκε λίγο τσιμπημένο αλλά δε πειράζει (στηρίζουμε τοπικές αγορές για να τις έχουμε όταν τις χρειαστούμε).

 

Πρέσσα είχε και μια με 8Ε αλλά δεν πήρα. Θα το κάνω με τα δόντια :D.

 

Τώρα μένει να βρω ροκάκια και χρόνο να το περάσω. B)

 

 

ενταξει δεν σου πιασε και τον ποπο.σιγουρα δεν ειναι το πιο φτηνο αφου σε μεγαλυτερα καταστηματα θα το βρισκες πιο φτηνο αλλα δεν ξερω και τι ποιοτητα ειναι.μονοκλονο πολυκλονο κτλ.ελπιζω να το λες για πλακα αυτο με τα δοντια.οπως εχω δει ατομα να προσπαθουν να βαλουν Klip με κοπιδι και μαχαιρια κτλ.επισης μην ξεχασεις να βαλεις τα χρωματα με την σωστη σειρα και οχι οπως να νε γιατι μετα δεν θα παιζει το καλωδιο και ας ειναι straight.το λεω γιατι απειρα ατομα το κανουν λαθος.η σειρα θα ειναι η εξης και απο τις 2 πλευρες

ασπρο πορτοκαλι πορτοκαλι ασπρο πρασινο μπλε ασπρο μπλε πρασινο ασπρο καφε καφε.

 

τα δυο μεσαια ζευγαρια δινουν το ενα καλωδιο τους στο αλλο ζευγαρι κατι σαν χιαστι.ειναι must αυτο.αν το κανεις και αποτις 2 πλευρες αυτο θα βγει straight.αν τα βαλεις

ασπρο πορτοκαλι πορτοκαλι ασπρο μπλε μπλε ασπρο πρασινο πρασινο ασπρο καφε καφε τοτε θα εχεις προβληματα και ας ειναι φαινομενικα 1 προς 1(straight)

επισης προσοχη με τα ροκακια να ειναι σωστο μεγεθος γιατι εχω δει ατομα να λιωνουν το καλωδιο κατω απο τα ροκα και μετα να μην παιζει.επρεπε να παρεις και μια πενσα.

τωρα για την τιμη του καλωδιου φαντασου οτι μια κουλουρα 305 μετρα αμα την παρεις εχει κανα 80 αρι ευρω.δηλαδη περιποθ 0,25 ευρω το μετρο.οποτε 0,45 για τοπικο καταστημα και για 45 μετρα ενταξει παλευεται.απλα και τα τοπικα καταστηματα εκει πονταρουν.οτι ο αλλος δεν ξερει η δεν θα παει καπου πιο μακρια για να παρει πιο φτηνα το καλωδιο.τωρα αυτο με την στηριξη τοπικης αγορας ....ας μην πω κατι.

βεβαια χωρις να θελω να σε απογοητευσω

http://www.ebay.co.uk/itm/50M-Meter-Cat5e-UTP-Ethernet-Network-RJ45-Patch-Laptop-Cable-Lead-PC-ADSL-Router-/270897480238?pt=UK_Computing_NetworkingCables_RL&hash=item3f12bf822e

η επισης

http://www.ebay.co.uk/itm/50M-UTP-Ethernet-Lan-Cable-Tester-Krone-Crimping-Punch-Tool-Crimper-Boots-Meter-/250919087879?pt=UK_Computing_NetworkingTools_Accessories_SM&hash=item3a6bf16f07

 

στο ebay παιζουν κατι εξωπραγματικα χαμηλες τιμες που δεν θα τις βρεις ουτε στο πιο μεγαλο καταστημα.

η κουλουρα ολοκληρη με 25 ευρω

http://www.ebay.co.uk/itm/305M-ROLL-SOLID-UTP-CAT-5e-CABLE-RJ45-LAN-NETWORK-GREY-/120659773430?pt=UK_Computing_NetworkingCables_RL&hash=item1c17e207f6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρόσφατα έβαλα οπτική ίνα 200mbps , έχω δίκτυο στο σπίτι με καλώδια cat5e και ενώ από τη θύρα του ρουτερ με κοντό καλώδιο βγάζει 200mbps , στο δίκτυο 25μετρα καλώδιο βγάζει 100 mbps . Έλεγξα το καλώδιο δικτιού και γράφει πάνω cat5e τι μπορεί να φταίει?

Επεξ/σία από YianniS_tzoum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, YianniS_tzoum said:

Πρόσφατα έβαλα οπτική ίνα 200mbps , έχω δίκτυο στο σπίτι με καλώδια cat5e και ενώ από τη θύρα του ρουτερ με κοντό καλώδιο βγάζει 200mbps , στο δίκτυο 25μετρα καλώδιο βγάζει 100 mbps . Έλεγξα το καλώδιο δικτιού και γράφει πάνω cat5e τι μπορεί να φταίει?

ετοιμο ή το φτιαξες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, YianniS_tzoum said:

Μάστορας το έφτιαξε. το δοκίμασα σε 4 διαφορετικά μέσα στο σπίτι και είναι το ίδιο 

1.να εχει κανει βλακεια με τα χρωματα.πες μας πως τα εχει βαλει

β.το router   ή η καρτα δικτυου να ειναι 100 mbit .τα windows σου λενε στα ποσα παιζει η καρτα.αλλιως πες μας μοντελο απο device manager

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, YianniS_tzoum είπε

Πρόσφατα έβαλα οπτική ίνα 200mbps , έχω δίκτυο στο σπίτι με καλώδια cat5e και ενώ από τη θύρα του ρουτερ με κοντό καλώδιο βγάζει 200mbps , στο δίκτυο 25μετρα καλώδιο βγάζει 100 mbps . Έλεγξα το καλώδιο δικτιού και γράφει πάνω cat5e τι μπορεί να φταίει?

 

5 λεπτά πριν, poulinos είπε

β.το router   ή η καρτα δικτυου να ειναι 100 mbit.τα windows σου λενε στα ποσα παιζει η καρτα.αλλιως πες μας μοντελο απο device manager

Κάρτα δικτύου να τρέχει στα 200mbps δεν έχω ακούσει.

Μάλλον κάπου τα έχει μπερδέψει λίγο ο ts με τις ταχύτητες και πιθανότατα φταίει το β.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...